Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

28 września 2021 r.
6:36

Kilkunastu szefów klinik szpitala nr 1 w Lublinie. I jeden ważny apel do pacjentów

370 42 A A
W poniedziałek szefowie kilkunastu klinik Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, apelowali do pacjentów o szczepienia
W poniedziałek szefowie kilkunastu klinik Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, apelowali do pacjentów o szczepienia (fot. Maciej Kaczanowski)

Najmłodszy pacjent z COVID-19, który zmarł w ciągu ostatnich kilku dni miał 28 lat. O życie walczy teraz 23-latek, ale obawiamy się, że nie będziemy w stanie mu pomóc – przyznaje szef intensywnej terapii w SPSK1 w Lublinie. Razem z innymi specjalistami już po raz kolejny apeluje, żeby się szczepić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mamy coraz więcej młodych pacjentów, bez chorób towarzyszących, którzy są niezaszczepieni, ignorują objawy i zgłaszają się do lekarza zbyt późno. 100 proc. pacjentów w naszej klinice to osoby niezaszczepione. W tej chwili mamy sześciu w ostrej fazie i trzech już w przewlekłej – mówi prof. Mirosław Czuczwar, szef Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie.

– W ciągu ostatnich 48 godzin zmarły dwie osoby. I niestety kolejne będą też umierać. Najmłodszy pacjent, który zmarł w ciągu ostatnich kilku dni to 28-latek. W tej chwili o życie walczy 23-latek, ale obawiamy się, że nie będziemy w stanie mu pomóc – dodaje Czuczwar.

Jak zaznacza prof. Czuczwar, skuteczność pozaustrojowej metody ECMO (tzw. płucoserce), którą stosuje się u pacjentów w najcięższym stanie, jest dużo niższa w przypadku COVID-19 niż w przypadku grypy. – W grypie mieliśmy przeżywalność do 75 proc., w COVID-19 mamy śmiertelność 75 proc. – przyznaje profesor.

Apelują do chorych na raka i kobiet w ciąży

W poniedziałek razem z szefami kilkunastu innych klinik Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie, Mirosław Czuczwar apelował, żeby się szczepić. To apel nie tylko do pacjentów, ale też ich rodzin.

– Na 50 pacjentów zgłaszających się codziennie do naszej kliniki tylko 10 jest zaszczepionych, a może nawet mniej. Apelujemy też do rodzin pacjentów, żeby nasza praca i wysiłek, nie kończyły się porażką na skutek zarażenia w domu i infekcją, z którą chory może wrócić do kliniki – tłumaczy prof. Marek Hus, kierownik kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1 w Lublinie. Tłumaczy, że przez to chory, może zagrażać innym pacjentom, którym lekarze są w stanie pomóc.

Do kliniki prof. Husa trafiają chorzy z najcięższymi nowotworami układu krwiotwórczego. – Wymagają bardzo intensywnej chemioterapii, a wielu wypadkach przeszczepu szpiku. Pacjent upośledzony immunologicznie z chorobą nowotworową jest szczególnie narażony na wszelkie infekcje. Dlatego nie ma innego rozwiązania niż szczepienie – zaznacza prof. Hus. Dodaje: – Mieliśmy zachorowania na COVID-19 zarówno wśród chorych przygotowywanych do przeszczepu komórek krwiotwórczych jak i wśród dawców. To powodowało wyłączenie z tej procedury na jakiś czas. Na szczęście nie mieliśmy żadnych zgonów.

COVID-19 jest też śmiertelnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. – Na siedem pacjentek w bardzo ciężkim stanie, udało nam się uratować tylko dwie: jedną po cesarskim cięciu i jedną w ciąży. Cały czas mamy też pacjentki z bardzo licznymi powikłaniami po COVID-19 – podkreśla prof. Anna Kwaśniewska, szefowa Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1. – Nie chciałabym być świadkiem takich sytuacji, jakie przeżyliśmy w poprzedniej fali, że umiera młoda pacjentka, a mąż przychodzi z dzieckiem po wypis. Nasza ostatnia pacjentka, która zmarła w maju, była lekarką, nie była jeszcze zaszczepiona.

Jak podkreśla prof. Kwaśniewska, kobiety w ciąży nawet dwukrotnie częściej chorują na COVID-19 niż inne pacjentki. – Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki przebieg będzie miała choroba – łagodny czy ciężki. Gdybyśmy spojrzeli pod kątem immunologicznym, ciężarna kobieta, jest jak pacjent po przeszczepie, ma zmienioną odpowiedź immunologiczną – tłumaczy szefowa lubelskiej kliniki. Podkreśla też, że są wskazania do szczepień w ciąży. Nie ma też żadnych stwierdzonych objawów u dziecka, jeśli matka szczepiła się przed zajściem w ciążę.

– Większość pacjentów, którzy są do nas przywożeni, są w ciężkim stanie. Znowu mamy sytuację jak w poprzednich falach, gdzie wiele osób jest diagnozowanych dopiero w późnej fazie COVID-19 – zwraca uwagę z kolei uwagę prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie. – Zdarzają się też ozdrowieńcy, którzy się nie zaszczepili i zachorowali drugi raz. Jest to kilkanaście tysięcy osób w skali kraju. To pokazuje, że oni też powinni się szczepić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium