Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 grudnia 2018 r.
9:20

Nie będzie podwyżek, nie będzie lekcji. Nauczyciele rozpoczęli akcję protestacyjną

Autor: Zdjęcie autora ask
0 40 A A

Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął wczoraj ogólnopolską akcję protestacyjną. Jeśli nie będzie podwyżek, nie będzie także lekcji. Kiedy nauczyciele odejdą od tablic jest na razie tajemnicą w obawie o szykany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kilka tygodni temu ZNP poprosiło pracowników oświaty o wypełnienie ankiety, w której mieli wypowiedzieć się, czy chcą protestować oraz w jaki sposób. Wypełniło ją ponad 230 tys. osób. Zdecydowana większość wskazała na akcję protestacyjną na wzór „psiej grypy” w okresie egzaminów ósmoklasistów i matur. Na drugim miejscu uplasował się strajk.

- Nauczyciele i pracownicy oświaty są poirytowani i zniechęceni – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Dlatego rozpoczynamy ogólnopolską akcję protestacyjną. Domagamy się wzrostu płac o tysiąc złotych. Zachęcamy też nauczycieli do dbania o własne zdrowie. Z wielką troską i sympatią odnosimy się do akcji, jaką zainicjowała już grupa nauczycieli. Ich działania to troska zarówno o ich zdrowie, jak i zdrowie uczniów.

Mowa o oddolnej akcji pedagogów zgromadzonych m.in. na forach internetowych, którzy w ramach protestu przed niskimi płacami postanowili w ostatnim tygodniu przed świętami pójść na zwolnienia lekarskie.

ZNP do końca tego tygodnia poinformuje swoich członków o tym, jaką formę przebierze protest.

- Do samego końca będziemy utrzymywali w tajemnicy termin jego rozpoczęcia po to, by osoby chcące wziąć w nim udział nie spotykały się z szykanami – podkreśla Broniarz.

Na razie ZNP zaplanowało na 8 stycznia rozmowy z ministrem oświaty, premierem, przedstawicielami innych związków zawodowych na temat zmian w wynagrodzeniu pracowników oświaty.

- Od wzrostu wynagrodzenia uzależniamy dalsze działania – przyznaje Broniarz, a pytany o to, czy akcja protestacyjna nauczycieli zakłóci egzaminy, dodaje: - Jestem przekonany, że odpowiedzialność, która powinna cechować stronę rządową, nie doprowadzi do takiej sytuacji.

Informacja o rozpoczęciu protestu ucieszyła wielu nauczycieli. Niektórzy uważają, że jest już na nią za późno, a ZNP i Solidarność, źle ich reprezentują. Na nauczycielskich forach internetowych rozpisano ankietę, w której pedagodzy oświaty odpowiadają, czy widzą potrzebę stworzenia nowego związku zawodowego w oświacie. Blisko 76 proc. opowiedziało się „za”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pracownik / 19 grudnia 2018 r. o 09:50
Ja też chcę 1000zł podwyżki do swojej pensji. Kto jeszcze?
Avatar
Kiedyś nauczyciel / 19 grudnia 2018 r. o 11:52
Pracowałam w szkole podstawowej 15 lat, w tym czasie "zrobiłam" 3 podyplomówki za własne pieniądze i... odeszłam z zawodu. Miałam dość. Gdy wspominam pracę w szkole, to mną "trzącha": roszczeniowość niektórych rodziców, papierologia rozbuchana do granic bezsensu, patologia w relacjach dyrektor-rada pedagogiczna (brak współpracy, donoszenie dyrektorowi, plotki, kumoterstwo). Zarabiałam 1800 zł z groszami. Odechciewa sie dziś pracy w szkole. I takie głosy słyszę od innych zmęczonych, zniesmaczonych nauczycieli. Tylko za dziećmi tęsknię czasami. Ale teraz, idąc do pracy w biurze na 8 godzin, czuję, że oddycham swobodnie.  
Pracowałam w szkole podstawowej 15 lat, w tym czasie "zrobiłam" 3 podyplomówki za własne pieniądze i... odeszłam z zawodu. Miałam dość. Gdy wspominam pracę w szkole, to mną "trzącha": roszczeniowość niektórych rodziców, papierologia rozbuchana do granic bezsensu, patologia w relacjach dyrektor-rada pedagogiczna (brak współpracy, donoszenie dyrektorowi, plotki, kumoterstwo). Zarabiałam 1800 zł z groszami. Odechciewa sie dziś pracy w szkole. I takie głosy słyszę od innych zmęczonych, zniesmaczonych nauczycieli. Tylko za dzi... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 09:40
Jeśli w szkołach tak się źle pracuje, warunki są tak straszne, to dlaczego ten zawód wybierają dzieci nauczycieli? A tak się najczęściej dzieje?
Avatar
Tomasz / 19 grudnia 2018 r. o 09:35
Korupcja? Ależ skąd!!! "Całe kierownictwo Ministerstwa Zdrowia spędziło miniony weekend w hotelu należącym do koncernu farmaceutycznego Adamed. Kilkadziesiąt godzin wcześniej leki tego producenta zostały dopisane do listy leków refundowanych" ***s://***money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prawie-29-tys-zl-za-weekend-w-hotelu-tak,77,0,2424397.html
Avatar
Lubelak / 19 grudnia 2018 r. o 10:38
Jak macie strajkowac  to strajkujcie a zabieracie się jak pies do jerza jak wam nie pasują zarobki bo zadurzo zarabiacie to wypierd.... do prywaciarza 1500 i morda w kubeł. 
Avatar
P / 19 grudnia 2018 r. o 09:47
Super. Strajkujcie . Mniej glonojadow w autobusie.
Avatar
woźna / 19 grudnia 2018 r. o 16:48
tak się dziwnie sklada że strajkuja zawsze grupy zawodowe najlepiej uposażone, górnicy, nauczyciele, rolnicy itd, ciagle im malo , cała reszta majaca jeszcze mniej musi siedzieć cicho, a propos nauczycieli, a może by tak podniesli jakość nauczania i wychowania
  Nie podniosą jakości nauczania, bo żeby nauczyć, to jeszcze współpraca z uczniem potrzebna. Uczeń uzbrojony w wiedzę z forów internetowych patrzy z pobłażaniem na nauczyciela. Dlaczego miałby słuchać kogoś, kto zdaniem internautów (guru świata współczesnego) oraz rodziców jest leniem, patologią, durniem.... Co do wychowania natomiast- zanim dziecko do szkoły trafi, ktoś je przez 6-7 lat wychowuje. Wychowuje jedno, ew. dwoje, troje czy czworo własnych. Nie 20-25, nie w czasie, kiedy ma przede wszystkim nauczyć. Od wychowywania jest dom rodzinny, nauczyciel może pomóc w tym zakresie, ale nic ponadto. Ekspertami od wychowywania w szkole są księża dobrodzieje. Może coś w ich stronę napisz?
  Nie podniosą jakości nauczania, bo żeby nauczyć, to jeszcze współpraca z uczniem potrzebna. Uczeń uzbrojony w wiedzę z forów internetowych patrzy z pobłażaniem na nauczyciela. Dlaczego miałby słuchać kogoś, kto zdaniem internautów (guru świata współczesnego) oraz rodziców jest leniem, patologią, durniem.... Co do wychowania natomiast- zanim dziecko do szkoły trafi, ktoś je przez 6-7 lat wychowuje. Wychowuje jedno, ew. dwoje, troje czy czworo własnych. Nie 20-25, nie w czasie, kiedy ma przede wszystkim nauczyć. Od wychowyw... rozwiń
Avatar
hydraulik .... / 19 grudnia 2018 r. o 10:10
.... groźby i potrząsanie przysłowiową szabelką, a skończy się tak, jak z pracownikami sądów wykiwanych przez ich własne związki zawodowe! Protest musi być nie tylko zapowiadany, ale przede wszystkim skuteczny!
Avatar
MAR.. / 19 grudnia 2018 r. o 16:53
jak rzadzilo PO strajkow nie bylo , bo jak chcieli strajkowac to Ewunia nie ma pieniedzy na wyplate, w ratach bedzie przez *8 lat nie dali grosza i zastraszyc sie nie dali a PiS pozwala na wszystko tym leniom, darmozjadom i tak maja duzo te nieroby...wstyd aby nauczyciel strajkowal ..jaki przyklad dla mlodych? wstyd ....
 Nie zorientowałeś się, że czasy siłaczek dawno minęły? Nawet pleban za darmo misji nie pełni, wiary nie krzewi. Nauczyciel też człowiek, i ma ludzkie wydatki. Wymagasz, żeby był światłym człowiekiem to pozwól, żeby było go stać na kupienie książki, pójście do kina czy teatru, wyjazd poza swoją miejscowość. Skoro ma uczyć życia, to nie może uczyć przez pryzmat własnej nędzy i frustracji.
 Nie zorientowałeś się, że czasy siłaczek dawno minęły? Nawet pleban za darmo misji nie pełni, wiary nie krzewi. Nauczyciel też człowiek, i ma ludzkie wydatki. Wymagasz, żeby był światłym człowiekiem to pozwól, żeby było go stać na kupienie książki, pójście do kina czy teatru, wyjazd poza swoją miejscowość. Skoro ma uczyć życia, to nie może uczyć przez pryzmat własnej nędzy i frustracji. rozwiń
Avatar
Alojzy / 19 grudnia 2018 r. o 10:34
A jak nauczyciel przygotowuje mteriamat na lekcje, albo sprawdza kartkówki w domu to nie praca? Nikt nie liczy tych godzin i tylko gadanie, że nauczyciele pracują 20h w tygodniu.
Avatar
wiesia / 20 grudnia 2018 r. o 14:20
Proszę wskazać szkołę, w której w przerwie świątecznej, czyli 24,27 i 28 grudnia będą pracować nauczyciele. Oczywiście w żadnej, chyba że w takiej gdzie są oddziały przedszkolne czyli w szkołach wiejskich. Przerwa świąteczna to podobno nie czas urlopu dla nauczycieli tylko czas pracy. Szkoda tylko że w praktyce to wygląda zupełnie inaczej. Czytaj więcej na ***s://fakty.interia.pl/autor/jolanta-kaminska/news-broniarz-jestesmy-zdeterminowani-by-walczyc-o-godziwy-wzrost,nId,2739665#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
Avatar
Gość / 20 grudnia 2018 r. o 07:41
W głowach się ludziom p.i.e.r.d.o.l.i co roku strajki, a pół roku na wolnym dobrego poziom nauczania jak w Kambodży.
Avatar
osa / 19 grudnia 2018 r. o 21:35
Ależ zawiść się wylewa. Ludziska, czemuż to nie mieli by walczyć o swoje. W Europie są na szarym końcu. Wy też możecie walczyć, Wam też się należy więcej.
 Tu nie chodzi o zawiść. Co mam zrobić z dzieckiem gdy przedszkole nie przyjmuje dzieci?. Też mam iść na fałszywe L4?. Ktoś wymusza na mnie branie wolnego akurat w tym dniu- a załóżmy, że szef nie chce dać, albo mam zaplanowane na inny dzień?. Tu chodzi też o wydłużenie ferii świątecznych. Jestem wściekła na oszustów. Szantaż to jest paskudna cecha, a widzę, że stał się normą. Elita nie powinna używać narzędzia przestępców. Fałszywe zwolnienia to przestępstwo "chorego" i Lekarza (a może kupione?). Protestować wam nie zabraniam, ale są inne formy- dopuszczalne, gdzie nikt na tym nie traci.
 Tu nie chodzi o zawiść. Co mam zrobić z dzieckiem gdy przedszkole nie przyjmuje dzieci?. Też mam iść na fałszywe L4?. Ktoś wymusza na mnie branie wolnego akurat w tym dniu- a załóżmy, że szef nie chce dać, albo mam zaplanowane na inny dzień?. Tu chodzi też o wydłużenie ferii świątecznych. Jestem wściekła na oszustów. Szantaż to jest paskudna cecha, a widzę, że stał się normą. Elita nie powinna używać narzędzia przestępców. Fałszywe zwolnienia to przestępstwo "chorego" i Lekarza (a może kupione?). Protestować wam nie... rozwiń
Avatar
antL4 / 19 grudnia 2018 r. o 21:16
tak się dziwnie sklada że strajkuja zawsze grupy zawodowe najlepiej uposażone, górnicy, nauczyciele, rolnicy itd, ciagle im malo , cała reszta majaca jeszcze mniej musi siedzieć cicho, a propos nauczycieli, a może by tak podniesli jakość nauczania i wychowania
 Nie, jakości nauczania nie mogą podnosić, bo wtedy nie byłoby chętmnych na korepetycje, a za "nędzne"3 tyś. nie dasię wyżyć.
Avatar
Qwe / 19 grudnia 2018 r. o 21:00
Od dawna tak już się nie dzieje. Dzieci nauczycieli widza jaką to męka i wcale nie biorą tego zawodu pod uwagę.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 19:08
A nie można tym wagarowiczom powiedzieć NIE BĘDZIE WYNAGRODZEŃ bo bez pracy nie ma .....itd.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 18:48
Ależ zawiść się wylewa. Ludziska, czemuż to nie mieli by walczyć o swoje. W Europie są na szarym końcu. Wy też możecie walczyć, Wam też się należy więcej.
Avatar
Gość / 19 grudnia 2018 r. o 18:29
Wyłonić prowadyrów i wysłać ich na wieczne L4. Ja bym nie ustąpił , wszystkich będących na zwolnieniach skierowałbym na komisyjną ocenę zasadności wydanego dokumentu . Stratami obciązyłbym pospołu, pomiędzy nieuczciwych lekarzy i wagarujących nauczycieli. Nie pozwoliłbym aby samorządy odpowiedzialne za szkolnictwo na swoim terenie stało z boku. Rodzice - gdyby mieli perspektywę że ich pociechy zaległości będą odrabiały w wakacje - ciekawe czy by kibicowali Broniarzowej hołocie.
Avatar
pracuje / 19 grudnia 2018 r. o 17:32
Ty nie marudż tylko zmien zawód na inny. Nie musisz byc nauczycielem chuba ,że nic innego nie umiesz robić to biduj dalej.
Avatar
MAR.. / 19 grudnia 2018 r. o 16:53
jak rzadzilo PO strajkow nie bylo , bo jak chcieli strajkowac to Ewunia nie ma pieniedzy na wyplate, w ratach bedzie przez *8 lat nie dali grosza i zastraszyc sie nie dali a PiS pozwala na wszystko tym leniom, darmozjadom i tak maja duzo te nieroby...wstyd aby nauczyciel strajkowal ..jaki przyklad dla mlodych? wstyd ....
 Nie zorientowałeś się, że czasy siłaczek dawno minęły? Nawet pleban za darmo misji nie pełni, wiary nie krzewi. Nauczyciel też człowiek, i ma ludzkie wydatki. Wymagasz, żeby był światłym człowiekiem to pozwól, żeby było go stać na kupienie książki, pójście do kina czy teatru, wyjazd poza swoją miejscowość. Skoro ma uczyć życia, to nie może uczyć przez pryzmat własnej nędzy i frustracji.
 Nie zorientowałeś się, że czasy siłaczek dawno minęły? Nawet pleban za darmo misji nie pełni, wiary nie krzewi. Nauczyciel też człowiek, i ma ludzkie wydatki. Wymagasz, żeby był światłym człowiekiem to pozwól, żeby było go stać na kupienie książki, pójście do kina czy teatru, wyjazd poza swoją miejscowość. Skoro ma uczyć życia, to nie może uczyć przez pryzmat własnej nędzy i frustracji. rozwiń