Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

28 listopada 2023 r.
11:27

Koncerty, warsztaty i jarmark. 33. Mikołajki Folkowe w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
0 A A
7 grudnia 2023 9:00
(fot. materiały promocyjne)

Kultura tradycyjna znów wypełni przestrzenie Chatki Żaka (ul. Radziszewskiego 16). Przed nami 33. Mikołajki Folkowe, podczas których nie zabraknie muzycznych atrakcji, ciekawych warsztatów czy spotkań. W tym roku organizatorzy zaproszą w dniach 7-10 grudnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Warsztaty muzyczne i rękodzielnicze, wystawa, pokazy filmowe, spotkania autorskie, Jarmark Cudów i wiele znakomitych koncertów. Tegoroczna odsłona jednego z najstarszych lubelskich festiwali zbliża się wielkimi krokami i oferuje bardzo bogaty program.

Jako pierwsza na festiwalowej scenie wystąpi grupa Frustra. To lubelska formacja łącząca jazz, etno, folk i muzykę bałkańską. Ich teksty powstają w oparciu o podania i legendy ludowe. Koncert z udziałem odbędzie się 7 grudnia o godz. 20.

Dzień później o tej samej porze zaprezentują się laureaci konkursu Mikołajek Folkowych w 2019 roku - Michalove. Zespół łączy transową muzykę, przestrzenne brzmienie handpanu, tankdrumów, kontrabasu i akordeonu ze światem tradycyjnych pieśni ludowych. Tego wieczora będzie można również wysłuchać koncertu Sviatyja - wokalisty, którego twórczość inspirowana jest zarówno ukraińską tradycją, jak i amerykańską nowoczesnością. Piątkowe atrakcje zwieńczy zaplanowana na godz. 21 potańcówka z Kapelą z Borówka i przyjaciółmi.

W sobotni wieczór na scenie Chatki Żaka pojawią się międzynarodowe akcenty. Na godz. 18 zaplanowano koncert litewskiego zespołu folkowego Ugniavijas. Formacja specjalizuje się w starożytnych pieśniach wojennych. Ich muzyka łączy autentyczne melodie i teksty z nowoczesnymi aranżacjami i harmoniami. Wystąpi również rumuński skład: Corina Sîrghi w akompaniamencie akordeonisty Shauna Williamsa, skrzypka Meltiade Mihalache, cymbalisty Mariana Serbana i kontrabasisty Constantina Nechita. Całość zwieńczy występ gospodarzy festiwalu, czyli popularnej Orkiestry św. Mikołaja.

Ostatni z koncertów zaplanowano na niedzielę, 10 grudnia o godz. 18. W Chatce Żaka zagra na wyjątkowych instrumentach i zaśpiewa Malwina Paszek. Artystka wykonuje  pieśni tradycyjne z Ukrainy, Białorusi, wschodniej Polski oraz z rodzimej Wielkopolski i terenów pogranicznych.

Muzyczny program Mikołajek Folkowych tradycyjnie uzupełni konkurs "Scena Otwarta", w którym udział wezmą zespoły z całego kraju. Lublin reprezentować będzie grupa Guzik&Chołomiej Quintet. Konkurs odbędzie się 8 grudnia o godz. 15.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 7 grudnia. Na początek organizatorzy zaproszą na konferencję naukową pod hasłem "Mediatyzacja pamięci". Wydarzenie z udziałem cenionych prelegentów, przedstawicieli uczelni z kraju i zagranicy, będzie się odbywać w godzinach porannych w czwartek oraz piątek.

W programie festiwalu znajdą się także ciekawe warsztaty. Wśród muzycznych akcentów znajdą się m.in. zajęcia poświęcone pieśniom litewskim prowadzone przez zespół Ugniavijas oraz warsztaty melodii biłgorajskich (prowadzenie Sławomir Niemiec). Ale na uczestników czekają także m.in. warsztaty świąteczne, podczas których będzie można stworzyć wyjątkowe ozdoby.

Na uwagę zasługuje również międzypokoleniowe widowisko bożonarodzeniowe "Rizdvyana istoriya", które zobaczymy w niedzielę, 10 grudnia o godz. 16. To spektakl przygotowany przez lubelską społeczność ukraińską.

- Tworząc program kolejnych edycji festiwalu często szukamy nowych zjawisk inspirowanych tradycją. W tym roku czarnym koniem wydarzenia będzie organizowana po raz pierwszy Strefa gier: Folkogranko, czyli RPG-i, LARP-y i planszówki – zachęca Bogdan Bracha, kurator Linii Lifestyle ACKiM UMCS Chatka Żaka, twórca festiwalu.

W ramach festiwalu odbędzie się także Jarmark Cudów, czyli targowisko różności, na którym będzie można znaleźć wyroby ludowych rzemieślników, etniczne instrumenty oraz płyty i wydawnictwa związane z folkiem i kulturą tradycyjną. Jarmark będzie czynny w sobotę (od godz. 16) i niedzielę w holu Chatki Żaka.

Karnety na wszystkie koncerty biletowane: 100 zł normalny / 80 zł studencki. Bilety i karnety dostępne są na platformie ekobilet.pl.

Program:

Czwartek, 7 grudnia

- 9.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – panel dyskusyjny (MSW)
- 11.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – sesje (Coworking)
- 19.00 – „Jeżeli molfar jest po jego stronie. Felietony z »Pisma Folkowego«” – spotkanie autorskie z Grzegorzem Józefczukiem (Chatka Café)
- 20.00 – Frustra – koncert (MSW)

Piątek, 8 grudnia

- 9.00 – „Mediatyzacja pamięci” – międzynarodowa konferencja naukowa – sesje (Coworking)
- 15.00 – Scena Otwarta – folkowy konkurs muzyczny (MSW)
- 20.00 – Koncert – Michalove, Sviatyj (DSW)
- 21.00 – Potańcówka z Kapelą z Borówka i przyjaciółmi (MSW)

Sobota, 9 grudnia

- 12.00 – warsztaty pieśni litewskich – prowadzenie: zespół Ugniavijas (hol I piętro)*
- 14.00 – warsztaty melodii biłgorajskich – prowadzenie: Sławomir Niemiec (Sala Ciszy)*
- 15.00 – Lubelska Orkiestra Rodzinna – próba otwarta – Przemysław Łozowski (hol główny)
- 16.00 – Cienie zapomnianych przodków – film, reż. Siergiej Paradżanow (MSW)
- 18.00 – Koncert na Sobotę – Ugniavijas (Litwa), Corina Sîrghi și Taraful Jean Americanu (Rumunia), Orkiestra św. Mikołaja, laureaci Sceny Otwartej (DSW)

Niedziela, 10 grudnia

- 11.00 – warsztaty świąteczne: Michał Kowalik – światy lubelskie, Krzysztof Stanowski i Agata Stanowska – ozdoby z papieru, Ignacy Wawrzycki – ludowe ozdoby choinkowe z okolic Krzczonowa, Bożena Sosnowska – zdobienie pierniczków (hol główny)
- 12.00 – warsztaty wokalne – prowadzenie: Malwina Paszek (hol I piętro)*
- 16.00 – Rizdvyana istoriya – międzypokoleniowe widowisko bożonarodzeniowe (DSW)
- 18.00 – Folk i okolice – Dziewuchy – Malwina Paszek (MSW)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna