Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Marcel Łoziński będzie gwiazdą, a wydarzenia 1989 roku będą wiodącym tematem 10. edycji lubelskiego festiwalu Rozstaje Europy (22-26.04).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odbywające się od 1999 roku Rozstaje Europy nie są imprezą wytyczającą nowe kierunki w rozwoju filmu. Za to są czymś więcej niż wydarzeniem filmowym.

Z racji swoich, realizowanych na wysokim poziomie merytorycznym, założeń programowych - forujących problematykę pogranicza, współistnienia różnych narodów, religii i kultur, poszukiwania tożsamości w wielokulturowym świecie, a także oddziaływania wydarzeń wielkiej historii na los człowieka - stały się ważnym forum dialogu międzykulturowego i wyczekiwaną okazją do debaty społeczno-politycznej.

Festiwal, kierowany przez cenionego twórcę filmów dokumentalnych Grzegorza Linkowskiego, jest doroczną sposobnością do obejrzenia wielu dobrych dokumentów z kraju i ze świata. Wiele z nich to pozycje nagrodzone na międzynarodowych festiwalach, a polskie premiery mające właśnie na lubelskiej imprezie.

Od początku istotnym elementem imprezy był konkurs. Początkowo odbywał się jedynie w kategorii filmów dokumentalnych krótkometrażowych. Od zeszłego roku jest również konkurencja filmów pełnometrażowych.

W tym roku do organizatorów wpłynęło około 250 zgłoszeń z 42 krajów z całego świata. Najwięcej otrzymali filmów europejskich m.in. z Niemiec, Szwajcarii, Rumunii, Estonii, Grecji, Portugalii, Turcji, Włoch, Rosji, Bułgarii, Czech, Holandii oraz Polski, ale także spoza Europy - głównie z Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Komisja selekcyjna w składzie Wojciech Kałużyński, Grzegorz Pieńkowski i Adam Radziszewski do konkursu zakwalifikowała łącznie 34 filmy z różnych krajów - 24 krótkometrażowe i 10 pełnometrażowych. Pełna lista dostępna jest na stronie internetowej www.rozstajeeuropy.pl.

W ciągu całego festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 100 dokumentów. Imprezę otworzy projekcja dwóch najnowszych filmów Marcela Łozińskiego "Poste restante” i "A gdyby tak się stało”. Pierwszy z nich to jednego z miliona listów, które co roku trafiają do Urzędu Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach.

Drugi jest kontynuacją obrazu z 1995 roku pt. "Wszystko się może przytrafić”, w którym 6-letni syn reżysera Tomek rozmawia w parku ze starszymi ludźmi o podstawowych sprawach - o kolejach ludzkich losów, na które wpływ miewa i historia, i ich własne decyzje, potrzebie wiary i nieuchronności śmierci, wartości zdrowia, pracy i rodziny.

Łoziński, jeden z największych twórców filmów dokumentalnych w Polsce, będzie miał też retrospektywę. Zaplanowano również przegląd twórczości Pawła Kędzierskiego, autora takich filmów jak "Zdjęcia próbne”, "My cichociemni. Głosy żyjących”, "Jaka Polska”, "Wybór Polski”, "Wybory 89 - koniec komunizmu”, czy "Dar wolności”.

Z pokazów tematycznych najciekawiej zapowiada się przegląd dokumentów poświęconych wydarzeniom 1989 roku. - Po 20 latach od "Okrągłego stołu” i pierwszych wolnych wyborów, z perspektywy czasu, chcielibyśmy przyjrzeć się tym szczególnym wydarzeniom poprzez konfrontację spojrzeń trzech wybitnych dokumentalistów: Marcela Łozińskiego, Pawła Kędzierskiego i Piotra Bikonta - mówi Gabriela Żuk z biura Rozstajów Europy.

Jak co roku uzupełnieniem projekcji filmowych będą wystawy, wśród nich: "Jesień ludów”, "Tęczą malowane - drewniane cerkwie Podlasia” i "Gruzja w fotografii” oraz prezentacja eksponatów z Galerii Sztuki Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Nowością będzie Scena Muzyczna Rozstajów. - Zapraszamy na nocne występy zespołów Radio Bagdad, Masala Soundsystem i All Sounds Allowed, których muzyka i teksty nawiązują do idei festiwalu - mówi Małgorzata Pietrzak, koordynatorka tego przedsięwzięcia. - Zaplanowaliśmy też imprezę z Kingiem Stressem, Desperem, R33lc4shem, Dr Szronem i RAF-em, którzy zagrają wielokulturową mieszankę światowych rytmów.

Muzyka na żywo zabrzmi na galach otwarcia i zamknięcia. Pierwszą uświetni występ Jahiara. Podczas drugiej do najstarszego pełnometrażowego polskiego filmu fabularnego "Mogiła nieznanego żołnierza” zagra Orkiestra Kameralna pod dyrekcją kompozytora Rafała Rozmusa.

Obraz Ryszarda Ordyńskiego z 1927 roku nie będzie jedyną fabułą na tegorocznej imprezie. - Poszerzamy formułę, nie zamierzamy ograniczać się tylko do filmów dokumentalnych - mówi Arnold Deć z biura festiwalowego. - Stąd też zmiana nazwy z Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego na Międzynarodowy Festiwal Filmowy.

Cały blok "Socrealizm w filmie” będzie złożony z obrazów fabularnych. Pokazane w nim zostaną m.in. "Dziewczyna i traktor” (reż. Jiri Sequens, Czechosłowacja 1951), "Strefa zachodnia” (reż. Varkonyi Zoltan, Wegry 1951), "Alarm” (reż. Żandow Zachari, Bułgaria 1950), "Życie zwycięża” (reż. Negreanu Dinu, Rumunia 1950), "Wesoły jarmark” (reż. Iwan Pyriew, ZSRR 1949) i "Gromada” (reż. Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Sumerski, Polska 1951).

Na festiwal zaprasza Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka”.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31