Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

28 sierpnia 2003 r.
14:34
Edytuj ten wpis

Zdrowa i ekologiczna cegła

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Niską ceną, możliwością produkowania małych partii towaru, niewielkimi kosztami produkcji oraz różnorodnością form - tym głównie właściciele cegielni rywalizują z dużymi molochami. W tradycyjnych cegielniach cegła robiona jest praktycznie w ten sam sposób od średniowiecza.
Zmienił się jedynie sposób wydobywania gliny. Obecnie używa się do tego koparek, a do przewożenia - wózków widłowych. Cegła robiona jest nadal tradycyjnym ręcznym sposobem formowana, suszona i wypalana w piecach węglowych typu Hoffman.
Tradycyjnie dobra
– Ręcznie robiona cegła jest przede wszystkim produktem czystym ekologicznie. Nie zawiera ona żadnych barwników ani dodatków uplastyczniających. Jest cegłą bardzo zdrową, ponieważ jej skład chemiczny oraz tradycyjny proces ręcznego formowania pozwala uzyskiwać duże ilości porów. Umożliwiają one lepsze wchłanianie i oddawanie wilgoci w sposób naturalny. Nie występuje też efekt „pocenia się” ścian, przewodów wentylacyjnych i dymowych - mówi Andrzej Rej, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Ceramiki Budowlanej „Cerbud”.
Tradycyjnie robiona cegła w zależności od temperatury, w jakiej jest wypalana, dzieli się na cztery klasy wytrzymałości na ściskanie, które różnią się pomiędzy sobą kolorem. I tak:
1. kolor pomarańczowy - klasa wytrzymałości 7,5
2. kolor czerwony - klasa wytrzymałości 10
3. kolor wiśniowy - klasa wytrzymałości 15
4. kolor „zendra” - klasa wytrzymałości 20 i więcej
Na specjalne zamówienia
W zależności od potrzeb zamawiającego możemy produkować nawet bardzo małe partie towaru. Dla dużych cegielni jest to nie zawsze opłacalne, my natomiast jesteśmy praktycznie manufakturą. Z tego też względu możemy robić najróżniejsze formy cegieł o dowolnych wymiarach. - mówi Feliks Trojanowski właściciel cegielni.
Na specjalne zamówienia robione są krótkie serie cegieł gotyckich, klasztornych, ogrodowych, cegła angielska (krótsza, ale za to grubsza i szersza), cegła francuska (szersza, ale i cieńsza ),dodaje nasz rozmówca
Polska cegła produkowana sposobem tradycyjnym znajduje zastosowanie głównie przy renowacji i konserwacji zabytków. Ma ona prosty, porowaty i surowy wygląd przez co bardzo dobrze uzupełnia ubytki w starych, zabytkowych budowlach. Tradycyjna cegła znajduje również szerokie zastosowanie przy tworzeniu ciekawych kolorystycznie elewacji, ogrodzeń, murków oporowych i kominków. Po zastosowaniu odpowiednich rodzajów fug możemy uzyskać bardzo atrakcyjnie wyglądający końcowy efekt naszej budowli.
Zagranica docenia
Ręcznie wyrabiana cegła znalazła bardzo duże uznanie wśród odbiorców na Zachodzie Europy. Tam tradycyjne cegielnie zamarły, a taka cegła staje się modna, więc szukają materiału w Polsce.
– Pierwsze przyczółki eksportowe w Wielkiej Brytanii i Niemczech już zostały zdobyte - mówi F.Trojanowski. Jest to bardzo duża szansa na przetrwanie może nie wszystkich, ale przynajmniej kilka cegielni, które nie będą bały się zaryzykować współpracy z zagranicznymi odbiorcami. Jest to bardzo chłonny rynek, który potrzebuje tradycyjnie robionej cegły.
Najlepsza z Kraśnika
– Tradycyjnych cegielni jest w Polsce około 200, jednak ich ilość ciągle spada. Spowodowane jest to napływem taniego towaru, dodajmy nie zawsze dobrego, produkowanego masowo przez zagraniczne koncerny - zauważa A.Reja
Najwięcej cegielni występuje w województwie podkarpackim, na Lubelszczyźnie jest około 31 (na terenie gminy Kraśnik 16). Najlepsze złoża do wyrobu cegły w Polsce, a jedne z lepszych w Europie, znajdują się właśnie w okolicach Kraśnika. Występujące tutaj pokłady lessu mają grubość od 5 do 7 metrów. Fabian Plapis

NA PODDRUKU
WARTO WIEDZIEĆ
Przebieg procesu produkowania cegły:
* wydobycie kopaliny
* ręczne formowanie cegieł
* układanie cegieł do suszenie na powietrzu
* kolejne etapy suszenia na kozłach
*m wypalanie w piecach dookolnych typu Hoffman

Pozostałe informacje

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Parking pod Areną Lublin. Opłaty dla kibiców to nieporozumienie?

Czy kibice Motoru Lublin powinni płacić za parking pod stadionem w trakcie meczu? Jeden z czytelników wyraził swoje oburzenie w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że opłaty są konieczne, ale czy problem można rozwiązać inaczej?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Górnik Łęczna żegna się z młodym napastnikiem. Robią miejsce dla nowych zawodników?

Latem w Łęcznej doszło do gruntownej przebudowy zespołu. Ciężar stworzenia nowej drużyny wziął na swoje barki trener Pavol Stano, który przez pewien okres pełnił tez funkcję dyrektora sportowego po odejściu Veljko Nikitovicia. Słowak świetnie poradził sobie w tej roli, ale rzecz jasna nie każdy z transferów okazał się trafiony. Dlatego klubowi działacze zaczęli „zimowe porządki” i pożegnali się z jednym z zawodników

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium