W najbliższy weekend odbędzie się kolejny pokaz przedpremierowy spektaklu „Usland. Śladami Leonarda Z.” W związku z tym wydarzeniem organizatorzy przygotowują dodatkowe atrakcje: pokazy filmowe, instalacje oraz dyskusje.
W ramach przeglądu filmów towarzyszących finałowi rezydencji „Usland” i prezentacji pracy czwórki twórców w Centrum Kultury, będziemy przyglądać się filmowym sposobom radzenia sobie z kryzysem – ekonomicznym, kulturalnym i społecznym. Wspólnie chcemy zastanowić się, jak na przestrzeni lat wyobrażaliśmy sobie alternatywne ekonomie i metody budowania społeczeństw. Czy artyści są w stanie zaproponować skuteczne rozwiązania dla problemów politycznych? – pytają organizatorzy.
W sobotę, 16 kwietnia o godz. 18 i 20 obejrzymy filmy „Yes-Meni naprawiają świat” i „Inside Job”. Oba dokumenty wpisują się w charakter omawianego spektaklu i dotyczą kwestii kryzysów społecznych, ekonomicznych i kulturalnych. (Bilety: 5 zł).
Tymczasem w niedzielę, 17 kwietnia o godz. 14.30 będziemy mogli zobaczyć dramat w reżyserii Dereka Jarmana „Ostatni Anglicy” z Tildą Swinton w roli głównej. Jest to artystyczny, intymny komentarz na temat problemów w Anglii opowiedziany w języku zdecydowanie bliższym poezji niż prozie. Dwie godziny później zaprezentowany zostanie "Rock in Reykjavik" - zrealizowany zimą 1981-1982 r. z udziałem uznanych zespołów islandzkiej alternatywy dokument ukazuje scenę post-punk/new wave tamtych czasów. (Bilety 5 zł).
O godz. 16.30 odbędzie się otwarcie instalacji, natomiast o 18 będzie miał miejsce przedpremierowy pokaz spektaklu „Usland. Śladami Leonarda Z.” (wstęp wolny). Przypominamy, że w swojej sztuce twórcy (Mateusz Atman, Agnieszka Jakimiak, Daniel Malone i Agata Siniarska) próbują odpowiedzieć na następujące pytania: jak wyglądałyby nasze życia w jednym z najszczęśliwszych krajów? Jak żyłoby się artystom w państwie rządzonym przez artystów? Czy możemy wyobrazić sobie kraj pozbawiony armii, upraw, przemysłu technologicznego, w którym turystyka i sztuka stanowią największy wkład w gospodarkę? Czy chcemy wyobrażać sobie życie w świecie innym niż ten, który znamy? I czy na pewno wyobrażamy sobie lepszy, a nie gorszy świat?
Po zakończeniu spektaklu, o godz. 19.30, odbędzie się dyskusja „Jakie mamy alternatywy? O innej ekonomii i innym społeczeństwie” poświęcona sytuacji kryzysowej, w jakiej znalazła się Islandia oraz sposobom, w jaki kraj zaczął z kryzysem walczyć. W dyskusji udział wezmą: Adrian Bua (New Economy Foundation, Londyn), Agnieszka Jakimiak (dramaturżka, dramatopisarka, Kraków), Igor Stokfiszewski (Krytyka Polityczna, Warszawa).