Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

30 sierpnia 2017 r.
12:12

"Łączymy muzyczne konwencje". Megitza Trio zagra na dożynkach gminy Wólka

Autor: Zdjęcie autora dad

Rozmowa z Małgorzatą Babiarz, liderką zespołu Megitza Trio.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Waszą twórczość określa się nietypowym mianem "happy metalu", taki tytuł nosi zresztą wasz ostatni album. Czym charakteryzuje się ten nurt?

- Chodzi o podejście do życia z humorem i pewien dystans do gatunków muzycznych. Słowem: jest to nasz sprzeciw wobec szufladkowania zespołów do muzycznych kategorii. Kiedy pisze się własne teksty i tworzy autorską muzykę, to ciężko wpisać się w jakąś konkretną kategorię. Ja przez lata mieszkałam w Stanach Zjednoczonych, Marcin urodził się w Chicago, Stasiu pochodzi z Zakopanego - wszyscy jesteśmy przesiąknięci kulturą innych państw i nacji. Myślę, że człowiek sam w sobie tworzy już nowy gatunek muzyczny. A czemu "happy metal"? Bo tworzenie muzyki to ciężkie, ale wielkie szczęście.

• Wszyscy macie góralskie korzenie, a w swojej twórczości inspirujecie się tradycją i folklorem. Jednocześnie wasza muzyka brzmi oryginalnie i nowocześnie. Z czego to wynika?

- Kochamy naszą góralską kulturę i jako muzycy jesteśmy wierni tradycji, jednak w swojej twórczości otwieramy się na zupełnie nowe style i łączymy muzyczne konwencje. Wynika to z naszej wrodzonej ciekawości świata.

• Czego możemy się spodziewać po nowej płycie, która ukaże się w przyszłym roku?

- Muzyka, którą tworzymy napisana jest przez prawdziwe historie i samo życie, które przecież nieustannie idzie do przodu. Z pewnością na nowej płycie nie obejmiemy zupełnie nowej artystycznej drogi, lecz nasza twórczość ewoluuje dokładnie tak, jak nasze życie. W tym sensie będzie to coś nowego. Muzycznie pozostajemy jednak wierni swojej drodze.

• 3 września wystąpicie z koncertem podczas Święta Plonów Gminy Wólka. Co zagracie?

- Przede wszystkim zagramy nasz stały, oryginalny repertuar, pojawi się również utwór z naszego nowego krążka. Koncert odbędzie się w plenerze, wobec tego przygotujemy żywą muzykę, przy której będzie można się też dobrze bawić. Nie zabraknie z pewnością utworów folkowych i góralskich.

Pozostałe informacje

Stela Posavec żegna się z lubelską ekipą

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie, czyli pożegnanie sezonu i okazja do rewanżu

W niedzielę PGE MKS FunFloor Lublin zakończy sezon. W ostatnim meczu podopieczne Pawła Tetelewskiego zmierzą w z KGHM MKS Zagłębiem Lubin.

Śmiertelny upadek z rusztowania w Chełmie. Tragedia podczas prac budowlanych

Śmiertelny upadek z rusztowania w Chełmie. Tragedia podczas prac budowlanych

Nie żyje 42-letni pracownik firmy budowlanej, który w czwartek (22 maja) spadł z rusztowania przy jednym z bloków mieszkalnych w Chełmie. Mężczyzna spadł z wysokości około trzeciego piętra. Niestety, mimo wysiłków ratowników, nie udało się go uratować.

Michał Moskal o szansach Nawrockiego i błędach PiS. Polityczna gra nabiera tempa
Dzień wschodzi
film

Michał Moskal o szansach Nawrockiego i błędach PiS. Polityczna gra nabiera tempa

Wybory wchodzą w decydującą fazę, a emocje sięgają zenitu. Karol Nawrocki wchodzi do drugiej tury, ale czy to dla PiS powód do optymizmu, czy raczej sygnał ostrzegawczy?

Szturm Twierdzy Zamość odbędzie się w tym roku z udziałem ok. 300 rekonstruktorów z grup nie tylko polskich, ale również zagranicznych
23 maja 2025, 19:00
galeria

Szturm na twierdzę jak przed wiekami. Wielka plenerowa impreza od dzisiaj w Zamościu

W zeszłym roku się nie odbyła. W tym już będzie. Zacznie się dzisiaj, potrwa do niedzieli (23-25 maja). Miasto stanie się kolejny raz areną starć. A to za sprawą XXI Szturmu Twierdzy Zamość.

Ostatnim meczem Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze było starcie z zespołem z Rybnika. W niedzielę lublinianie pojadą po kolejną wygraną w Gorzowie

Orlen Oil Motor zaczyna maraton w Gorzowie. Bartosz Zmarzlik wraca na stare śmieci

W niedzielę o godz. 17, w ramach szóstej kolejki Orlen Oil Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z Gezet Stalą Gorzów. Ten mecz rozpocznie tygodniowy „maraton” spotkań trzykrotnych mistrzów Polski, których w krótkim odstępie czasu czekają aż trzy spotkania.

Uwaga, prace drogowe. Autobus pojedzie inaczej

Uwaga, prace drogowe. Autobus pojedzie inaczej

Mieszkańcy ulicy Pliszczyńskiej w Lublinie doczekali się remontu. W związku z pracami remontowymi komunikacja miejska zostanie skierowana na objazd.

Potężna awaria wodociągu. Ponad tysiąc mieszkańców odciętych od wody
Z OSTATNIEJ CHWILI

Potężna awaria wodociągu. Ponad tysiąc mieszkańców odciętych od wody

Ponad tysiąc mieszkańców czterech miejscowości w gminie Szczebrzeszyn jest pozbawionych dostępu do wody. Doszło do awarii, ale jeszcze nie zlokalizowano jej źródła. Prace potrwają minimum kilka godzin.

Chełm akademickim mostem do Europy – historyczne porozumienie z UMCS

Chełm akademickim mostem do Europy – historyczne porozumienie z UMCS

20 maja 2025 roku zapisze się na długo w historii Chełma. Tego dnia Urząd Miasta oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podpisały porozumienie, które otwiera nowy rozdział współpracy naukowej i rozwojowej. W sercu miasta powstaje Centrum Kompetencji Europejskich UMCS – inicjatywa o potencjale międzynarodowym.

Po wygranej z Zagłębiem Lubin piłkarze Motoru spróbują pójść za ciosem w Radomiu

Ostatnia sobota z PKO BP Ekstraklasą. Motor zagra na wyjeździe z Radomiakiem

Sezon 2024/2025 wielkimi krokami zbliża się do końca. Motor Lublin swój ostatni mecz zagra w Radomiu. Wszystkie spotkania 34. kolejki rozpoczną się w sobotę, o godz. 17.30. Ten w wykonaniu drużyny Mateusza Stolarskiego będzie można obejrzeć jedynie w internecie, na Canal+ Live 3. My, jak zwykle przeprowadzimy relację na żywo.

PGE Start znowu został rozbity w Słupsku

Znowu pogrom w Słupsku. PGE Start i Czarni na remis

O tym spotkaniu w Lublinie będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć. W czwartym starciu ćwierćfinałowym fazy play-off PGE Start przegrał w Słupsku aż... 57:89. W rywalizacji do trzech zwycięstw jest 2:2, a decydujące, piąte starcie zaplanowano na niedzielę, w hali Globus (godz. 17.30).

Bogumiła Janina Sawa urodziła się w 1940 roku w Kamionce, ale niemal całe życie była związana z Zamościem. W 2017 r. została uhonorowana medalem „Zasłużony dla Zamościa”.

Kochała to miasto. Tablica pamiątkowa dla nieżyjącej zamościanki

Od raz zakładano, że najlepszy termin to 27 maja. I właśnie tego dnia, w najbliższy wtorek odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona Bogumile Sawie. Ta badaczka historii Zamościa w testamencie wszystkie swoje dobra przeniosła na cele ochrony i promocji dziedzictwa narodowego miasta.

Rodzina, tradycja, wiara. Prawicę popierają tutaj od zawsze
wybory prezydenckie

Rodzina, tradycja, wiara. Prawicę popierają tutaj od zawsze

Lubelszczyzna w pierwszej turze zagłosowała głównie na kandydatów prawicowych. W najbardziej konserwatywnych regionach, jak gmina Chrzanów - Nawrocki, Mentzen i Braun zdobyli ponad 92 proc. głosów. Skąd takie wyniki? Zapytaliśmy samych mieszkańców.

Karol Nawrocki w Lublinie przed I turą wyborów prezydenckich
wybory prezydenckie

Nowy sondaż. Przepływ wyborców Mentzena i Zandberga korzystniejszy dla Nawrockiego

Sondażownia UCE Research na zlecenie Onetu zbadała, jak w II turze będzie wyglądał przepływ głosów wyborców Sławomira Mentzena (Konfederacja) i Adriana Zandberga (Razem). Uwzględniając tylko te przepływy, Karol Nawrocki miałby w II turze o ok. 675 tys. głosów więcej niż Rafał Trzaskowski - wynika z badania.

Kreacje z odzysku, czyli odzieżowa OdNowa na wybiegu
ZDJĘCIA
galeria

Kreacje z odzysku, czyli odzieżowa OdNowa na wybiegu

Ekologia, recykling i kreatywność - to liczy się przede wszystkim w konkursie Odzież OdNowa. Jego finał odbył się dzisiaj w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Rywalizowali uczniowie z całej Polski.

Wiejski kościółek odnowiony. Parafianom będzie cieplej

Wiejski kościółek odnowiony. Parafianom będzie cieplej

Już po remoncie. Kilka dni temu dokonano odbioru technicznego wszystkich prac, jakie dzięki dotacji z Polskiego Ładu dla Zabytków wykonano w drewnianym kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bukowej.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31