Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

5 kwietnia 2010 r.
10:06
Edytuj ten wpis

Pokaz warzenia piwa w Grodzkiej 15

0 0 A A

Browar Restauracja "Grodzka 15” zaprasza na wtorek i środę (6–7.04) wszystkich zainteresowanych procesem warzenia piwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Grodzka 15 to pierwszy browar restauracyjny w Lublinie. Warzone są w nim trzy rodzaje piwa: Pils, Pszeniczne i Dunkel.

Pils to jasne pełne piwo dolnej fermentacji ze słodu pilzneńskiego, charakteryzujące się puszystą pianą i szlachetną goryczką lubelskiego chmielu,

Pszeniczne to piwo górnej fermentacji, zwane również białym, ze słodu pszenicznego, w smaku lekko kwaskowe, delikatnie chmielone o charakterystycznym bananowo-goździkowym aromacie),

Dunkel to piwo ciemne dolnej fermentacji ze słodu monachijskiego oraz pilzneńskiego z charakterystyczną karmelową nutą oraz ciemną, gęstą i puszystą pianą).

Cały proces warzenia odbywa się na oczach gości zgromadzonych w lokalu. W przeszklonej sali można napić się piwa obserwując jednocześnie proces leżakowania następnej partii trunku.

A oto etapy powstawania piwa:

Zacieranie
Do warzelni dostarczana jest odpowiednia ilość rozdrobnionego słodu jęczmiennego lub pszenicznego zwanego śrutą słodową. Słód mieszany jest z wodą w kotle zaciernym w ściśle określonych proporcjach. W wyniku zmieszania ww. surowców powstaje zacier, który stopniowo podgrzewa się. W tym momencie zaczyna się proces warzenia piwa.

Filtracja zacieru
Powstały zacier przepompowywany jest do kadzi filtracyjnej, gdzie na sitach filtracyjnych następuje oddzielenie cząstek stałych z zacieru. W wyniku tego procesu powstaje klarowna ciecz o bursztynowej barwie zwaną brzeczką oraz młóto.

Gotowanie brzeczki
W kadzi warzelnej brzeczka jest gotowana przez 90–120 minut. W trakcie tego procesu w określonych odstępach czasu do brzeczki dodawane są specjalnie wyselekcjonowane odmiany chmielu, aby nadać piwu charakterystyczną goryczkę i niepowtarzalny aromat chmielowy. Po procesie gotowania brzeczka jest przepompowywana do kadzi z zawirowaniem zwanej whirpool, gdzie następuje oddzielenie tzw. "osadów gorących”.

Chłodzenie brzeczki
Z whirpoola brzeczka kierowana jest przez dwustopniowy, płytowy wymiennik ciepła do jednego z trzech fermentorów. W trakcie chłodzenia temperatura brzeczki obniża się ze 100 stopni C do temperatury nastawu, tj. ok. 6–7 stopni C dla piw dolnej fermentacji i 14–16 stopni C dla piw górnej fermentacji.

Fermentacja główna – otrzymywanie piwa
Schłodzona do temperatury nastawu brzeczka jest napowietrzana sterylnym powietrzem, które umożliwia rozwój drożdży Saccharomces uvarum lub Saccharomyces carlsbergensis. W chwili zadania drożdży do brzeczki zaczyna się proces fermentacji, który trwa od 3 do 4 dni dla piw górnej fermentacji i od 7 do 9 dla piw fermentacji dolnej. W trakcie fermentacji następuje intensywne wydzielanie się dwutlenku węgla, a z zawartego w brzeczce cukru powstaje alkohol.

Leżakowanie, dojrzewanie
Po fermentacji głównej, gdy większość cukrów zawartych w brzeczce zostanie zużyta do produkcji alkoholu etylowego i dwutlenku węgla, drożdże opadają na dno fermentora (Saccharomces carlsbergensis – drożdże fermentacji dolnej) lub zbierają się na powierzchni piwa (Saccharomces uvarum – drożdże fermentacji górnej).

Otrzymana po fermentacji brzeczki ciecz zawierająca alkohol i dwutlenek węgla nazywa się piwem zielonym lub młodym i kierowana jest do leżakowni, gdzie w temperaturach bliskich O stopni C następuje dalsze powolne dojrzewanie piwa. Proces leżakowania trwa zazwyczaj 3–5 tygodni, w trakcie których następuje dalsze wysycanie się piwa dwutlenkiem węgla i zaokrąglanie bukietu smakowo zapachowego.

Browar Restauracja "Grodzka 15” jest czynny w zwykłe dni w godz. 11–24. Piwo jest serwowane w szklankach i kuflach lub jest rozlewane do 5- i 10-litrowych beczek, które można nabyć w lokalu.

Adres: ul. Grodzka 15.

Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna