VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie świętuje 70-lecie istnienia. Z tej okazji uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową braci Bronisława i Janusza Żurakowskich.
Wszystko zaczęło się w czerwcu 1948 roku, kiedy to Andrzej Misiuk kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej nr 14 w Lublinie (mieszczącej się wówczas przy ulicy Bychawskiej 116) został upoważniony przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego do organizacji Publicznej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego jako szkoły rozwojowej. W planach było utworzenie jednej klasy VIII-ej i jednej IX-ej. Zapotrzebowanie na zdobywanie w rozwijającej się dzielnicy Dziesiąta okazało się jednak znacznie większy. W 1948 r. uruchomiono trzy oddziały, do których uczęszczało 116 uczniów. Do pierwszego egzaminu maturalnego w 1951 roku przystąpiły 53 osoby.
W ciągu 70 lat szkoła wielokrotnie zmieniała profil i nazwę, by ostatecznie w 1994 r. przyjąć obowiązujące do dziś VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątają. Przez pierwsze lata szkoła nie miała patrona. Później został nim Marian Buczek, a następnie Aleksander Zawadzki. 16 grudnia 1994 r. nastąpiło uroczyste nadanie szkole imię obecnego patrona.
Odsłonięta z okazji jubileuszu pomnik ufundowany przez szkołę upamiętnia braci Żukowskich, wybitnych lotników związanych w latach 20 i 30 XX wieku z dzielnicą Dziesiąta. Pomysłem ich uhonorowania zainteresował społeczność szkolą Janusz Stachowicz, prezes Prezydium Rady Seniorów Lotnictwa.