Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

22 lipca 2019 r.
7:18

Jarmark Jagielloński 2019 od 16 do 18 sierpnia w Lublinie [program]

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

Już po raz 13. Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem w Lublinie wypełnią tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Organizowany przez Warsztaty Kultury Jarmark Jagielloński przyniesie moc atrakcji. Nie tylko będzie można poznać sztukę ludową najlepszych rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej i żywą tradycję, ale też uczestniczyć w fascynujących koncertach i spotkaniach. Tegoroczna edycja święta kultury ludowej odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia i tradycja

Jarmark Jagielloński na stałe zapisał się już w kalendarzu wydarzeń kulturalnych w Lublinie. Organizowana od 13 lat przez Warsztaty Kultury impreza swoimi korzeniami sięga XV- i XVI-wiecznych Jarmarków Lubelskich, słynących na całą Rzeczpospolitą a nawet Europę. Lublin odwiedzali kupcy z najodleglejszych stron Europy i świata.

Twórcy współczesnej inicjatywy łączą tradycję historyczną Jarmarków z wymianą kulturalną i gospodarczą. Tradycyjnie podczas Jarmarku Jagiellońskiego wystawcy i rzemieślnicy prezentują wyroby rękodzielnicze z różnych stron świata. Organizatorzy przewidują uczestnictwo wystawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Węgier i Słowacji.

Na stoiskach zlokalizowanych na uliczkach Starego Miasta i Śródmieścia w Lublinie przez trzy dni będzie można odkrywać produkty rękodzielnicze i rzemieślnicze z różnych stron Europy. Wystawcy będą prezentować i sprzedawać swoje produkty, ale także na żywo pokażą, jak powstają ich wyroby.

Przejazd kury i inne atrakcje

Jarmark Jagielloński to jednak nie tylko kiermasz produktów. Od lat wydarzeniu towarzyszą wyjątkowe inicjatywy i barwne atrakcje. Jedną z nich jest parada towarzysząca przejazdowi Kury Jarmarku Jagiellońskiego, którą zobaczymy kilka razy dziennie wędrując ulicami Starego Miasta. Ten widowiskowy korowód ozdobią występy artystów z Fundacji Sztukmistrze oraz zespołu Orquestrina Trama z Hiszpanii.

Miłośnicy kinematografii będą mogli z kolei uczestniczyć w interesujących projekcjach filmowych, które w tym roku będą przebiegały pod hasłem pszczół. Seanse będą odbywać się 17 i 18 sierpnia w siedzibie Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej 5a. Do tematu nawiążą również prowadzący Letniej Szkoły Pszczelarstwa, którzy 18 sierpnia o godz. 15 w Auli Klasztoru oo. Dominikanów (ul. Złota 9) opowiedzą o swojej działalności.

Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć edukacyjnych. W tym roku uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wykonać palmy wileńskie, świece z węzy pszczelej czy ozdoby ze słomy, ale będą też ambitniejsze projekty - m.in. warsztaty rzeźbienia w drewnie czy malowania na szkle. Pełen program zajęć dostępny jest na stronie internetowej Jarmarku Jagiellońskiego.

Będą też atrakcyjne wystawy prezentowane w różnych przestrzeniach Starego Miasta, m.in. na Placu po Farze, w Zaułku Hartwigów, w Bramie Krakowskiej czy Galerii Gardzienice. Dodatkowo codziennie o godz. 11 będzie można wziąć udział w spacerze po Starym Mieście.

Brodka i inne gwiazdy polskiej sceny

- Jednym z najważniejszych punktów programu od kilku lat jest koncert re:tradycja podczas, którego muzycy znani szerokiej publiczności łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc tym samym zupełnie nową muzyczną jakość - przekonują organizatorzy.

W tym roku 16 sierpnia o godz. 19.30 na Błoniach pod Zamkiem z tradycyjnym repertuarem wystąpią wyjątkowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Koncert re:tradycja uświetnią Adam Bałdych (skrzypce) & Krzysztof Dys (fortepian) z kapelą Jana Kmity, Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody (muzyka z Podlasia), Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, Brodka z Barbarą Biegun i kapelą Ficek/Blachura.

W programie także muzyka ludowa z Tracji, tradycyjna muzyka baskijska, niezwykłe litewskie pieśni sutartines czy polska muzyka tradycyjna grana do tańca.

Koncert re:tradycja to nie jedyne muzyczne wydarzenie towarzyszące Jarmarkowi. Przez cały weekend w różnych lokacjach występować będą znakomici artyści z kraju i zagranicy, m.in. Rodopi Ensemble, 'ndiaz, Trys Keturiose, Babadag, Przodku, Kanka Franka, Kapela Butrynów i wiele innych.

Zabawa dla całej rodziny

Organizatorzy zadbają także o atrakcje dla całych rodzin, szczególnie dla najmłodszych uczestników, na których będzie czekać specjalna strefa - Jarmarkowe Podwórko na Błoniach pod Zamkiem. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych.

Wieczorami, od godz. 22 do późnych godzin nocnych, na Placu Dominikańskim organizowane będą potańcówki. Do tańca przygrywać będą m.in. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Zwykli Ludzie, Kapela Janka Kmity oraz Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program Jarmarku Jagiellońskiego 2019:

Jarmark Rękodzielniczy:

16-18 sierpnia, godz. 10-18, Stare Miasto

Koncerty:

16 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

16 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- re:tradycja

17 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Butrynów
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

17 sierpnia, godz. 19.30, dziedziniec Zamku Lubelskiego:
- Rodopi Ensemble – Scieżki Dionizosa / Tracja – Azja Mniejsza”
- 'ndiaz

18 sierpnia, godz. 11-18, Stare Miasto:
- Kanka Franka
- Przodki
- Kapela Mała Ziemia Suska
- Babiogórska Kapela Zespołu Regionalnego JUZYNA

18 sierpnia, godz. 14, Bazylika oo. Dominikanów:
- Trys Keturiose – Pieśni rytualne pszczół

18 sierpnia, godz. 20, Plac Dominikański:
- Babadag

Spektakle, kino i spotkania:

16 sierpnia, godz. 13-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

17 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

17 sierpnia, godz. 11, Warsztaty Kultury:
- film: Wokół Pszczół
- spotkanie skrzypcowe z Janem Kmitą
- spotkanie śpiewacze z Janiną Pydo

17 sierpnia, godz. 11.30, Warsztaty Kultury:
- film: Więcej niż miód

17 sierpnia, godz. 17, Vivo!Lublin:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych

18 sierpnia, godz. 11-19, Plac po Farze:
- Wokół Kury

18 sierpnia, godz. 14, Plac Dominikański:
- Dlaczego miód jest słodki? – opowiadania i mity wokół wątków pszczelich i solarnych

18 sierpnia, godz. 15, Klasztor oo. Dominikanów:
- spotkanie: Be with bee/ be thanks to bee

18 sierpnia, godz. 18, Warsztaty Kultury:
- film: Łowcy miodu

Potańcówki:

16-18 sierpnia, godz. 22, Plac Dominikański

Jarmarkowe Podwórko:

16-18 sierpnia, godz. 11-19, Błonia pod Zamkiem

Wystawy:

16-18 sierpnia:
- Plac po Farze: 5 minut z pszczołami
- Zaułek Hartwigów: "Jakub Smolski. Wiejski fotograf z Łuki"
- Brama Krakowska: Pająk ludowy

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia