Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 marca 2020 r.
17:35

Do sądu najlepiej dzwonić lub pisać. Kolejne apele o ograniczenie kontaktów

Autor: Zdjęcie autora jsz
(fot. archiwum)

Przedstawiciele policji, prokuratury i sądów apelują, by maksymalnie ograniczyć wizyty w tych instytucjach. Wprowadzono tam specjalne ograniczenia w poruszaniu się. Wiele spraw można też załatwić przez telefon i internet.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Specjalne środki ostrożności to reakcja na epidemię koronawirusa. Prokurator Okręgowy w Lublinie wydał specjalny komunikat, w którym zachęca interesantów, do korzystania z telefonu i poczty elektronicznej, jeśli osobiste stawiennictwo nie jest konieczne.

- Przyjmowanie interesantów będzie możliwe tylko w przypadku bezwzględnej konieczności po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu – czytamy w komunikacie.

W siedzibie prokuratury przy ul. Okopowej wprowadzono też dodatkowe środki ostrożności. Wchodzącym interesantom mierzona jest temperatura.

- Przygotowano również kombinezony i maski dla pracowników. Będzie je można wykorzystywać m.in. podczas przesłuchań – mówi Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Specjalne środki ostrożności wprowadzono również w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Odwiedzający biuro obsługi przy Krakowskim Przedmieściu 43 muszą utrzymywać większą pracowników. Do dyspozycji są preparaty dezynfekujące.

- Jest również ograniczony dostęp do pomieszczeń sądu dla osób z zewnątrz, także dla stron i ich pełnomocników – informuje sędzia Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Można wejść tylko na piętra, na których są sale rozpraw. Przyjmowanie interesantów odbywa się wyłącznie w biurze obsługi na parterze, bez możliwości przemieszczania się po budynku. Ruch interesantów został ograniczony do wyznaczonych stref.

Dodatkowo, pracownicy którzy np. wracają z urlopu i byli w miejscach, gdzie zdiagnozowano koronawirusa, muszą powiadomić przełożonych o zamiarze powrotu do pracy. Poza tym, osoby z objawami przeziębienia, które wchodzą do sądu, mają mieć mierzoną temperaturę. Decyzje o wpuszczeniu tych osób do budynku mają podejmować przewodniczący wydziałów.

- Informacje o postępowaniach sądowych do odwołania będą udzielane przez telefon, email i portal informacyjny. Zachęcamy, by jak najczęściej korzystać właśnie z kontaktu w formie pisemnej, przez pocztę elektroniczną lub telefonicznie. Należy maksymalnie ograniczyć kontakt osobisty – dodaje sędzia Markowska.

Niektórych sytuacjach nawet świadkowie wezwani na rozprawy nie muszą stawiać się w sądzie.

- Było już kilka przypadków, w których uczestnicy postępowania wskazywali, że nie przyjadą do sądu i proszą o usprawiedliwienie, bo przebywają we Włoszech – wyjaśnia sędzia Markowska. – Jeżeli ktoś ma podejrzenie, że jest chory lub przebywał w miejscu zagrożonym, może usprawiedliwić nieobecność powołując się na tę sytuację

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, w trosce o zdrowie pracowników i interesantów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zwraca się z prośbą o ograniczenie osobistych wizyt w celu uzyskania informacji o stanie postępowania w sprawie.

- Informację o stanie postępowania w sprawie można uzyskać telefonicznie pod numerem 81 53 10 728 lub za pośrednictwem e-mail: informacja@lublin.wsa.gov.pl– czytamy na stornie lubelskiego WSA.

O graniczenie osobistych kontaktów apelują również policjanci. Przypominają, że mundurowych można powiadamiać o zdarzeniach przez telefon. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie, jeśli sprawa nie dotyczy nagłej sytuacji. Kolejna forma kontaktu to aplikacja "Moja Komenda".

- Po dokonaniu weryfikacji zgłoszenia, otrzymamy instrukcje, co do dalszego postępowania. Pamiętajmy jednak, że w niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie czynności na terenie jednostki, o czym poinformują policjanci – wyjaśnia Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Do policjantów całym regionie trafiły już specjalne pakiety ochronne. Są w nich m.in. rękawiczki, maski z filtrem, kombinezony i środki dezynfekujące.

- Część pakietów trafiła do poszczególnych jednostek w ubiegłym tygodniu. Pozostałe są rozdzielane, po kilkadziesiąt pakietów – zależnie od wielkości jednostki – mówi Renata Laszczka-Rusek, rzecznik KWP w Lublinie. – Pakiety będą do pobrania u dyżurnego.

Mundurowi zajmują się m. in. kontrolą ludzi, których objęto kwarantanną domową. Mundurowi sprawdzają, czy te osoby rzeczywiście pozostają w domach.

- Policjanci nie mają jednak obowiązku bezpośredniego kontaktu z tymi osobami – dodaje Renata Laszczka-Rusek. – W komendzie wojewódzkiej powołano specjalne centrum operacyjne, które zajmuje się m.in. sprawdzaniem przestrzegania zasad kwarantanny. Dyżurni kontaktują się z osobami, które nią objęto. Podczas rozmowy telefonicznej zadawane są im pytania z ankiety, przygotowanej przez służby sanitarne. Na miejsce wysyłany jest również patrol. Policjanci kontrolują, czy dana osoba jest w domu, np. poprzez domofon.

Mundurowi sprawdzają również, czy osoby objęte kwarantanną potrzebują żywności, leków lub środków higieny. Jeśli jest taka potrzeba, informacje przekazywane są do służb socjalnych.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

105 lat temu urodził się św. Jan Paweł II. Przypominamy najważniejsze momenty związane z Lublinem
Historia
galeria

105 lat temu urodził się św. Jan Paweł II. Przypominamy najważniejsze momenty związane z Lublinem

18 maja 2025 roku przypada 105. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – papieża, który na zawsze zapisał się w historii Kościoła, Polski i świata. To wyjątkowa okazja do refleksji nad jego nauczaniem i dziedzictwem duchowym. Z tej okazji przypominamy jego związki z Lublinem.

PKW podała frekwencję na godzinę 12. Lublin z najwyższą

PKW podała frekwencję na godzinę 12. Lublin z najwyższą

Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję wyborczą na godzinę 12. W całej Polsce do urn poszło 20,28 proc.

Rzecznik Finansowy wspiera mieszkańców Lubelszczyzny

Rzecznik Finansowy wspiera mieszkańców Lubelszczyzny

Od ponad roku przy ul. Krakowskie Przedmieście 22 w Lublinie działa Terenowy Punkt Rzecznika Finansowego. To miejsce, gdzie mieszkańcy województwa mogą uzyskać bezpłatną pomoc prawną w sporach z instytucjami finansowymi. Z takiego wsparcia skorzystało już około tysiąca osób.

Śmierć w lokalu wyborczym. Głosowanie zostało przerwane
WYBORY PREZYDENCKIE

Śmierć w lokalu wyborczym. Głosowanie zostało przerwane

Tragedia podczas wyborów prezydenckich w jednej z komisji obwodowych w Szczecinie. Na miejscu pracuje policja.

Piłkarze Motoru chcą pozytywnym akcentem zakończyć sezon 24/25

VAR czasami się jednak przydaje. Motor Lublin - Zagłębie Lubin (zapis relacji na żywo)

Po trzech domowych porażkach z rzędu piłkarze Motoru pozytywnym akcentem zakończyli występy przed własną publicznością. W niedzielę pokonali Zagłębie Lubin 1:0.

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV

Inauguracja pontyfikatu Leona XIV

W Polsce trwają wybory, a w Watykanie punktualnie o godzinie 10 rozpoczęła się inauguracja pontyfikatu Leona XIV. To nowy rozdział dla Stolicy Apostolskiej.

Lubelskie rekordami stoi! Sprawdź się w naszym quizie
QUIZ

Lubelskie rekordami stoi! Sprawdź się w naszym quizie

Czy Lubelszczyzna potrafi zaskoczyć? Oj, potrafi. I to nie tylko widokiem pól jak z obrazka, smakiem cebularza czy ciszą Roztocza. Nasz region skrywa prawdziwe rekordy – i to nie tylko te, które zapisano w kronikach, ale też te, o których wiedzą tylko lokalni wtajemniczeni.

Dwie komisje w Szkole Podstawowej nr 48 w Lublinie
WYBORY PREZYDENCKIE

Dwie komisje w jednej szkole

W Szkole Podstawowej nr 48 w Lublinie, przy ulicy Kasprowicza, działają obok siebie dwie komisje wyborcze – numer 125 i 154.

Stal Kraśnik musiała się znowu pomęczyć, ale ostatecznie pokonała Granit Bychawa 3:1 i utrzymała sześć punktów przewagi nad Lublinianką

Spokój na Wieniawie i nerwy w Kraśniku, ale na szczycie Keeza IV ligi bez zmian

Tym razem na szczycie tabeli wszystko zostało po staremu. Stal Kraśnik nadal ma sześć punktów przewagi nad Lublinianką. Lider musiał się jednak po raz kolejny bardzo mocno postarać o zwycięstwo nad Granitem. Z kolei na Wieniawie, w końcu było spokojnie, bo drużyna Daniela Koczona rozbiła outsidera rozgrywek 7:1

Eurowizja za nami. Jak poszło Justynie Steczkowskiej w finale?
film

Eurowizja za nami. Jak poszło Justynie Steczkowskiej w finale?

69. finał konkursu Eurowizji za nami. Na którym miejscu znalazła się Polska? Kto wygrał konkurs?

Pod okiem trenera Massimo Bottiego Bogdanka LUK Lublin została mistrzem kraju i zdobyła Challenge Cup

Bogdanka LUK Lublin ma za sobą kapitalny sezon. Jakie zmiany czekają mistrzów Polski?

Bogdanka LUK Lublin w minionym sezonie osiągnęła wyniki, których niewielu się spodziewało. Jakie zmiany czekają teraz mistrzów Polski?

Polacy ruszyli do urn. Odnotowano też incydenty łamiące ciszę wyborczą
WYBORY PREZYDENCKIE
galeria

Polacy ruszyli do urn. Odnotowano też incydenty łamiące ciszę wyborczą

Punktualnie o 7 rano w całej Polsce otwarto lokale wyborcze. Kolejki ustawiały się jeszcze wcześniej. Polacy mają czas do 21, by wybrać nowego prezydenta.

Zakończyło się głosowanie amerykańskiej Polonii w wyborach prezydenckich
Wybory prezydenckie

Zakończyło się głosowanie amerykańskiej Polonii w wyborach prezydenckich

W 57 obwodach w Stanach Zjednoczonych zakończyło się głosowanie w I turze wyborów prezydenckich. Do udziału w głosowaniu zgłosiło się ponad 43 tys. osób, ale w większości lokali nie było kolejek do oddania głosu, tak jak to było we wcześniejszych wyborach. W Polsce lokale wyborcze będą otworzone od godziny 7 do 21.

Wielki sukces Jacka Holdera w Orlen Oil FIM SGP of Poland. Znowu bez wygranej Polaka w Warszawie

Wielki sukces Jacka Holdera w Orlen Oil FIM SGP of Poland. Znowu bez wygranej Polaka w Warszawie

Aż pięciu żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin wystąpiło w Orlen Oil FIM SGP of Poland, który odbył się na PGE Stadionie Narodowym. W finale pojechało dwóch z nich – Dominik Kubera i Jack Holder, a najlepszy okazał się właśnie Australijczyk

Lewart żegna się z III ligą

Porażki Lewartu i Podlasia, spadek drużyny z Lubartowa już pewny

Lewart przegrał w sobotę na wyjeździe z Wisłoką Dębica 0:2 i stracił szanse na utrzymanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium