Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

2 września 2020 r.
16:22

Jak jadano przed wiekami. Europejski Festiwal Smaku w Lublinie 2020 [program]

7 września 2020 12:00
Organizatorzy Europejskiego Festiwalu Smaku przekonywali dzisiaj, że impreza przyczynia się do promocji lubelskiej kuchni w całym kraju
Organizatorzy Europejskiego Festiwalu Smaku przekonywali dzisiaj, że impreza przyczynia się do promocji lubelskiej kuchni w całym kraju (fot. Maciej Kaczanowski)

Jarmark Inspiracji, pokazy kulinarne, kolacje według przepisów staropolskiej kuchni – 7 września startuje 12. Europejski Festiwal Smaku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zaczynamy 7 września koncertem Myra Horal i Mateusz „Cikno” Gabo w Krużgankach Bramy Krakowskiej. Kończymy 15 września Debatą Dwóch Ambon w bazylice o. Dominikanów – zapowiada Waldemar Sulisz, dyrektor festiwalu.

Organizatorzy EFS nie ukrywają, że w tym roku program wydarzenia jest mocno okrojony. Powody są dwa – pandemia i mniejsze niż dotychczas finansowanie (coroczną dotację od lubelskich samorządów utrzymał tylko Urząd Marszałkowski – 100 tys. zł).

– Spadliśmy na trzecie miejsce jeśli chodzi o liczbę rejestrowanych produktów regionalnych. Dzięki temu festiwalowi mamy nadzieję wrócić na miejsce drugie, a nawet pierwsze – mówił na środowej konferencji prasowej Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa.

– Jestem przekonany, że stanie się to w ciągu trzech lat – zapewnia Waldemar Sulisz, który wielką nadzieję w promocji regionalnej kuchni Lubelszczyzny pokłada w XVIII-wiecznej książce kucharskiej, odkrytej w Kijowie przez dr. hab. Jarosława Dumanowskiego.

To właśnie ten zbiór tysiąca staropolskich przepisów kulinarnych jest motywem przewodnim EFS 2020. A okazji, by spróbować, jak smakują potrawy gotowane według receptur sprzed wieków, będzie wiele.

Codziennie w innej lubelskiej restauracji „niezwykła podróż w czasie”, czyli inna historyczna uczta. W poniedziałek w Tinto, we wtorek Hades Szeroka, w środę w 16 Stołów. W kolejne dni rekonstrukcji potraw sprzed wieków podejmą się szefowie kuchni z Grand Hotelu Lublinianka i Hotelu Arche. Cena siedmiodaniowej kolacji to 150 zł.

Podobnie jak przez ostatnie 11 lat na Jarmarku Inspiracji będzie można spróbować kuchni polskiej, hiszpańskiej, węgierskiej czy belgijskiej. Ale – ze względu na sanitarne rygory – stoisk będzie mniej, bo ok. 60. Scena Smaku stanie nie jak dotychczas na Placu Po Farze, ale na rynku. A na niej konkurs „Good Chef” i pokazy mistrzowskie szefów kuchni czy spektakl „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”. Jak co roku nie zabraknie muzyki, teatru i wystaw: w bazylice oo. Dominikanów Koncert Józefa Skrzeka, spektakl „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” w ogródku restauracji Tinto, wieczór literacki z Krzysztofem Miklaszewskim w Hades Szeroka, warsztaty fotograficzne z Piotrem Markiem oraz wystawa malarstwa Danki Jaworskiej w Hotelu Arche.

1000 staropolskich przepisów

Program tegorocznej edycji festiwalu skupiony jest wokół XVIII-wiecznej książki kucharskiej odkrytej w Kijowie przez dr. hab. Jarosława Dumanowskiego. „Zbiór dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia” należał do Rozalii Pociejowej, a następnie do jej córki Ludwiki Honoraty Lubomirskiej, właścicielek ziemskich na terenie Włodawy, Różanki i Wołynia.

– Książka kucharska Pociejów to tak naprawdę zbiór kilku książek spisywanych od XVI do XVIII w., zawiera ponad 1000 receptur. To najbardziej niezwykła staropolska książka kucharska – podkreśla Jarosław Dumanowski. A Waldemar Sulisz dodaje: Jest w Polsce wielki apetyt na tę książkę. Przepisy te trafią do najlepszych szefów kuchni w całym kraju i jestem przekonany, że te dania pojawią się w menu wielu dobrych restauracji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Kalendarz
lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31