Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

12 września 2020 r.
18:14

Skąd biorą się teorie spiskowe wokół koronawirusa? "W kryzysie łatwo manipuluje się ludźmi"

47 3 A A
Anna Siudem
Anna Siudem (fot. www.asiudem.pl)

Rozmowa z dr Anną Siudem, psychologiem społecznym i psychoterapeutą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego ludzie wierzą w teorie spiskowe związane z pandemią koronawirusa?

- Ludzie potrzebują kontroli nad tym, co się wokół nich dzieje. Chcą wierzyć, że coś od nich zależy, że potrafią to wyjaśnić. Dlatego teorie spiskowe zawsze pojawiały się i świetnie rozwijały w sytuacjach niepewności, lęku, bezradności, bezsilności. Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest tego świetnym przykładem. Człowiek chce sobie z czymś poradzić, znaleźć odpowiedzi w świecie zewnętrznym. Nie jest jednak w stanie wszystkiego naukowo zweryfikować.

• A takie teorie, nawet te najbardziej absurdalne, dają mu gotowe odpowiedzi.

- Kiedy człowiek ma wątpliwości, musi zmierzyć się z zupełnie nowym zjawiskiem, dodatkowo mało namacalnym, zaskakującym, nie zawsze zachowuje się racjonalnie. Na początku ludzie tracą orientację, nie wiedzą co zrobić, jak się ukierunkować. Jeśli wtedy zetkną się z taką teorią, bardzo szybko mogą w nią wierzyć.

W sytuacjach kryzysowych chętniej kierują się w stronę koncepcji, które mimo że nie mają podstaw naukowych, są oparte na silnej argumentacji. Argumenty, które pomagają szybko „poukładać” rzeczywistość dają człowiekowi siłę. Takie sytuacje tworzą idealne warunki dla osób o osobowości psychopatycznej, które mają potrzebę dominacji, narzucania innym swojego sposobu myślenia czy manipulacji. W kryzysie łatwo manipuluje się ludźmi, którzy są niepewni, którymi kieruje przede wszystkim lęk bezsilność. Na takiej samej zasadzie działają np. sekty. Osobowości słabsze skupione wokół silnego przywódcy.

Ludzie podatni na taki wpływ mają poczucie bezpieczeństwa, że są w grupie osób, które myślą podobnie. To często również osoby, które z jakichś powodów straciły zaufanie np. do instytucji czy swoich bliskich. Świetne warunki dla teorii spiskowych czy mitów tworzą też silne podziały społeczne i brak tolerancji.

• Czy człowiek, który uwierzył w coś takiego może zmienić zdanie?

- Takie osoby raczej jeszcze umacniają się w swoich poglądach niż zmieniają zdanie. Chodzi o potrzebę samopotwierdzenia. Jeśli już raz się pod czymś podpisały i przyjęły za prawdę, będą tych poglądów bronić. Ludzie nie lubią utraty wiary w siebie. Jeśli zmieniliby zdanie, musieliby jednocześnie przyznać, że nie mieli racji, że wierzyli w coś, co nie jest prawdą. To z kolei prowadzi do spadku poczucia własnej wartości. Przyznanie się do błędu jest zawsze najtrudniejsze.

• Nawet jeśli dostaną „twarde” naukowe dowody?

- Paradoksalnie właśnie wtedy będą najbardziej bronić swoich dotychczasowych poglądów. W odniesieniu do pandemii koronawirusa może to prowadzić np. do takich sytuacji, z jakimi spotykają się w pracy medycy, kiedy pacjenci potrafią być agresywni czy nie chcą zgodzić się na leczenie.

CoVid-800x100-5s.gif

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

Każdy użytkownik iPhone'a pragnie, aby jego urządzenie służyło mu jak najdłużej. Jednak jak każdy element elektroniczny, bateria w iPhone'ie ma ograniczoną żywotność. Okazuje się jednak, że w dużej mierze to od użytkownika zależy, jak długo będzie nam służyła..

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium