Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

11 marca 2010 r.
15:12
Edytuj ten wpis

W Chatce Żaka: 35-lecie pracy Przychodzkiego

0 0 A A

Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka” zaprasza na czwartek (11.03) na obchody 35-lecia pracy twórczej Lecha Przychodzkiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przychodzki, urodzony w Lublinie w 1956 roku, zaistniał w lubelskim a potem krajowym światku artystycznym jako członek zjawiskowej grupy literackiej Ogród, którą założył w 1974 roku razem z Grzegorzem Józefczukiem i Sławomirem Skopem.

Grupa tworzyła nowofalową poezję, pisała teksty programowe, organizowała klubowe spotkania z publicznością, występowała z happeningami, generowała akcje plastyczne.

Członkowie grupy posługiwali się pseudonimami, a teksty podpisywali wspólnie, nawet jeśli były one dziełem tylko jednego członka formacji. W ten sposób tworzyli swoistą komunę artystyczną.

Ogród, przemianowany w 1976 roku na Ogród-2, był uważany za najbardziej kontrkulturową i antykomunistyczną ekipę Nowej Fali. Swoją poezję lubelscy artyści określali mianem socsurrealizmu. Przez spolegliwą w stosunku do władzy społeczność literacką byli nazywani "faszyzującymi kamikadze”.

Ogród-2 został rozwiązany w 1979 roku. W 1980 roku Przychodzki ukończył filozofię na UMCS. W tym samym roku współzałożył istniejący do dziś periodyk "Philosophon Agora”.

Najważniejszym przedsięwzięciem z lat 80. było powołanie do życia 13 grudnia 1986 roku międzynarodowej grupy twórczej Double Travel. Przychodzki stworzył ją z Waldemarem "Disneyem” Bochniarzem (saksofonistą jazzowym i muzycznym performerem) i Waldemarem "Dziakiem” Dziaczkowskim (psychoterapeutą z PTHP i happenerem).

Potem dołączyli do nich m.in. Ralf Schulze (grafik, mim i happener), Wołodymyr "Locomotive Breath” Katoliczenko (saksofonista jazzowy i happener), Oleg Klejmionow (filmowiec, happener), Marek "Duże Człowieki” Kłuciński (twórca mail artu, poeta, happener) i Aleksandr Konowałow (operator filmowy, fotografik, happener).

Głównym założeniem twórców było wyprowadzenie sztuki poza obręb przestrzeni galeryjnych. Realizacje przeprowadzano na zadany temat zwykle w odludnych miejscach, do których nie zapraszano publiczności. Akcje dokumentowano fotograficznie. W ramach ruchu mail art dokumentacja trafiała do zaprzyjaźnionych artystów z różnych krajów.

Najsłynniejszą akcją Double Travel było "Sanktuarium śpiącego dźwięku” (Las Reczyce k. Dębna, 1 kwietnia 1989). Trwała ona od godz. 5.21 do 20.49 i odtwarzała życie codzienne wśród ruin zbombardowanej przez Sowietów niemieckiej leśniczówki.

Po przeprowadzeniu ponad 20 akcji plenerowych grupa została rozwiązana w 1989 roku. Wznowiła działalność dziesięć lat później. Druga edycja istniała do 2004 roku i zrealizowała 10 akcji.

Od 1988 do 1992 Przychodzki działał w Polskiej Partii Zielonych. W 2000 opublikował powieść "Liście ze świata żywych, listy z Krainy Jaszczurek”. W 2005 roku wydal tom rozważań etycznych pt. "Tao niewidzialnych”.

Dwa lata później ukazała się jego książka o wybitnym polskim drzeworytniku Jerzym Jakubów ("Misterium tożsamości. Jerzego Jakubów droga do gór i ludzi”). Pod koniec 2008 roku zostali opublikowani "Humaniści w sieci historii” – zbiór tekstów o "osobnych” polskich twórcach.

Promocja ostatniej książki będzie częścią spotkania na 35-lecie pracy Przychodzkiego. Ponadto w programie są opowieści o artyście i filozofie, które zaprezentują m.in. prof. Jadwiga Mizińska, prof. Stefan Symotiuk i dr Andrzej Filus, oraz projekcje filmów z udziałem Przychodzkiego "Jak cierń” (reż. Adam Sikorski, 1991) i "Voyage en Silesie” (reż. Patrick Muller, 2009).

Całość obchodów poprowadzi Marek Nawratowicz z Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN”.

Początek o godz. 17. Miejsce: Mała Scena Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16.

Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31