Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

19 stycznia 2018 r.
17:13

Kingsajz i Malowany ptak. Festiwal Scena w Budowie 2018 [program]

24 stycznia 2018 18:00
Wielką słuchawkę telefoniczną, czajnik, damską szpilkę i gigantyczną zastawę stołową na co dzień można oglądać w łódzkim Muzeum Kinematografii
Wielką słuchawkę telefoniczną, czajnik, damską szpilkę i gigantyczną zastawę stołową na co dzień można oglądać w łódzkim Muzeum Kinematografii (fot. Tomasz )

Na scenie spektakle wyróżniające się spektakularną scenografią, na korytarzach rekwizyty, także te z kultowego polskiego filmu o krasnoludkach – w ostatni weekend stycznia w Centrum Spotkania Kultur rozpoczyna się Festiwal Scenografii i Kostiumów Scena w Budowie. W tym roku festiwal potrwa aż do czerwca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jak coś się udało raz, to człowiek wierzy, że drugi raz też się uda – śmieje się Leszek Mądzik, pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu. Jego najnowszy spektakl otworzy tegoroczną edycję „Sceny w budowie”, ale w konkursie nie wystartuje.

O jedną z trzech Złotych Kieszeni (łączna pula nagród to 25 tys. zł) będzie walczyć siedem innych spektakli. Selekcji dokonali recenzenci teatralni związani z „Przekrojem”, „Polityką”, „Rzeczpospolitą”.

To dwie produkcje krakowskiego Teatru Starego („Wesele” Jana Klaty i „Triumf woli” Moniki Strzępki), dwa spektakle Krzysztofa Garbaczewskiego („Chłopi” i „Robert Robur”), „Idiota” Pawła Miśkiewicza, „Do dna” Ewy Kaim i „Malowany ptak” Mai Kleczewskiej.

– Zwykle spektakl zdobywa widownię tytułem czy nazwiskiem reżysera. My chcemy zwrócić uwagę przede wszystkim na obraz. Zauważyć i docenić dzieło scenografa – tłumaczy Leszek Mądzik.

– To, co nas inspiruje, to nasz budynek. Surowa betonowa przestrzeń to znakomite sceniczne tło – dodaje Piotr Franaszek, dyrektor CSK.

Jest też zła wiadomość – nie wszystkie produkcje, które oceni jury (Dominika Łarionow, Marcin Mroszczak, Małgorzata Szczęśniak, Elżbieta Wernio), zobaczymy w Lublinie.

– Powody są terminowe i budżetowe – przyznaje Barbara Żarinow, koordynatorka festiwalu. – Pokażemy tylko dwa konkursowe spektakle. To „Malowany ptak” i „Chłopi”. Pozostałe pięć będziemy prezentować inaczej - poprzez pokazy filmowe, instalacje, spotkania z twórcami.

Z lubelską publicznością spotkają się też reżyser, dramaturg i scenograf „Malowanego ptaka” (w CSK 4 lutego). Dyskusję z Mają Kleczewską, Łukaszem Chotkowskim i Wojciechem Pusiem poprowadzi Mike Urbaniak. 3 lutego w CSK zostanie pokazany też film „Sex, kłamstwa i Jerzy Kosiński” w reżyserii Agnieszki Piotrowskiej.

Kolejna okazja, by zobaczyć znakomite teatralne dzieło, nadarzy się dopiero 29 marca. Tego dnia Krzysztof Garbaczewski pokaże swoją produkcję dla Teatru Powszechnego w Warszawie. Sprzedaż biletów na „Chłopów” ma ruszyć wkrótce (od 30 zł).

W kalendarzu warto zaznaczyć też 20 kwietnia. Tego dnia z warszawskiego Teatru Powszechnego przyjedzie spektakl „Księgi Jakubowe” Eweliny Marciniak. To „pokaz specjalny” festiwalu „Scena w budowie”.

Będzie się działo (choć dopiero od kwietnia) także na korytarzach monumentalnego budynku Centrum Spotkania Kultur. Wystawa „Opera Fashion” to prezentacja najciekawszych kostiumów ze zbiorów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, a „Upadek Ikara” to pokaz prac studentów i absolwentów uczelni artystycznych z całej Polski.

Od kwietnia do czerwca we wnętrzach CSK natkniemy się też na elementy scenografii z kultowego filmu Juliusza Machulskiego „Kingsajz”. Wielką słuchawkę telefoniczną, czajnik, damską szpilkę i gigantyczną zastawę stołową na co dzień można oglądać w łódzkim Muzeum Kinematografii.

– Po raz pierwszy te filmowe rekwizyty opuszczą Łódź – podkreśla Barbara Żarinow. – Na pewno przyjedzie do nas sześć eksponatów. Muzeum sprawdza jeszcze czy jest w stanie wypożyczyć więcej.

Festiwal zakończy się 22 kwietnia koncertem Yasmin Levy. Dzień wcześniej Grażyna Torbicka poprowadzi galę wręczenia Złotych Kieszeni oraz bal maskowy. – Wstęp na gale i bal będzie biletowany. Zapraszamy wszystkich serdecznie – dodaje Żarinow.

  • 24 stycznia „Gorset”, reż. Leszek Mądzik, Scena Plastyczna KUL, bilety 20/ 30 zł
  • 4 lutego „Malowany Ptak”, reż. Maja Kleczewska, 40 zł lub 60 zł, dla widzów dorosłych
  • 29 marca „Chłopi”, reż. Krzysztof Garbaczewski
  • 20 kwietnia „Księgi Jakubowe” na podstawie Olgi Tokarczuk, reż. Ewelina Marciniak
  • kwiecień „Wesele”, reżyseria: Jakub Roszkowski, Teatr Andersena

Pozostałe informacje

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia