Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 marca 2019 r.
12:22

Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty 2019. Zmiana przepisów, rząd szykuje się na strajk nauczycieli

0 46 A A
Ubiegłoroczny protest nauczycieli w Warszawie
Ubiegłoroczny protest nauczycieli w Warszawie (fot. archiwum)

Zmiana przepisów ma wytrącić protestującym nauczycielom ich najważniejszy argument w walce o podwyżki. Okazuje się, że w trakcie egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty być może uda się ich zastąpić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak już pisaliśmy, nauczyciele żądają podniesienia swojego wynagrodzenia o tysiąc złotych miesięcznie. Jeśli go nie dostaną, wyznaczyli na 8 kwietnia termin rozpoczęcie strajku w polskiej oświacie. Tymczasem na 10 kwietnia zaplanowano egzamin gimnazjalny, a tydzień później - egzamin ósmoklasisty.

– Termin był dobry. Ogłoszono go miesiąc wcześniej. Liczyliśmy, że rząd nie pozwoli, by harmonogram egzaminów był zagrożony i rozpocznie szybkie negocjacje płacowe – przyznaje matematyk z Chełma, członek Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Premier zapowiedział wprawdzie publicznie, że chce rozmawiać, ale Ministerstwo Edukacji Narodowej wytrąca właśnie nauczycielom najważniejszą broń z ręki. Jeszcze przed egzaminami zmienić mają się przepisy dotyczące ich organizacji. Dotychczas uczniów piszących prace pilnować musiał tzw. zespół nadzorujący. W jego skład wchodzić musiał jeden nauczyciel pracujący w szkole, w której przeprowadzany był egzamin i jeden spoza niej. Jeśli na sali z zadaniami zmagałoby się ponad 25 uczniów, pojawić musiałby się kolejny pedagog.

– Uczniowie muszą przystąpić do egzaminów, aby ukończyć rok szkolny, dlatego na prośbę dyrektorów szkół, zmieniamy przepisy projektów rozporządzeń, by były bardziej elastyczne.  Tak jak deklarowaliśmy wcześniej, tegoroczne egzaminy odbędą się i nie ma możliwości ich przełożenia – tłumaczy zmiany Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.

Zmiany, które trafiły teraz do uzgodnień międzyresortowych, zakładają, że w skład zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących będą mogli być powoływani wyłącznie „inni nauczyciele”, a więc np. emeryci lub osoby posiadające właściwe wykształcenie, ale nie pracujące lub zatrudnione w innych placówkach oświatowych. Dyrektor będzie też mógł uczniów piszących egzamin „zagęścić”, co znacznie zmniejszy liczbę potrzebnych pedagogów.

Zmiany nie pociągną za sobą żadnych kosztów, bo za nadzorowanie egzaminu nauczyciele nigdy nie pobierali wynagrodzenia.

– To nasza jedyna nadzieja – uważa nauczyciel wychowania fizycznego z Lublina. – Skoro ludzie nie dostaną zapłaty, to może nie będą chcieli zgłosić się do takiego wolontariatu. Odbieram to natomiast jako kolejną próbę skłócenia naszego środowiska i pokazania, że nasze żądania można zlekceważyć. Widać nasz głos w wyborach dla tego rządu nie jest ważny.

W całej Polsce pracuje ok. 400 tys. dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych. Do egzaminu ósmoklasisty przystąpić ma 360 tys. uczniów.

e-Wydanie

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
straSZYDŁO / 12 marca 2019 o 12:28
+26
rząd po raz kolejny pokazał, że tworzą go ludzie o wyjątkowej pogardzie dla drugiego człowieka, podwyżki się nauczycielom nie należą? ale premie i nagrody dla swojaków już tak?
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 13:51
+24
Koleżanka skończyła Historię i posLa uczyć do podstawówki, bo marzyła o pracy nauczyciela. Dostała 1700 zł w Warszawie! Po roku zrezygnowała i za 2 razy tyle w Wawce oprowadza wycieczki po muzeum. I to nie dzieci rozwydrzone z podstawówki tylko dojrzałych ludzi. Młodzi nie idą juz na nauczycieli. Starzy pójdą na emeryturę i sami dzieci do matury będziecie uczyć. Zobaczymy czy się na politechnikę później dostaną czy do łopaty pójdą i będą tak samo zawistne.
Avatar
z paska w TVP Info / 12 marca 2019 o 12:32
+24
najważniejsze 'dokonania' drużyny dojnej zmiany po trzech latach rządów: rekordowy deficyt w handlu zagranicznym; rekordowy import węgla z Rosji; rekordowe pieniądze z kieszeni podatnika na propagandę w TVP; rekordowa ilość sprowadzonych z zagranicy śmieci; rekordowe układy, nepotyzm , kolesiostwo i niekompetencja; rekordowa ilość ministrów, wiceministrów i doradców politycznych; rekordowe wydatki na rząd, sejm, senat i głowę państwa; rekordowa liczba rozwalonych limuzyn; rekordowa liczba wyciętych drzew; rekordowa liczba bankructw i niewypłacalności naszych firm; rekordowy odstrzał dzików, łosi i żubrów; rekordowa liczba zlikwidowanych małych sklepów rodzinnych z powodu zakazu handlu; najwyższe w całej Europie zanieczyszczenie powietrza i w efekcie rekordowe 45 tyś Polaków corocznie żegna się z życiem; najniższy od 5 lat wskaźnik koniunktury gospodarczej; najniższe od 20 lat inwestycje w przemyśle; najwyższa od czasów wojny umieralność Polaków!!!!
najważniejsze 'dokonania' drużyny dojnej zmiany po trzech latach rządów: rekordowy deficyt w handlu zagranicznym; rekordowy import węgla z Rosji; rekordowe pieniądze z kieszeni podatnika na propagandę w TVP; rekordowa ilość sprowadzonych z zagranicy śmieci; rekordowe układy, nepotyzm , kolesiostwo i niekompetencja; rekordowa ilość ministrów, wiceministrów i doradców politycznych; rekordowe wydatki na rząd, sejm, senat i głowę państwa; rekordowa liczba rozwalonych limuzyn; rekordowa liczba wyc... rozwiń
Avatar
paniczny strach przed utratą dostępu do koryta / 12 marca 2019 o 12:26
+22
PiS się coraz bardziej kompromituje. Koniec ich rządów jest blisko.
Avatar
kasta panów / 12 marca 2019 o 12:31
+21
nauczyciele jak widać to gorszy sort
Avatar
Pedagog / 12 marca 2019 o 13:41
+18
Po co Rządowi wykształcone społeczeństwo ? Dajmy dzieciom i rodzicom SMARTFON+ idiotami łatwiej rządzić !
 ŚWIĘTE SŁOWA. Taki później komentarz napisze. Nawyzywa od matolów, nierobów, darmozjadów i nieuków nauczycieli. Ale nie doda już taki osobnik, że sam na zasiłku jest z Mopsu, skończył tylko ZSZ albo gimnazjum.
Avatar
Adam z Lublina / 12 marca 2019 o 14:02
+16
PiS daje tylko tym na którzy ewentualnie na nich zagłosują, a że inteligentni ludzie na PiS nie głosują , to nauczyciele nie mają szansy na podwyżki.
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 13:37
+16
Nauczyciel kontraktowy zarabia netto 1800-2000, musi opłacić czynsz, kredyt mieszkaniowy i przetrwać. Doszliśmy do sytuacji, że uczniowie się śmieją z sytuacji materialnej nauczycieli, mając 500plus bawią się drogimi gadżetami czy markowymi ciuchami. Czy naprawdę chodzi o upokorzenie nauczycieli i wypchnięcie ich z zawodu, by wyjechali do Francji czy Niemiec? Każdy woli pracować blisko rodziny i znajomych, ale finanse też są ważne a cierpliwość ograniczona.
Avatar
Protest! / 12 marca 2019 o 13:27
+14
Po co Rządowi wykształcone społeczeństwo ? Dajmy dzieciom i rodzicom SMARTFON+ idiotami łatwiej rządzić !
Avatar
Xxl / 12 marca 2019 o 14:51
+9
To niech mi ktos wytłumaczy jak to dziala chodzi dziecko do szkoly i za cholere nie moze pojac matmy w takim stopniu zeby na 3 starczyło a pojdzie na korki za 50zl na godzine i wszystko umie jak to dziala
Avatar
Gość / 14 marca 2019 o 11:45
+2
Unikajcie sp 45. Niesprawiedliwość - w skrócie.
Avatar
obserwator / 14 marca 2019 o 01:42
-6
Może niech nauczyciele wykaża w ilu szkołach pracuja oraz ile nie ujawniaja za korepetycje hmm średnia 5-6 tys na miesiac jak licze hmm wiec zawsze tak bylo ten co ma chce wiecej!!!!
Avatar
Gość / 13 marca 2019 o 01:29
-11
Rząd nic nie powinien dać darmozjadom i tak są na utrzymaniu podatnikow
Avatar
Ana / 12 marca 2019 o 21:09
-9
W tym kraju strajkują wiecznie lekarze, pielęgniarki ( jedyne grupy zawodowe w lecznicach inne to tzw. gorszy sort,,) oraz nauczyciele. Szczególnie Ci nauczyciele o wielkim ego - co w życiu nic innego nie spotrafiliby robić. Wszyscy wiedzą że termin strajku był wybrany z premedytacją. Popieram rozwiązania które ograniczają szantaże poszczególnych grup zawodowych. Szczególnie tych dużych. Jakoś o innych obywatelach się nie pamięta.
Avatar
s. / 12 marca 2019 o 19:17
+3
Zapewne dla tego, że na korepetycjach nauczyciel ma dla niego czas. Jak podczas lekcji ma wytłumaczyć i pochylić się nad każdym z conajmniej 20 dzieci? Zrealizować temat, ogarnąć ich zachowanie, zrobić zadania i posprawdzać wszystkim? Idź walczyć o dobre warunki dla swojego dziecka - o zmianę podstawy, dodatkową matmę zamiast religii (biologii czy geografii w cyklu jest po 5h, religii 6. Czy już wiecie dlaczego w tym kraju nie ma nauki?), o małe klasy do 15 uczniów, dobre zplecze w postaci pomocy. A moze doradź nauczycielowi jak ma zrobić dla wszystkich dzieci to co robi dla twojego jednego w 45 min?
Zapewne dla tego, że na korepetycjach nauczyciel ma dla niego czas. Jak podczas lekcji ma wytłumaczyć i pochylić się nad każdym z conajmniej 20 dzieci? Zrealizować temat, ogarnąć ich zachowanie, zrobić zadania i posprawdzać wszystkim? Idź walczyć o dobre warunki dla swojego dziecka - o zmianę podstawy, dodatkową matmę zamiast religii (biologii czy geografii w cyklu jest po 5h, religii 6. Czy już wiecie dlaczego w tym kraju nie ma nauki?), o małe klasy do 15 uczniów, dobre zplecze w postaci pomocy. A moze doradź nauczycielowi jak ma zrobić dl... rozwiń
Avatar
Gafa / 12 marca 2019 o 18:23
+8
Bardzo dobrze że będzie zmiana w przepisach - to usprawni przeprowadzenie egzaminu
 Gorzej jak szacowna komisja około 80 zejdzie w trakcie egzaminu... A swoją drogą nauczyciele na egzaminach w Komisjach nadzorujacych siedza za darmo a jak będzie z nowymi członkami?? 
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 17:49
+1
Jacy rodzice popieraja strajk ?? Ja nie popieram strajku w czasie egzaminow do ktorych caly rok dziecko sie przygotowuje. Niech Nauczyciele strajkuja sobie w lipcu i sierpniu
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 17:46
-10
Lepiej dać "patologiom" jak to nazywają postkomuniści, stare lampucery i platformersi z ZNP Plaków niż dać ZNPowskim darmozjadom i Broniarzowi co krocie zarabia
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 17:46
+7
za platformy przez 6 lat podwyżki wynosiły ZERO zł (0 zł) - platforma nic nie dała i wszystko rozkradała, gdzie było wtedy ZNP i Broniarze, co robili gdzie byli pochowani, jedynie Solidarność cokolwiek protestowała, teraz to zwykła polityczna hucpa - nic więcej. Przypomnijcie sobie stare panie nauczycielki jak to było za platformy dobrze i g ówno dostała jak to stare lampucery nazywają Polaków "patolagia" i nauczyciele też dostali g ówno, a wszystko wytransferowali do niemiec i holandii resztę sami rozkradali ;)
Avatar
Gość / 12 marca 2019 o 17:44
-3
w większości szkół żadnego strajku nie będzie
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lutego 2020 r. 0 0

Światowy Dzień Kota 2020. Mgiełka na nowy dom czekała dwa lata. Przyślij zdjęcie swojego kota
galeria

Światowy Dzień Kota 2020. Mgiełka na nowy dom czekała dwa lata. Przyślij zdjęcie swojego kota 115 3

W poniedziałek 17 lutego Światowy Dzień Kota. W trzech domach to będzie dzień szczególny, bo są nowi, adoptowani mieszkańcy.

Lubelskie: Cztery szkoły zamknięte z powodu wirusa. Największy szpital wprowadził zakaz odwiedzin
film

Lubelskie: Cztery szkoły zamknięte z powodu wirusa. Największy szpital wprowadził zakaz odwiedzin 137 7

W krótkim czasie liczba zachorowań na grypę lub infekcje grypopodobne wzrosła aż o 3 tysiące – alarmuje sanepid. W Lubelskiem jest już blisko 8,5 tys. takich przypadków. Wirus atakuje głównie dzieci. Zamknięto cztery szkoły, a największy szpital w regionie wprowadził zakaz odwiedzin.

Połowa lutego, a na termometrach kilkanaście stopni Celsjusza. Pogoda na poniedziałek
film

Połowa lutego, a na termometrach kilkanaście stopni Celsjusza. Pogoda na poniedziałek 0 0

W poniedziałek na niebie pojawi się zachmurzenie zmienne. Miejscami należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu. Sprawdź prognozę pogody w poniedziałek 17 lutego.

Stracił 1300 zł w hali targowej w Puławach. Policja szuka tej kobiety [wideo]
film

Stracił 1300 zł w hali targowej w Puławach. Policja szuka tej kobiety [wideo] 64 12

Policja publikuje wizerunek osoby mającej związek z przywłaszczeniem pieniędzy w hali targowej w Puławach.

Matura będzie trudniejsza. "Już dziś kilka osób nie zdaje, będzie ich znacznie więcej"

Matura będzie trudniejsza. "Już dziś kilka osób nie zdaje, będzie ich znacznie więcej" 139 20

W maju 2023 r. uczniowie zdający maturę będą musieli nie tylko przystąpić do jednego egzaminu rozszerzonego, ale także zdać go na co najmniej 30 procent. – To kolejny eksperyment edukacyjny prowadzony na naszych dzieciach – oburzają się rodzice.

Chełm: Ukradł akordeony i zastawił je w lombardzie

Chełm: Ukradł akordeony i zastawił je w lombardzie 14 4

Dla pieniędzy, których mu brakowało na przeżycie - tak tłumaczył policjantom powody kradzieży instrumentów 33-latek z Chełma.

Nagranie z "pościgu za szaleńcem". Po zatrzymaniu odgryzł palec policjantowi [wideo]
film

Nagranie z "pościgu za szaleńcem". Po zatrzymaniu odgryzł palec policjantowi [wideo] 26 8

29-letni mieszkaniec Gdańska uciekał przed policjantami bez prawa jazdy, miał prawie promil alkoholu we krwi.

Pszczółka Polski Cukier bliska sprawienia sensacji. Postraszyła niepokonaną Arkę [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier bliska sprawienia sensacji. Postraszyła niepokonaną Arkę [zdjęcia] 0 7

Po niezwykle zaciętej walce koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przegrały u siebie z Arką Gdynia 79:81. Zespół z Pomorza dalej może się szczycić mianem „niepokonanego”

Świdniczanka Świdnik Mały dopięła kolejny transfer

Świdniczanka Świdnik Mały dopięła kolejny transfer 0 0

W ekipie lidera rozgrywek zagra Rafał Stępień z Lublinianki Lublin

Wypadek na al. Kraśnickiej w Lublinie. Samochód wjechał na barierki

Wypadek na al. Kraśnickiej w Lublinie. Samochód wjechał na barierki 25 7

Do zdarzenia doszło tuż przed godziną 17 na al. Kraśnickiej w Lublinie, w rejonie skrzyżowania z Raszyńską.

Awaria wodociągowa w Lublinie. Mieszkańcy bez wody i prądu, zalane piwnice w wieżowcu
galeria

Awaria wodociągowa w Lublinie. Mieszkańcy bez wody i prądu, zalane piwnice w wieżowcu 26 7

Poważna awaria wodociągowa przy ul. Bursztynowej w Lublinie. Usuwanie jej skutków może potrwać jeszcze kilka godzin.

Obrońcy górek czechowskich nie zrobili hałasu. Nie dostali głosu na sesji nadzwyczajnej
galeria

Obrońcy górek czechowskich nie zrobili hałasu. Nie dostali głosu na sesji nadzwyczajnej 5 35

Nie doszło do hałaśliwego protestu obrońców górek czechowskich na ostatnim, nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta Lublin. – Zaopatrzmy się w gwizdki, trąbki, werble i tuby, by pokazać w lubelskim magistracie, kto sprawuje w Lublinie władzę – nawoływali w internecie przeciwnicy zabudowy górek.

Lokale w centrum Lublina do wynajęcia. Zamiast licytacji oferty w kopertach

Lokale w centrum Lublina do wynajęcia. Zamiast licytacji oferty w kopertach 6 11

Miasto rezygnuje z ogłaszania kolejnej licytacji na wynajem pustych pomieszczeń w Astorii. Zamiast tego będzie czekać na pisemne oferty od zainteresowanych uruchomieniem tu działalności.

Jerzy Gruza nie żyje. Reżyser "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej" miał 87 lat

Jerzy Gruza nie żyje. Reżyser "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej" miał 87 lat 53 1

Jerzy Gruza nie żyje. Znany reżyser miał 87 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.