Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje wydarzeń

18 sierpnia 2010 r.
11:29
Edytuj ten wpis

Jarmark Jagielloński 2010: Nocne życie z tradycyjną kulturą (wideo)

Jarmark Jagielloński, Lublin, 12–15.08.2010

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lubelski Jarmark Jagielloński, którego czwarta edycja zakończyła się w niedzielę, tak się rozwinął przez cztery lata, tak ubogacił się w rozmaite atrakcje artystyczne, często odbywające się równolegle w dość odległych miejscach Starego Miasta, że nie sposób byłoby w tym roku wszystkich w całości odebrać nawet poświęcając swój czas tylko na niego.

Nie ułatwiały też uczestnictwa w plenerowej imprezie straszny upał i mocna dla niej konkurencja w postaci trzydniowego festiwalu Shalom w muszli koncertowej, który w czwartek i piątek nakładał się na część wieczornych wydarzeń jarmarkowych.

Na szczęście wiele dużych atrakcji kulturalnych zaplanowano na godziny nocne. Właśnie nocami grane były spektakle Teatru Andersena "Pieśń o Rolandzie” i "Trzej muszkieterowie” na niedawno wdrożonym do życia kulturalnego dziedzińcu Archiwum Państwowego.

Wprawdzie świat przedstawiony w obu dziełach literackich, które dość wiernie zostały adaptowane na scenę, dalece rozmija się miejscem i czasem z realiami pierwszych lubelskich jarmarków, to przedstawienia swoją historycznością nieźle wpisywały się w klimat naszej imprezy, a swoją bitewnością idealnie towarzyszyły Turniejowi Rycerskiemu o Liść ze Srebrnego Drzewa.


Realizacja: Agnieszka Mazuś

W historycznej przestrzeni dziedzińca Archiwum Państwowego znakomicie zaistniały również opowieści Jarka Kaczmarka ze Studni O bazujące m.in. na "Pieśni o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu”. Występ storytellera uatrakcyjnili muzycy grający dawne utwory i tancerze z Zespołu Tańca Dawnego "Belriguardo”.

Kiedy Kaczmarek rozpoczynał w czwartek swe opowieści przy Jezuickiej, na placu Po Farze trwał jeszcze wielki koncert "1000 kilometrów muzyki”. Podobnie jak w swojej książce pod takim samym tytułem, Andrzej Bieńkowski przedstawił polskich i ukraińskich muzykantów. Była to nie tylko zajmująca lekcja etnograficzna, ale też sposobność do potańczenia przy tradycyjnych skocznych utworach. Wielu słuchaczy z tej okazji skorzystało.

Plac Po Farze pełny był tańczących odbiorców także w dwie kolejne noce. W piątek do dziarskich pląsów napędziła publiczność rumuńska orkiestra Fanfary z Transylwanii. W sobotę tańczono tu na modłę podhalańską dzięki muzyce wykonywanej przez Trebuniów-Tutków. W obydwa dni pląsanie było kontynuowane na skwerze przy Olejnej, gdzie rozbrzmiewały oberki, mazurki i podróżniaki w wykonaniu m.in. Kapeli Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej.

Tak jak w ubiegłym roku miejscem nocnego wydarzenia artystycznego z dziedziny teatru stało się przyzamkowe błonie. W piątek wystawiono tu dramat "Drzewo” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta. Akcja spektaklu w dużej mierze rozgrywała się na autentycznym drzewie, na którym siedział Szmidt odtwarzający rolę chłopa Marcina Dudy, który nie godzi się na budowę autostrady kosztem przyrody.

Na drugim terytorialnym biegunie jarmarku, w Bramie Krakowskiej, także działo się ciekawie i również na wysokości, i to przez wszystkie cztery dni. Tu umiejscowił swoją instalację wizualno-dźwiękową Radek Bułtowicz. Dzięki ruchomemu rzutnikowi i odtwarzaczowi na wewnętrznych ścianach bramy rozgrywały się w artystycznym ujęciu sceny z kurnika.

Bardzo gustowna premierowa instalacja, nawiązująca do kurzej symboliki jarmarku, była jedną z najlepszych realizacji tego wydania imprezy.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia