Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 czerwca 2020 r.
16:10

Jest woda w Stawach Echo w Zwierzyńcu. Kąpielisko ma być otwarte w czerwcu

Autor: Zdjęcie autora agdy
90 2 A A
Stawy Echo, czerwiec 2020 r.
Stawy Echo, czerwiec 2020 r. (fot. Przemysław Stachyra/Roztoczański Park Narodowy)

Od decyzji sanepidu zależy czy od przyszłej soboty będzie kąpielisko nad Stawami Echo. Trwa badanie czystości wody. O tym, jak długi będzie tegoroczny sezon zadecyduje... przyroda. Na razie staw i plaża wyglądają pięknie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwierzyniec porozumiał się z Roztoczańskim Parkiem Narodowym co do organizacji miejskiego kąpieliska. W czwartek sanepid pobrał ze Stawów Echo próbki wody do badania. Wyniki powinny być za kilka dni. Jeśli będą pozytywne, gmina, która dzierżawi od parku plażę i organizuje kąpielisko, zatrudni ratownika. Od 27 czerwca będzie się można kąpać.

W Zwierzyńcu żartują, że poziom ich życia zależy od poziomu wody w Stawach Echo. A konkretnie w tym największym kąpielowym, który ma plażę. Kwaterodawcy i inni mieszkańcy żyjący z turystyki uważają, że kąpielisko jest kluczowym powodem wyboru Zwierzyńca jako miejsca wypoczynku. Dlatego ilość wody w malowniczo położonych stawach jest taka istotna. Zwłaszcza, że w zeszłym roku kąpieli nie było. Najpierw był zakaz z powodu stanu wody, a potem staw wysechł.

- Cieszę się, że jest woda, od kilku tygodni pada i sytuacja się poprawia. Oby tak było jak najdłużej. Jest oczywiście rezerwowy zalew Rudka, gdzie dużo zainwestowaliśmy, by to miejsce było ładne i dobrze się tam wypoczywało, ale bardzo nam zależy, żeby kąpieliskiem były Stawy Echo. Zalew Rudka nie jest duży i raczej jest pomyślany jako miejsce do uprawiania sportu. Poza tym jest przepływowy, woda się tam nie nagrzewa. Może z czasem gminę będzie stać na dwa kąpieliska – mówi Urszula Kolman, burmistrz Zwierzyńca.

Już w maju radni przegłosowali, że tegoroczny sezon kąpielowy będzie trwał od 27 czerwca do 31 sierpnia. Uchwała określiła też wykaz kąpielisk na terenie Gminy Zwierzyniec, wskazując, oprócz Echa, zbiornik wodny Rudka. Gdyby powtórzyła się fatalna sytuacja z zeszłego roku, miasteczko nie zostanie bez kąpielowej atrakcji.

- Zdjęcie robiłem na początku czerwca. Teraz wody jest trochę więcej, bo dużo jest opadów, ale daleko do sytuacji, jaka była jeszcze kilka lat temu. I nie wiadomo, jak długo woda będzie. Wszystko zależy od przyrody – mówi  Przemysław Stachyra ze Stacji Bazowej Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego Roztocze Roztoczańskiego Parku Narodowego, autor fotografii, którą ilustrujemy tekst.

Przepływy (dane z 2020 roku): 8 czerwca 9 litrów na sekundę, 9 czerwca 13,7 l/s, 15 czerwca10,8 l/s. Minimum dla Stawów Echo to 20 l/s. 62 litry na sekundę, to średni przepływ wody w Świerszczu z perspektywy badań prowadzonych od 1998 roku. Rekordowy był maj 2013 - 115 l/s!

Chyba żadne pomiary robione przez pracowników parku nie są tak analizowane przez fachowców i laików jak te informujące o ilości wody przepływającej w Świerszczu. Strumień od samego początku istnienia stawów, czyli od przełomu lat 20. i 30. ubiegłego wieku, zaopatruje je w wodę. Tylko, że za czasów Ordynacji Zamojskiej stawy były zakładane w miejscu rozległych mokradeł dorzecza Świerszcza. A dziś rejestrowany jest każdy litr wody, który do stawów wpada. 

- Znaczącego wzrostu ilości wody w Świerszczu można będzie się spodziewać dopiero, gdy zostaną odbudowane zasoby wód kredowych oraz wód torfowisk, które w głównej mierze zasilają ten strumień. Deszcze, które padały w maju i czerwcu, zaledwie oddaliły widmo katastrowy suszy glebowej. Ziemia jest wilgotna do 50, 80 centymetrów. Może metra. Czerpią z tego rośliny, drzewa. Susza hydrologiczna trwa. Woda, którą pijemy pochodzi z pokładów znajdujących się kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ziemi. Tam jej poziom nadal jest niższy o metr-półtora, opady tego nie zmieniły. I strefa źródliskowa Świerszcza też nie ma wody, nie trafia ona do koryta z poziomu wód głębinowych – tłumaczy Przemysław Stachyra.

Paradoksalnie, im bardziej będzie padało tym większa szansa, że turyści, którzy sobie nie wyobrażają Zwierzyńca bez Stawów Echo, będą mieli szansę nad nimi wypoczywać.

Maj był rekordowo deszczowy - 132 litry wody na każdy metr kwadratowy powierzchni. Więcej wody spadło niż wyparowało. Ale i tak przyrodzie nie udało się zrównoważyć strat kwietniowych, nie mówiąc o wieloletnich. Dlatego trudno przewidzieć, jak długo będzie trwał sezon kąpielowy. A woda w stawach to w Zwierzyńcu temat drażliwy.

Jeszcze w marcu przedsiębiorcy wynajmujący kwatery, mający kajaki, prowadzący sklepy czy lokale gastronomiczne napisali do Andrzeja Tittenbruna, dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego, list, w którym żądali przywrócenia odpowiedniego jej poziomu, tak by umożliwić kąpiel. Podkreślali, że stawy nie są jakimś fragmentem RPN, tylko wspólnym dobrem i liczą na konkretne działanie związane z potrzebami lokalnej społeczności. Kopię korespondencji dostali radni. 

Dyrektor pytany, czy doszedł do porozumienia z autorami listu mówi, że nie chce komentować sprawy. Odezwał się do nadawców, zaproponował spotkanie. – Nie dość, że nikt nie przyszedł, to nawet nikt nie zadzwonił, że nie przyjdzie – mówi Andrzej Tittenbrun.

- Oczywiście ten sezon z powodu epidemii będzie inny niż wszystkie, ale turyści już przyjeżdżają. W długi czerwcowy weekend było ich bardzo dużo – ocenia pani burmistrz Zwierzyńca. A pracownicy parku mówią, że już widzieli w Stawach Echo pierwszych kąpiących.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium