Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

3 października 2008 r.
15:09
Edytuj ten wpis

Bharat w obiektywie lublinianina

90 zdjęć ukazujących różne oblicza Indii będzie można zobaczyć już dziś na wystawie w Lublin Plaza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trudno o wdzięczniejszy temat fotografii podróżniczej od Indii, jednego z największych i najludniejszych państw na świecie. Kraju o wielu obliczach kulturowych, religijnych, demograficznych, geograficznych i przemysłowych.

Swoją wielką różnorodność Indie zawdzięczają w równym stopniu rozległości terytorialnej, jak i długiej i burzliwej historii.

Wielka powierzchnia, licząca prawie 7,5 mln km², oraz duża rozciągłość równoleżnikowa (2933 km), a szczególnie południkowa (3214 km), powodują, że są tam różne strefy klimatyczne i związana z nimi roślinność. Na południu - lasy równikowe, w centrum - lasy podzwrotnikowe, na zachodzie - sawanny.

Do tego dochodzi rozmaitość ukształtowania terenu - od gór przez doliny wielkich rzek do morskich wybrzeży. Każda taka przestrzeń ma także swoją charakterystyczną faunę. Inaczej też żyją, pracują i budują się na nich ludzie.

Historia Indii sięga 2600 roku p.n.e., kiedy to powstała tzw. cywilizacja doliny Indusu. Kluczowa była epoka Ariów, którzy przybyli na Półwysep Indyjski ok. 1500 roku p.n.e. Przynieśli swój język - sanskryt, religię - wedyzm, znajomość konia i rydwanu, a ok. 1100 p.n.e. nauczyli się wytopu i obróbki żelaza.

Około 900 roku p.n.e. ukształtowały się aryjskie państewka zwane dżanapadas. Najstarszym z nich była prawdopodobnie federacja Bharatów, którym Indie zawdzięczają swoją nazwę w sanskrycie - Bharat.

Wedyzm Ariów - ze świętymi księgami Wedami - dał podstawy hinduizmowi, obecnie dominującej religii Indii, a z tego z kolei wykształciły się dźinizm, buddyzm i sikhizm, których wyznawcy także zamieszkują półwysep. Jego mozaikę dopełniają islam i chrześcijaństwo, które pojawiły się na nim wraz z podbojami perskimi i europejskimi.

W ciągu wieków w Indiach rządzili Hindusi, Persowie, arabowie, Brytyjczycy i w końcu znowu Hindusi. Kraj zaliczył nie tylko transformacje religijne, ale także różne formy ustrojowe, przeobrażenia gospodarcze, etapy językowe i przemiany kulturowe. Wszystkie one mają swoje odbicie w dzisiejszym obrazie państwa, ubogacając go wieloma zabytkami, rozmaitymi zwyczajami, tradycyjnymi ubiorami.
Ale Indie to nie tylko kraj o wyjątkowo bogatej tradycji. To także jedna z największych potęg gospodarczych świata (czwarta po USA, Chinach i Japonii). Na jej krajobraz składają się zarówno Tadż Mahal, Czerwony Fort i zespół świątyń w Khajuraho, jak też nowoczesne fabryki tekstyliów, biżuterii i oprogramowania, studia filmowe (tamtejsza kinematografia jest największą na świecie) oraz elektrownie atomowe.

Z tym bogactwem i tą różnorodnością postanowił się zmierzyć lubelski podróżnik i fotograf Piotr Puzoń. Był w Hindustanie (to drugie, obok Bharat, miejscowe określenie na Indie) i zrobił kilkaset zdjęć. 90 najlepszych pokaże na wystawie w Centrum Handlowo-Rozrywkowym "Lublin Plaza” (ul. Lipowa 13).

Uroczyste otwarcie z prelekcją na temat Indii odbędzie się w sobotę o godz. 16.

Wśród uczestników wernisażu zostanie rozlosowany voucher podróży ufundowany przez Centrum Podróży Tui.

Pozostałe informacje

Łada w tym sezonie u siebie zanotowała: 11 zwycięstw i 2 remisy

Łada ograła Stal Kraśnik. "Liga będzie jeszcze ciekawa"

Łada nadal bez porażki w Biłgoraju. Drużyna Marcina Zająca w sobotę pokonała lidera z Kraśnika 2:1. A skoro swój mecz wygrała Lublinianka, to przewaga Stali nad drugim zespołem w tabeli znowu stopniała do sześciu punktów.

 Natalia Szroeder
11 maja 2025, 0:00

Świdnik. Dwa dni koncertów w centrum miasta

Już dzisiaj warto zaplanować sobie te dwa dni – 11 i 12 maja w Świdniku pojawią się gwiazdy polskiej estrady. Wszystko z okazji 45. rocznicy Świdnickiego Lipca.

W czwartym spotkaniu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i po raz pierwszy w historii została mistrzem Polski
ZDJĘCIA
galeria

Święto w Lublinie. Bogdanka LUK mistrzem Polski!!!

W czwartym spotkaniu o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i została mistrzem Polski.

Zdjęcie ilustracyjne

Mieszkanki powiatu parczewskiego padły ofiarami internetowych oszustów – straciły ponad 10 tysięcy złotych

Policja z Parczewa prowadzi postępowania w sprawie dwóch internetowych oszustw, których ofiarami padły mieszkanki powiatu. 45-letnia kobieta próbowała sprzedać felgi samochodowe, a 52-latka ubrania – obie straciły oszczędności po kliknięciu w fałszywe linki do „odbioru płatności”.

Maja Klajda była gościnią w naszym studiu w lipcu 2024 roku. Opowiedziała wtedy o swoich planach i marzeniach

Miss Polonia z Lubelszczyzny walczy o koronę najpiękniejszej na świecie

W 2024 mieszkanka Łęcznej została najpiękniejszą kobietą w Polsce. Teraz Maja Klajda powalczy o tytuł najpiękniejszej kobiety na świecie. Czy jej się to uda? Przekonamy się 31 maja.

Majówka na pełnych obrotach w Helium Club!
Foto
galeria

Majówka na pełnych obrotach w Helium Club!

Helium Club w Lublinie zamienił się w majowy weekend w centrum tanecznego wszechświata – było głośno i tak dobrze, że nikt nie pamięta, gdzie zostawił grilla. Sprawdź, kto dał czadu na parkiecie i jak wyglądała majówka, której zazdrości cała okolica! Tak się bawi Lublin.

Truskawki w opałach, śliwki na granicy przetrwania. Przymrozki dały popalić sadownikom z Lubelszczyzny

Truskawki w opałach, śliwki na granicy przetrwania. Przymrozki dały popalić sadownikom z Lubelszczyzny

Sadownicy i plantatorzy z Lubelszczyzny liczą straty po serii przymrozków. W niektórych miejscach zbiory truskawek mogą spaść nawet o 80 procent. A to jeszcze nie koniec pogodowego horroru – meteorolodzy straszą kolejnymi chłodnymi nocami.

Zaczęło się wspaniale, ale skończyło fatalnie. Wisła Puławy bez punktów w meczu z Chojniczanką Chojnice

Zaczęło się wspaniale, ale skończyło fatalnie. Wisła Puławy bez punktów w meczu z Chojniczanką Chojnice

Zaczęło się bardzo obiecująco, ale skończyło wysoką porażką. W sobotę Wisła Puławy prowadziła u siebie z walczącą o awans Chojniczanką Chojnice, ale ostatecznie przegrała aż 1:4 po feralnej końcówce spotkania

Szymon Hołownia w Lublinie: "Musimy mieć prezydenta, który będzie człowiekiem pokoju"
ZDJĘCIA
galeria

Szymon Hołownia w Lublinie: "Musimy mieć prezydenta, który będzie człowiekiem pokoju"

- Mamy wybrać prezydenta krętacza czy kolegę gangusów? - pytał media w sobotę marszałek Sejmu i kandydat na rezydenta RP Szymon Hołownia.

Chełmianka będzie miała czego żałować po meczu w Nowym Sączu

Chełmianka zmarnowała szansę na zwycięstwo w Nowym Sączu

Przynajmniej przez parę dni w brody będą sobie pluć piłkarze Chełmianki. Biało-zieloni zmarnowali dużą szansę na ogranie lidera i to w Nowym Sączu. Najpierw goście zepsuli doskonałą okazję na 2:0, a w końcówce grali w liczebnej przewadze. To jednak Sandecja zadała decydujący cios i wygrała 2:1.

Literacki maj w Chełmie – pełen książek, gwiazd i ekranizacji

Literacki maj w Chełmie – pełen książek, gwiazd i ekranizacji

Wiosna nie tylko za oknem – w Chełmie rozkwita kulturą, zapowiadając literacką ucztę dla zmysłów. Chełmska Biblioteka Publiczna organizuje dwa wyjątkowe wydarzenia – III Festiwal „Chełmskie Spotkania z Literaturą” oraz IV Chełmskie Targi Książki. Gośćmi będą znani pisarze, aktorzy i twórcy, których dzieła nie tylko poruszyły czytelników, ale także znalazły miejsce na ekranach kin i telewizorów.

Michał Paluch dał Świdniczance prowadzenie, ale Unia wyrównała po przerwie

Outsider z Tarnowa znowu odebrał punkty Świdniczance

Unia z hukiem zleci do IV ligi. Młodzież z Tarnowa robi jednak postępy, co można oglądać zwłaszcza w końcówce obecnego sezonu. Przed tygodniem „Jaskółki” sensacyjnie ograły KSZO. W sobotę dopisały do swojego konta siódmy punkt, tym razem po wyjazdowym remisie ze Świdniczanką (1:1).

Lublinianka znowu wygrała mecz w niesamowitych okolicznościach
ZDJĘCIA
galeria

Kolejny niesamowity mecz z udziałem Lublinianki. Dziewięć goli i wygrana w ostatniej chwili

Jak tak dalej pójdzie, to na mecze, w których gra Lublinianka do biletu trzeba będzie dorzucać leki na uspokojenie. Drugi raz w tej rundzie drużyna Daniela Koczona pokonała rywali… 5:4, tym razem rezerwy Avii Świdnik. Znowu było mnóstwo emocji, zwrotów akcji i walka do samego końca.

Pił alkohol na pomoście – okazało się, że od lat był poszukiwany listem gończym

Pił alkohol na pomoście – okazało się, że od lat był poszukiwany listem gończym

Za picie piwa na pomoście można dostać mandat. 26-latka czeka jednak o wiele cięższa kara.

Park kieszonkowy przy Akademii Bialskiej w Białej Podlaskiej

Uczelnia stworzyła swój park kieszonkowy. Pierwszy las Miywaki w mieście

Jest zapach ziół, szum wody, miejsce do siedzenia i trochę dydaktyki. Przy Akademii Bialskiej powstał park kieszonkowy, który może przynieść nie tylko odpoczynek.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31