Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 września 2003 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Drewniane cztery kąty

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Technologie drewniane są od lat stosowane w budownictwie jednorodzinnym i cieszą się dużą popularnością.
Najstarszym sposobem budowania drewnianego są domy z bali . Dziś buduje się domy z bali lub z okrąglaków (z sosny, świerku, jodły, modrzewia). Jest kilka systemów budowania z bali m.in. blokowy (wieńcowy) i dylowy. W pierwszym bale układa się jeden na drugim i łączy na pióro i wpust. Najładniej wygląda to na rogach domu, gdzie bale połączone są na tzw. jaskółczy ogon. W systemie dylowym stosuje się poziome bale i pionowe słupy. Słupy umieszcza się przy oknach i drzwiach. Poziome bale wsuwa się w wycięcia słupów.
Domy z bali ociepla się wełną mineralną, którą układa się od wewnętrznej strony i zabezpiecza przed zawilgoceniem folią. Od wewnątrz ścianę wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią. Współczynnik (U) w zależności od grubości ocieplenia waha się od 0,25 do 0,3.
Lekki szkielet drewniany
Pierwsze „kanadyjczyki” pojawiły się u nas w latach 90. Dobrze zbudowany taki dom jest rów-nie trwały jak murowany. Technologia szkieletu drewnianego wymaga szczególnego reżimu technologicznego. Jeżeli się na nią zdecydujemy, sprawdzić należy szczególnie uważnie reko-mendacje firmy wykonawczej i lepiej zatrudnić inspektora nadzoru, który specjalizuje się w tej technologii.
Podstawa konstrukcji jest drewniany szkielet ścian, stropu i dachu stawiany na tradycyjnych fundamentach lub płycie fundamentowej. Do szkieletu przybija się poszycie z płyt lub desek, wewnątrz i na zewnątrz budynku układa się warstwy izolacji termicznej wełny mineralnej, paro-izolacji, wiatroizolacji oraz (zakrywane potem) elementy instalacji elektrycznych i sanitarnych.
Przy budowie „kanadyjczyka” najważniejsze są: jakość drewna do konstrukcji. Musi być ono czterostronnie strugane, zaokrąglone (fazowane) na narożnikach i suszone komorowo. Układa się ją od strony wewnętrznej budynku. Zastosowana folia musi przepuszczać parę wodną.
Wiatroizolacja chroni dom przed wiatrem i wilgocią z zewnątrz. Powinna jednocześnie prze-puszczać parę wodną na zewnątrz, dzięki czemu ściana oddycha. Jeżeli zamiast wiatroizolacji obłożymy dom papą izolacyjną lub bitumiczną, wtedy uwięzimy parę wodną w ścianach i będzie to miało opłakane skutki dla całego budynku.
Zalety tej technologii to krótki czas budowy (do trzech miesięcy i można budować zimą); ła-twość przebudowy i rozbudowy. Dom jest energooszczędny (gruba warstwa izolacji termicznej to mniejsze koszty ogrzania budynku). Współczynnik U po ociepleniu ścian 15 cm wełny mineralnej wynosi 0,24. Wady tego systemu to, że budowa wymaga surowego reżimu technologicznego, a więc znalezienie ekipy nie jest łatwe. Po wyłączeniu ogrzewania dom wychładza się tak szybko, jak się nagrzewa.
Z prefabrykatów
Domy z prefabrykowanego szkieletu drewnianego są badrzo popularne w USA, Niemczech czy Kanadzie. Dom powstaje w fabryce, a na budowę przyjeżdżają (w paczkach) całe ściany z drzwiami i oknami, stropy, więźba dachowa. Na gotowym fundamencie montaż domu (aż po dach) trwa dwa, trzy dni. Współczynnik U ścian takich domów wynosi od 0,21 do 0,3
Są trzy rodzaje prefabrykacji: panele ścienne, wielkie płyty i moduły przestrzenne. Panele (segmenty) ścienne mają szerokość 120 cm i wysokość jednej kondygnacji. Są lekkie, dlatego do ich montażu nie jest potrzebny ciężki sprzęt (wystarczą dźwigi). Domy panelowe (w stanie suro-wym zamkniętym) montuje się do trzech dni. Prace wykończeniowe trwają dwa-trzy miesiące.
Wielkie płyty (długość ok. 8 m). Montuje się w jeden dzień i wykańcza krócej niż dwa miesią-ce. Moduły przestrzenne są najłatwiejsze w montażu. Domy składane są z prawie zupełnie goto-wych części wyglądem przypominających kontenery (z podłogą, ścianami i dachem). Moduły mają okna, drzwi, wykończoną podłogę, a nawet zamontowane instalacje sanitarne. Prace na budowie ograniczają się do postawienia modułów na przygotowanym wcześniej fundamencie, podłączenia wody, gazu, prądu oraz uszczelnienia i wykończenia złączy między poszczególnymi modułami. Montaż domu trwa jeden dzień, a wykończenie tydzień lub dwa.
Zalety domów z prefabrykatów to szybkość i łatwość budowy. Najważniejsze części robią w fabryce przeszkoleni pracownicy, a na placu budowy zamiast borykać się z kilkoma wykonaw-cami, mamy jeden wyspecjalizowany zespół montażowy. Można je montować o każdej porze roku tylko fundamenty muszą być zrobione w dodatniej temperaturze. Są elastyczne w projekto-waniu, do już istniejącego domu łatwo można dostawić drugi, bliźniaczy. Nie ma mowy o szkodliwym wpływie czynników zewnętrznych, np. deszczu czy mrozu. (e)

Pozostałe informacje

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium