Książka Menachema Begina "Czas białych nocy” będzie promowana w środę (7.07) w Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN”.
Urodził się w 1913 roku w Brześciu nad Bugiem jako Mieczysław Biegun. W 1935 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1938 roku został przywódcą syjonistycznej organizacji Brit Trumpeldor Betar w Polsce.
Po agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 uciekł do Wilna, które znalazło się w sowieckiej strefie okupacyjnej. W 1940 został aresztowany przez NKWD. Był przetrzymywany w więzieniu na Łukiszkach w Wilnie. Po wielomiesięcznych przesłuchaniach został skazany na osiem lat łagru na Syberii.
Wolność odzyskał w 1942 roku na mocy układu Sikorski–Majski. Wstąpił do armii Andersa, z którą dotarł do Palestyny, gdzie po uzyskaniu zwolnienia z przysięgi wojskowej pozostał. Wstąpił w struktury Irgunu, podziemnej organizacji zbrojnej działającej w oparciu o metody terrorystyczne.
Po powstaniu niepodległego państwa Izrael Begin w 1948 rozpoczął karierę polityczną. Założył partię Herut (Wolność), której został pierwszym przewodniczącym. W 1973 roku Herut w połączeniu z innymi ugrupowaniami prawicowymi przerodził się w prawicowy blok Likud (Jedność). Z jego ramienia Begin w latach 1977–1983 był premierem Izraela.
15 września 1983 Menachem Begin ustąpił z urzędu premiera i wycofał się z życia politycznego. Wolny czas wykorzystał na napisanie wielu publikacji dotyczących współczesnej historii Izraela oraz wspomnień z ZSRR.
Swojemu pobytowi w łagrze w okolicach Workuty poświęcił książkę "Białe noce”. Po raz pierwszy została ona wydana w Polsce w 1989 roku przez wydawnictwo CDN. W maju bieżącego roku ukazało się jej kolejne wydanie, tym razem pod tytułem "Czas białych nocy”, nakładem Austerii.
Krakowskie wydawnictwo zaplanowano spotkania promocyjne książki tylko w Lublinie, Warszawie i Krakowie. Lubelskie odbędzie się w środę w Ośrodku "Brama Grodzka – Teatr NN”. W spotkaniu uczestniczyć będą prof. Arye Naor z Uniwersytetu Ben Guriona (sekretarz gabinetu premiera Begina w latach 1977–1981) i dr Lawrence Weinbaum (szef Centrum Badawczego Światowego Kongresu Żydów).
Początek o godz. 17. Adres: ul. Grodzka 21. Wstęp wolny.