Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

7 października 2014 r.
12:59
Edytuj ten wpis

Rok Jana Gehla - Mała Akademia Dizajnu (program)

0 0 A A

Spacery po mieście, wykłady, gry miejskie i rodzinne warsztaty. W każdy październikowy i listopadowy weekend.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PAŹDZIERNIK

11 października (sobota) godz. 11.00 (Stare Miasto-Trybunał Koronny i Klasztor o.o. Dominikanów)

Kim jest urbanista? Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka.
Czym jest urbanistyka i czym zajmuje się urbanista? Na te pytania uzyskają odpowiedzi uczestnicy kolejnych warsztatów rodzinnych zaprojektowanych przez zespół MAD. W części teoretycznej dzięki grze miejskiej, poznają historyczny układ miasta. W drugiej części otrzymają czarno-białe wydruki planów i za pomocą kolorów, jak prawdziwi urbaniści, zaznaczą na nich różne typy stref i zabudowy.

12 października (niedziela) godz.16.00 (Dzielnica Uniwersytecka-spotykamy się przed Chatką Żaka)

Miasto w mieście. Spacer po Dzielnicy Uniwersyteckiej z Izabelą Pastuszko.
Październikowe zajęcia terenowe odbędą się na terenie lubelskiej Dzielnicy Uniwersyteckiej. Ta jednocześnie znana i niepoznana przestrzeń miejska tworzy swoisty mikroorganizm, wyjątkowy pośród kampusów polskich i nie tylko. Poznając jego historię i urbanistykę, zajmiemy się analizą układu przestrzennego w kontekście przynależności terenu miejskiego do jednej kategorii osób: studentów i wykładowców. Czy takie wykorzystanie wydzielonej przestrzeni miejskiej sprzyja procesom społecznym? Jaki wpływ na całe miasto Lublin mają ściśle określone ramy kampusu? "Czy bezpośrednie połączenie między środowiskiem studiów a ogółem społeczeństwa zostało przecięte?” (J.Gehl)

25 października (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Kolorowe miasto. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Kolejny warsztat rodzinny będzie próbą ożywienia fasad miejskich budynków. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają sposoby zdobienia malarstwem ścian budynków, od historycznych technik po współczesne. W części praktycznej na wylosowanym wydruku fasady budowli dzieci z rodzicami zaprojektują własny mural upiększający dany budynek.

LISTOPAD

13 listopada (sobota) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto idealne a myślenie Gehlem. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Kolejny wykład będzie opowiadał o pułapkach idealizacji miast i o tym, co z tego wynikało na przestrzeni wieków. Analizie zostanie poddana architektura miast idealnych: renesansowych, barokowych, modernistycznych i współczesnych. W wykładzie dojdziemy do aktualnych, odmiennych zasad projektowania, uwzględniających rzeczywiste potrzeby ludzi.

15 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Uczę się patrzeć. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Następny warsztat będzie dotyczył umiejętnego patrzenia na to, co nas otacza. Podczas warsztatu teoretycznego uczestnicy poznają artystów, którzy zajmowali się "opakowywaniem” różnych elementów nawet tak ogromnych jak nadbrzeże czy most. Podczas warsztatu artystycznego zrealizują pokrowiec "na coś brzydkiego”. Będzie to niewielka forma - typu śmietnik lub wystająca rura - która, aby stała się piękniejszą, uzyska artystyczną powłokę, malowaną farbą do tkanin. Każdy pokrowiec zostanie zszyty przez prowadzącą warsztaty i umieszczony w miejscu przeznaczenia.

20 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Miasto w obrazach. Wykład prowadzi Paulina Zarębska-Denysiuk
Wykład będzie pokazywał miasto jako pewien fenomen, przeobrażający się nieustannie twór zarejestrowany w obrazach z różnych epok. Odczytanie miast z obrazów będzie ważnym punktem wyjścia do zastanowienia się na ile "życie między budynkami” (Jan Gehl) determinowało w kolejnych epokach - życie mieszkańców.

22 listopada (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Rzeźba miasta. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Podczas kolejnego warsztatu rodzinnego uczestnicy poznają zagadnienie rzeźby w przestrzeni miasta, oglądając najciekawsze przykłady. W czasie warsztatu artystycznego ulepią mały model, który następnie umieszczą na istniejącym planie miasta. Będą musieli przy okazji zastanowić się nad lokalizacją, formą i proporcjami swojego dzieła.

27 listopada (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)
"Przestrzeń do chodzenia czy miejsce do zatrzymania?” Parki miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Podążając myślą Jana Gehla o użytkowaniu przestrzeni publicznych, zmierzymy się podczas tego wykładu z problematyką parków miejskich. Czym są, czym były i czym mogą być dla miast? Jak powstawały? Poznając ich historię zastanowimy się czy bywały "miejscami przyjemnymi pod każdym względem” (J.Gehl)? Udamy się w tę podróż na przykładzie przede wszystkim parków miasta Lublina, ustalając jednocześnie, jaką tworzą jakość przestrzeni zewnętrznej użytkowanej przez lublinian.

29 listopada (sobota) godz.11.00 (GALA)
Mój plac zabaw. Prowadzenie Joanna Mądra i Anna Wojewódka.
Jak można zaprojektować plac zabaw, tak, aby każdy mógł się czuć na nim dobrze? Podczas warsztatów rodzinnych uczestnicy dowiedzą się, jak to się robi w innych miastach i jak wyglądają te najciekawsze. W części praktycznej każdy zaprojektuje wylosowane urządzenie - ławeczkę, zjeżdżalnię, huśtawkę, piaskownicę itd., a następnie wszyscy wykonają model wymarzonego placu zabaw. Podczas zajęć MMA Pracownia Architektury zaprezentuje działanie drukarki 3d i będzie można zobaczyć, jak współcześnie architekci pracują z drukowanymi modelami. Produkty drukarki zostaną umieszczone na makietach placu zabaw.

GRUDZIEŃ

4 grudnia (czwartek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

"Siedzenie, widzenie, słyszenie i rozmawianie.” Place miejskie. Wykład prowadzi Izabela Pastuszko.
Czy place Lublina są dobrze funkcjonującymi obszarami miasta? Czy tworzą wysoką jakość przestrzeni zewnętrznej? Podczas wykładu zostanie zaprezentowana historia kształtowania placów miejskich w różnych epokach rozwoju miast. Zapoznamy się z myślą urbanistyczną w wiekach dawnych, jak i modernistycznym przeformułowaniu kształtowania miejskiej przestrzeni społecznej. Oglądając place innych miast i porównując je z tymi, które istnieją w Lublinie - zastanowimy się czy "gehlowska” jakość przestrzeni publicznej została w nich zawarta.

6 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Ławka marzeń. Prowadzenie - Paulina Zarębska-Denysiuk i Katarzyna Cebulak.
Proponowany warsztat rodzinny będzie związany z projektowaniem malej architektury. W swojej przestrzeni stykamy się z nią na co dzień - ale rzadko zastanawiamy się nad jej estetyką. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się, czym jest mała architektura i jak można ją ciekawie zaprojektować. W części praktycznej zrealizują "ławkę marzeń” i łącząc elementy stworzą najprzyjaźniejsze miejsce do siedzenia, które następnie zostanie umieszczone w przestrzeni miasta.

13 grudnia (sobota) godz. 11.00 (GALA)

Zielone miasto. Prowadzenie Paulina Zarębska-Denysiuk i Anna Wojewódka
Kolejny warsztat rodzinny będzie dotyczył szerzej eko-dizajnu i roli, jaką w mieście odgrywa zieleń. Podczas warsztatów artystycznych uczestnicy stworzą makietę ogrodu na dachu, projektując na wcześniej przygotowanych modelach domów - zielone dachy z patyczków i różnych materiałów recyklingowych.

16 grudnia (wtorek) godz. 17.00 (Trybunał Koronny)

Spotkanie podsumowujące projekt, będzie także okazją do rozmowy na temat Roku Jana Gehla w Lublinie i sytuacji miasta w kontekście projektowania zorientowanego na człowieka.

Wykłady trwają godzinę (dla młodzieży i dorosłych), warsztaty rodzinne (dla dzieci w wieku od 5-12 lat i ich rodziców)- 2,5 godziny.

Jak zamówić warsztaty?
Telefonicznie pod numerem 605 615 959 lub e-mail: mala.akademia.dizajnu@gmail.com
Liczba miejsc ograniczona.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Materiały zapewnia organizator.

Cały program dostępny na stronie: http://www.zacheta.lublin.pl/
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Dobór odpowiedniego grzejnika to dziś nie tylko kwestia praktyczna, ale również estetyczna. Współczesne grzejniki dekoracyjne łączą wysoką wydajność z atrakcyjnym wyglądem, stając się integralnym elementem aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodnym formom i materiałom z łatwością można dopasować je do stylu każdego pomieszczenia.

Egzon Kryeziu po niespełna roku wrócił na boisko
NA BOISKU

Egzon Kryeziu po roku przerwy znowu pojawił się na boisku. Wszyscy w Górniku Łęczna na niego czekali

Kiedy piłkarz wchodzi na boisko w końcowych minutach spotkania z reguły nie jest przesadnie zadowolony, bo wolałby wybiec na murawę w pierwszym składzie. Jednak w przypadku wracającego do gry Egzona Kryeziu, który zagrał pięć minut w meczu ze Stalą Rzeszów pojawienie się na murawie miało zupełnie inny wymiar.

STING 3.0, czyli Sting, Dominic Miller i Chris Maas
DO ZOBACZENIA

Sting: Miał być jeden koncert, a będą dwa

Termin pierwszego koncertu Stinga w Polsce pozostaje bez zmian: 20 października 2025 roku. Ale będzie jeszcze jeden koncert: 21 października 2025 roku.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31