Historyczne rysunki polskich dzieci, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji oraz dotyczące wojny prace plastyczne młodych Ukraińców
Taką wystawę można od czwartku oglądać w Archiwum Państwowym.
„Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć z nią cierpi” – sentencja wielkiego pedagoga Janusza Korczaka jest mottem wystawy, której twórcy chcą podkreślić, że dziecko zawsze jest ofiarą wojny. Dzięki ekspozycji będzie można spojrzeć na wojnę oczami dzieci, i wsłuchać się w ich emocje, uznając wykonane przez nie prace, za niezwykle przejmujące świadectwa wojny.
Na wystawie pokazanej w lubelskim archiwum będzie można zobaczyć rysunki polskich dzieci z roku 1946, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Zgromadzono ich tam ponad 7000, w większości powstały na konkurs ogłoszony w „Przekroju”.
Obok nich będą prezentowane współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war. Ukraiński projekt zebrał już ponad 10 000 rysunków o wojnie i pokoju w Ukrainie.
Wernisaż wystawy 21 lica o godz. 10 w Archiwum Państwowym w Lublinie przy ul. Jezuickiej 13.