Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 marca 2022 r.
7:56

Najpierw bezpieczeństwo, potem nauka. Kuratorium szuka nauczycieli, którzy pomogą dzieciom z Ukrainy

W Zespole Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie uchodźcy uczą się trójtorowo: zdalnie, na lekcjach z polskimi uczniami i na indywidualnych zajęciach z języka polskiego.
W Zespole Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie uchodźcy uczą się trójtorowo: zdalnie, na lekcjach z polskimi uczniami i na indywidualnych zajęciach z języka polskiego. (fot. Collegium Gostynianum)

Zdalne lekcje z bombardowanej Ukrainy, oddziały przygotowawcze lub nauka w jednej ławce z polskim kolegą. Ukraińskich dzieci w Polskich szkołach z każdym dniem jest coraz więcej. Kuratorium szuka nauczycieli posługujących się językiem ukraińskim lub rosyjskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do szkół w naszym województwie dziś zapisanych jest 3849 ukraińskich uczniów. W Systemie Informacji Oświatowej 1595 ma status uchodźcy, co oznacza, że granicę przekroczyli już po wybuchu wojny.

– Ta liczba będzie na pewno dużo większa, bo zapisywanie dzieci do szkół to proces. Uciekając z kraju ogarniętego wojną, w pierwszej kolejności myśli się o znalezieniu mieszkania. Dopiero potem o edukacji – uważa Jolanta Misiak z Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Dzieci, które dziś przekraczają granicę, widziały wojnę i jej okrucieństwa. Są straumatyzowane.

Stąd też pierwszym zadaniem polskich szkół jest zapewnienie im bezpieczeństwa. I tego fizycznego, i tego psychicznego wynikającego m.in. z łatwej komunikacji.

Ja nie panimaju

Ogromna większość małych uchodźców polskiego nie zna. Porozumiewają się wyłącznie w języku ukraińskim i rosyjskim. W polskich szkołach mają mieć 6 godzin języka polskiego tygodniowo. To jednak za mało.

– Żeby mówić o adaptacji, ci uczniowie muszą mieć kontakt z osobą znającą język ukraiński lub rosyjski. Dlatego od ubiegłego tygodnia staramy się pozyskać nauczycieli mówiących w tych językach – mówi Jolanta Misiak.

Mogą to być osoby, które są w Polsce od dawna, jak i uchodźcy. Polacy, Ukraińcy czy Rosjanie, którzy pełniliby rolę nauczycieli wspomagających.

Do tej pory do kuratorium zgłosiło się 45 takich osób. Najwięcej, bo 29 w samym Lublinie; 11 osób chce uczyć na terenie powiatu lubelskiego, w Chełmie i powiecie świdnickim po 5 osób. Powiat krasnostawski i puławski wskazały po 3 osoby.

Ile nauczycieli będzie potrzebnych? – Na pewno dużo – słyszymy w kuratorium.

Miejsca w szkołach zabraknie

Więcej pracy będą mieć nauczyciele rosyjskiego. W Lubelskiem ich nie brakuje, bo w porównaniu z innymi województwami, rosyjskiego uczy się u nas sporo dzieci.

– Na popis prezydenta czeka specustawa, na mocy której m.in. nauczyciele będą mogli pracować więcej niż na 1,5 etatu. Ma też zostać odblokowana możliwość pracy nauczycielom na świadczeniach kompensacyjnych – dodaje Jolanta Misiak.

Na początek mali uchodźcy mogą trafić do oddziałów przygotowawczych, gdzie będą adaptować się do nowego systemu. W mniejszych ośrodkach takie klasy mogą być łączone np. I- III, IV- VI itd.

Mogą być też przypisywani do istniejących już klas i uczyć się razem z polskimi dziećmi. Tak jest m.in. w Garbowie i Opolu Lubelskim.

Uchodźcom polecana będzie relokacja na tereny wiejskie. Jest tam wiele budynków po szkołach – zamykanych w ostatnich latach z powodu braku uczniów.

Nauka zdalna z bombardowanego miasta

Czworo uczniów z Ukrainy uczy się już w Collegium Gostynianum - Zespole Szkół Prywatnych im. ks. Kazimierza Gostyńskiego w Lublinie.

– 13-latek porozumiewa się w języku angielskim. 6-latek z okolic Kamieńca Podolskiego ma polskie korzenie i dobrze zna polski. W najgorszej sytuacji są dwaj bracia w wieku 10 i 13 lat z Kijowa – mówi dyrektor Marcin Sokal.

Dlatego szkoła szuka nauczyciela z językiem ukraińskim. Kontaktuje się też z macierzystymi szkołami chłopców.

– Dzieci uchodźców mają dostęp do podręczników w sieci, a ukraińscy nauczyciele starają się prowadzić lekcje zdalne. Z samego Kijowa to się nie udaje, ale mimo bombardowań, takie lekcje są prowadzone z Równego czy z Iwano-Frankowska. Dzieci mogą brać w nich udział niezależnie od rejonizacji – mówi dyr. Sokal. – Po naszej stronie leży zapewnienie im opieki i sprzętu komputerowego.

Od rodziców uczniów z Ukrainy Collegium Gostynianum nie pobiera opłat

– Jeśli zdecydują się osiedlić na dłużej, znajdą pracę i zaczną być finansowo niezależni, wtedy możemy rozmawiać o czesnym. Na razie najważniejsze jest bezpieczeństwo – mówi dyrektor.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium