Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

11 czerwca 2002 r.
18:40
Edytuj ten wpis

Jak w twierdzy

Autor: Zdjęcie autora (ek)
0 0 A A

Coraz częściej decydujemy się na zakup mieszkania na osiedlu strzeżonym. Za poczucie bezpieczeństwa trzeba jednak sporo zapłacić. Developerzy albo proponują już gotowy system zabezpieczeń, albo czekają aż wspólnota mieszkaniowa podejmie decyzję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wybór różnych sposobów zabezpieczeń jest ogromny. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:
• Ogrodzenie - spełnia swoją funkcję głównie w ciągu dnia. Nie jest najlepszą metodą zabezpieczenia.
• Szlaban lub zapora drogowa - ma znaczenie w sytuacji, kiedy liczba miejsc parkingowych na terenie osiedla jest ograniczona. Trudno ukraść auto.
• Domofon - nie jest jednak wystarczającym zabezpieczeniem w budynkach wielorodzinnych (drzwi domofonu często otwierane są nieznanym osobom).
• Ochrona fizyczna. Całodobowa (najlepiej, gdy dyżur pełni dwóch agentów ochrony jednocześnie). Nie jest tania. Godzina pracy przeszkolonego agenta ochrony kosztuje ok. 124 zł. Do jego zadań należeć powinno: całodobowe patrolowanie terenu osiedla, zbieranie informacji od mieszkańców, zwracanie uwagi w przypadku niestosownego zachowania, zakłócania spokoju i porządku publicznego oraz zanieczyszczania terenu osiedla - wchodzi tu w grę także współpraca z policją, strażą miejską, zwracanie uwagi na ruch pojazdów w rejonie osiedla, zapewnienie bezpieczeństwa bawiącym się dzieciom, przyjmowanie informacji od mieszkańców wyjeżdżających na urlopy, kontrolowanie stanu bezpieczeństwa na całym terenie.
• System alarmowy, zamontowany w każdym mieszkaniu i połączony z centrum monitorowania. Wykonanie takiej instalacji jest stosunkowo niedrogie, a koszty obniżają się wraz ze wzrostem liczby mieszkań podłączonych do systemu.
• Telewizja przemysłowa - najnowocześniejszy system pozwalający na całodobową kontrolę terenu. Niestety, jej skuteczność idzie w parze z wysoką ceną. Jest to inwestycja jednorazowa, potem trzeba tylko opłacać osobę, która będzie rzetelnie śledziła obraz przekazywany przez kamerę i w razie włamania poinformuje odpowiednią grupę interwencyjną lub po prostu policję.
• Kontrola dostępu - nowoczesna forma tradycyjnego domofonu. Do budynku lub pojedynczego mieszkania można dostać się przesuwając magnetyczna kartę w czytniku.

Wybór zamka

Zamek można wybierać według klucza.
• Klucz brany w dłoń powinien niemal sam ustawiać się w pozycji prawidłowej, a już na pewno jego prawidłowe ustawienie powinno się dać łatwo ustalić, także w ciemności.
Powinno się nim łatwo trafiać
w ciemności w otwór zamka (ważny jest kształt klucza, ale i otworu
w zamku).
• Zamek powinien łatwo się otwierać i zamykać! Jeśli kluczem mają się posługiwać dzieci czy osoby starsze, to należy wykluczyć wszystkie zamki (i klucze), które wymagają skomplikowanych czy siłowych operacji.
• Ważny jest kształt klucza: czy nie będzie dziurawił kieszeni zbyt ostrymi krawędziami lub stanowił wręcz zagrożenie w razie wypadku samochodowego, gdy będziemy mieli go w kieszeni.
• Sposób dorabiania duplikatu klucza - to też ważna sprawa. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór takiego zamknięcia, do którego klucz można dorobić tylko u producenta na podstawie kodowanej karty zakupu. Jest to rozwiązanie bezpieczne, lecz najczęściej kosztowne.
• Najlepiej zamontować dwa, wyjątkowo trzy zamki. Dobrze jeśli pochodzą od różnych producentów - złodziej musi wtedy mieć odpowiednio większą wiedzę i umiejętności, aby je sforsować. Większa liczba zamków osłabia konstrukcję drzwi i utrudnia życie domownikom, nie zwiększając bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujemy się na jeden, to powinien on mieć rygiel z kilkoma bolcami i wymienną wkładkę.

Uchronić mienie

Lato za pasem. Wyjazd na wakacje nie zawsze kojarzy się tylko
z radosnym wypoczynkiem. Wiele ludzi będąc na urlopie bezustannie zastanawia się: Już się włamali, czy jeszcze nie?
Oto kilka praktycznych rad, jak zapewnić sobie całkowity relaks na wakacjach.
• Pozostawienie domu bez opieki to nie tylko ryzyko włamania, ale także pożaru, zalania czy dewastacji. Na wszelkie takie nieszczęścia trzeba się przygotować znacznie wcześniej. Wiadomo bowiem powszechnie, że przed samym wyjazdem wszystkie pieniądze odkłada się na wakacyjne wydatki, a przedwakacyjny rwetes nie sprzyja myśleniu o zabezpieczeniu mieszkania...
• Sąsiadom należy przekazać informacje, że wyjeżdżamy na wakacje. Czasem paczka kawy wystarczy, żeby podwoić ich czujność. Wcale nie trzeba pozostawiać im kluczy do mieszkania. Wystarczy, że będą obserwować nasz lokal.
• Osobie, która będzie doglądać naszego mieszkania, pozostawmy numer kontaktowy - w razie jakiegoś nieszczęścia zostaniemy natychmiast poinformowani.
• Ulotki pozostawione pod drzwiami lub w skrzynce pocztowej są doskonałym sygnałem dla złodzieja, że mieszkanie nie jest puste od dłuższego czasu. Poprośmy sąsiadów o ich regularne zabieranie.
• Nie chwalmy się zbyt głośno
w miejscach publicznych gdzie i na jak długo wyjeżdżamy - złodziej może przypadkowo przechwycić taką informację.
• Postarajmy się po prostu postawić na miejscu złodzieja. Jakie słabe punkty ma nasze mieszkanie lub dom? Którędy złodziej najłatwiej mógłby się dostać do środka? Te miejsca bezwzględnie należy zabezpieczyć.
• Zwróćmy uwagę jakie mamy zamki
w drzwiach. Jeśli są one bardzo przestarzałe należy je koniecznie wymienić. Najlepsze są takie, które mają okrągłe klucze. Jest je znacznie trudniej dorobić.
• Przy zakupie zamków trzeba zwrócić uwagę czy posiadają one atest Centralnego Instytutu Mechaniki Precyzyjnej Polskiej Akademii Nauk oraz Centralnego Laboratorium Kryminalistyki Komendy Głównej Policji.
• Nie zostawiajmy kluczy w miejscach widocznych. Wprawny złodziej potrzebuje zaledwie kilka sekund na ich odwzorowanie.

Pozostałe informacje

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją zawodów biegowych na dystansie 10 km w najbliższą niedzielę w Lublinie kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Które ulice lepiej omijać?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Po serii udanych meczów z czołówką Motor zmierzy się z rywalem, który znajduje się poza strefą barażową. W niedzielę o godz. 15 piłkarze Mateusza Stolarskiego zagrają na wyjeździe z Miedzią Legnica.

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?
Wybory 2024

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?

W wielu miastach i gminach dawnego województwa zamojskiego wybory na burmistrzów i wójtów rozstrzygnęła już pierwsza tura. Ale nie wszędzie. Gdzie wyborcy pójdą do urn 21 kwietnia? I na kogo będą mogli oddać swój głos?

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polak zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Paweł K. miał zbierać informacje m.in. na temat zabezpieczenia lotniska Rzeszów-Jasionka.

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Czas na domową inaugurację sezonu 2024 Orlen Oil Motoru. Lublinianie na dzień dobry przed własną publicznością zmierzą się z jednym z kandydatów do medali, a dodatkowo byłym klubem Bartosza Zmarzlika – ebut.pl Stalą Gorzów. Spotkanie zaplanowano na piątek (godz. 20.30). Transmisję będzie można obejrzeć na antenie Eleven Sports 1.

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?
galeria

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?

Mariusz Kamiński, były szef MSWiA w rządzie PiS może wystartować do europarlamentu z lubelskiej listy. Jego nazwisko rekomendował poseł Przemysław Czarnek.

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

W piątek (19 kwietnia) od rana w całym kraju rusza ogólnopolska akcja policyjna "Prędkość". Na drogach można spodziewać się wzmożonych kontroli.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 19-21 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 19-21 kwietnia

Już w piątek kibice żużla po raz pierwszy w tym roku będą mieli okazję zobaczyć w akcji mistrzów Polski. Orlen Oil Motor zmierzy się z ebut.pl Stalą Gorzów (20.30). W sobotę lidera z Gdańska podejmą piłkarze Górnika Łęczna. A w niedzielę czeka nas kolejny odcinek "świętej wojny", czyli pojedynku MKS FunFloor Lublin z Zagłębiem Lubin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium