Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

27 listopada 2002 r.
13:52
Edytuj ten wpis

Koniec budowy

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym czy będziemy mogli zameldować się w swoim nowo zbudowanym domu decyduje tzw. odbiór. Przeprowadzony rzetelnie ujawni wszelkie możliwe wady i niedoróbki. W efekcie nie pozwoli nam zasiedlić budowlanej fuszerki.
Najlepiej, gdyby budowy naszego domu od początku stale pilnował inspektor nadzoru budow-lanego. Pewne roboty można bowiem ocenić tylko w chwili ich wykonywania (np. izolacyjne). Źle wykonane będą się mścić latami: dom zacznie przemarzać, albo z powodu złej wentylacji – porastać grzybem. Inspektor z uprawnieniami to wydatek rzędu 8–10 tys. zł, co w porównaniu z kosztami budowy okazuje się niewygórowaną ceną. Załóżmy jednak, że nasz dom zbudowano zgodnie z zasadami sztuki. Podpisaliśmy protokół odbioru domu. Co jeszcze musimy zrobić?
Zgłaszamy, że dom jest ukończony
Oświadczenie o ukończeniu budowy wraz ze stosownymi dokumentami możemy wysłać pocz-tą (przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru) lub złożyć osobiście w urzędzie gminy lub starostwa (w zależności od tego, kto wydał nam pozwolenie na budowę). Do oświadczenia musi-my obowiązkowo dołączyć:
* dziennik budowy
* protokoły sprawdzeń i odbiorów instalacji oraz urządzeń: gazowych, energetycznych, wod-nych, kanalizacyjnych, przewodów kominowych i wentylacyjnych.
* powykonawczą inwentaryzację geodezyjną, czyli mapę, na którą naniesiono wszystkie obiek-ty znajdujące się na działce, a więc dom, budynek gospodarczy, garaż, śmietnik, stację trafo, skarpę, chodnik, itp.
* oświadczenie kierownika budowy, że dom wybudowano wg projektu, pozwolenia na budowę i jak nakazują zasady budowlane, zaś teren posesji został uporządkowany.
* oświadczenie „o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych”, o ile mają one jakiś wpływ na użytkowanie domu
Czekamy na protokół oględzin
Gdy zawiadomienie o zakończeniu budowy wpłynie do urzędu, możemy spodziewać się wizyty urzędnika. Sprawdzi on bowiem, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem, zrobi zdjęcie i sporządzi protokół oględzin. Jeśli w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia nie przyjdzie sprze-ciw, oznaczać to będzie dla nas zgodę
Występujemy o numer posesji
Choć nie jest to konieczne, to jednak powinniśmy udać się do gminy (powiatu) po pisemny do-kument potwierdzający możliwość rozpoczęcia użytkowania naszego domu. Na naszą prośbę urzędnik ma obowiązek wydać nam takie zaświadczenie (nie ponosimy wtedy żadnych opłat skarbowych). Będzie ono potrzebne wtedy, gdy wybierzemy się do wydziału geodezji urzędu gminy lub starostwa po numer naszej posesji, zwany również numerem policyjnym, adresowym bądź też porządkowym. Gdy mamy już numer – możemy się wreszcie zameldować. Jesteśmy u siebie.
Meldujemy się
By móc dopełnić tej, jakże istotnej dla nas formalności i nie odwiedzać urzędów powtórnie, powinniśmy mieć ze sobą:
* poświadczenie wymeldowania i zameldowania z poprzedniego miejsca (o ile nie przeprowa-dzamy się do innej gminy, wymeldowanie oraz zameldowanie możemy załatwić jednocześnie w tym samym urzędzie).
* decyzję o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub zaświadczenie organu administracji archi-tektoniczno – budowlanej, że nie sprzeciwia się przystąpieniu do użytkowania
* dowód osobisty.
NA PODDRUKU
Od kiedy płacimy podatek
Jeśli nasz dom ma już numer, a my – meldunek, będziemy płacić podatek. Nie tylko za działkę, ale i za dom (rady gminy same uchwalają wysokość podatku od nieruchomości). Obciążenia podatkowe obowiązuje od 1 stycznia br. następującego po tym, w którym została zakończona bądź, w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części. O wysokości podatku powia-domi nas urząd gminy.
(Elle)

Pozostałe informacje

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie
Zdjęcia
galeria

VI kadencja Sejmiku dobiegła końca. Była zdecydowanie inna niż poprzednie

57 sesji, w tym także prowadzone w okresie pandemii sesje zdalne, 836 podjętych uchwał, 15 stanowisk i apeli, 365 posiedzeń komisji oraz 787 opinii i wniosków. Dobiegła końca VI kadencja Sejmiku Województwa Lubelskiego.

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Alergia. Jak wykryć i jak leczyć

Sezon alergiczny w pełni. Jak powinniśmy postępować i jakie są metody leczenia alergii, rozmawiamy z dr n. med. Markiem Michnarem z Oddziału Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK nr 4 w Lublinie.

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Bogdanka LUK Lublin pożegnała się z halą Globus w wielkim stylu [zdjęcia kibiców]

W czwartek kibice Bogdanki LUK mieli ostatnią okazję, żeby w tym sezonie obejrzeć swoich pupili w Lublinie. Drużyna Massimio Bottiego pożegnała się z fanami w bardzo dobrym stylu, bo w pierwszym meczu o piąte miejsce pokonała Trefla Gdańsk 3:0.

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W tych trzech gminach mieszkańcy ponownie pójdą do urn

W powiecie opolskim wyborcza rozgrywka dalej się toczy. Już 21 kwietnia mieszkańcy trzech gmin będą musieli ponownie zadecydować o tym, kogo widzą na stanowisku wójta lub burmistrza.

Rosyjski szpieg żył obok

Rosyjski szpieg żył obok

Paweł K. podejrzany o pomoc w planowaniu zamachu na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, został zatrzymany na terenie województwa lubelskiego - podała dzisiaj, 19 kwietnia w komunikacie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Wisła Grupa Azoty Puławy jedzie na mecz z drużyną swojego byłego trenera

Po porażce z Kotwicą Kołobrzeg Wisła Grupa Azoty Puławy zagra kolejny bardzo ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie. W sobotę o godzinie 12.30 podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego zmierzą się na wyjeździe z Olimpią Grudziądz

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Pustki w banku krwi. Pilnie potrzebne te trzy grupy

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje jeździć po województwie w poszukiwaniu dawców. Tym razem, nieocenioną pomocą byłoby podzielenie się krwią z grup A RhD -, B RhD – i 0 RhD-.

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Darmowe badanie piersi. Gdzie zaparkuje mammobus?

Postawienie szybkiej diagnozy to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mobilne punkty badań znów przejadą przez region i zbadają kobiety pod kątem raka piersi.

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu
wybory 2024

Dogrywka w gminach powiatu lubartowskiego. Nie zapomnij o głosowaniu

Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia zdecydujemy w drugiej turze wyborów, o tym kto będzie rządził w naszych małych ojczyznach. W jakich gminach powiatu lubartowskiego tak będzie?

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Gdzie mieszkańców powiatu chełmskiego czeka wyborcza dogrywka

Część z gmin już wybrała swoich wójtów i burmistrzów. Jednak nie wszyscy mieszkańcy są przekonani, który z kandydatów najlepiej zadba o ich małą ojczyznę. Już 21 kwietnia lokale wyborcze zostaną ponownie otwarte.

Profesor Piotrowski liderem  Konfederacji do Europarlamentu

Profesor Piotrowski liderem Konfederacji do Europarlamentu

- Unia do remontu, von der Leyen do więzienia – takie główne swoje hasło przyjął prof. Mirosław Piotrowski, oznajmiając na konferencji w Lublinie, że Konfederacja wskazała go jako kandydata otwierającego listę do Parlamentu Europejskiego na Lubelszczyźnie

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"
wybory 2024

Prezydent Białej Podlaskiej popiera kandydata na wójta. Chwali go za "tradycyjne wartości"

W gminie Biała Podlaska wyborcza dogrywka. Krzysztof Radzikowski zmierzy się z Konradem Gąsiorowskim. Jednego z kandydatów na wójta poparł właśnie prezydent Białej Podlaskiej.

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

Święta wojna może przybliżyć MKS FunFloor do srebra. "Stać nas na to, żeby pokazać się z dobrej strony"

MKS FunFloor w niedzielę o godz. 15 podejmie w hali Globus KGHM MKS Zagłębie Lubin.

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem
Zdjęcia
galeria

Ostatnia sesja Sejmiku. Oni żegnają się z samorządem

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym rozpoczęła się ostania w tej kadencji sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Dla ponad połowy radnych z 33-osobowego gremium dzisiejsze posiedzenie będzie pożegnaniem się z samorządem.

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium