Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 grudnia 2018 r.
20:31

W przedszkolu w Lublinie do pracy przyszła tylko dyrektorka. Sama prowadziła zajęcia

0 30 A A

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął ogólnopolską akcję protestacyjną. Jeśli nie będzie podwyżek, nie będzie lekcji. Ale nauczyciele już idą na L4. Domagają się 1000 zł podwyżki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka tygodni temu ZNP poprosiło pracowników oświaty o wypowiedzenie się, czy chcą protestować oraz w jaki sposób. Ankietę wypełniło ponad 230 tys. osób z całej Polski. Zdecydowana większość wskazała na akcję protestacyjną na wzór „psiej grypy” (masowego brania zwolnień lekarskich jak to zrobili policjanci – dop. red.) w okresie egzaminów ósmoklasistów i matur. Na drugim miejscu był strajk.

– Nauczyciele i pracownicy oświaty są poirytowani i zniechęceni – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Dlatego rozpoczynamy ogólnopolską akcję protestacyjną. Domagamy się wzrostu płac o tysiąc złotych. Zachęcamy też nauczycieli do dbania o własne zdrowie. Z wielką troską i sympatią odnosimy się do akcji, jaką zainicjowała już grupa naszych kolegów.

Mowa o oddolnej akcji pedagogów zgromadzonych m.in. na forach internetowych, którzy w ramach protestu przeciwko niskim płacom postanowili tuż przed świętami pójść na zwolnienia lekarskie. Protest, który na zachodzie Polski z dnia na dzień zatacza coraz szersze kręgi, na Lubelszczyźnie ledwo się tli. W Lublinie zachorowali nauczyciele jednego przedszkola.

– Dyrekcja Przedszkola nr 14 przy ul. Bronowickiej zgłosiła w środę do Wydziału Oświaty i Wychowania, że nauczyciele do 24 grudnia przebywają na zwolnieniach lekarskich – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

W pięciu grupach przedszkolnych pracuje tam 10 nauczycieli oraz logopeda, nauczyciel rytmiki i języka angielskiego. W środę w pracy była tylko pani dyrektor. Ponieważ przyszło zaledwie 25 dzieci, kobieta sama prowadziła zajęcia.

– W poniedziałek, kiedy głośno było już o proteście nauczycieli byłyśmy mocno zdziwione, że Lubelszczyzna nie włącza się w akcję. Dla nas był to skandal. Część dziewczyn z naszego przedszkola była ewidentnie chora, inne postanowiły się przebadać i wyrazić solidarność z protestującymi nauczycielami m.in. z Wrocławia i Warszawy. Nie ukrywam, że decyzja wymagała odwagi. Jednak postanowiłyśmy myśleć wyłącznie o własnym zdrowiu i jeśli lekarz zaleca odpoczynek w domu, to go słuchamy – mówi mocno zachrypniętym głosem jedna z nauczycielek. – Sygnalizowałyśmy wcześniej rodzicom, że może być taka sytuacja, bo źle się czujemy. Zresztą oni sami pytali, kiedy się rozchorujemy i przyłączymy do protestu. Ewidentnie nas rozumieją. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczne.

– Tak trzymać! Pierwsze u nas! Gratulujemy! Wreszcie odważne! Wszyscy powinniśmy iść tym tropem! – to tylko niektóre z komentarzy na „branżowych” forach internetowych.

Nauczycielska „grypa” pojawiła się też w ZS3 w Puławach. Na L4 w poniedziałek i wtorek przebywało tam 24 z 39 nauczycieli. Według urzędników, zwolnienia wypisano pedagogom do środy lub do najbliższego piątku.

ZNP do końca tego tygodnia poinformuje swoich członków o tym, jaką formę przybierze protest, a na 8 stycznia planuje rozmowy m.in. z ministrem oświaty.

Tymczasem nie brakuje głosów, że ZNP i „Solidarność” źle reprezentują nauczycieli. Na jednej z internetowych grup skupiającej pedagogów rozpisano ankietę, w której pedagodzy oświaty odpowiadają, czy widzą potrzebę stworzenia nowego związku zawodowego. Blisko 76 proc. opowiedziało się „za”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
janusz / 19 grudnia 2018 r. o 20:45
+41
Jeśli nauczyciele są na zwolnieniu lekarskim, to znaczy, że są chorzy a nie protestują. Twierdząc, że są to protesty a nie choroba jest przyznaniem się do złamania prawa. Ludzie łamiący prawo nie powinni uczyć naszych dzieci.
Avatar
Się pytam / 19 grudnia 2018 r. o 21:33
+31
A gdzie jest ZUS? Dlaczego nie kontroluje tych zwolnień? Podobno jest walka z nieuczciwymi którzy udają choroby i przez to wyłudzają zwolnienia czyli pieniądze podatników?
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 21:03
+30
Nauka cwaniactwa i kombinacji - to nowy przedmiot?. Gdzie s a kontrolerzy z ZUS. Co mam ja zrobić z dzieckiem jak przedszkole jest nieczynne?. Zarabiam napewno mniej niż panie "chore" (na brak pieniędzy) z przedszkola.
Avatar
monika / 20 grudnia 2018 r. o 11:09
+17
Do tych wszystkich, ktorzy tak krzycza na nauczycieli! Trzeba bylo krzyczec jak na zwolnieniach lezakowali policjanci! Co wtedy bylo przyzwolenie a teraz nie? Ot katolickie podejscie! Wstydze sie takich zachowan!
Avatar
Pracownik oświaty / 20 grudnia 2018 r. o 07:43
+17
A może pozostali pracownicy oświaty ( administracja i obsługa ) też powinni zastrajkować żeby coś sie ruszyło ???
Avatar
OSZUŚCI I KRĘTACZE / 20 grudnia 2018 r. o 00:22
+17
DNO MORALNE - UPADEK ETYKI ZAWODU NAUCZYCIELA - HOMO SOVIETICUS
Avatar
Lll / 19 grudnia 2018 r. o 20:44
+15
Skandal!!! Ciagle ktos wyludza strajkami...nauczyciele ciagle strajkuja i ciagle dostaja podwyzki...ja od ponad 13 lat nie mam zlotowki wiecej...i ilu ludzi jest takich...dlaczego wybrani maja miec podwyzki, ida na lewe l4 to sa zarty!!!
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 22:40
+13
pracownicy przedszkoli mają dość rozpasania ratuszowej administracji obsługującej przedszkola. Powstała wydzielona jednostka do zarządzania przedszkolami, z dobrymi poborami, wynajęli sobie wygodne biura w Pałacu Parysów a na dole ludzie za grosze pracują od świtu do nocy. Do tego stosunki feudalne, szkoda pisać.
Avatar
uiui / 19 grudnia 2018 r. o 23:49
+10
Do PATRIOTÓW - przykład idzie z góry. Na 10 informacji pochodzących z MEN - 8 to bzdury, a pozostałe 2 to półprawdy. Im wolno? To co mówi ministra ni jak ma się do rzeczywistości. Nauczyciele walczcie o swoją przyszłość i waszych uczniów. Do postulatów płacowych dołączył bm jeszcze te związane z bzdurną reformą, podstawami programowymi, wyposażeniem pracowni. Ludzie jeszcze będziecie płakać po gimnazjach.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 01:50
+6
Co do przedszkola nr 14 w Lublinie to nie przyszło za ledwie 25 dzieci tylko pani dyrektor mówiła że nie może przyjąć więcej dzieci pod opiekę bo jest sama i takie są wymogi z kuratorium że może mieć pod swoją opieką tylko te 25 dzieci nie więcej
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 20:30
+2
Jakim sposobem wszyscy na zamówienie dostają L4. To jakie jaja. Czy lekarze dają L4 ot tak czy może...
Avatar
Nauczyciel / 21 grudnia 2018 r. o 21:39
+1
Ty myślisz że z pensji nauczyciela  nie zabiera się na podatek . To teraz weź  zobacz zasadniczą  nauczyciel np mianowanego i odejmij od tego 34% wszystkich opłat i tyle właśnie zarabia nauczyciel netto i zanim coś  powiesz ciekawego to pomyśl  komu oddajesz swoje dziecko pod opiekę . Z samej misji nauczania człowiek się nie wyzywi 
Avatar
Początkująca nauczycielka / 20 grudnia 2018 r. o 23:47
+4
"młodych zatrudnić  - jestem młoda i od roku pracuję jako nauczyciel  Już po roku rozważam zmianę branży  bo nie jestem w stanie utrzymać się za to wynagrodzenie..z taką kwotą nie mogę liczyć na kredyt na mieszkanie, więc wynajmuję. Z czego mam żyć? Umowę mam na coś w rodzaju zastępstwa więc nie mam też jak rozpocząć awansu. Jeśli nie masz pojęcia jak praca nauczyciela wygląda "od kuchni " to lepiej milcz  
Avatar
Nauczyciel / 20 grudnia 2018 r. o 13:05
+4
Idź sam uczyć jak taki mądry jestes.
 Chetnie .Niestety w szkolach pracuja klany rodzinne i trudno o wolny etat
Avatar
Lubliniak / 20 grudnia 2018 r. o 11:16
+4
Idź sam uczyć jak taki mądry jestes.
Avatar
monika / 20 grudnia 2018 r. o 11:09
+17
Do tych wszystkich, ktorzy tak krzycza na nauczycieli! Trzeba bylo krzyczec jak na zwolnieniach lezakowali policjanci! Co wtedy bylo przyzwolenie a teraz nie? Ot katolickie podejscie! Wstydze sie takich zachowan!
Avatar
Rodzic / 20 grudnia 2018 r. o 10:52
0
Drodzy nauczyciele czy ta forma protestu nie jest cwaniactwem, oszustwem? Jaki wy przyklad dajecie uczniom. Ze oszustwo jest ok?
Avatar
Dyrektor jeden / 20 grudnia 2018 r. o 09:25
+2
Brawo dziewczyny tak trzymajcie. Szkoda ze w. Lubllinie taka zawiść ze brak wspolpracy i slodarnosci Polska C. Jestem z Wami. Walczcie. Macie klasę i odwagę. Pozazdroscic takiej kadry
Avatar
Mateo / 20 grudnia 2018 r. o 08:51
+3
ZUS powinien ostro wziąć się za kontrole. A ten komuch Broniarz już dawno na taczkach powinien być wywieziony.
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 08:12
+2
Ja też jestem rodzicem i nie popieram łamania prawa wśród nauczycieli. Jeśli ktoś jest chory - OK, niech zostaje w domu. Ale "pójść sobie" to można na spacer a nie na zwolnienie. Zarówno ja jak też tysiące ludzi płaci podatki żeby nauczyciele mieli z czego dostać pensję, więc wypadałoby wywiązywać się ze swoich obowiązków.
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Całą noc pił, potem wsiadł za kierownicę. Z policjantami był bardzo szczery

Całą noc pił, potem wsiadł za kierownicę. Z policjantami był bardzo szczery

Mieszkaniec powiatu kozienickiego całą noc pił wódkę, a nad ranem wsiadł za kierownicę i udał się w podróż. O tym, że mężczyzna może być nietrzeźwy, policję powiadomił przypadkowy świadek. Miał rację. 52-latek wydmuchał 2,5 promila.

Problemy z potencją - jak sobie z nimi radzić ?

Problemy z potencją - jak sobie z nimi radzić ?

Problemy z potencją można rozwiązać na wiele różnych sposobów. Kluczowe jest to, aby się zaangażować i nie pozostawiać problemu na bocznym torze. Szybko można tego pożałować, ponieważ odbije się to niekorzystnie na jakości życia seksualnego. W grę wchodzi rozwiązywanie problemu na wielu płaszczyznach. Nie należy skupiać się wyłącznie na jednym elemencie, lecz spróbować połączyć kilka z nich w odpowiednio prosperującą całość.

Lubelskie: Mieszkańcy obawiają się, że zostaną bez lekarza. "Nie jesteśmy workami ziemniaków"

Lubelskie: Mieszkańcy obawiają się, że zostaną bez lekarza. "Nie jesteśmy workami ziemniaków"

– W środku zimy i pandemii zostaniemy bez lekarza – obawiają się mieszkańcy gminy Borki. Z końcem stycznia kończy się umowa dzierżawy budynków ośrodków zdrowia w Borkach i Woli Osowińskiej przez Praktykę Lekarza Rodzinnego Lidii i Zbigniewa Lipków. Lekarze już w ubiegłym roku zwrócili się do władz gminy o bezprzetargowe zawarcie umowy na kolejne 10 lat, ale samorząd zaproponował krótszy okres dzierżawy. Ostatecznie jednak, gmina ogłosiła w grudniu przetarg na wynajem budynków, ale nikt do niego nie przystąpił.

Polska na rowerze - gdzie pojechać, co warto zobaczyć i jak się przygotować?

Polska na rowerze - gdzie pojechać, co warto zobaczyć i jak się przygotować?

Turystyka staje się coraz bardziej dostępna - budowa i ulepszanie szlaków, wznoszące ten aktywny sposób wypoczynku na znacznie wyższy poziom. Większość z nich planowanych jest zgodnie ze standardami europejskimi - z dala od ruchu samochodowego. Gdzie zatem pojechać? Każdy polski region ma do zaoferowania trasy, na których znajduje się wiele ciekawych miejsc, charakteryzujące się walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Wybraliśmy kilka najatrakcyjniejszych, o różnym stopniu trudności, tak by każdy rowerzysta mógł znaleźć coś dla siebie.

Lubelskie: 358 osób zakażonych koronawirusem. Najwięcej w Lublinie i pow. tomaszowskim

Lubelskie: 358 osób zakażonych koronawirusem. Najwięcej w Lublinie i pow. tomaszowskim

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, że w woj. lubelskim odnotowano 358 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 22 chorych, z czego 2 osoby bez chorób współistniejących

6789 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 389 chorych

6789 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 389 chorych

6 789 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 389 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Parczew. Niespodziewany sms, przez który straciła 13 tys. złotych

Parczew. Niespodziewany sms, przez który straciła 13 tys. złotych

Mieszkanka gminy Milanów otrzymała sms z poleceniem dopłacenia malutkiej kwoty do przesyłki. To był podstęp.

GKS Niemce walczy o przetrwanie

GKS Niemce walczy o przetrwanie

GKS Niemce czeka na zniesienie obostrzeń epidemiologicznych oraz zastrzyk gotówki ze strony gminy.

Takiego parku Ludowego jeszcze nie widzieliście. Zimą z lotu ptaka [zdjęcia]
galeria

Takiego parku Ludowego jeszcze nie widzieliście. Zimą z lotu ptaka [zdjęcia]

Jak prezentuje się park Ludowy z góry? Teraz jest okazja, żeby to sprawdzić. Mamy zdjęcia najnowszej inwestycji w Lublinie wykonane z lotu ptaka.

Amazon uruchomi polski serwis internetowy. Przygotowania już trwają

Amazon uruchomi polski serwis internetowy. Przygotowania już trwają

Amerykańska spółka Amazon ogłosiła, że uruchomi polski serwis pod adresem Amazon.pl. Przedsiębiorcy, którzy planują sprzedawać towary na tej platformie, mogą już rejestrować swoje konta.

Powiat lubelski. Drogi zasypane? Bo nad ranem palił się pług

Powiat lubelski. Drogi zasypane? Bo nad ranem palił się pług

Kilka minut po godzinie 4 rano straż ruszyła do pożaru pługu.

Powrót uczniów do szkół? Minister mówi jedno, wiceminister drugie

Powrót uczniów do szkół? Minister mówi jedno, wiceminister drugie

- Absolutnie nie rekomenduję dalszego otwierania szkół; w drugim tygodniu lutego powtórzymy badania przesiewowe nauczycieli i dopiero po wynikach tych badań będziemy rekomendowali dalsze kroki – powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Zaginęła 17-letnia Wiktoria Trociuk. Rodzina prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginęła 17-letnia Wiktoria Trociuk. Rodzina prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginęła 17-letnia Wiktoria Trociuk, która po raz ostatni była widziana w Białej Podlaskiej. Od poniedziałku nie wróciła do domu, nie nawiązała także kontaktu z rodziną. Jej bliscy proszą o pomoc.

Koncert "Kolęda na cały rok!" w Puławach
31 stycznia 2021, 19:00

Koncert "Kolęda na cały rok!" w Puławach

W niedzielę, 31 stycznia o godz. 19 w Parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach (ul. Kowalskiego 1) odbędzie się wyjątkowy koncert "Kolęda na cały rok!". Wydarzenie towarzyszy tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd w Puławach.

Sąsiedzi odmówili, Lublin się zastanawia. Nowa fabryka karmy miałaby zatrudniać 200 osób

Sąsiedzi odmówili, Lublin się zastanawia. Nowa fabryka karmy miałaby zatrudniać 200 osób

200 osób miałaby zatrudniać nowa fabryka karmy dla zwierząt planowana koło ul. Turystycznej na terenie zakładów drobiarskich. Firma szykująca taką inwestycję stara się już w Urzędzie Miasta o decyzję środowiskową. Wcześniej przymierzała się do otwarcia zakładu w gminie Niemce, ale nie zgodził się na to wójt.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!