Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

20 sierpnia 2010 r.
10:52
Edytuj ten wpis

Hrubieszów: IRA na Dniach Miasta

0 0 A A

Wystawy, koncerty, konkursy, zawody sportowe oraz uroczysta sesja Rady Miasta uświetnią obchody 610 rocznicy nadania praw miejskich Hrubieszowowi. Gwiazdą Dni Miasta będzie zespół IRA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Hrubieszów otrzymał prawo miejskie magdeburskie z rąk Króla Władysława Jagiełły w roku 1400 i jest jednym z najstarszych miast Lubelszczyzny. Mieszkańcy chlubią się bogatą historią swego grodu.

– Mój ród zamieszkuje tu od ponad 400 lat – mówi Bronisław Borsukiewicz, który mieszka przy ul. Narutowicza. – Pamiętam, że po wojnie dominowała zabudowa drewniana, ale później zaczęły powstawać nowe osiedla: Polna, Jagiellońskie czy Lipice. Miasto pięknie się rozbudowało.

Michał jest teraz w Wielkiej Brytanii. – Ale zawsze wracam z radością do Hrubieszowa – zapewnia. – W tym przypadku sprawdza się powiedzenie "Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Po latach rozłąki jeszcze bardziej kocham swoje miasto.

W Hrubieszowie urodzili się m.in. pisarz Bolesław Prus, konstruktor i wynalazca Abraham Stern oraz wybitny architekt Wiktor Zin. Przez cztery lata mieszkał tu poeta Bolesław Leśmian, przez dwa stacjonował w 2 Pułku Strzelców Konnych mjr Henryk Dobrzański "Hubal”.

– Gorąco zapraszamy wszystkich na uroczystości jubileuszowe, bo będzie naprawdę ciekawie – zachęca Zbigniew Dolecki, burmistrz 18-tysiecznego miasta nad Huczwą. – Na pewno każdy znajdzie coś w programie dla siebie i wszyscy będą się dobrze bawić.

Świętowanie zaczyna się w niedzielę i potrwa dwa tygodnie. Zwieńczy je festyn rodzinny. Gwiazdą będzie zespół IRA, znany m.in. z takich hitów jak "Wiara”, "Bierz mnie” czy "Nadzieja”.

Na koncert wybiera się z rodziną m.in. Jarosław Wójcik z Lublina. – Bo jestem pod urokiem tego miasta – mówi pan Jarosław. – Pierwszy raz przyjechałem do Hrubieszowa w czerwcu, by obejrzeć wystawę"Troja – Sen Henryka Schliemanna” w Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, a po powrocie zapowiedziałem żonie kolejny wyjazd. Hrubieszów to piękne miejsce i naprawdę jest tam co oglądać.

Jagiellońskie miasto

Hrubieszów to jedno z najstarszych miast Lubelszczyzny. W 1400 roku otrzymał prawo miejskie magdeburskie z rąk króla Władysława Jagiełły. Jest najdalej na wschód wysuniętym polskim miastem Unii Europejskiej. Przygraniczne położenie wyznaczyło Hrubieszowowi niezwykłe i burzliwe dzieje, a ślady wielokulturowości są dostrzegane do tej pory w różnych zakątkach miasta. Z zabytków na uwagę zasługują m.in. zwieńczona 13 cebulastymi kopułami cerkiew Zaśnięcia NMP z 1873 roku, kościół św. Stanisława Kostki z 1630 roku, zespół dworski Du Chateau czy słynne hrubieszowskie sutki, czyli murowane kramy wzorowane na wschodnich bazarach z charakterystyczną wąską uliczką wewnętrzną.

Program Dni Miasta

22.08, godz. 16 – otwarcie wystawy pocztówek i promocja książki autorstwa Jerzego Krzyżewskiego "Hrubieszów starą pocztówką opisany” (HDK)
25.08, godz. 17– promocja książki Władysława Zielińskiego "Ludzie z hrubieszowskiej konspiracji” (HDK)
26.08, godz. 17– spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem, autorem książek o tematyce fantastycznej (HDK)
26.08, godz. 19 – koncert Teatru "Młyn” (HDK)
28.08, godz. 16 – koncert "Europa na Ludowo” (parada ulicami miasta, występy zespołów z zaprzyjaźnionych gmin, partnerów "Gotanii”, prezentacja grup rekonstrukcyjnych, walki Gotów z Legionistami Rzymskimi, koncert galowy: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej i gościnnie zespół Danuben Youth z Bułgarii, targi sztuki i rękodzieła artystycznego (HDK)
29.08, godz. 10 – Otwarte Mistrzostwa Hrubieszowa – Jazda Parami na czas (start – stacja paliw Orlen przy ul. Wyzwolenia)
29.08, godz. 16 – festyn rodzinny "HaDeK dzieciom” (HDK)
2.09, godz. 10 – spotkanie z Edytą Zarębską, autorką książek dla dzieci (HDK)
2.09 – godz. 11 – msza święta w kościele św. Mikołaja, uroczysta okolicznościowa sesja Rady Miejskiej, referat prof. Ryszarda Szczygła "Lokacja miasta Hrubieszowa i jego dzieje od XV do XXI w.”, wręczenie Nagrody Miasta Hrubieszowa – statuetki króla Władysława Jagiełły, koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej (HDK)
3.09, godz.17–"Kartoteka” – spektakl teatralny połączony z jubileuszem 10-lecia Teatralnej Grupy Gamma (HDK)
3.09, godz. 11 – uroczyste rozstrzygnięcie konkursu Historycznego "Wiedzy o Hrubieszowie i ludziach z nim związanych” oraz ogłoszenie konkursu recytatorskiego "Ziemia hrubieszowska w poezji i prozie” (Muzeum im. S. Staszica)
4.09, godz. 10 – rodzinny rajd historyczny (start – "Kuźnia rowerowa” przy ul. Zamojskiej)
4.09, godz.19– otwarcie wystawy "Hrubieszów w grafice A. Przybysza” (HDK)
5.09, godz. 11.30 – I Międzynarodowy Bieg Uliczny "Bieg Szlakiem Gotów” (biegi młodzieżowe na obiektach Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji), a o godz. 14 start do biegu głównego (start – Chata Gotów w Masłomęczu, meta – HOSiR); imprezy towarzyszące: pokazy strojów i obrzędów gockich, walki Gotów, degustacja kuchni gockiej, pokaz japońskiej szermierki sportowej
5.09, godz. 15 – festyn rodzinny, gwiazda wieczoru - zespół IRA (stadion).

Pozostałe informacje

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli
galeria

To mógł być fatalny weekend na zalewem. Ale policjanci pomogli

Młodzi, grzeczni i uczynni - tak o policjantach z posterunku nad Zalewem Zemborzyckim napisał do komendanta obywatel, któremu mundurowi pełniący służbę nad wodą bardzo pomogli w trakcie minionego weekendu.

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Łosie błąkały się po mieście. Tragiczny finał na ogrodzeniach

Po Białej Podlaskiej od kilku dni błąkały się trzy łosie. Niestety, ich miejska przygoda zakończyła się tragicznie.

Rewolucja w fakturowaniu. Jak przygotować się na nowelizację przepisów KSeF?

Rewolucja w fakturowaniu. Jak przygotować się na nowelizację przepisów KSeF?

Zmiany w przepisach dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zapowiadają prawdziwą rewolucję w polskim fakturowaniu. Dla przedsiębiorców to zarówno wyzwanie, jak i szansa na usprawnienie procesów księgowych. Nowelizacja przepisów jest nie tylko odpowiedzią na potrzeby cyfryzacji, ale także próbą walki z oszustwami podatkowymi.

Grafficiarz pomazał zabytkowe kamienice. Teraz za to odpowie przed sądem

Grafficiarz pomazał zabytkowe kamienice. Teraz za to odpowie przed sądem

Do aresztu trafił 26-letni mieszkaniec Zamościa, który malował graffiti na zabytkowych kamienicach. Straty wyceniono na 2,5 tys. zł, a „artysta” dostał policyjny dozór.

SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless: Białe słuchawki za 1 849 złotych

SteelSeries Arctis Nova Pro Wireless: Białe słuchawki za 1 849 złotych

W 2022 roku SteelSeries pokazał nową serię słuchawek Arctis Nova. Firma chwaliła się jakością dźwięku, wyrazistością głosu rejestrowanego ze wsparciem AI, komfortem i „duńskim” wzornictwem. Czas na nową wersję, czyli białe słuchawki SteelSeries Arctis Nova Pro.

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi
galeria

Matura 2024. Już po języku polskim. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi

Typowali „Lalkę” lub „Przedwiośnie”, a mieli stworzyć wypracowanie o tym, „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" albo przedstawić temat "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka". Maturzyści dostali również do napisania część z zagadnieniami języka polskiego w użyciu oraz test historycznoliteracki.

Do trzech razy sztuka? Kryształ Werbkowice gra o puchar z Ładą 1945 Biłgoraj

Do trzech razy sztuka? Kryształ Werbkowice gra o puchar z Ładą 1945 Biłgoraj

W środę Kryształ Werbkowice zmierzy się u siebie z Ładą 1945 Biłgoraj, w ramach finału okręgowego Pucharu Polski. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.

Pijany i bez uprawnień kierował TIR-em

Pijany i bez uprawnień kierował TIR-em

Policjanci z Opola Lubelskiego zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy. Jak się okazało, kierowca nie miał prawa jazdy na taki pojazd, a na dodatek nie był trzeźwy.

PiS traci władzę w powiecie mimo wyborczego sukcesu
Wybory 2024
galeria

PiS traci władzę w powiecie mimo wyborczego sukcesu

Nie takiego przebiegu pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu puławskiegoo spodziewali się radni Prawa i Sprawiedliwości. Głosowania pokazały, że mimo sukcesu wyborczego i zdobycia dwunastu mandatów, realnie mogą liczyć na zaledwie dziesięć głosów. Nowym starostą została Teresa Gutowska z KO.

Rezygnacja sztabu i walkower, co dalej z KS Cisowianka Drzewce?

Rezygnacja sztabu i walkower, co dalej z KS Cisowianka Drzewce?

Sporo działo się ostatnio w ekipie rewelacyjnego beniaminka – KS Cisowianka Drzewce. Z pracy w klubie zrezygnował trener Łukasz Giza, który poprowadził drużynę z A klasy do IV ligi. Wkrótce w jego ślady poszli także członkowie sztabu: Piotr Grabarz, Jakub Zolech oraz pełniący funkcję kierownika Grzegorz Mazur. Później był walkower za mecz z Lewartem. Przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach, tym bardziej, że w lecie zanosi się na odejście wielu zawodników.

Max: platforma z datą premiery. Ale wciąż bez cen

Max: platforma z datą premiery. Ale wciąż bez cen

11 czerwca Platforma Max zastąpi HBO Max. Do wyboru będą trzy pakiety bazowe i jeden dodatkowy. Wciąż nie ma cen. Nie do końca też wiadomo, co dostana obecni użytkownicy HBO Max.

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Poważny wypadek z udziałem zwierzęcia

Policja apeluje o czujność na drogach. W nocy w powiecie opolskim doszło do groźnego zderzenia samochodu z łosiem.

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?
Foto/wideo
galeria
film

Pierwsza matura już za nami. Jakie nastroje towarzyszyły uczniom?

Już wiemy, że prace pisemne odnosiły się do buntu i relacji z drugim człowiekiem. Zapytaliśmy uczniów „Zamoya” jak poradzili sobie z pierwszym egzaminem maturalnym.

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego
galeria

Rozpoczęła się nowa kadencja Rady Miasta Lublin. Wybrano przewodniczącego

Na pierwszej sesji Rady Miasta Lublin po wyborach samorządowych w kwietniu swoje przysięgi złożyli prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także nowi radni miejscy.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Znany jazzman, Honorowy Obywatel Zamościa miał 88 lat

O śmierci artysty poinformowała na facebooku rodzina muzyka.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna