Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

11 grudnia 2008 r.
19:08
Edytuj ten wpis

Wszystko wyjaśni się w piątek

0 0 A A

"WSZYSTKO” - to tytuł nowej wystawy Sławomira Marca, jaką zobaczymy w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Będzie to już trzecia odsłona cyklu Marca - po ekspozycjach w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i w Galerii XXI w Warszawie - w którym lubelski artysta i teoretyk sztuki snuje refleksje nad znaczeniem pojęcia "wszystko” w życiu i w sztuce oraz nad posługiwaniem się tym słowem.

"To najbardziej idiomatyczne i paradoksalne słowo z naszych słowników; to wszystko i nic razem wzięte, to przeszłość i przyszłość zawarte w jakimś nieobecnym teraz.

Czy "wszystko” jest doskonałym zbiorem, czy rodzajem absolutnej harmonii? Uniemożliwia wszelki sens, i wszelką jednostkowość, ale wszak jednocześnie daje przeczucie pełni” - pisze Marzec w programowym tekście towarzyszącym cyklowi.

"Wszystko” tak zafascynowało Marca, że przez dwa lata tropił różne formy jego obecności w przestrzeni publicznej, zbierał wycinki prasowe, notował cytaty z wypowiedzi i slogany reklamowe. Z takiego tekstowego zbioru, posługując się językiem sztuki aktualnej, stworzył wystawę.

Pokazał na niej, jak bardzo nonszalancko używamy tego słowa. Unaocznił, jak bardzo rozmijamy się z jego znaczeniem, opisując nim często tylko drobne fragmenty rzeczywistości albo wyrażając za jego pomocą nasze odczucia. Przykłady: "wszystko rozstrzygnie sobotni mecz”, "w Berlinie wszystko jest w ruchu”, "wszystko stało się jasne, gdy przyszedł inkasent”, "pominął wszystko i przeszedł do konkretów”.

W drugiej ekspozycji większy nacisk położył na "wszystko” w kontekście sztuki. Głównymi eksponatami były brikolaże składające się z trzech elementów. Pierwszy to wydruki komputerowe stanowiące kompilacje setek fotografii najróżniejszej rangi i różnego pochodzenia, łagodnie się przenikających i wtopionych w kompozycje, z których każda oparta została na innej zasadzie porządkowania fragmentów.

Każdy z tych montaży był dedykowany określonej zasadzie całościowania, jak np. linearność, powtarzalność, cykliczność, symetrie, hierarchizacja i symultanizm.
Czysto artystyczne elementy uzupełnił jeszcze dwoma dodatkami. Pierwszym był aforyzm zawierający słowo "wszystko”, ułożony do każdego kolażu. Drugim był drobny przedmiot z życia codziennego: bilet autobusowy, negatyw, żyletka, grzebyk, piórko z poduszki.

Te trzy składniki, reprezentujące porządek wizualny, tekstowy i przedmiotowy, zespolone zostały nie na zasadzie wzajemnego prostego dopowiadania, ale rebusu i paradoksu. Wespół tworzyły rodzaj wieloznacznej pulsacji.

Pomiędzy tymi brikolażami artysta umieścił na ścianach galerii sekwencje fragmentów fotografii i cytaty z pism filozoficznych i literatury pięknej zawierające słowo "wszystko”.

Tą wystawą, wyrażoną świadomie niespójnym połączeniem języka aktualnego i archaicznego, Marzec zdawał się pytać, czy suma choćby największej liczby fragmentów jest już wszystkim, czy jest tylko jego namiastką ograniczoną ludzkimi możliwościami? Oraz przede wszystkim: czy w sztuce wszystko już było i czy w sztuce współczesnej wszystko jest możliwe?

Ciekawe, na jakim aspekcie obecności słowa i pojęcia "wszystko” w życiu i sztuce skoncentruje się Marzec na lubelskiej ekspozycji. Zostanie ona otwarta w piątek (12.12) o godz. 18. Adres: ul. Rybna 4.

Pozostałe informacje

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

47-latka jechała fordem bez świateł. Zatrzymała ją policja i po badaniu okazało się, że miała ponad promil alkoholu we krwi. Jechała z 10-letnią pasażerką.

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS
Do wyborów
film

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS

Do wyborów — w naszym cyklu dzisiaj Piotr Rybak. Kandydat PiS do sejmiku województwa. Jak mówi o sobie samorządowiec, a nie polityk. Znany powszechnie jako dyrektor szpitali w regionie w Łęcznej a obecnie Puławach. Zapraszamy do obejrzenia.

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił
galeria

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił

Pan Michał dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze za to zapłacił. Ale spokojnie, nic nie ma na sumieniu. Pobyt za kratami wylicytował podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej.

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Place zabaw – uwielbiają je dzieci i…bakterie. Naukowcy z KUL badają, na jakie patogeny narażone są maluchy w tych miejscach.

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane bez zagłówka, z zagłówkiem czy szufladami, wybór nie należy do prostych. Wydawać się może, że takie łóżka sprawdzą się wszędzie, lecz nie jest to prawda. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman
Zdjęcia
galeria

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman

Międzynarodowy Dzień Teatru po raz pierwszy świętowano w 1961 roku. Został zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, którego obecna siedziba znajduje się w Paryżu. Święto uchwalono, aby upamiętnić otwarcie festiwalu „Teatr Narodów” 27 marca 1957 roku. 

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

PKP Intercity uruchomiły dodatkowe wagony na Wielkanoc. Wzmocnione zostały najpopularniejsze kursy, również do Lublina czy Białej Podlaskiej.

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

W sercu Polski, z dala od zgiełku popularnych turystycznych destynacji, leży Racibórz – miasto o niepowtarzalnym uroku i bogatej historii, które czeka, by zostać odkryte przez ciekawych świata podróżników. Niniejszy artykuł ma na celu odkrycie rodzinnych atrakcji i aktywności w Raciborzu, przemawiając zarówno do serc dorosłych, jak i budząc zachwyt w oczach najmłodszych. Racibórz, choć mniej znany, skrywa w sobie mnóstwo atrakcji, które sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rodzin poszukujących wyjątkowych doświadczeń. Zapraszamy do odkrycia tego, co sprawia, że Racibórz jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika pragnącego poznać autentyczne piękno Polski.

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

W meczu otwarcia 18. kolejki najciekawszej ligi świata Hetman Zamość pokonał bez żadnych problemów Potok Sitno

Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia