Pozyskanie szkła w replice pieca szklarskiego z XII wieku, wypał naczyń w jamie ziemnej, spacery etnobotaniczne. To tylko niektóre atrakcje tegorocznych Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które zaczynają się w najbliższy poniedziałek w Grodzisku Żmijowiska k. Kazimierza Dolnego.
Jak zapowiadają organizatorzy, wiodącym projektem 15. edycji ma być próba pozyskania szkła w replice pieca szklarskiego z XII wieku, który w Grodzisku Żmijowiska został zbudowany w ubiegłym roku. Nie zabraknie również garncarstwa, w tym wypału naczyń w jamie ziemnej, odtwarzania pełnego procesu wytwarzania chleba łącznie z mieleniem mąki na kamiennych żarnach i wypiekiem w piecu glinianym. W programie znalazło się też łucznictwo, tkactwo oraz odtwarzanie sposobów przechowywania surowców spożywczych i słowiańskiej kuchni.
Do udziału w warsztatach organizatorzy zachęcają m.in. profesjonalnych archeologów, studentów archeologii, pasjonatów, rekonstruktorów, a także turystów oraz młodzież i dzieci. Można wziąć udział w całym wydarzeniu (warsztaty trwają do 31 sierpnia), w wybrane dni lub przez kilka godzin. Zajęcia będą odbywać się w godz. 10-16 w ośrodku archeologii doświadczanej w Oddziale Muzeum Nadwiślańskiego Grodzisko Żmijowiska. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: archeologia@mnkd.pl. Koszt warsztatów to 20 zł dziennie za osobę.
Jest możliwość rozbicia namiotu w bazie turystycznej Siedlisko Żmijowiska lub namiotu historycznego w Grodzisku Żmijowiska. Wyżywienie we własnym zakresie (można korzystać z zaplecza kuchennego na polu namiotowym).