Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 marca 2020 r.
11:28

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji podaje możliwy termin wydłużenia zamknięcia

68 48 A A

Być może aż do połowy kwietnia przedłużona zostanie przerwa w działaniu szkół. Takiej możliwości nie wyklucza minister edukacji. Jeśli tak się stanie nauczyciele będą musieli, podobnie jak teraz, prowadzić zajęcia zdalnie. Wszystko po to, żeby uczniowie mogli zdobywać stopnie i dostać promocje do następnej klasy. Wciąż nie wiadomo, co ze zbliżającymi się egzaminami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W związku z zagrożeniem koronawirusem minister edukacji zawiesił działalność szkół od 12 do 25 marca. Już wtedy zaznaczył, że termin ten może zostać wydłużony. Ponieważ sytuacja epidemiologiczna nie zmienia się najprawdopodobniej tak właśnie się stanie. Minister Dariusz Piontkowski z podjęciem decyzji czeka na nowe wytyczne resortu zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Nie wyklucza jednak przedłużenia przerwy w lekcjach do świąt wielkanocnych, czyli do połowy kwietnia.

– Bardzo prawdopodobne, że kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół to będą Święta Wielkanocne, i po tym terminie będziemy sprawdzali co dalej – przyznał minister we wtorek w wywiadzie w TVP. 1

Do tego czasu nauczyciele mają prowadzić zajęcia zdalnie.

– Przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki – zwraca się minister do uczniów. – Odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela.

Minister apeluje też do nauczycieli, by ci zdalnie prowadzili zajęcia z uczniami oraz przekazywali im zadania do wykonania.

– Nauki mam teraz więcej niż gdy chodziłem na tradycyjne lekcje – przyznaje uczeń pierwszej klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie.

– Projekt z chemii, zadania z hiszpańskiego, codziennie coś z angielskiego i pięć stron ćwiczeń matematyki na dwa dni – wylicza siódmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 43 w Lublinie.

– Lekcji mamy zadawanych sporo, ale ja bardziej martwię się o egzaminy. Pani z polskiego miała mieć z nami dodatkowe lekcje powtórzeniowe, a teraz ich nie ma – denerwuje się ósmoklasistka ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lublinie.

Bezpłatne zadania i lekcje dla uczniów wszystkich klas, z wszystkich przedmiotów publikowane są także na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje.

Na razie nic nie mówi się oficjalnie o możliwości przesunięcia egzaminu na zakończenie nauki w szkole podstawowej. Rozpocząć ma się 21 kwietnia. Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej każdego dnia publikowane są bezpłatne testy powtórzeniowe (i odpowiedzi) przed egzaminem ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego i niemieckiego. W poniedziałek nastolatkowie zajmowali się m.in. „Panem Tadeuszem” oraz potęgami i pierwiastkami. We wtorek – II częścią Dziadów i wyrażeniami algebraicznymi.

– Przez najbliższe (co najmniej) dwa tygodnie uczniowie nie będą mieć zajęć w szkole. Nie można tego czasu traktować jako dodatkowych ferii, tym bardziej, że powinni spędzić go w domu, dla własnego i innych dobra – uważa anglistka Magda Drzewiecka. – To świetna okazja, by na spokojnie zorganizować sobie powtórki materiału do egzaminu i chociażby czytać zaległe lektury. Większość nauczycieli szczególnie klas ósmych i maturalnych, prowadzi z uczniami lekcje online, korzystając z różnych platform e-learningowych. Czasami wymaga to od nich większego nakładu pracy niż w szkole, zmuszając do aktywności i samodzielności. To na pewno zaprocentuje na egzaminie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lekarz / 17 marca 2020 r. o 13:33
+34
Nie przejmujcie się szkołą. Teraz walczymy o życie. Jeżeli przegramy to szkoła nie będzie potrzebna.
Avatar
Gość / 19 marca 2020 r. o 00:03
+25
To że siedzimy teraz w domu to nie znaczy że mamy 24 godziny na dobę na uczenie się i robienie prac domowych! U mnie w szkole mamy tak tego nawalone że to jest niewiarygodne, nauczycieli nie obchodzi to że jesteśmy też ludźmi i mamy swoje ograniczenia, i dają nam po 3 strony codziennie. Dodam jeszcze że zamiast zadać wszystko na dany dzień rano byśmy mogli yo zrobić i mieć spokój, dają wszystko przez cały dzień i praktycznie co 20 minut jest coś nowego, nie każdy może siedzieć przy komputerze całymi dniami i uczyć się po 10 stron materiału.
Avatar
Xcv / 17 marca 2020 r. o 16:13
+24
Ja też chcę poleżeć w domu jak nauczyciele i mieć płatne
 To zgłoś do sanepidu kwarantannę będziesz mógł lub mogła poleżeć. Nawet Ci za to zapłaci pracodawca. Choć sądząc po tonie twojej wypowiedzi to wypłat udziela Ci MOPS na początku miesiąca
Avatar
Elf / 17 marca 2020 r. o 13:47
+22
Chłopacy, dziewuchy, lesbijski, „geje, wszyscy nie-heteronormatywni oraz również „nie-cisseksualni.  4 kwietnia wszyscy do Koszalina na Marsz Łowności! Pokażmy że się nie damy zamknąć w domach, że chcemy żyć bawić się kochać! Jedyna w polsce zaraza to katolska zaraza!
 Zalecam kwarantannę w szpitalu na ul. Abramowickiej. To że koronowirus atakuje płuca i wątrobę już wiemy, ale żeby mózg?
Avatar
Gość / 17 marca 2020 r. o 11:48
+19
idę o zakład że dzieciaki do szkół wrócą najwcześniej po weekendzie majowym..i to jest najbardziej optymistyczny scenariusz...
Avatar
Rodzic / 17 marca 2020 r. o 12:32
+15
Jak skutecznie uczyć matematyki, fizyki, chemii przez internet??
 Jest to utrudnione, ale przynajmniej szkoły robią co mogą aby minimalizować skutki braku zajęć. Teraz dopiero widać, jak ważna jest szkoła...
Avatar
Rodzic / 17 marca 2020 r. o 13:07
+14
A ja myślę , że będą zamknięte przynajmniej do czerwca . Chciałbym zobaczyć takiego kozaka , który weźmie na klatę zdrowie setek tysięcy dzieci posyłając ich do szkoły za wcześnie.
Avatar
Boguś / 17 marca 2020 r. o 12:26
+14
Po co ucinać kotu ogon po kawałku. Powinna być męska decyzja ze strony ministra szkoły zamknięte przynajmniej do maja a później się zobaczy. Epidemia wycichnie, wygaśnie, to dzieciaki wracają na 2 miesiące do szkoły. Będzie źle, trzeba będzie przewidywać nowe scenariusze.
Avatar
obiektywny / 17 marca 2020 r. o 12:24
+14
Szkoły powinny być zamknięte przynajmniej do maja. Trzeba zaczekać do Świąt Wielkanocnych i 2 tygodnie po świętach, żeby zobaczyć czy po świętach nie będzie nowego wykwitu epidemiii. Inaczej może być jak po Nowym Roku w Chinach...
Avatar
nauczyciel / 18 marca 2020 r. o 22:13
+13
W mojej szkole nauczamy przez platformy online, prowadzimy video konfrencje z grupami uczniów
Avatar
Petrus / dzisiaj o 00:51
-3
Do Pani od Biologii... Nie nazywaj ludzi tumanami bo jakim tumanem trzeba być żeby za 2.5...3 tyś zł. pracować?
Avatar
Ada / 19 marca 2020 r. o 10:23
-4
No to odrabiaj! Powodzenia zycze haha
Avatar
Pedagog i rodzic... / 19 marca 2020 r. o 07:15
+7
Tu się zgodzę. U nas w gminie nie ma szybkiego inetrnetu. Ten, który jest to porażka, albo jest albo brak połączenia. I co dalej....Ja nie mogę pracować zdalnie. Mój syn nie będzie mógł uczestniczyć w żadnej wideokonferencji, bo zwyczajnie mamy z tym problem. Siedzimy i uczymy się sami. Jak długo nie mam pojęcia? Jestem pedagogiem, zadania uczniom wysyłam przez dziennik. Niestety mam rodziców, którzy wogole nie zaglądają do dziennika. A nawet takich, którzy nie podłączyli się do niego od września. Na chwilę obecną ślę im smsy, czy przekazują dzieciom, co robimy i co jest zadane - tego nie wiem!  Jeśli to potrwa dłużej, a potrwa patrząc na sytuację rozwoju epidemiologicznego.. To będzie dla dzieci i ich rodziców koszmar. Niektórzy nauczyciele może i zadają dużo, ale wtedy mają pewność, że dziecko spędza ten czas w domu zamiast urządzać sobie spacery po mieście.
Tu się zgodzę. U nas w gminie nie ma szybkiego inetrnetu. Ten, który jest to porażka, albo jest albo brak połączenia. I co dalej....Ja nie mogę pracować zdalnie. Mój syn nie będzie mógł uczestniczyć w żadnej wideokonferencji, bo zwyczajnie mamy z tym problem. Siedzimy i uczymy się sami. Jak długo nie mam pojęcia? Jestem pedagogiem, zadania uczniom wysyłam przez dziennik. Niestety mam rodziców, którzy wogole nie zaglądają do dziennika. A nawet takich, którzy nie podłączyli się do niego od września. Na chwilę obecną ślę im smsy, czy przekazuj... rozwiń
Avatar
Rodzic / 19 marca 2020 r. o 05:16
-6
A co z klasami 1-3 ?
Avatar
Mama / 19 marca 2020 r. o 00:33
+4
Na YT są programy tematyczne z zakresu chemii , fizyki etc .Dla chcącego ....
Avatar
Gość / 19 marca 2020 r. o 00:03
+25
To że siedzimy teraz w domu to nie znaczy że mamy 24 godziny na dobę na uczenie się i robienie prac domowych! U mnie w szkole mamy tak tego nawalone że to jest niewiarygodne, nauczycieli nie obchodzi to że jesteśmy też ludźmi i mamy swoje ograniczenia, i dają nam po 3 strony codziennie. Dodam jeszcze że zamiast zadać wszystko na dany dzień rano byśmy mogli yo zrobić i mieć spokój, dają wszystko przez cały dzień i praktycznie co 20 minut jest coś nowego, nie każdy może siedzieć przy komputerze całymi dniami i uczyć się po 10 stron materiału.
Avatar
nauczyciel / 18 marca 2020 r. o 22:13
+13
W mojej szkole nauczamy przez platformy online, prowadzimy video konfrencje z grupami uczniów
Avatar
Marek / 18 marca 2020 r. o 21:50
-17
Wszyscy nauczyciele mówią że nie muszą pracować na swoich komputerach. Nie muszą. A uczniowie nie muszą mieć własnych, więc takie gadanie, że nie będę korzystać z prywatnego komputera tylko pokazuje jak bardzo nauczycielom w Polsce nie zależy na uczniach. Wolą siedzieć w domu, mieć płacone i najlepiej jeszcze narzekać. Dla chcącego nic trudnego, można skorzystać z telefonu, szkolnego komputera lub pożyczyć laptopa od sąsiada. Uczniowie tez nie znajdują się w komfortowej sytuacji, a od dwóch lat są pozostawiani przed egzaminami sami sobie. Za to rodzice płacą nie małe pieniądze za ksero, książki, przybory, komputery i korepetycje bez których uczniowie ze szkoły nie umieli nic. Takich mamy nauczycieli, co tylko szukają okazji do nicnierobienia... wakacje, ferie, święta, majówki, dni nauczyciela itp... ktoś to wlicza do urlopu?!
Wszyscy nauczyciele mówią że nie muszą pracować na swoich komputerach. Nie muszą. A uczniowie nie muszą mieć własnych, więc takie gadanie, że nie będę korzystać z prywatnego komputera tylko pokazuje jak bardzo nauczycielom w Polsce nie zależy na uczniach. Wolą siedzieć w domu, mieć płacone i najlepiej jeszcze narzekać. Dla chcącego nic trudnego, można skorzystać z telefonu, szkolnego komputera lub pożyczyć laptopa od sąsiada. Uczniowie tez nie znajdują się w komfortowej sytuacji, a od dwóch lat są pozostawiani przed egzaminami sami sobie. Za... rozwiń
Avatar
Nauczyciel / 18 marca 2020 r. o 20:38
-3
Anka skakanka rozumiem panią, ale my nauczyciele nie musimy mieć w domu komputera, nam pracodawca nie zapewnia nic, ale w tej chwili od nas wymagają, abyśmy zadawali drogą elektroniczną uczniom zadania. W takich trudny sytuacjach powinniśmy być wyrozumiali.
Avatar
Pedagog / 18 marca 2020 r. o 19:47
-20
akurat i ja i mąż na to 500 plus zarabiamy a w domu jestem ponieważ przebywam na urlopie rodzicielskim. Więc chętnie bym się zamieniła z tymi biednymi nauczycielami którym zawsze jest od górkę
Zobacz wszystkie komentarze 48

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ostrzeżenie przed zapaścią. Czy czeka nas problem odbioru śmieci?

Ostrzeżenie przed zapaścią. Czy czeka nas problem odbioru śmieci?

O rezygnację z remontów i wyrzucanie jak najmniejszej ilości śmieci apelują do mieszkańców władze Lublina. – Szykujemy się na gorszy scenariusz – tłumaczą urzędnicy, mówiąc o „istotnym zagrożeniu” i „ewentualnych ograniczeniach” w wywozie mebli oraz… odpadów bio. Czy czeka nas cuchnący problem?

Weekend pod okiem mundurowych. 400 zł mandatu za bieganie po parku

Weekend pod okiem mundurowych. 400 zł mandatu za bieganie po parku

Na ulicach i placach, w parku i lesie - przez cały weekend można było spotkać wspólne patrole policji i żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Sypały się mandaty.

Pociąg do cebulowej. Warto się wzmacniać odpowiednią dietą

Pociąg do cebulowej. Warto się wzmacniać odpowiednią dietą

Boczniak, cebula, czosnek i shitake. Warto postawić na zdrową, zbilansowaną dietę, składającą się z warzyw i owoców, które wspierają naturalną odporność.

Jeszcze nigdy nie udało mi się zapłacić rachunku

Jeszcze nigdy nie udało mi się zapłacić rachunku

Pochodząca ze Świdnika Marcelina Szumer-Brysz dzięki swojej najnowszej książce „Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji” uczestniczyła w marcu warsztatach literackich w Arktyce. Jej zbiór reportaży był również nominowany do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu. Miłośniczka kraju na styku Europy i Azji, opowiada o jego specyfice i o tym, jak Turcy radzą sobie z epidemią koronawirusa

Koronawirus w powiecie łęczyńskim. „Szpital jest w dobrej sytuacji finansowej”

Koronawirus w powiecie łęczyńskim. „Szpital jest w dobrej sytuacji finansowej”

- Wiedzieliśmy, że prędzej czy później to nastąpi, gdyż odległość od miejsc, w których potwierdzono już zakażenia jest stosunkowo niewielka – mówi starostwa powiatu łęczyńskiego Krzysztof Niewiadomski po informacji na temat pierwszych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie.

Wideoblog zamiast dni interesantów. A Dni Włodawy 2020 nie będzie

Wideoblog zamiast dni interesantów. A Dni Włodawy 2020 nie będzie

W tym roku Dni Włodawy nie będzie. Burmistrz Wiesław Muszyński poinformował o tym mieszkańców w piątek. Jednocześnie zainaugurował prowadzenie wideobloga. Zamiast wtorkowych dni interesantów w każdy piątek będzie odpowiadał na pytania i informował co się dzieje w mieście

Prezydent Duda dwa lata dłużej, albo głosowanie korespondencyjne. Lubelscy politycy o pomysłach na wybory

Prezydent Duda dwa lata dłużej, albo głosowanie korespondencyjne. Lubelscy politycy o pomysłach na wybory

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich, albo przedłużenie kadencji urzędującego prezydenta o dwa lata. To w tej chwili możliwe scenariusze związane z planowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi. Opozycja oba pomysły krytykuje i proponuje jeszcze inne rozwiązanie

CBA przyszło do kolejarzy. Chodzi o linię do Warszawy na odcinku między Lublinem a Dęblinem

CBA przyszło do kolejarzy. Chodzi o linię do Warszawy na odcinku między Lublinem a Dęblinem

Kontrola CBA przygląda się działaniom spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Agentów interesuje zwłaszcza kontrakt z firmą Astaldi, która miała przebudować tory pomiędzy Lublinem a Dęblinem.

Były napastnik Legii poszedł do kawiarni i trafił do aresztu

Były napastnik Legii poszedł do kawiarni i trafił do aresztu

Gazeta „Telegraf” donosi, że Aleksandar Prijović wraz z grupą znajomych udali się wieczorem do kawiarni. Wszyscy zostali aresztowani i złożyli wyjaśnienia na policji. Za złamanie godziny policyjnej grozi nawet więzienie.

Łuna nad Chełmem. Ktoś podpalił jeden z najcenniejszych rezerwatów

Łuna nad Chełmem. Ktoś podpalił jeden z najcenniejszych rezerwatów

Przez pięć godzin strażacy walczyli z bardzo dużym pożarem suchych trwa w rezerwacie Sobowice pod Chełmem. - To była bardzo trudna akcja ze względu na dostępność i rozległość terenu – przyznaje Wojciech Chudoba, rzecznik chełmskich strażaków.

Na zakupy także w nocy. Godziny pracy wydłużają nie tylko dyskonty

Na zakupy także w nocy. Godziny pracy wydłużają nie tylko dyskonty

W odpowiedzi na liczbę osób mogących robić jednocześnie zakupy coraz więcej sieci handlowych decyduje się na wydłużenie godzin pracy lub wprowadza nowe rozwiązania. Sprawdziliśmy, co się zmienia.

Wielkanoc 2020: Takich świąt jeszcze nigdy nie było
galeria

Wielkanoc 2020: Takich świąt jeszcze nigdy nie było

Niedziela Palmowa bez procesji, a Wielka Sobota bez święcenia pokarmów w kościołach i kaplicach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w mszach świętych i nabożeństwach może uczestniczyć jedynie 5 osób, nie wliczając posługujących. Tak będzie też w czasie Wielkiego Tygodnia.

Osiem nowych przypadków zakażonych koronawirusem w Lubelskiem. W Polsce zmarło dziś dziesięć osób

Osiem nowych przypadków zakażonych koronawirusem w Lubelskiem. W Polsce zmarło dziś dziesięć osób

Osiem nowych przypadków zakażenia w województwie lubelskim. W kraju zmarło dziś dziesięć osób.

Lubelska kultura w czasie epidemii. Spektakle online i plany na przyszłość
Magazyn

Lubelska kultura w czasie epidemii. Spektakle online i plany na przyszłość

Z powodu epidemii koronawirusa instytucje kulturalne w całej Polsce zamknięte są do odwołania. To trudna sytuacja także dla lubelskich teatrów, które z dnia na dzień musiały zatrzymać prace nad projektami. Mimo to nie rezygnują z kontaktu z widzami, odkrywając nowe sposoby docierania do odbiorców.

Pielęgniarka z SOR: "Najgorsze dopiero przed nami"

Pielęgniarka z SOR: "Najgorsze dopiero przed nami"

Rozmowa z pielęgniarką, która pracuje na szpitalnym oddziale ratunkowym szpitala wojewódzkiego przy Al. Kraśnickiej w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.