Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

30 listopada 2018 r.
16:42

70-lecie VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora ask
0 19 A A

VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie świętuje 70-lecie istnienia.  Z tej okazji uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową braci Bronisława i Janusza Żurakowskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko zaczęło się w czerwcu 1948 roku, kiedy to Andrzej Misiuk kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej nr 14 w Lublinie (mieszczącej się wówczas przy ulicy Bychawskiej 116) został upoważniony przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego do organizacji Publicznej Szkoły Ogólnokształcącej stopnia licealnego jako szkoły rozwojowej. W planach było utworzenie jednej klasy VIII-ej i jednej IX-ej. Zapotrzebowanie na zdobywanie w rozwijającej się dzielnicy Dziesiąta okazało się jednak znacznie większy. W 1948 r. uruchomiono trzy oddziały, do których uczęszczało 116 uczniów. Do pierwszego egzaminu maturalnego w 1951 roku przystąpiły 53 osoby.

W ciągu 70 lat szkoła wielokrotnie zmieniała profil i nazwę, by ostatecznie w 1994 r. przyjąć obowiązujące do dziś VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątają. Przez pierwsze lata szkoła nie miała patrona. Później został nim Marian Buczek, a następnie Aleksander Zawadzki. 16 grudnia 1994 r. nastąpiło uroczyste nadanie szkole imię obecnego patrona.

Odsłonięta z okazji jubileuszu pomnik ufundowany przez szkołę upamiętnia braci Żukowskich, wybitnych lotników związanych w latach 20 i 30 XX wieku z dzielnicą Dziesiąta.  Pomysłem ich uhonorowania zainteresował społeczność szkolą Janusz Stachowicz, prezes Prezydium Rady Seniorów Lotnictwa. 

Czytaj więcej o:

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Prawda / 30 listopada 2018 o 22:07
+10
Obecny dyrektor to wstyd i hańba. Szkoła tonie.
Avatar
Były P / 3 grudnia 2018 o 18:48
+8
Impreza dla kogo? Niezła pokazówka ! A te nagrody?  To jakaś pomyłka a gdzie są Ci którzy tak na prawdę zapier... w tej szkole im to się już nie dziękuję? To tylko dzięki takim osobom to wszystko istnieje ale jaki dyrektor taka szkoła i panującą w niej atmosfera ,szkoda mówić to tam się od kilku lat dzieje...
Avatar
Gość niepocieszony / 3 grudnia 2018 o 23:57
+7
Ta szkoła  to raczej  ranczo  dyr i państwa  W. Co  z reszta było widać na jubileuszu była cała  rodzinka a gdzie personel szkoły i tak wielu wspaniałych emerytow
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 10:04
+7
Niezłe POparcie i wszystko jasne. Jak to za tej formacji było .
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 09:52
+7
Ciekawe dlaczego władze oświatowe nigdy nie zareagowały ani nie reagują na nieprawidłowości w tej placówce? wszyscy doskonale wiedzą co tu się działo od początku rządów nowego dyrektora ale wszystko było zamiatane pod dywan. Może czas na wymianę wszystkich pracowników kuratorium i wydziału oświaty ? Szkoła to placówka dydaktyczna i wychowawcza a władze o tym zapomniały. Jak można nagradzać ludzi, którzy nie mają pojęcia o podstawowych wartościach?
Avatar
absolwentka / 1 grudnia 2018 o 09:34
+7
Obecne VI LO to karykatura dawnej porządnej szkoły a obecny dyrektor nie dorasta do pięt dyrektorom z prawdziwego zdarzenia - p. Apolonii Weinper i śp. p. Eugeniuszowi Molasowi. To co dzieje się dzisiaj w szkole i to, jacy ludzie tu pracują świadczy jak najgorzej o tej placówce. A ci wyróżnieni / nagrodzeni pracownicy - chyba tylko ze względu na wiek! Żenada!
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 o 21:23
+7
Wstyd :(
Avatar
Były uczeń / 7 grudnia 2018 o 07:12
+6
Mam nadzieje, ze te wszystkie powyzsze komentarze, tak jednorodne merytorycznie dotrą do dyrekcji szkoly, nagrodzonych osób, a przede wszystkim wladzom zwierzchnim.
Avatar
Gość / 3 grudnia 2018 o 18:34
+6
Ci co dostali nagrody to pedagodzy, którzy wyjechali sobie ścieżycie do Duran oni nie dostali nagrody za pracę tylko za donos na swojego kolegę, szkoła spadła na psy.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 06:16
+6
Praca na terenie szkoły i w gabinecie czy w szkolnej siłowni?
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 o 14:38
+5
Gdzie są dobży nauczyciele? Pozwalniani.
Avatar
Marcin. / 7 grudnia 2018 o 14:47
+4
Tak czytam te komentarze i...w sumie to nic z nich nie wynika, no może tylko tyle, że w szkole się dzieje źle...i że wszystkiemu winien jest dyrektor i nauczyciele...a konkretów zero...Jak ja chodziłem do VI LO to było wszystko ok i nauczyciele byli i ludzie byli i "sygnał" był ...i sklep z winem był ...Łza się w oku kręci...o młodości moja gdzie jesteś, pytam gdzie?! Pozdrawiam Serdecznie - Matura 1999...
Avatar
Były uczeń / 7 grudnia 2018 o 07:12
+6
Mam nadzieje, ze te wszystkie powyzsze komentarze, tak jednorodne merytorycznie dotrą do dyrekcji szkoly, nagrodzonych osób, a przede wszystkim wladzom zwierzchnim.
Avatar
Gość niepocieszony / 3 grudnia 2018 o 23:57
+7
Ta szkoła  to raczej  ranczo  dyr i państwa  W. Co  z reszta było widać na jubileuszu była cała  rodzinka a gdzie personel szkoły i tak wielu wspaniałych emerytow
Avatar
Były Współpracownik / 3 grudnia 2018 o 18:51
+2
Pamiętajmy ryba psuje się od głowy więc ...
Avatar
Były P / 3 grudnia 2018 o 18:48
+8
Impreza dla kogo? Niezła pokazówka ! A te nagrody?  To jakaś pomyłka a gdzie są Ci którzy tak na prawdę zapier... w tej szkole im to się już nie dziękuję? To tylko dzięki takim osobom to wszystko istnieje ale jaki dyrektor taka szkoła i panującą w niej atmosfera ,szkoda mówić to tam się od kilku lat dzieje...
Avatar
Gość / 3 grudnia 2018 o 18:34
+6
Ci co dostali nagrody to pedagodzy, którzy wyjechali sobie ścieżycie do Duran oni nie dostali nagrody za pracę tylko za donos na swojego kolegę, szkoła spadła na psy.
Avatar
Gość / 2 grudnia 2018 o 05:54
+5
Za co te wyróżnienia i kto to? Sami swoi?
Avatar
BYLY PRACOWNIK / 1 grudnia 2018 o 15:04
+4
Żal za latami, kiedy szkola byla miejscem pracy super pedagogow i dyrekcji.... od lat to rownia pochyla degrangolady i patologii.... WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2018 o 12:15
+5
VI lo lata swojej świetności ma za sobą. Poświęcenie i praca poprzednich Dyrektorów została zapszepaszczona. Obecna dyrekcja z gronem kilku pseudopedagogow i pracowników (znamienite zdjęcie osób nagrodzonych) skutecznie od lat doprowadza szkołę do ruiny ! Władze oświatowe milczą, kuratorium nabrało wody w usta, Prezydent wręcza nagrody !? Gdzie jest szkoła która miała najwyższe aspiracje ? Gdzie jest szkoła której mury opuszczały rzesze dobrze wykształconej młodzieży ? Gdzie są nauczyciele z pasją i misją ?
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka". Czy czerwony pasek zniknie ze świadectw?

"Ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka". Czy czerwony pasek zniknie ze świadectw? 0 0

Trwa zbiórka podpisów pod petycją o zlikwidowanie świadectw z tzw. czerwonym paskiem. Jej pomysłodawca uważa, że pogoń za byciem doskonałym ze wszystkich przedmiotów zabija w uczniach ciekawość.

Puławy: Mieszkańcy jednego z osiedli czekają na czystą wodę

Puławy: Mieszkańcy jednego z osiedli czekają na czystą wodę 0 0

Firma BioWet oraz blisko setka mieszkańców osiedla zakładowego przy ul. Arciucha od 5 grudnia nie może korzystać z wody pochodzącej z wodociągu. Wykryto w niej groźne dla zdrowia bakterie. Trwa chlorowanie i oczekiwanie na pozytywny komunikat sanepidu.

Pijany kierowca busa. Wiózł pasażerów do Lublina

Pijany kierowca busa. Wiózł pasażerów do Lublina 1 0

Dziś rano w Majdanie Kawęczyńskim (gm. Piaski) policjanci zatrzymali pijanego kierowcę busa. Mężczyzna miał ponad promil alkoholu we krwi

Roman Giertych obrońcą Piotra Kowalczyka. "Sprawa przypomina mi nielegalną prowokację wobec Andrzeja Leppera"

Roman Giertych obrońcą Piotra Kowalczyka. "Sprawa przypomina mi nielegalną prowokację wobec Andrzeja Leppera" 22 46

Były wicepremier, a obecnie znany adwokat broni Piotra Kowalczyka. Były przewodniczący lubelskiej rady miasta został zatrzymany podczas akcji CBA. W zamian za milion złotych łapówki miał obiecać załatwienie zgody na budowę wieżowca.

Charytatywny maraton zumby dla podopiecznych Fundacji W Dobrych Rękach
13 grudnia 2019, 17:00

Charytatywny maraton zumby dla podopiecznych Fundacji W Dobrych Rękach 1 0

Maraton zumby, ale też m.in. pokazy mody sylwestrowej oraz pokazy sztuk walki i tańca. Będą też atrakcje dla dzieci, zajęcia z robotyki i świąteczny kiermasz

SMS Górnik Łęczna zaprasza na Dzień otwarty

SMS Górnik Łęczna zaprasza na Dzień otwarty 0 0

14 grudnia odbędzie się kolejny Dzień otwarty Szkoły Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna. Na obiektach klubowych obędzie się tego dnia test mecz dla dziewcząt z roczników 2003 – 2006, oraz trening otwarty dla chłopców z roczników 2005 i 2006.

Na początku była stołówka. Niezwykła historia lubelskiej Chatki Żaka
galeria

Na początku była stołówka. Niezwykła historia lubelskiej Chatki Żaka 6 0

Kiedyś „Dom Społeczno-Usługowy”, dziś znane wszystkim Akademickie Centrum Kultury Chatka Żaka. Historia, a zwłaszcza artystyczne i kulturotwórcze zjawiska powstałe w tym miejscu zainteresowały Agnieszkę Górę-Stępień.

Mieszkania na górze, a na dole centrum handlowe. Nowa inwestycja w Łukowie

Mieszkania na górze, a na dole centrum handlowe. Nowa inwestycja w Łukowie 3 1

W Łukowie postanie nowe centrum handlowe wraz z blokami. Ma być gotowe w 2021 roku. Inwestorem jest firma INBAP, do której należy m.in. centrum Rywal w Białej Podlaskiej.

Sainer w Brain Damage Gallery. Wystawa znanego muralisty i malarza w Lublinie
14 grudnia 2019, 18:00

Sainer w Brain Damage Gallery. Wystawa znanego muralisty i malarza w Lublinie 0 0

To będzie pierwsza w Polsce indywidualna wystawa cenionego muralisty, malarza i artysty z kręgu urban artu - Sainera. Prace artysty będzie można podziwiać od 14 grudnia do 29 lutego w Brain Damage Gallery (Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1).

Orlęta Spomlek zaczynają rozmowy z trenerem

Orlęta Spomlek zaczynają rozmowy z trenerem 0 1

Piłkarze i kibice w Radzyniu Podlaskim czekają na wybór nowego trenera. Prezes Orląt Spomlek zapewnia, że rozmowy z wytypowanym kandydatem ruszą na dniach.

Tylko w tym roku w Polsce zlikwidowano już 10 sklepów tej sieci. Znikają także w Lubelskiem

Tylko w tym roku w Polsce zlikwidowano już 10 sklepów tej sieci. Znikają także w Lubelskiem 20 4

Market Intermarche znika z Białej Podlaskiej. Teraz można tu liczyć na duże wyprzedaże towaru.

Moriah Woods i Fraktale / Freenology - koncerty w CK
14 grudnia 2019, 19:30

Moriah Woods i Fraktale / Freenology - koncerty w CK 0 0

W najbliższych dniach w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zostaną zorganizowane dwa interesujące koncerty. W sobotę, 14 grudnia o godz. 19.30 w Piwnicach CK wystąpi Moriah Woods, z kolei 18 grudnia o godz. 19 odbędzie się koncert projektu Fraktale / Freenology.

Wystawa odrestaurowanych, barokowych rzeźb w Muzeum KUL
13 grudnia 2019, 15:00
galeria

Wystawa odrestaurowanych, barokowych rzeźb w Muzeum KUL 0 0

Pięć barokowych rzeźb będzie można od piątku oglądać w Muzeum KUL. To szczególna ekspozycja. Pokazuje efekty prac konserwatorskich i trwa tylko kilka dni

Daniel Staniszewski wziął udział w zawodach Pucharu Świata w Nowej Zelandii

Daniel Staniszewski wziął udział w zawodach Pucharu Świata w Nowej Zelandii 0 0

Zawodnik KS Pogoń Puławy to jedna z największych nadziei naszego regionu na dobry występ w czasie przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Staniszewski w Cambridge spisał się znakomicie, choć kalendarz startów miał mocno napięty.

Niecodzienna choinka w SKENDE

Niecodzienna choinka w SKENDE 0 0

Już 14 grudnia w SKENDE pojawi się najwyższa w Europie Środkowej choinka zbudowana z klocków LEGO. Na 5 metrowym „drzewku” nie może zabraknąć ozdób, dlatego centrum handlowe zaprasza najmłodszych do wspólnego dekorowania. Przez dwa dni, 14 i 15 grudnia, z tysięcy najsłynniejszych klocków będzie można zrobić niecodzienne bombki i śnieżynki. Oprócz tego czeka także wspólne budowanie kilkumetrowych, trójwymiarowych figur, konkursy z nagrodami oraz baseny z klockami dla najmłodszych budowniczych. Wstęp jest bezpłatny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!