Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

10 grudnia 2002 r.
16:06
Edytuj ten wpis

Dom na papierze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Oczami wyobraźni widzimy nasz przyszły dom. Zaczynamy rozglądać się za projektem, który będzie zgadzał się z naszą wizją. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny plan budowy, powinniśmy najpierw dowiedzieć się jaki typ zabudowy jest dozwolony na działce budowlanej, którą już mamy albo zamierzamy kupić.
Wybierając miejsce na swój dom musimy sprawdzić, jaki obiekt można w danym otoczeniu postawić. Pierwszym krokiem jest więc uzyskanie od właściwego Urzędu (miasta lub gminy) Wydziału Architektury pozytywnej decyzji o tzw. warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla obiektów kubaturowych. Decyzje tą wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich inwestycji, które powodują zmianę zagospodarowania terenu.
Sprawdź działkę zanim wybierzesz projekt
Decyzja o WZiZT precyzuje warunki, jakie musi spełniać projektowany dom, tak by można było w następnej kolejności otrzymać pozwolenie na jego budowę. Częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest kupno projektu wymarzonego domu, który jak się później okazuje nie jest dopuszczony do realizacji na danym terenie, ponieważ np. kąt nachylenia dachu jest zbyt mały lub zbyt duży w stosunku do wymogów decyzji. Bywa także tak, że minimalna powierzchnia działki, na której można budować, jest większa niż powierzchnia działki, którą kupiliśmy. Ważną informacją jest to, że decyzję o WZiZT możemy uzyskać nie będąc jeszcze właścicielem działki. Możemy zatem jeszcze przed zakupem działki sprawdzić, czy w ogóle będziemy mogli na niej wybudować nasz upragniony dom.
Podłączenie mediów
Przed wystąpieniem o decyzję o WZiZT warto wcześniej uzyskać warunki podłączenia do sieci
z mediami, tj. sieci elektrycznej (w Zakładzie Energetycznym), gazowej (w Zakładzie Gazownictwa), wodnej oraz warunki odprowadzenia ścieków (np. w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji). Możliwość podłączenia np. do sieci gazowej determinuje wybór sposobu ogrzewania budynku. Z pewnością wpływa to na atrakcyjność kupowanej działki, a później w fazie projektowania budynku pozwoli nam wybrać właściwy sposób ogrzewania. Do wniosku o uzyskanie decyzji WZiZT dołączyć należy najczęściej 4 szt. mapy sytuacyjnej oraz 1 szt. mapy ewidencyjnej, na których musimy wrysować projektowany budynek z trasą przyłączy mediów. Mapy takie możemy uzyskać z „Zasobu Mapowego” Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami urzędu gminy.
Sprawdzanie dokumentów
Bez względu na to, gdzie składamy wniosek o WZiZT, to zawsze musi on zawierać podstawowe dane, takie jak dokładne dane inwestora, adres zamieszkania, adres inwestycji, dane właściciela działki, dokładny opis inwestycji, itd. Po złożeniu wniosku o WZiZT, uruchamiana jest procedura administracyjna mająca na celu sprawdzenie, czy zakres, rodzaj i sposób zagospodarowania jaki proponujemy jest zgodny z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na początek ustalane są strony postępowania (tj. osoby, których interesu prawnego ta sprawa dotyczy). Następnie otrzymujemy pocztą zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego, zawiadomienie to otrzymają również wszystkie pozostałe strony postępowania (np. właściciele działki sąsiedniej, jeśli chcemy budować w jej granicy). O ile jest to konieczne, projekt decyzji dla naszej inwestycji jest uzgadniany jednocześnie z instytucjami, takimi jak Wojewódzki Konserwator Zabytków, Wojewoda itd. Uzgodnienia zbierane są ściśle według przepisów ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Gminny Wydział Architektury, występując o uzgodnienie projektu decyzji, jest zobowiązany do przesłania nam kopii właściwej korespondencji dla naszej informacji. Instytucja ta wydaje uzgodnienia w formie postanowienia. Jeżeli nie jest ono dla nas korzystne, możemy złożyć zażalenie. Prawo to przysługuje nam oraz wszystkim innym stronom postępowania.
Upragniona decyzja
Po pozytywnym uzgodnieniu wniosku otrzymamy decyzję o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu. Będzie to decyzja administracyjna z określonym terminem ważności, którą musimy odebrać w Wydziale Architektury uiszczając wcześniej opłatę skarbową. Potem zostanie ona rozesłana pocztą wszystkim stronom postępowania. Musimy zatem liczyć się z tym, że jeśli któraś ze stron nie zgadza się na naszą budowę, to będzie mogła wnieść odwołanie. Do czasu rozstrzygnięcia tego odwołania nasze prawa wynikające z decyzji nie działają, bowiem decyzja nie jest ostateczna. Nie możemy też skutecznie prosić, by wydano nam pozwolenie na budowę. Czas oczekiwania na decyzję o WZiZT nie przekracza zwykle jednego miesiąca. W szczególnych przypadkach może się jednak wydłużyć – zwłaszcza gdy wniosek był niekompletny lub nasza inwestycja wymaga dodatkowych uzgodnień i opinii np. z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Wojewodą, itp. (MM,UK)
W RAMCE
Zdaniem eksperta
Albert Krupiński, ekspert firmy Ytong
– Jeżeli złożymy zażalenie, musimy o tym powiadomić Wydział Architektury – najlepiej wysłać do niego kopię tego zażalenia. Jeżeli stwierdzona zostanie sprzeczność naszych zamierzeń z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, możemy nie uzyskać pozytywnej decyzji o warunkach zabudowy. Nasza sprawa zakończy się decyzją odmawiającą ustalenia warunków zabudowy. Oczywiście w tym momencie mamy prawo wniesienia odwołania od decyzji odmownej.

Pozostałe informacje

Drift za 3000 zł

Skończyli szkołę i driftowali na rondzie. Ile ich to kosztowało?

18-latek z Tomaszowa Lubelskiego dostał mandat (3 000 złotych) i 10 pkt karnych. 19-latka z gminy Tomaszów Lubelski dostała dwa mandaty (300 złotych) i łącznie 23 punkty karne.

Egzamin ustny
Foto
galeria

Egzamin dojrzałości, czyli matura. Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Od poniedziałku (5 maja) zaczynają się egzaminy maturalne. Pierwszego dnia obowiązkowo będzie zdawany egzamin pisemny z języka polskiego. Egzaminy potrwają do 24 maja. Zobaczmy jak dawniej wyglądały egzaminy maturalne.

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

W najbliższy poniedziałek, 5 maja, ulice Lublina wypełnią się solidarnością, równością i radością. Tego dnia obchodzony będzie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Viva la musica! Niech żyje zabawa
foto
galeria

Viva la musica! Niech żyje zabawa

Noc w El Cubano była pełna niepowtarzalnej energii, która porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek i zaskakujących momentów. Zza konsolety rządził Dj, który zapewnił strumień gorących clubowych hitów. Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w El Cubano.

Przygotowałem miejsce w piwnicy, wniosłem meble, zamówiłem szyld, a żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem – odpowiada Marek Naumiuk

Winyle i gramofony: Żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem

Uwielbiam przywracać życie zabytkowym urządzeniom, które trafiły na śmietnik historii – Marek Naumiuk włącza patefon. Charakterystyczny trzask i dźwięk są nie do opisania. I zaczyna swoją opowieść...

Podlasie Biała Podlaska musiała uznać wyższość Podhala Nowy Targ

Podlasie Biała Podlaska gorsze od Podhala Nowy Targ

Podhale Nowy Targ lepsze o bramkę od Podlasia Biała Podlaska

Dziś Dzień Strażaka

Dziś Dzień Strażaka

Dziś przed południem na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Krew jest cennym lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium