Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

3 listopada 2006 r.
10:22
Edytuj ten wpis

Mediator do tablicy

0 0 A A

Zamiast bicia, popychania, poszturchiwania: rozmowa. Zamiast wyzywania  przeklinania: rzeczowe argumenty. Zamiast myśli o samobójstwie: 
zwrócenie się o pomoc do kogoś zaufanego.Tego brakuje w szkołach. Dlatego
do niektórych lubelskich gimnazjów wkroczyły kobiety, które uczą, jak mediować. Uczniów, nauczycieli i rodziców

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• "Przyrzekam być grzecznym. Nie dokuczać koledze, nie uprzykrzać mu życia w szkole. Umowa obowiązuje dziesięć miesięcy.” To tylko przykład. Ale takie umowy naprawdę mogą być zawierane?
Małgorzata Rębacz, pedagog, mediator: Tak. Mogą ją podpisać uczniowie po przebytej kłótni, a tworzy ją mediator szkolny, który doprowadził do pogodzenia się zwaśnionych stron. To konkretne zobowiązanie. Na dodatek spisane na papierze. Podany jest tam termin obowiązywania umowy - w zależności od powagi konfliktu: na dzień, miesiąc, rok. Przed upływem terminu mediator może zbadać, czy należy przedłużać umowę czy może nie ma potrzeby wracać do tematu, bo konflikt zanikł.
• Są jakieś nagrody za dotrzymanie umowy?
M.R. - Nagrodą, jak i karą, może być zmiana oceny z zachowania. Jeśli ktoś wytrwa w postanowieniach spisanych w dokumencie, jego ocena z zachowania wzrośnie. Wiadomo że, gdy znów zacznie być taki jak sprzed zawarcia ugody, jego notowania spadną.
• Ta umowa to taka zabawa uczniów w dorosłych?
M.R. - Chcą być dorośli, ale gubią się w tym wszystkim. Widzą, że jest ogólna moda na zło. Otaczają ich uczniowie agresywni, którzy "nie dadzą sobie w kaszę dmuchać” i to oni mają uznanie rówieśników. To dowód, że takie zachowanie daje lepsze rezultaty. I tak zaczyna się dokuczanie tym słabszym.
• Szkolni mediatorzy mogą pomóc?
M.R. - Oczywiście. Dlatego nasze Centrum Mediacji przeprowadza szkolenia z mediowania w szkołach.
Magdalena Giza, pedagog, mediator: Według programu, mamy szkolić uczniów drugich klas gimnazjalnych. To najtrudniejszy okres w życiu ucznia. Podczas spotkań pokazujemy im, jak rozmawiać i jak bez użycia rąk rozwiązywać problemy. To właśnie mediacja.
M.R. - Drugoklasiści w szkole czują się już dobrze i pewnie. Nie są już tak przestraszeni jak pierwszaki i dlatego na więcej sobie pozwalają. A uczniom trzecich klas już raczej nie chce się rozrabiać. Oni myślą o egzaminie gimnazjalnym i o tym, jaką szkołę średnią wybrać. A tymczasem drugoklasiści łobuzują.
Mój syn? Niemożliwe
• Każdy może zostać mediatorem w szkole?
M.G. - Każdy. Nasze szkolenia objęły zarówno uczniów, nauczycieli jak i rodziców.
M.R. - Uczniowie i nauczyciele byli bardzo zainteresowani. Rodzice prawie wcale. Nie mogliśmy z nimi zrealizować całego programu, bo zwyczajnie nie przychodzili. Dlatego dla rodziców zmieniłyśmy formę. Zamiast zajęć przeprowadziłyśmy konsultacje. Rodzic mógł przyjść i poradzić się np. jak rozmawiać ze swoim synem czy córką.
M.G. - Rodzicom przydałoby się trzeźwe spojrzenie na to, co robią ich dzieci. Bo często spotyka się to, co w przypadku tych chłopców z Gdańska. Tam ich rodzice mówili: "To nie możliwe że mój syn to zrobił. On jest grzeczny, spokojny”. Tylko raz, gdzieś w telewizji słyszałam jak matka powiedziała: "Tak, on to zrobił. Złamał prawo, musi ponieść za to karę”.
• Rodzice powinni mediować w konfliktach szkolnych?
M.G. - Nie, bo rodzice są zaangażowani w sprawę. A mediatorem powinien być ktoś całkiem bezstronny i godny zaufania. Może to być psycholog, pedagog. W każdej szkole powinien się znaleźć ktoś, kto zajmuje się tylko mediowaniem.
Nie ufają nauczycielom
• A niegrzeczny uczeń też może mediować?
M.R. - Tak. Angażowanie niesfornych uczniów w mediowanie jest lekiem na ich zachowanie. Bo to zazwyczaj inteligentne osoby, którym na początku powinęła się noga i teraz jadą na tej negatywnej opinii. Także i ten uczeń, który nie ma samych piątek i czwórek w dzienniku, może być mediatorem. Najważniejsze, żeby miał zaufanie wśród swoich kolegów.
• Taki uczeń może pomóc np. kozłowi ofiarnemu, który jest w każdej klasie?
M.G. - Taka jest jego rola. Powinien wziąć na rozmowę najpierw oprawców. Zapytać, za co nie lubią tego chłopaka czy dziewczyny. Później porozmawiać z ofiarą. W trakcie naszych szkoleń uczniowie wczuwali się w role i jednych, i drugich. Oprócz tego otwierali się przed nami i mówili, co im przeszkadza w niektórych kolegach czy nauczycielach. I tak na przykład twierdzili, że kozłem ofiarnym jest ta osoba, która kabluje i skarży do nauczycieli.
• A co wywołuje konflikty z nauczycielami?
M.G. - Niesprawiedliwe ocenianie. Brak empatii, np. wtedy, gdy uczeń źle się czuje i nie chce odpowiadać. Niezrozumienie ucznia.
M.R. - Podczas szkolenia nauczyciele mówili, że w konfliktowych sytuacjach biorą stronę jednego z uczniów: tego, którego lepiej znają i bardziej lubią. Nie wnikają w problem. Trudno jest im być osobą bezstronną. Uczniowie to widzą. I gdy powstaje jakiś konflikt, nie idą po pomoc do dorosłych. Nie skarżą się, bo obawiają się że to jeszcze oni zostaną obwinieni. Nie ufają nauczycielom. Dorośli przyznali się też, że nie słuchają ucznia ze zrozumieniem. Jednym uchem wpuszczają informacje, a drugim je wypuszczają.
• Mogą nie zauważyć, gdy dziecko ma problem. A powinni wyczuć, gdy ktoś chce targnąć się na swoje życie?
M.G. - Mediator powinien umieć słuchać i wyłapywać sygnały świadczące o tym, że dzieje się coś złego. W Gdańsku był psycholog, pedagog, a nikt nie zauważył, że z Anią jest niedobrze.
M.R. - Przeszkoliłyśmy w kilku gimnazjach grupki uczniów, którzy mają podstawy mediacji. Z umiejętnością słuchania kolegi czy koleżanki można mu łatwiej pomóc.
Tylko bez nerwów
• Podczas szkolenia nauczyciele poczuli na własnej skórze, jak to jest być teraz uczniem.
M.R. - I to pani pedagog była najlepszym uczniem konfliktowym. Przybrała pozę luzaka. Siedziała rozparta na krześle. Nogę założyła na nogę; tak, że kostkę jednej nogi opierała o kolano. Był też jeden nauczyciel, który był w sporze z panią pedagog i drugi, który mediował.
• A uczeń może mediować między kolegą a nauczycielem?
M.R. - W gimnazjum raczej nie. Nauczyciel mógłby czuć dyskomfort, że godzi go ktoś młodszy. W takim przypadku lepiej skorzystać z pomocy pedagoga czy innej osoby, którą obie strony darzą zaufaniem.
M.G. - I rozmawiać spokojnie, bez nerwów. Nie dać się wciągnąć w kłótnie.
M.R. - Mediator musi zadawać pytania otwarte i broń Boże nie narzucać odpowiedzi. Mieliśmy taką scenkę: pedagog udawał ucznia, drugi skłóconego z nim nauczyciela, trzeci występował w roli mediatora. Ten ostatni w którymś momencie zapytał: "Jak ty się zachowujesz? Jesteś agresywny?”. A wiadomo, co wtedy powiedziałby uczeń: "Nie, nie jestem”. Klapa.
• Gdzie prowadzić mediacje?
M. R. - Super, jeśli w szkole znajdowałoby się specjalne pomieszczenie. Ale w naszych realiach o to ciężko. Dlatego dobrze jest umówić się po lekcjach, wziąć klucz od jakiejś sali i tam porozmawiać. Ostatecznie można to robić w pokoju pedagoga. Ale to pomieszczenie może się źle kojarzyć.
• Czy dzięki mediatorom agresja i przemoc w szkołach mogą zniknąć?
M.G. - Całkowicie nie. Bo do tego trzeba pracy rodziców, kolegów z podwórka, znajomych. Ale niewątpliwie mogą pomóc w leczeniu szkół.

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium