Kto wie, że w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku działało radio? W najbliższą środę o godzinie 12.30 audycji Radia Majdanek, wzbogaconej o wiersze i piosenki napisane przez więźniów KL Lublin, wysłuchają uczniowie lubelskich gimnazjów oraz szkół średnich. Wydarzenie odbędzie się w Dzielnicowym Domu Kultury „Bronowice” przy ul. Krańcowej 106 w Lublinie.
Spikerkami Radia Majdanek były polskie więźniarki polityczne. Teraz wcielą się w nie artyści Teatru Muzycznego w Lublinie i Filharmonii Lubelskiej. Audycja podsumuje pierwszą część projektu edukacyjnego „Majdanek – historie nieoczywiste”, w ramach którego lubelska młodzież wzięła udział w serii warsztatów poświęconych postaciom więźniarek tworzących Radio Majdanek i innym formom życia kulturalnego w obozie.
Projekt „Majdanek – historie nieoczywiste” to pierwsza wspólna inicjatywa Dzielnicowego Domu Kultury „Bronowice” w Lublinie i Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. Jego główną ideą jest dostarczenie za pomocą warsztatów historycznych, gier terenowych i zajęć z wykorzystaniem relacji świadków historii, wiedzy, jakiej brakuje w podręcznikach historii. We wrześniu odbędzie się druga część projektu poświęcona ucieczkom więźniów z obozu na Majdanku. Całość podsumuje w październiku uroczysty koncert i prezentacja reportażu przygotowanego przez uczniów.
Nadawano z pryczy
Radio Majdanek rozpoczęło swoją działalność 13 lutego 1943 roku. Jego inicjatorką była Matylda Woliniewska. Postanowiła ona zorganizować współwięźniarkom taką formę rozrywki kulturalnej, która umożliwiłaby chwilowe oderwanie się od realiów życia obozowego. Studio radiowe mieściło się na trzecim piętrze barakowej pryczy, skąd nadawane były codzienne audycje. Rozpoczynano je imitacją piania koguta. Informowano w nich w sposób humorystyczny o wydarzeniach z życia obozowego, podawano wiadomości polityczne, kulturalne, apelowano o przynoszenie darów dla najbardziej potrzebujących, składano życzenia imieninowe solenizantkom, przypominano o podstawowych zasadach życia społecznego. W maju 1943 roku hitlerowcy zaczęli przenosić osoby tworzące Radio Majdanek do oddalonych od siebie baraków, potem większość z nich wywieziono do Ravensbrück, Buchenwaldu i Oświęcimia.
Spikerkami były: Danuta Brzosko, Alina Pleszczyńska, Hanna Fularska, Wiesława Grzegorzewska, Romana Pawłowska i Stefania Błońska.