Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

4 maja 2010 r.
7:26
Edytuj ten wpis

Matura 2010, j. polski: ODPOWIEDZI, pytania, ARKUSZE tuż po egzaminie

Autor: Zdjęcie autora łm
0 855 A A

Maturę z języka polskiego będzie zdawać 30 tys. uczniów z naszego regionu. Tutaj znajdziesz odpowiedzi, arkusze i pytania z testu na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zobacz także: Matura 2012 - język polski. Odpowiedzi, arkusze

----------
Obowiązkowa matura 2010 z języka polskiego - już o godzinie 9 ponad 30 tys. uczniów z Lubelszczyzny będzie zdawać jeden ze swoich najważniejszych egzaminów w życiu. W sumie w całej Polsce z językiem polskim zmierzy się ponad 400 tys. osób.

PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI Z MATURY 2010

Zad.1
Odpowiedź jest według autora uzależniona od osobistych doświadczeń i nastawienia. To sposób, w jaki korzystamy z internetu, decyduje o tym, czy stanie się on dla nas śmietnikiem, czy sezamem kultury. Zdaniem autora osoba, która zainwestuje w korzystanie z Internetu trochę wysiłku, odnajdzie w nim interesujące go treści.

Zad. 2
śmietnik - chłam; witryna szarlatanów
sezam kultury - dobre miejsce, by znaleźć źródłowe materiały, treści wartościowe

Zad. 3 Rozważnie; krytycznie, mądrze

Zad. 4 Nieprawdziwe stereotypy:
- Nie sposób odróżnić treści wartościowych od bzdur
- Treść w internecie jest nietrwała
- Internet jest narzędziem wynarodowienia, bo zdecydowana większość zasobów sieci jest anglojęzyczna

Zad. 5
Mimo, że większość zasobów sieci jest angielskojęzyczna to Internet nie jest narzędziem wynarodowienia. Wręcz przeciwnie - dla wielu mniej ekspansywnych, a ciekawych kultur Internet stał się szansą na globalną prezentację. "Kto umie szukać, znajdzie perełki."

Zad.6
Podobieństwo akapitów 5. i 6. polega na tym, że w obydwu zastosowano porównania (metafory). W akapicie 5. autor porównuje Internet do Bukowiny z czasów monarchii austro-węgierskiej, a w akapicie 6. do bazaru w Samarkandzie. I Bukowina, i Samarkanda są tu przykładami przestrzeni wymiany wielokulturowej.

Zad.7
Dociekliwy użytkownik internetu potrafi dotrzeć do informacji, których szuka. Wykorzystuje sieć do rozwijania zainteresowań, pogłębiania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów. Leniwy - zadowala się czymkolwiek, jest bierny i niewnikliwy, zadowala się stronami www w języku angielskim.

Zad.8
Bazar to miejsce, gdzie nie tylko się handluje. To także miejsce spotkań. Tu ludzie plotkują, kłócą się, czasem nawet biją. Podobnie jak dziś w Internecie. Gdy patrzy się z boku na globalną sieć to przypomina ona chaos. W rzeczywistości jednak to sieć relacji, znaczeń, bogactwo treści - jak na bazarze: nieustanny dialog, wymiana poglądów, nabywanie doświadczeń.

Zad.9
Sieć semantyczna, która zawęzi pole wyszukiwania do oczekiwanych przez internautę rezultatów, według autora będzie kolejnym szczeblem rozwoju wyszukiwarek internetowych. System będzie potrafił odróżnić kontekst o jaki chodzi osobie wpisującej w wyszukiwarce konkretne zapytanie. Autor wyjaśnia działanie sieci semantycznej na przykładzie frazy "król”. Wyszukiwarka będzie potrafiła odróżnić czy osobie poszukującej informacji na temat "króla” chodziło o głowę państwa, czyjeś nazwisko czy też zwierzę. Sposób wyszukiwania informacji będzie bardziej precyzyjny.

Zad. 10
- trójwymiarowe przeglądarki i wyszukiwarki
- wyposażenie komputerów i zasobów sieci o zmysły słuchu i dotyku

Zad. 11
B - amerykanizacji kultury

Zad. 12
Autor porównuje obecność w cyberprzestrzeni do podróży do obcych krajów. Można wyjechać za granicę i mówić wyłącznie po angielsku oraz jadać w McDonaldzie zamiast w jakiejś lokalnej restauracji. Zachowując się w ten sposób możemy uznać że świat się zamerykanizował. Jednak, jeżeli otworzymy się na lokalne kultury i zaczniemy z nimi obcować będziemy mieć na ten temat inne zdanie. Podobnie jest w Internecie. Żeby odkryć prawdziwe bogactwo musimy się wysilić.

Zad. 13
obiektywizacja: - bezosobowa forma wypowiedzi (np. "spodziewać się można", "poszukuje się"), wypowiedź w pierwszej osobie liczby mnogiej (np. "możemy mieć pewność", "zdemaskujmy").

subiektywizacja: - wypowiedzi nacechowanie emocjonalne (np. "tylko zupełny nowicjusz lub analfabeta"), wypowiedź w pierwszej osobie liczby pojedynczej (np. "postaram się pokazać", "sądzę, że")

Zad. 14
charakter dyskursywny (refleksyjny)
- narrator ujawnia stanowisko polemiczne wobec omawianych poglądów - np. "Zdemaskujmy ";
- sformułowania o charakterze uniwersalnym, uogólniającym - np. "Kto umie szukać, znajdzie perełki."

charakter perswazyjny
- orzeczenia o charakterze normatywnym - np. "Podobnie powinniśmy zachowywać się w Internecie";
- posługiwanie się trybem rozkazującym - np. "Nie spodziewajmy się cudów".


Propozycje odpowiedzi do tematu nr 1, części II egzaminu (fragmenty "Świętoszka”) znajdziesz w serwisie edukacja

Propozycje odpowiedzi do tematu 2, części II egzaminu (fragmenty "Zdążyć przed Panem Bogiem”) znajdziesz w serwisie edukacja
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 855

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dobry duszek / 6 listopada 2010 r. o 20:58
ehh.... to nie ten wątek! jeżeli chcecie wiedzieć coś więcej o maturze z polskiego to wpisz w Google frazę [url="http://maturapolski.info"]matura polski[/url], wtedy będzie więcej ciekawych informacji, te moje serwisy to na razie początek, ale pracuję nad tym
Avatar
Pawel / 6 listopada 2010 r. o 20:53
O maturze z matematyki można by mówić wiele, ale ciekawe forum na ten temat właśnie powstaje teraz na stronie maturamatematyka.info, kliknij i sprawdź sam: [url="http://maturamatematyka.info"]matura matematyka[/url].
Avatar
nie ważne kto / 4 lipca 2010 r. o 21:39
Angielski poszedł mi znakomicie i biologia . Z polskim coś mi się nie zgadza! (wnerw) , a z matmy wszystko z tego pi-ego stresu wszystko sp-iło. Od samego początku edukacji (wyścig szczurów) matma była i jest nadal u mnie kulą u nogi .
Angielski poszedł mi znakomicie i biologia . Z polskim coś mi się nie zgadza! (wnerw) , a z matmy wszystko z tego pi-ego stresu wszystko sp-iło. Od samego początku edukacji (wyścig szczurów) matma była i jest nadal u mnie kulą u nogi . rozwiń
Avatar
em / 9 maja 2010 r. o 22:07
ej a jak napisałam w tym pytaniu w którym trzeba było znaleźć cytat z teksstu to poprzednie zdanie przed tymi perłami to zaliczą?
Avatar
ewe / 7 maja 2010 r. o 15:09
Racja, mamy sie obawialam a tu prosze anielski MASAKRA! zreszta polski tez nie za rozowy za to matma z tego wszystkiego , spoko ..
Avatar
ada / 6 maja 2010 r. o 15:52
~gość~ napisał:
prac krótszych nic 2 strony komisja w ogole nie sprawdza!

Jasne, musisz miec 250 słów i nie wazne czy napiszesz to na 4 stronach czy na połowie jednej. Przeciez to bez sensu, niektorzy piszą szeroko a niektórzy dziubdziaja małe literki
Avatar
ola / 6 maja 2010 r. o 11:33
ale ten angol byl trudny w czytaniu i sluchaniu 90% to strzelalam troche lepiej w pisaniu... do zobaczenia w sierpniu lub za rok
Avatar
~ania~ / 6 maja 2010 r. o 08:49
a co jeśli ktos nie naoisał który temat wybiera w tym wykropkowanym miejscu??? bo ja nie mogłam sie zdecydować i najpierw zaczełam pisac 2 pózniej zdecydowałam sie na 1. i zapomniałam napisac tam... tzn nie napisałam ani 1 ani 2
Avatar
Budensynsynnensyn / 5 maja 2010 r. o 20:21
Ja pisałem rozszerzoną matmę. Było dużo zadań z figurami i bryłami, znalazła się też wartość bezwzględna, trygonometria, wielomian i funkcja kwadratowa ale ogólnie było zabawy najwięcej z figurami. Trochę mnie przerosła ta matma rozszerzona - może 40 - 50% będzie.
Avatar
maturzyyystka / 5 maja 2010 r. o 20:10
OLA napisał:
jak tam matematyka?? pisal ktos rozszerzona??

Ja, i była w miarę były pierwsze pytania banalnie proste. A i były niektóre, co dawały nerwów A Ty pisales/as? Jak tak to podaj wyniki jakie pamietasz:)
Avatar
dobry duszek / 6 listopada 2010 r. o 20:58
ehh.... to nie ten wątek! jeżeli chcecie wiedzieć coś więcej o maturze z polskiego to wpisz w Google frazę [url="http://maturapolski.info"]matura polski[/url], wtedy będzie więcej ciekawych informacji, te moje serwisy to na razie początek, ale pracuję nad tym
Avatar
Pawel / 6 listopada 2010 r. o 20:53
O maturze z matematyki można by mówić wiele, ale ciekawe forum na ten temat właśnie powstaje teraz na stronie maturamatematyka.info, kliknij i sprawdź sam: [url="http://maturamatematyka.info"]matura matematyka[/url].
Avatar
nie ważne kto / 4 lipca 2010 r. o 21:39
Angielski poszedł mi znakomicie i biologia . Z polskim coś mi się nie zgadza! (wnerw) , a z matmy wszystko z tego pi-ego stresu wszystko sp-iło. Od samego początku edukacji (wyścig szczurów) matma była i jest nadal u mnie kulą u nogi .
Angielski poszedł mi znakomicie i biologia . Z polskim coś mi się nie zgadza! (wnerw) , a z matmy wszystko z tego pi-ego stresu wszystko sp-iło. Od samego początku edukacji (wyścig szczurów) matma była i jest nadal u mnie kulą u nogi . rozwiń
Avatar
em / 9 maja 2010 r. o 22:07
ej a jak napisałam w tym pytaniu w którym trzeba było znaleźć cytat z teksstu to poprzednie zdanie przed tymi perłami to zaliczą?
Avatar
ewe / 7 maja 2010 r. o 15:09
Racja, mamy sie obawialam a tu prosze anielski MASAKRA! zreszta polski tez nie za rozowy za to matma z tego wszystkiego , spoko ..
Avatar
ada / 6 maja 2010 r. o 15:52
~gość~ napisał:
prac krótszych nic 2 strony komisja w ogole nie sprawdza!

Jasne, musisz miec 250 słów i nie wazne czy napiszesz to na 4 stronach czy na połowie jednej. Przeciez to bez sensu, niektorzy piszą szeroko a niektórzy dziubdziaja małe literki
Avatar
ola / 6 maja 2010 r. o 11:33
ale ten angol byl trudny w czytaniu i sluchaniu 90% to strzelalam troche lepiej w pisaniu... do zobaczenia w sierpniu lub za rok
Avatar
~ania~ / 6 maja 2010 r. o 08:49
a co jeśli ktos nie naoisał który temat wybiera w tym wykropkowanym miejscu??? bo ja nie mogłam sie zdecydować i najpierw zaczełam pisac 2 pózniej zdecydowałam sie na 1. i zapomniałam napisac tam... tzn nie napisałam ani 1 ani 2
Avatar
Budensynsynnensyn / 5 maja 2010 r. o 20:21
Ja pisałem rozszerzoną matmę. Było dużo zadań z figurami i bryłami, znalazła się też wartość bezwzględna, trygonometria, wielomian i funkcja kwadratowa ale ogólnie było zabawy najwięcej z figurami. Trochę mnie przerosła ta matma rozszerzona - może 40 - 50% będzie.
Avatar
maturzyyystka / 5 maja 2010 r. o 20:10
OLA napisał:
jak tam matematyka?? pisal ktos rozszerzona??

Ja, i była w miarę były pierwsze pytania banalnie proste. A i były niektóre, co dawały nerwów A Ty pisales/as? Jak tak to podaj wyniki jakie pamietasz:)
Zobacz wszystkie komentarze 855

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka Technikum Elektronicznego i X Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Dużo zdjęć
galeria

Studniówka Technikum Elektronicznego i X Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Dużo zdjęć

Tuż przed zakończeniem ferii i powrotem do nauki przed maturą na balu studniówkowym bawią się uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, w ramach którego funkcjonuje Zespół Szkół Elektronicznych im. Obrońców Lublina 1939 roku i X Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

Dwie Bystrzyce, jeden most. Poprzedni trzeba było rozebrać

Dwie Bystrzyce, jeden most. Poprzedni trzeba było rozebrać

Ponad 4 mln zł kosztowała budowa mostu na rzece Bystrzycy w miejscowości Bystrzyca w gminie Zakrzówek. W piątek oficjalnie przecięto wstęgę.

Ciemno na przejściach dla pieszych. Radni proponują „kocie oczka”

Ciemno na przejściach dla pieszych. Radni proponują „kocie oczka”

Przejścia dla pieszych są niedoświetlone – uważają radni klubu Radzyń Moje Miasto i proponują zamontowanie tzw. „kocich oczek”. Burmistrz Jerzy Rębek (PiS) odpowiada, że miasta na to nie stać.

Stand-up Sebastiana Rejenta w Kraśniku
2 lutego 2023, 19:00

Stand-up Sebastiana Rejenta w Kraśniku

Restauracja Dworska w Kraśniku (ul. Dworska 6) zaprasza na występ stand-upera Sebastiana Rejenta. Wydarzenie odbędzie się 2 lutego o godz. 19.

Chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Dorobili się tylko oszuści

Chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Dorobili się tylko oszuści

65-letni mieszkaniec Lublina namawiany przez „doradcę” zainstalował na swoim komputerze tzw. zdalny pulpit. Dzięki temu oszust wyprowadził z jego bankowego rachunku wszystkie oszczędności.

Dwa sparingi, dwa zwycięstwa i sześć goli Motoru

Dwa sparingi, dwa zwycięstwa i sześć goli Motoru

Piłkarze Motoru mają za sobą kolejne mecze kontrolne. W piątek podopieczni Goncalo Feio znowu pojawili się na boisku dwa razy. Tym razem sprawdzili formę na tle trzecioligowców z grupy czwartej. Najpierw pokonali Chełmiankę 3:0, a następnie wbili trzy bramki KS Wiązownica.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu "Lubelszczyzna miała kluczowe znaczenie"

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu "Lubelszczyzna miała kluczowe znaczenie"

Rozmowa z dr hab. Adamem Kopciowskim, prof. UMCS, p.o. Kierownika Pracowni Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS.

Pożegnanie ferii 2023. Superfajna „Pchła Szachrajka” – to dopiero była bajka!
galeria

Pożegnanie ferii 2023. Superfajna „Pchła Szachrajka” – to dopiero była bajka!

Na pożegnanie ferii w Domu Kultury LSM odbyła się premiera bajki Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. To wyczekiwane wydarzenie przyciągnęło na widownię tłumy, a przede wszystkim: mamusie i tatusiów, babcie i dziadków aktorów animujących kukiełki oraz dzieci z pobliskiego przedszkola.

Poszukiwany za narkotyki wpadł z narkotykami

Poszukiwany za narkotyki wpadł z narkotykami

39-letni mieszkaniec Świdnika ukrywał się nie chcąc trafić do więzienia. Wpadł w czwartek. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli narkotyki.

Zderzenie między Piaskami a Krasnymstawem

Zderzenie między Piaskami a Krasnymstawem

Policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia Mercedesa z samochodem ciężarowym, do którego doszło w piątek po południu w Łopienniku Górnym na DK 17.

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

W czwartek po południu wzdłuż torowiska na stacji kolejowej w Świdniku szła kobieta. Z przeciwnego kierunku przejeżdżał pociąg.

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu
1 lutego 2023, 19:00

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu

Już 1 lutego o godz. 19 w restauracji Brama Spotkań w Zamościu (ul. Królowej Jadwigi 2) wystąpi popularny komiks Sebastian Rejent. Autor wykona swój najnowszy program "Optima Forma".

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Miejskie targowisko w Terespolu zmieni się nie do poznania. Za pieniądze z Polskiego Ładu przy ulicy Granicznej powstanie też altana rekreacyjna i ogród w stylu XVIII–wiecznym.

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Policjanci ze Świdnika zatrzymali 50-latkę, która zraniła swojego męża nożyczkami. Kobieta wcześniej miała się też nad nim znęcać psychicznie i fizycznie.

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac w powiecie bialskim może starać się o status miasta. Ale najpierw władze gminy spytają o zdanie mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!