Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

18 sierpnia 2010 r.
11:29
Edytuj ten wpis

Jarmark Jagielloński 2010: Nocne życie z tradycyjną kulturą (wideo)

0 0 A A

Jarmark Jagielloński, Lublin, 12–15.08.2010

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lubelski Jarmark Jagielloński, którego czwarta edycja zakończyła się w niedzielę, tak się rozwinął przez cztery lata, tak ubogacił się w rozmaite atrakcje artystyczne, często odbywające się równolegle w dość odległych miejscach Starego Miasta, że nie sposób byłoby w tym roku wszystkich w całości odebrać nawet poświęcając swój czas tylko na niego.

Nie ułatwiały też uczestnictwa w plenerowej imprezie straszny upał i mocna dla niej konkurencja w postaci trzydniowego festiwalu Shalom w muszli koncertowej, który w czwartek i piątek nakładał się na część wieczornych wydarzeń jarmarkowych.

Na szczęście wiele dużych atrakcji kulturalnych zaplanowano na godziny nocne. Właśnie nocami grane były spektakle Teatru Andersena "Pieśń o Rolandzie” i "Trzej muszkieterowie” na niedawno wdrożonym do życia kulturalnego dziedzińcu Archiwum Państwowego.

Wprawdzie świat przedstawiony w obu dziełach literackich, które dość wiernie zostały adaptowane na scenę, dalece rozmija się miejscem i czasem z realiami pierwszych lubelskich jarmarków, to przedstawienia swoją historycznością nieźle wpisywały się w klimat naszej imprezy, a swoją bitewnością idealnie towarzyszyły Turniejowi Rycerskiemu o Liść ze Srebrnego Drzewa.


Realizacja: Agnieszka Mazuś

W historycznej przestrzeni dziedzińca Archiwum Państwowego znakomicie zaistniały również opowieści Jarka Kaczmarka ze Studni O bazujące m.in. na "Pieśni o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu”. Występ storytellera uatrakcyjnili muzycy grający dawne utwory i tancerze z Zespołu Tańca Dawnego "Belriguardo”.

Kiedy Kaczmarek rozpoczynał w czwartek swe opowieści przy Jezuickiej, na placu Po Farze trwał jeszcze wielki koncert "1000 kilometrów muzyki”. Podobnie jak w swojej książce pod takim samym tytułem, Andrzej Bieńkowski przedstawił polskich i ukraińskich muzykantów. Była to nie tylko zajmująca lekcja etnograficzna, ale też sposobność do potańczenia przy tradycyjnych skocznych utworach. Wielu słuchaczy z tej okazji skorzystało.

Plac Po Farze pełny był tańczących odbiorców także w dwie kolejne noce. W piątek do dziarskich pląsów napędziła publiczność rumuńska orkiestra Fanfary z Transylwanii. W sobotę tańczono tu na modłę podhalańską dzięki muzyce wykonywanej przez Trebuniów-Tutków. W obydwa dni pląsanie było kontynuowane na skwerze przy Olejnej, gdzie rozbrzmiewały oberki, mazurki i podróżniaki w wykonaniu m.in. Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Tak jak w ubiegłym roku miejscem nocnego wydarzenia artystycznego z dziedziny teatru stało się przyzamkowe błonie. W piątek wystawiono tu dramat "Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta. Akcja spektaklu w dużej mierze rozgrywała się na autentycznym drzewie, na którym siedział Szmidt odtwarzający rolę chłopa Marcina Dudy, który nie godzi się na budowę autostrady kosztem przyrody.

Na drugim terytorialnym biegunie jarmarku, w Bramie Krakowskiej, także działo się ciekawie i również na wysokości, i to przez wszystkie cztery dni. Tu umiejscowił swoją instalację wizualno-dźwiękową Radek Bułtowicz. Dzięki ruchomemu rzutnikowi i odtwarzaczowi na wewnętrznych ścianach bramy rozgrywały się w artystycznym ujęciu sceny z kurnika.

Bardzo gustowna premierowa instalacja, nawiązująca do kurzej symboliki jarmarku, była jedną z najlepszych realizacji tego wydania imprezy.

Pozostałe informacje

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna