Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 grudnia 2022 r.
16:41

Lubelskie. Uczniowie chcą "Inki" na patronkę szkoły. Rolnicy wolą pilota

0 1 A A
Młodzież szkolna coraz więcej wie o historii Żołnierzy Wyklętych. Ich tragiczne losy przypominane są co roku podczas obchodzonego od 11 lat dnia ich pamięci
Młodzież szkolna coraz więcej wie o historii Żołnierzy Wyklętych. Ich tragiczne losy przypominane są co roku podczas obchodzonego od 11 lat dnia ich pamięci (fot. rs)

Szkoła podstawowa w Borowej otrzymała patrona - Danutę Siedzikównę. Wybór uczniów i nauczycieli krytykują lokalni rolnicy, którzy optowali za upamiętnieniem miejscowych bohaterów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Borowa to wioska położona blisko granicy powiatu puławskiego i ryckiego, niedaleko dęblińskiego lotniska. Lokalna szkoła została reaktywowana po wojnie z inicjatywy Salomei Redy, pierwszej dyrektor placówki. Część rolników zrzeszonych w ramach wspólnoty gruntowej Borowej wspierała właśnie tę kandydaturę. Jako patrona szkoły chętnie widzieliby także Jana Hryniewicza, zasłużonego pilota wojskowego, byłego dowódcę dywizjonu 309, instruktora dęblińskiej Szkoły Orląt.

Szkolna społeczność zdecydowała inaczej. Ich wybór padł na Danutę Siedzik, sanitariuszkę 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Rolnicy apelowali o zmianę, ale niczego nie wskórali.

- Nam zależało na tym, żeby wybór patrona dla tej szkoły został dokonany w szerszym kręgu. Osobiście nie mam nic przeciwko Siedzikównie, ale dla tego terenu jest to osoba obca. My chcieliśmy uhonorować postać związaną z Borową, jak nasza pani dyrektor, która po wojnie budowała tę szkołę. Lepszy z naszego punktu widzenia byłby także pilot Jan Hryniewicz. Stało się inaczej i musimy to zaakceptować - mówi Krzysztof Stefanek, jeden z członków wspólnoty gruntowej.

Wybór "Inki" tłumaczy dyrektor SP w Borowej, Renata Lenart. - W naszej szkole historia od lat cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy chętnie uczestniczą w uroczystościach patriotycznych, akademiach, także tych poświęconych Żołnierzom Wyklętym. Danuta Siedzikówna to wyrazista, dobrze znana im postać. Dlatego taki wybór nie był dla mnie zaskoczeniem - przyznaje.

Krytycy podnosili, że sanitariuszka AK może kojarzyć się uczniom ze śmiercią. Zdaniem dyrektor szkoły nie jest to jednak argument trafiony. - Tak już jest, że na patronów szkół najczęściej wybiera się osoby, które już nie żyją. Wielu z nich, podobnie jak "Inka" to postaci tragiczne, ale nasi uczniowie tak zdecydowali i poza kilkoma osobami, ich wybór został przyjęty ze zrozumieniem. Także przez radę gminy, która nadała naszej szkole patrona podejmując stosowną uchwałę - przypomina Renata Lenart.

Danuta Siedzikówna w szkolnym głosowaniu, poza Janem Hryniewiczem i Salomeą Redą, pokonała także Jana Pawła II, Stefana Wyszyńskiego, Władysława Jagiełłę i Janusza Korczaka. Uroczystość nadania szkole jej imienia ma zostać połączona z akademią z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbędzie na początku marca przyszłego roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z produkcji w Bogdanki może wypaść 200 tys. ton węgla, głównie opałowego groszku, kostki i orzecha, przeznaczonego przeważnie dla odbiorców indywidualnych.

Chcą zabrać Bogdance 200 tys. ton węgla

Zimą może zabraknąć węgla opałowego z Bogdanki. A to za sprawą proponowanych przez resort klimatu zmian w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Z rynku może zniknąć kostka, orzech i groszek z Bogdanki, bo nie będą spełniać nowych norm zapisanych w projekcie rozporządzenia. Zarząd kopalni protestuje. 

Poznaj smaki regionu! Już w najbliższy weekend w Lublinie odbędzie się Lubelski Festiwal produktów tradycyjnych

Poznaj smaki regionu! Już w najbliższy weekend w Lublinie odbędzie się Lubelski Festiwal produktów tradycyjnych

To będzie pyszny weekend. W najbliższą sobotę (22 czerwca) i niedzielę (23 czerwca) na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się Lubelski Festiwal produktów tradycyjnych, połączony z konkursem Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Nie może Was tam zabraknąć! Wstęp wolny

Bateria przemycanych środków medycyny estetycznej

Mefedron wpadł w ręce celników

Papierosy to przemytniczy evergreen, ale coraz częściej celnicy wykrywają niedozwolone przesyłki. W sortowni jednej z firm kurierskich w powiecie zamojskim natrafili na mefedron, narkotyk siejący spustoszeni w USA.

Zbliża się lato, więc możemy się spodziewać upałów. Szczególnie dotkliwe będą w mieście

Synoptycy ostrzegają. Tym razem nie chodzi o burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znów ostrzega mieszkańców naszego regionu. Tym razem tych z południowych powiatów województwa. I wcale nie chodzi o burze.

Impreza w Werbkowicach odbyła się już po raz 14.

W amfiteatrze jak na podwórku. Kto wygrał wojewódzki przegląd kapel

Już po raz 14. kapele uliczne i podwórkowe zjechały do Werbkowic, by walczyć o miano najlepszej podczas wojewódzkiego przeglądu tego typu zespołów.

Autobusy na wakacje. W życie wchodzi wakacyjny rozkład jazdy

Autobusy na wakacje. W życie wchodzi wakacyjny rozkład jazdy

Tak jak w poprzednich latach, wraz z zakończeniem roku szkolnego ZTM zmienia rozkład jazdy. Oznacza to, że autobusów będzie mniej.

Oficjalnego wprowadzenia na stanowisko nadkom. Adama Beczka (z prawej) dokonał mł. insp. Tomasz Gil, komendant wojewódzki

Policjanci z Lublina mają nowego komendanta. Zarządzał nimi już jakiś czas

Od lutego kierował Komendą Miejską Policji w Lublinie jako pełniący obowiązki, a dzisiaj nadkom. Adam Beczek już ostatecznie objął stanowisko szefa tej jednostki, największej w lubelskim garnizonie.

Doposażają SOR. Część sprzętu już dotarła
galeria

Doposażają SOR. Część sprzętu już dotarła

Już po pierwszej dostawie. Do szpitala w Tomaszowie Lubelskim dotarła część sprzętu, w który ma być doposażony Szpitalny Oddział Ratunkowy.

100 lat z sikawką. Strażacy świętowali jubileusz
galeria

100 lat z sikawką. Strażacy świętowali jubileusz

Była msza święta, uroczysta parada i apel. Nie zabrakło wspomnień i odznaczeń. Jednostka OSP ze Złojca w gminie Nielisz działa już 100 lat, a w niedzielę świętowała ten wyjątkowy jubileusz.

Pływanie: Lublin był gospodarzem mistrzostw Polski w kategoriach masters
ZDJĘCIA

Pływanie: Lublin był gospodarzem mistrzostw Polski w kategoriach masters

Od piątku do niedzieli w Lublinie rozgrywane były Letnie Mistrzostwa Polski w kategoriach Masters. Klasyfikację medalową wygrali zawodnicy Water Squad, którzy w sumie aż 82 razy stawali na podium.

kobieta trzymająca telefon

Jak przygotować telefonu do oddania do serwisu

Przygotowanie telefonu do oddania do serwisu może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale odpowiednie kroki mogą zapewnić bezpieczeństwo Twoich danych i sprawną naprawę urządzenia

Fasolka z pestycydami. Masz ją w domu? Nie jedz

Fasolka z pestycydami. Masz ją w domu? Nie jedz

Przekraczającą dopuszczalny poziom obecność pestycydu - glufosynatu stwierdzono w partii fasolki Adzuki z Argentyny. Główny Inspektorat Sanitarny wydał nakaz wycofania jednej z partii produktu z rynku.

Przepiórki doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika

Przepiórki doskonałym uzupełnieniem przydomowego kurnika

Przydomowe kurniki z dobudowaną wolierą to codzienny widok podmiejskich zabudowań. Drób zyskują na popularności wśród miłośników ekologicznego stylu życia i samowystarczalności. Miasta obudowały się domkami jednorodzinnymi, każdy ma dużo przestrzeni własny ogródek, a ich właściciele dużo wolnego czasu.

Plaża w Kulikowie (gm. Sułów) jest położona nad nieliskim zalewem

Hawajskie parasole nad wielką wodą. Otwarcie sezonu za kilka dni

Została otwarta już po zeszłorocznych wakacjach, a w raz z początkiem tych nadchodzących ruszy tu po raz pierwszy sezon. Na jego oficjalne otwarcie zaplanowano huczną imprezę.

Zawody w Lubinie zgromadziły na starcie zawodników z całej Polski
ZDJĘCIA
galeria

Jazda figurowa na rolkach: W hali UM w Lublinie odbyły się mistrzostwa Polski oraz Puchar Asa

Jeżeli ktoś nie był przekonany do tej stosunkowo młodej dyscypliny sportu, to po weekendzie spędzonym w hali Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na pewno zmienił zdanie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium