Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 grudnia 2018 r.
20:31

W przedszkolu w Lublinie do pracy przyszła tylko dyrektorka. Sama prowadziła zajęcia

0 30 A A

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął ogólnopolską akcję protestacyjną. Jeśli nie będzie podwyżek, nie będzie lekcji. Ale nauczyciele już idą na L4. Domagają się 1000 zł podwyżki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka tygodni temu ZNP poprosiło pracowników oświaty o wypowiedzenie się, czy chcą protestować oraz w jaki sposób. Ankietę wypełniło ponad 230 tys. osób z całej Polski. Zdecydowana większość wskazała na akcję protestacyjną na wzór „psiej grypy” (masowego brania zwolnień lekarskich jak to zrobili policjanci – dop. red.) w okresie egzaminów ósmoklasistów i matur. Na drugim miejscu był strajk.

– Nauczyciele i pracownicy oświaty są poirytowani i zniechęceni – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Dlatego rozpoczynamy ogólnopolską akcję protestacyjną. Domagamy się wzrostu płac o tysiąc złotych. Zachęcamy też nauczycieli do dbania o własne zdrowie. Z wielką troską i sympatią odnosimy się do akcji, jaką zainicjowała już grupa naszych kolegów.

Mowa o oddolnej akcji pedagogów zgromadzonych m.in. na forach internetowych, którzy w ramach protestu przeciwko niskim płacom postanowili tuż przed świętami pójść na zwolnienia lekarskie. Protest, który na zachodzie Polski z dnia na dzień zatacza coraz szersze kręgi, na Lubelszczyźnie ledwo się tli. W Lublinie zachorowali nauczyciele jednego przedszkola.

– Dyrekcja Przedszkola nr 14 przy ul. Bronowickiej zgłosiła w środę do Wydziału Oświaty i Wychowania, że nauczyciele do 24 grudnia przebywają na zwolnieniach lekarskich – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W pięciu grupach przedszkolnych pracuje tam 10 nauczycieli oraz logopeda, nauczyciel rytmiki i języka angielskiego. W środę w pracy była tylko pani dyrektor. Ponieważ przyszło zaledwie 25 dzieci, kobieta sama prowadziła zajęcia.

– W poniedziałek, kiedy głośno było już o proteście nauczycieli byłyśmy mocno zdziwione, że Lubelszczyzna nie włącza się w akcję. Dla nas był to skandal. Część dziewczyn z naszego przedszkola była ewidentnie chora, inne postanowiły się przebadać i wyrazić solidarność z protestującymi nauczycielami m.in. z Wrocławia i Warszawy. Nie ukrywam, że decyzja wymagała odwagi. Jednak postanowiłyśmy myśleć wyłącznie o własnym zdrowiu i jeśli lekarz zaleca odpoczynek w domu, to go słuchamy – mówi mocno zachrypniętym głosem jedna z nauczycielek. – Sygnalizowałyśmy wcześniej rodzicom, że może być taka sytuacja, bo źle się czujemy. Zresztą oni sami pytali, kiedy się rozchorujemy i przyłączymy do protestu. Ewidentnie nas rozumieją. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczne.

– Tak trzymać! Pierwsze u nas! Gratulujemy! Wreszcie odważne! Wszyscy powinniśmy iść tym tropem! – to tylko niektóre z komentarzy na „branżowych” forach internetowych.

Nauczycielska „grypa” pojawiła się też w ZS3 w Puławach. Na L4 w poniedziałek i wtorek przebywało tam 24 z 39 nauczycieli. Według urzędników, zwolnienia wypisano pedagogom do środy lub do najbliższego piątku.

ZNP do końca tego tygodnia poinformuje swoich członków o tym, jaką formę przybierze protest, a na 8 stycznia planuje rozmowy m.in. z ministrem oświaty.

Tymczasem nie brakuje głosów, że ZNP i „Solidarność” źle reprezentują nauczycieli. Na jednej z internetowych grup skupiającej pedagogów rozpisano ankietę, w której pedagodzy oświaty odpowiadają, czy widzą potrzebę stworzenia nowego związku zawodowego. Blisko 76 proc. opowiedziało się „za”.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
janusz / 19 grudnia 2018 o 20:45
+41
Jeśli nauczyciele są na zwolnieniu lekarskim, to znaczy, że są chorzy a nie protestują. Twierdząc, że są to protesty a nie choroba jest przyznaniem się do złamania prawa. Ludzie łamiący prawo nie powinni uczyć naszych dzieci.
Avatar
Się pytam / 19 grudnia 2018 o 21:33
+31
A gdzie jest ZUS? Dlaczego nie kontroluje tych zwolnień? Podobno jest walka z nieuczciwymi którzy udają choroby i przez to wyłudzają zwolnienia czyli pieniądze podatników?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 o 21:03
+30
Nauka cwaniactwa i kombinacji - to nowy przedmiot?. Gdzie s a kontrolerzy z ZUS. Co mam ja zrobić z dzieckiem jak przedszkole jest nieczynne?. Zarabiam napewno mniej niż panie "chore" (na brak pieniędzy) z przedszkola.
Avatar
monika / 20 grudnia 2018 o 11:09
+17
Do tych wszystkich, ktorzy tak krzycza na nauczycieli! Trzeba bylo krzyczec jak na zwolnieniach lezakowali policjanci! Co wtedy bylo przyzwolenie a teraz nie? Ot katolickie podejscie! Wstydze sie takich zachowan!
Avatar
Pracownik oświaty / 20 grudnia 2018 o 07:43
+17
A może pozostali pracownicy oświaty ( administracja i obsługa ) też powinni zastrajkować żeby coś sie ruszyło ???
Avatar
OSZUŚCI I KRĘTACZE / 20 grudnia 2018 o 00:22
+17
DNO MORALNE - UPADEK ETYKI ZAWODU NAUCZYCIELA - HOMO SOVIETICUS
Avatar
Lll / 19 grudnia 2018 o 20:44
+15
Skandal!!! Ciagle ktos wyludza strajkami...nauczyciele ciagle strajkuja i ciagle dostaja podwyzki...ja od ponad 13 lat nie mam zlotowki wiecej...i ilu ludzi jest takich...dlaczego wybrani maja miec podwyzki, ida na lewe l4 to sa zarty!!!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 o 22:40
+13
pracownicy przedszkoli mają dość rozpasania ratuszowej administracji obsługującej przedszkola. Powstała wydzielona jednostka do zarządzania przedszkolami, z dobrymi poborami, wynajęli sobie wygodne biura w Pałacu Parysów a na dole ludzie za grosze pracują od świtu do nocy. Do tego stosunki feudalne, szkoda pisać.
Avatar
uiui / 19 grudnia 2018 o 23:49
+10
Do PATRIOTÓW - przykład idzie z góry. Na 10 informacji pochodzących z MEN - 8 to bzdury, a pozostałe 2 to półprawdy. Im wolno? To co mówi ministra ni jak ma się do rzeczywistości. Nauczyciele walczcie o swoją przyszłość i waszych uczniów. Do postulatów płacowych dołączył bm jeszcze te związane z bzdurną reformą, podstawami programowymi, wyposażeniem pracowni. Ludzie jeszcze będziecie płakać po gimnazjach.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 01:50
+6
Co do przedszkola nr 14 w Lublinie to nie przyszło za ledwie 25 dzieci tylko pani dyrektor mówiła że nie może przyjąć więcej dzieci pod opiekę bo jest sama i takie są wymogi z kuratorium że może mieć pod swoją opieką tylko te 25 dzieci nie więcej
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 o 20:30
+2
Jakim sposobem wszyscy na zamówienie dostają L4. To jakie jaja. Czy lekarze dają L4 ot tak czy może...
Avatar
Nauczyciel / 21 grudnia 2018 o 21:39
+1
Ty myślisz że z pensji nauczyciela  nie zabiera się na podatek . To teraz weź  zobacz zasadniczą  nauczyciel np mianowanego i odejmij od tego 34% wszystkich opłat i tyle właśnie zarabia nauczyciel netto i zanim coś  powiesz ciekawego to pomyśl  komu oddajesz swoje dziecko pod opiekę . Z samej misji nauczania człowiek się nie wyzywi 
Avatar
Początkująca nauczycielka / 20 grudnia 2018 o 23:47
+4
"młodych zatrudnić  - jestem młoda i od roku pracuję jako nauczyciel  Już po roku rozważam zmianę branży  bo nie jestem w stanie utrzymać się za to wynagrodzenie..z taką kwotą nie mogę liczyć na kredyt na mieszkanie, więc wynajmuję. Z czego mam żyć? Umowę mam na coś w rodzaju zastępstwa więc nie mam też jak rozpocząć awansu. Jeśli nie masz pojęcia jak praca nauczyciela wygląda "od kuchni " to lepiej milcz  
Avatar
Nauczyciel / 20 grudnia 2018 o 13:05
+4
Idź sam uczyć jak taki mądry jestes.
 Chetnie .Niestety w szkolach pracuja klany rodzinne i trudno o wolny etat
Avatar
Lubliniak / 20 grudnia 2018 o 11:16
+4
Idź sam uczyć jak taki mądry jestes.
Avatar
monika / 20 grudnia 2018 o 11:09
+17
Do tych wszystkich, ktorzy tak krzycza na nauczycieli! Trzeba bylo krzyczec jak na zwolnieniach lezakowali policjanci! Co wtedy bylo przyzwolenie a teraz nie? Ot katolickie podejscie! Wstydze sie takich zachowan!
Avatar
Rodzic / 20 grudnia 2018 o 10:52
0
Drodzy nauczyciele czy ta forma protestu nie jest cwaniactwem, oszustwem? Jaki wy przyklad dajecie uczniom. Ze oszustwo jest ok?
Avatar
Dyrektor jeden / 20 grudnia 2018 o 09:25
+2
Brawo dziewczyny tak trzymajcie. Szkoda ze w. Lubllinie taka zawiść ze brak wspolpracy i slodarnosci Polska C. Jestem z Wami. Walczcie. Macie klasę i odwagę. Pozazdroscic takiej kadry
Avatar
Mateo / 20 grudnia 2018 o 08:51
+3
ZUS powinien ostro wziąć się za kontrole. A ten komuch Broniarz już dawno na taczkach powinien być wywieziony.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 o 08:12
+2
Ja też jestem rodzicem i nie popieram łamania prawa wśród nauczycieli. Jeśli ktoś jest chory - OK, niech zostaje w domu. Ale "pójść sobie" to można na spacer a nie na zwolnienie. Zarówno ja jak też tysiące ludzi płaci podatki żeby nauczyciele mieli z czego dostać pensję, więc wypadałoby wywiązywać się ze swoich obowiązków.
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ferie w Lublinie 2020. Ruszają zapisy na "Zimę w mieście". Sprawdź ofertę

Ferie w Lublinie 2020. Ruszają zapisy na "Zimę w mieście". Sprawdź ofertę 5 0

W poniedziałek ruszą zapisy na feryjne zajęcia dla dzieci organizowane na zlecenie miasta. Na miejsca trzeba polować szybko, bo będzie obowiązywać zasada „kto pierwszy, ten lepszy”

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 28:26. Porażka na koniec roku

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 28:26. Porażka na koniec roku 0 0

W ostatnim spotkaniu w 2019 roku zespół Puław przegrał w Lubinie z tamtejszym Zagłębiem choć do przerwy miał trzy gole zaliczki

Festiwal Bożego Narodzenia w galerii Vivo! w Lublinie
galeria

Festiwal Bożego Narodzenia w galerii Vivo! w Lublinie 0 3

Jeszcze w niedzielę można wziąć udział w Festiwalu Bożego Narodzenia w centrum handlowym Vivo! w Lublinie. W godz. 11.00-18.00 dzieci poznają bajki o popularnym zielonym złośniku - Grinchu. Czekać na nich będzie ozdabianie choinki własnoręcznie wykonanymi zabawkami, wielki kalendarz adwentowy z ukrytymi niespodziankami, przygotowywanie świątecznych słodkości pod okiem mistrzów cukiernictwa, seans kinowy z przygodami Minionków oraz taneczne maty, na których trzeba się będzie wykazać sprytem, refleksem i sprawnością.

"Nietolerancja trwa". Byli więźniowie Majdanka z apelem w nowym filmie muzeum [wideo]
film

"Nietolerancja trwa". Byli więźniowie Majdanka z apelem w nowym filmie muzeum [wideo] 0 9

- Tym filmem chcieliśmy przypomnieć tragedię tego miejsca, zarazem podkreślić misję i zadanie, jakie sobie stawiamy - mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku. Film "Pamiętam" powstał z okazji 75. rocznicy likwidacji byłego niemieckiego nazistowskiego obozu KL Lublin.

Lublin: Zbudowali choinkę z klocków Lego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Zbudowali choinkę z klocków Lego [zdjęcia] 0 0

W galerii handlowej Skende przy IKEA w Lublinie powstała choinka zbudowana z klocków Lego. "Drzewko" ma 5 metrów wysokości, a udekorowały je dzieci. Zabawa z klockami Lego będzie miała miejsce także w niedzielę. Na najmłodszych czeka także wspólne budowanie kilkumetrowych, trójwymiarowych figur, konkursy z nagrodami oraz baseny z klockami. Wstęp jest bezpłatny

Nocna szarża po chodniku w Chełmie. Staranował znak, latarnię i sygnalizator
galeria

Nocna szarża po chodniku w Chełmie. Staranował znak, latarnię i sygnalizator 13 9

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę na skrzyżowaniu ulic Słowackiego i Szwoleżerów w Chełmie

Skoki narciarskie. "Biało-Czerwoni" wygrywają w Klingenthal!
film

Skoki narciarskie. "Biało-Czerwoni" wygrywają w Klingenthal! 0 0

Reprezentacja Polski zakończyła zawody drużynowego Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal na pierwszym miejscu

Duża awaria prądu w Lublinie i okolicach
pilne
galeria

Duża awaria prądu w Lublinie i okolicach 82 56

Lublin jest częściowo bez prądu. Po godz. 18 doszło do dużej awarii energetycznej w mieście i w kilku miejscowościach poza nim

Wystawa psów rasowych w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Wystawa psów rasowych w Lublinie [zdjęcia] 10 2

Wystawa psów rasowych odbywa się w ten weekend w Targach Lublin

Najlepsze fotografie minionego roku do zobaczenia w Lublinie. Wystawa Grand Press Photo 2019
14 grudnia 2019, 8:00

Najlepsze fotografie minionego roku do zobaczenia w Lublinie. Wystawa Grand Press Photo 2019 0 0

Jak co roku organizatorzy prestiżowego ogólnopolskiego konkursu Grand Press Photo zapraszają na lubelską odsłonę wystawy prezentującej najlepsze fotografie prasowe wyłonione w inicjatywie magazynu "Press". Ekspozycję będzie można podziwiać w Centrum Spotkania kultur w dniach 14 grudnia - 6 stycznia.

Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka trasy S19
galeria

Jest pozwolenie na budowę kolejnego odcinka trasy S19 15 13

Mogą ruszać prace budowlane na kolejnym odcinku trasy S19 między Lublinem a Rzeszowem. Tym razem chodzi fragment przyszłej ekspresówki po stronie woj. podkarpackiego

Świąteczny Kiermasz w Nałęczowie
15 grudnia 2019, 10:00

Świąteczny Kiermasz w Nałęczowie 0 2

15 grudnia o godz. 10 na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury rozpocznie się Świąteczny Kiermasz Produktów Lokalnych.

Dla Oli i Dawidka. Charytatywna impreza w ZSO przy ul. Radzyńskiej [zdjęcia]
galeria

Dla Oli i Dawidka. Charytatywna impreza w ZSO przy ul. Radzyńskiej [zdjęcia] 100 0

Świąteczny kiermasz, pokaz mody sylwestrowej, maraton zumby, pokazy sztuk walki i występy taneczne – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na imprezę charytatywną na rzecz podopiecznych Fundacji W Dobrych Rękach. Piątkowe wydarzenie w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Radzyńskiej w Lublinie przyciągnęło wiele osób.

Włamywacz "recydywista” trafił za kraty. Policja odzyskała część skradzionych rzeczy

Włamywacz "recydywista” trafił za kraty. Policja odzyskała część skradzionych rzeczy 0 1

Ukradł elektronarzędzia i przedmioty ogrodnicze o łącznej wartości 3 tys. zł. Sprawca włamania na terenie gminy Piaski (powiat świdnicki) został tymczasowo aresztowany.

Nowy żłobek w Chełmie. Ruszyły zapisy do Chełmskich Niedźwiadków

Nowy żłobek w Chełmie. Ruszyły zapisy do Chełmskich Niedźwiadków 4 2

Ruszyły zapisy do nowego chełmskiego żłobka. Póki co miejsc jest sporo, bo w żłobku powstaną dwie grupy w atrakcyjnie i nowocześnie urządzonych salach, a wszystko za sprawą programu Maluch Plus, dzięki któremu placówka powstała.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!