Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

14 stycznia 2022 r.
14:11

13 z 17 ekspertów odchodzi z Rady Medycznej przy premierze

Autor: Zdjęcie autora sko PAP
286 20 A A
Prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz
Prof. dr hab. Krzysztof Tomasiewicz (fot. Archiwum)

To fachowe ciało, które pomaga rządzącym walczyć z pandemią koronawirusa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informacje o tym podała właśnie Polska Agencja Prasowa. Według niej 13 z 17 osób zasiadających w Radzie Medycznej złożyło na ręce premiera rezygnację z doradzania rządowi.

W oświadczeniu części członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 działającej przy premierze, które w piątek przesłano PAP napisano m.in., że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

"Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków rady.

Pod oświadczeniem podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simom, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki.

Dodajmy, że prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz reprezentuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Katedrę i Klinikę Chorób Zakaźnych

Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium m.in. główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban.

"Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów" - czytamy w oświadczeniu.

Jeszcze w piątek Rada wydała swoje nowe stanowisko. Czytamy w nim: „W obecnej sytuacji epidemiologicznej wywołanej bardzo zaraźliwym wariantem wirusa i grożącej niewydolności służby zdrowia niezbędne jest pilne zwiększenie odsetka szczepionych, zwłaszcza wśród osób powyżej 60 roku życia”.

Eksperci dodali, że niezbędne jest także podanie dawki przypominającej, bo znacząco łagodzi ona przebieg zakażenia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2022 r. o 15:51
+15
Teraz spokojnie można wybrać nową radę. Godek, Socha, Zięba, Chazan, Nowak, Górniak, Braun, Kolonko, Olszański, Korwin-Mikke, Hoc i the lasy, but not least, tenczowy dureń. XD
Avatar
Jose_Arcadio / 14 stycznia 2022 r. o 15:51
+12
Szpryca, lockdown, szpryca, zamknięcie lasów, szpryca. Takie były rady tych nieuków, a porady dbania o kondycję fizyczną, o zdrowe odżywianie, suplementację witaminy D3 czy porady dotyczące wczesnego leczenia oczywiście nigdy nie przeszły Radzie przez usta.
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2022 r. o 16:02
+9
Szpryca, lockdown, szpryca, zamknięcie lasów, szpryca. Takie były rady tych nieuków, a porady dbania o kondycję fizyczną, o zdrowe odżywianie, suplementację witaminy D3 czy porady dotyczące wczesnego leczenia oczywiście nigdy nie przeszły Radzie przez usta.
 A wiesz to, siedziałeś na wszystkich ich posiedzeniach? To, że rząd wprowadzał durne przepisy, nie znaczy że tak doradzała im rada medyczna. Np. to nie rada medyczna poleciła kupić respiratory od handlarza bronią, chociaż MZ posiadało listę sprawdzonych dostawców sprzętu medycznego. Nie rada również zaproponowała otworzenie szwalni maseczek za prawie 260 mln, a która do dziś stoi pusta.
 A wiesz to, siedziałeś na wszystkich ich posiedzeniach? To, że rząd wprowadzał durne przepisy, nie znaczy że tak doradzała im rada medyczna. Np. to nie rada medyczna poleciła kupić respiratory od handlarza bronią, chociaż MZ posiadało listę sprawdzonych dostawców sprzętu medycznego. Nie rada również zaproponowała otworzenie szwalni maseczek za prawie 260 mln, a która do dziś stoi pusta. rozwiń
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2022 r. o 15:40
+9
Szkoda, że nie za kratki, w ciągu ich "działalności" zmarło ponad 1 mln Polaków
 Oczywiście ten milion zgonow to wina rady medycznej której nikt w rządzie nie słuchał, a nie stada szurów zasiadających w sejmowych ławach, a których zaprasza się na specjalne posiedzenia i organizuje dla nich specjalne wysłuchania w komisjach. Yasne. XD
Avatar
Fantom / 14 stycznia 2022 r. o 16:58
+8
Jak okręt tonie to szczury uciekają pierwsze... tyle w temacie! teraz możecie mnie minusować... wiem, prawda boli ale mam to w d...
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2022 r. o 16:05
+8
Pewien kompletny idiota dzban "doradca" (a może przedstawiciel handlowy?) , bredził, że w styczniu trafi do szpitali MILION Polaków "kowidowych". Od 1 stycznia do dziś liczba pacjentów spadła o 4 tysiące i wynosi 15 656. Pytam, co taki idiota stanowiący REALNE zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa robi jeszcze na urzędach?
 To czarnek tak mówił? 
Avatar
ObserwatorPZP / 14 stycznia 2022 r. o 14:28
+7
Czyżby coś im się zaczęło nie zgadzać?! No ciekawe
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 stycznia 2022 r. o 16:59
+4
Aaaa to dla tego ,,tenczowy'' dziś nie ma czasu na wklejanie swoich ,,mądrości'', pewnie dostał powołanie.
Avatar
___K___ / 14 stycznia 2022 r. o 15:18
+4
------ !!!!!!! --------"13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii w Polsce."- nie tak  szybko cwaniacy !!!!!!   TERAZ SUWEREN WAS ROZLICZY ZA TE WSZYSTKIE KŁAMSTWA, MASKI, TESTY I LOCKDOWNY !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Czy ty naprawdę jesteś taki głupi, czy tylko udajesz? To nie członkowie Rady Medycznej wprowadzali to, o czym piszesz. Chcesz rozliczać - rozlicz PiSowską władzę. A co do kłamstw - sam ich rozsiewasz bardzo dużo.
Czy ty naprawdę jesteś taki głupi, czy tylko udajesz? To nie członkowie Rady Medycznej wprowadzali to, o czym piszesz. Chcesz rozliczać - rozlicz PiSowską władzę. A co do kłamstw - sam ich rozsiewasz bardzo dużo. rozwiń
Avatar
Gutek / 14 stycznia 2022 r. o 14:18
+4
Prawidłowo . Skoro ich nikt nie słucha to już dawno powinni przestać firmować swoimi nazwiskami to niby rządzenie.
Avatar
_XD_ / 15 stycznia 2022 r. o 22:32
+2
Pewien kompletny idiota dzban "doradca" (a może przedstawiciel handlowy?) , bredził, że w styczniu trafi do szpitali MILION Polaków "kowidowych". Od 1 stycznia do dziś liczba pacjentów spadła o 4 tysiące i wynosi 15 656. Pytam, co taki idiota stanowiący REALNE zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa robi jeszcze na urzędach?
 Wszyscy się zastanawiamy co Czarnek jeszcze robi w rządzie.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 stycznia 2022 r. o 12:15
+2
------ !!!!!!! --------"13 z 17 członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii w Polsce."- nie tak  szybko cwaniacy !!!!!!   TERAZ SUWEREN WAS ROZLICZY ZA TE WSZYSTKIE KŁAMSTWA, MASKI, TESTY I LOCKDOWNY !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 stycznia 2022 r. o 12:14
+3
Pewien kompletny idiota dzban "doradca" (a może przedstawiciel handlowy?) , bredził, że w styczniu trafi do szpitali MILION Polaków "kowidowych". Od 1 stycznia do dziś liczba pacjentów spadła o 4 tysiące i wynosi 15 656. Pytam, co taki idiota stanowiący REALNE zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa robi jeszcze na urzędach?
Avatar
stefanek / 15 stycznia 2022 r. o 07:49
+1
Brawo Profesorze. Chamstwu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom.
Avatar
maria-antonina / 15 stycznia 2022 r. o 07:44
+2
Nie dla rządów "chamow i ciemniaków". :-(
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2022 r. o 18:44
-1
Szpryca, lockdown, szpryca, zamknięcie lasów, szpryca. Takie były rady tych nieuków, a porady dbania o kondycję fizyczną, o zdrowe odżywianie, suplementację witaminy D3 czy porady dotyczące wczesnego leczenia oczywiście nigdy nie przeszły Radzie przez usta.
A wiesz to, siedziałeś na wszystkich ich posiedzeniach? To, że rząd wprowadzał durne przepisy, nie znaczy że tak doradzała im rada medyczna. Np. to nie rada medyczna poleciła kupić respiratory od handlarza bronią, chociaż MZ posiadało listę sprawdzonych dostawców sprzętu medycznego. Nie rada również zaproponowała otworzenie szwalni maseczek za prawie 260 mln, a która do dziś stoi pusta.
A ty tam byłeś? Czy powielasz Gazetę Wymiotną?
 Nie wiem co czytasz, ale mnie emetofilia nie kręci.
 Nie wiem co czytasz, ale mnie emetofilia nie kręci. rozwiń
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2022 r. o 18:41
-2
Jak okręt tonie to szczury uciekają pierwsze... tyle w temacie! teraz możecie mnie minusować...  wiem, prawda boli ale mam to w d...
 No szury to akurat się pchają na świecznik.
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2022 r. o 18:40
-2
Może tele porady są bardziej opłacalne?
 No raczej, skoro zasiadanie w Radzie nie widzę się, z żadną gratyfikacją. XD
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 stycznia 2022 r. o 16:59
+4
Aaaa to dla tego ,,tenczowy'' dziś nie ma czasu na wklejanie swoich ,,mądrości'', pewnie dostał powołanie.
Avatar
Fantom / 14 stycznia 2022 r. o 16:58
+8
Jak okręt tonie to szczury uciekają pierwsze... tyle w temacie! teraz możecie mnie minusować... wiem, prawda boli ale mam to w d...
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół; nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Nie przewidujemy możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od 1 do 4 - dodał.

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

W jakich sytuacjach wejdziemy do stomatologa poza kolejnością. Co zrobić w przypadku bólu zęba. Sprawdź, kiedy masz prawo do natychmiastowej wizyty!

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Joanna Szarawaga, Weronika Gawlik, Kinga Achruk i Romana Roszak są nominowane w plebiscycie na Sportowca Roku 2021.

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Budynek Urzędu Miasta w Puławach, mimo ostatnich inwestycji w poprawę jego dostępności przez osoby niepełnosprawne, wciąż nie jest łatwo dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Urzędnicy chcą dobudować zewnętrzną windę. Jej projekt ma kosztować ok. 50 tys. zł.

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie
Rozmowa

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie

– Nie jesteśmy już w stanie płacić rachunków, nie sięgając do własnych oszczędności. Rachunki za prąd i ogrzewanie – już za grudzień – są wyższe o około 50 proc. od tych w listopadzie, a to przecież nie koniec podwyżek – Rozmowa z Sylwestrem Iżowskim, współwłaścicielem sklepu z używaną odzieżą „Różana szafa” w Lublinie.

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?

- Wszystkie ubrania i pościel muszę dzień w dzień gotować w 90 stopniach, by zabić ich jaja, bądź żywego intruza – skarży się pani Małgorzata. Kobieta od blisko roku walczy z plagą pluskiew w jednej z łódzkich kamienic. Bezskutecznie. Od blisko roku sen z powiek kobiety i kilku jej sąsiadów spędza walka z plagą pluskiew.

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika
18 lutego 2022, 19:00

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika

W piątek, 18 lutego o godz. 19 w Domu Chemika w Puławach (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się fabularyzowany koncert "Anna & Anna" poświęcony twórczości Anny German i Anny Jantar.

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza
Pierwsza strona Dziennika

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza

W zeszłym roku ubyło ponad 3200 zameldowanych mieszkańców. Chociaż miasto się kurczy, to jego władze bronią optymistycznego założenia, że mieszkańców będzie przybywać. Właśnie tym argumentem tłumaczyły przeznaczanie nowych terenów pod budownictwo.

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś uczniowie starszych klas podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Do szkolnych ławek wrócą dopiero po feriach.

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie straciło jeden ze swoich eksponatów – ciężarówkę Star 660, która w przeszłości pracowała przy obsłudze lotniska. Pojazd po wypożyczeniu miał wrócić na miejsce, ale tak się nie stało. Człowiek, który przed laty zawarł umowę z muzeum twierdzi, że samochód został już zezłomowany.

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Znakomity mecz lubelskich koszykarek we Francji. Pszczółka Polski Cukier w czołowej "ósemce" EuroCup

Po raz kolejny w tym sezonie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokazały, jak mocnym są zespołem, kiedy czują na sobie presję. Zielono-białe nie tylko odrobiły straty z pierwszego spotkania 1/8 finału EuroCup z Villeneuve d’Ascq LM, ale kompletnie rozbiły rywala z Francji 85:59. I to na jego parkiecie. Awansu do „ósemki” nikt im już nie odbierze

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Ruszyły kontrole cen w sklepach. Będzie taniej? Na razie jest coraz drożej

Rozpoczęły się zapowiadane kontrole cen na sklepowych półkach. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzać, czy handlowcy zareagują na obniżkę VAT. Grozi karami dla tych, którzy cen nie obniżą. Na razie niektóre produkty zdrożały.

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie
6 marca 2022, 19:00

Olga Bończyk na Dzień Kobiet w Nałęczowie

6 marca o godz. 19 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury wystąpi Olga Bończyk z zespołem.

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Wisła Puławy – Pilica Białobrzegi 6:0. Drugi sparing na szóstkę

Po sobotniej porażce w Kielcach Wisła Puławy spisała się dużo lepiej w środowym sparingu z Pilicą Białobrzegi. Rywal tym razem był jednak mniej wymagający i Duma Powiśla rozbiła ostatecznie trzecioligowca 6:0.

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Mogłeś odpowiedzieć dobrze, ale i tak nie zdałeś. Tak wyglądał egzamin na prawo jazdy

Zamieszanie z egzaminami na prawo jazdy. Do zestawu pytań zostało włączonych osiem błędnych. Ministerstwo szuka odpowiedzialnych za to urzędników, a Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego sprawdzają czy ci co 24 stycznia nie zdali egzaminu, oblali go słusznie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!