Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

7 października 2023 r.
11:00

Czeka nas fajne przeżycie muzyczne w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora MG
Marek Majewski, wokalista i gitarzysta Acute Mind
Marek Majewski, wokalista i gitarzysta Acute Mind (fot. Foto Kuleszek)

W sobotę 7 października, w Studio im. Budki Suflera Radio Lublin przed lubelską publicznością zaprezentuje się szwedzka grupa The Flower Kings. O przygotowaniach do koncertu i o muzyce rozmawialiśmy z Markiem Majewskim z zespołu Acute Mind, który będzie supportować słynnych Szwedów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ciekawi mnie, jak zareagowaliście na wiadomość, że będziecie grać u boku The Flower Kings?

– Jest nam bardzo miło i to dla nas duża nobilitacja móc zagrać przed tak dobrym i rozpoznawalnym zespołem.

Czy możesz zdradzić naszym czytelnikom, jak do tego w ogóle doszło? Dociekam ponieważ dla fanów muzyki rockowej grupa The Flower Kings to uznana marka.

– Jeśli mam być szczery, to kiedy tylko dowiedziałem się, że polskie koncerty The Flower Kings organizowane są przez wytwórnię, która wydała naszą ostatnią płytę, od razu zadzwoniłem do naszego promotora z prośbą o to, aby spróbował zorganizować nam support. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ w dzisiejszych czasach prog-rockowe gwiazdy rzadko godzą się na zespoły supportujące. Na ogół trzeba w takich wypadkach wyłożyć sporą kwotę pieniędzy, aby opłacić możliwość zagrania przed headlinerem. Nam udało się dostać bezpośrednio, choć nie bez problemów.

W przyszłym roku Acute Mind obchodzi 18 urodziny. Tak sobie myślę, że wspólne koncerty z The Flower Kings to chyba dla was duże wyróżnienie, a nawet ukoronowanie waszej - prawie dwudziestoletniej - obecności na scenie.

– Tak, w przyszłym roku wreszcie będziemy pełnoletni J. Koncerty przed takimi zespołami zawsze są duzym wyróżnieniem i szansą na to, że ci, którzy jeszcze nie mieli okazji być na naszym koncercie z różnych powodów, będą mieli okazję nadrobić zaległości. Aczkolwiek Acute Mind w pewnym stopniu dość mocno zakorzenił się w pamięci fanów rocka progresywnego w naszym kraju. Z tego, co wiem to nie tylko w naszym. Koncertu przed The Flower Kings nie nazwałbym ukoronowaniem, ponieważ musiałbym od razu ogłosić zakończenie kariery zespołu (hahaha). Myślę, że to duża sprawa i kolejne fajne przeżycie muzyczne.

Jak się czujecie grając jako support? Czym się różni granie jako support od grania jako tzw. gwiazda?

– Jak wspomniałem, tzw. opening acty znanych artystów zagranicznych, którzy mają status legendy lub są bardzo rozpoznawalni, są zawsze powodem do radości. To zawsze jest dobra okazja do poszerzenia grupy odbiorców. Występy w roli „zespołu otwierającego” odrobinę różnią się od tych pełnowymiarowych. Przede wszystkim czasem, który jest okrojony do kilkudziesięciu minut.

Czy na swojej drodze zetknęliście się kiedyś z muzykami/z zespołem The Flower Kings?

– Jako zespół nie. Ja osobiście tak. Około 10 lat temu, pełniąc rolę wokalisty w zespole Osada Vida, miałem przyjemność zagrać na dużym festiwalu Prog Stage w Izraelu obok właśnie The Flower Kings, ale też m.in. takimi gwiazdami jak Orphaned Land, Andromeda, czy Pain of Salvation. To był piękny czas. Kilka dni spędzonych wspólnie z tymi artystami, wspólne zwiedzanie Izraela, ale przede wszystkim dzielenie sceny. Oczywiście nie był to koncert supportujący, a pełnowymiarowy koncert jako headliner festiwalu. Był czas na to, aby prywatnie też się poznać.

Acute Mind gra muzykę, która ma wiele wspólnego z rockiem progresywnym. Z pewnością jest wam znana twórczość The Flower Kings. Jak to jest grać na jednej scenie z zespołem, którego się słucha i zna jego płyty?

– W zasadzie Acute Mind nie tylko ma wiele wspólnego, ale jest klasyfikowany, jako zespół prog-rockowy J Chociaż tak naprawdę my po prostu gramy troszkę bardziej rozbudowane piosenki. Granie z takim zespołem to po prostu frajda.

Nie czujecie tremy?

– Nie specjalnie

Ile będziecie mieli czasu na zaprezentowanie zespołu Acute Mind?

– 40 min.

W swoim dorobku koncertowym macie koncerty z zespołami zagranicznymi. Który koncert wspominacie najmilej? No i który zespół?

– Każdy z nich był jest i będzie wyjątkowy.

Co się dzieje w obozie Acute Mind?

– Od niedawna mamy nowego perkusistę. Artur Jasiński, nasz dotychczasowy perkusista zdecydował się opuścić nasze szeregi, aby skoncentrować się na innych projektach muzycznych. Ponieważ od wielu lat jesteśmy przyjaciółmi, zawsze będziemy mu mocno kibicować i oczywiście zawsze będziemy mu wdzięczni za te lata wspólnej pracy płytowo koncertowej. Nowym perkusistą jest Grzegorz Kuligowski to niezwykle doświadczony muzyk, który na swoim koncie ma współpracę z większością gwiazd polskiej estrady, ale również z wieloma zagranicznymi gwiazdami. Jest nam niezwykle miło i jesteśmy ogromnie wdzięczni i szczęśliwi, że mamy go w swoich szeregach. Od razu po koncertach z The Flower Kings zaczynamy przygotowania do nowej płyty, którą planujemy wydać na wiosnę przyszłego roku.


Koncert odbędzie się w legendarnym Studio im. Budki Suflera. Czy lubicie tam grać?

– Nie wiele było do tej pory możliwości występów w tym studiu, choć osobiście znam je i występowałem na jego scenie. Bardzo lubimy się tez z nowym opiekunem koncertowym studia, redaktorem Radia Lublin, Marcinem Puszką. Mam bardzo silne wrażenie, że to dopiero nasz początek jako zespołu Acute Mind na tych deskach i jeszcze nie raz się tam pojawimy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Kalendarz
lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31