Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 lipca 2021 r.
16:03

COVID-19 bardzo groźny dla dzieci. Lubelscy lekarze ostrzegają przed powikłaniami

199 12 A A
Szczepienia nastolatków przeciw COVID-19
Szczepienia nastolatków przeciw COVID-19 (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Zespół PIMS może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, a w konsekwencji do zgonu - ostrzegają lekarze przed kolejną falą takich przypadków. To najcięższe powikłanie po COVID-19 u dzieci. Nawet tych, które nie miały objawów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o wieloukładowy zespół zapalny. To najcięższe i jednocześnie najczęstsze powikłanie obserwowane dotychczas u dzieci po przebyciu COVID-19. Występuje w okresie od dwóch do czterech tygodni po przebytej chorobie.

- Pacjenci z tym powikłaniem zaczęli pojawiać się już w czasie drugiej fali epidemii, jesienią ubiegłego roku. Co ciekawe, diagnozowaliśmy to także u dzieci, które przechodziły chorobę lekko albo nawet bez objawów - tłumaczy dr n. med. Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie. - Były przypadki, że rodzice nawet nie wiedzieli, że dziecko chorowało. Dopiero w związku z powikłaniami robiliśmy testy na przeciwciała i okazywało się, że dziecko było zakażone. Zespół PIMS może być bardzo niebezpieczny i prowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, a w konsekwencji do zgonu - ostrzega dr Hasiec.

- W naszej klinice leczyliśmy dotychczas ok. 40 dzieci z PIMS. Aktualnie nie mamy nowych przypadków, jednakże spodziewamy się ich wczesną jesienią, jako nieuniknionej konsekwencji kolejnej fali epidemicznej - przyznaje prof. Andrzej Emeryk, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Lekarz zwraca uwagę, że według danych resortu zdrowia w całym kraju zgłoszono już prawie 2,5 tysiąca takich przypadków.

- Terapia PIMS jest złożona, trudna i kosztochłonna. Stan zapalny wielu narządów i organów będący następstwem zakażenia SARS-CoV-2 przebiega z reguły ciężko i dzieci wymagają hospitalizacji - podkreśla prof. Emeryk. - Śmiertelność z tego powodu w krajach Europy Zachodniej i w USA wynosi ok. 2 proc. W naszej klinice nie zanotowaliśmy dotąd ani jednego zgonu z tego powodu.

- Szybka diagnoza jest tu kluczowa. Jeśli rodzice zauważą jakiekolwiek symptomy świadczące o poważnym stanie zapalnym czy wysoką temperaturę, powinni od razu skonsultować dziecko w szpitalu, żeby wykluczyć to powikłanie - dodaje dr Hasiec.

Lekarze są także zaniepokojeni samym przebiegiem COVID-19 u dzieci. W czasie pierwszej fali, wiosną ubiegłego roku, dzieci rzadko chorowały na tyle ciężko, że trafiały do szpitala. - Na jesieni ta sytuacja zaczęła się niestety zmieniać. Mieliśmy na oddziale znacznie więcej młodszych dzieci z ciężkim przebiegiem COVID-19 wymagającym leczenia szpitalnego. Część trafiała na intensywną terapię - zwraca uwagę lekarka. - Były to przede wszystkim dzieci z dodatkowymi przewlekłymi chorobami między innymi neurologicznymi, nefrologicznymi czy kardiologicznymi. Niestety, były też zgony - przyznaje lekarka.

Do tej pory, od marca ubiegłego roku, specjaliści z tego oddziału skonsultowali 400 małych pacjentów z COVID-19, z czego 270 wymagało hospitalizacji. Najmłodszy miał zaledwie kilka dni.

Dlatego, jak tłumaczą naukowcy, tak ważne są szczepienia. - Szczepionka Pfizera w grupie dzieci w wieku 12-15 lat w badaniach klinicznych wykazała bardzo dużą skuteczność, na poziomie blisko 100 proc. Poszczepienne efekty uboczne nie różniły się od występujących w grupie 20-30-latków - wyjaśnia prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. Dodaje, że wszystkie renomowane agencje światowe polecają szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat: WHO, amerykańska CDC i europejska EMA, która te szczepionki zatwierdziła.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że osoby powyżej 15. roku życia stanowią 85 proc. populacji Polski, a ok. 30 proc. dorosłych nie chce się szczepić, to żeby uzyskać zbiorową ochronę przed wariantem Delta na poziome 80-85 proc., zaszczepienie dzieci poniżej 15. roku życia wydaje się koniecznością - ocenia prof. Szuster-Ciesielska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium