Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 stycznia 2014 r.
17:17
Edytuj ten wpis

Co dalej w sprawie współpracy Lubelszczyzny z Delaware?

0 0 A A

W Delaware piją lubelskie piwo i jedzą nasze czekoladki. Czy jest możliwa partnerska współpraca między Lubelszczyzną a tym bogatym amerykańskim stanem? Lider polonijny Stefan Skielnik uważa, że jest. I chce pomóc.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tuż przed świętami Stefan Skielnik, lider Polonii w amerykańskim stanie Delaware, otrzymał list od marszałka województwa lubelskiego Krzysztofa Hetmana. Jest to odpowiedź na list Skielnika z sierpnia ub. r., w którym zaproponował lubelskim samorządowym nawiązanie współpracy wojewódzko-stanowej. O sprawie pisaliśmy już kilkakrotnie. Krzysztof Hetman odpowiada, że propozycję "przyjął z dużym zainteresowaniem”, a inicjatywa jest "ze wszech stron godna uwagi, w związku z czym przekazana została do dyrektorów właściwych departamentów [...] celem konsultacji i analizy wszystkich możliwych form współpracy”. - Ten fragment przyjmuję, jako deklarację dobrej woli - mówi Stefan Skielnik. "Idea kooperacji jest jak najbardziej szczytna” - zauważa marszałek, ale wymaga uzyskania "zgody ministra właściwego do spraw zagranicznych”. - To też jest zrozumiałe - kontynuuje lider polonijny. A za pewne nieporozumienie uznaje fragment, że "nie bez znaczenia jest fakt, że partnerami miałoby zostać Województwo Lubelskie z podmiotem, który jednostką samorządu terytorialnego nie jest”. Skielnik komentuje: - Stan Delaware, jak każdy inny w Ameryce, oczywiście jest jednostką administracyjną o pełnym wyposażeniu samorządowym do prowadzenia własnej, stanowej polityki wewnętrznej, a nawet w pewny zakresie - zagranicznej. Ostatnio, na przykład, samorządowa legislatura stanu Kolorado, przyjęła suwerenną decyzję dopuszczeniu sprzedaży marihuany. Tak zadecydowali mieszkańcy stanu w głosowaniu powszechnym. Samorząd zaś wykonał wolę ludności. Troska o samorządność terytorialną Delaware jest moim zdaniem przesadna, bowiem takową posiadamy.
W swoim liście marszałek dodaje, że "konieczne jest wzięcie pod uwagę położenia geograficznego i odległości dzielącej stan i region”. Dlatego "możliwe do rozważenia byłoby nawiązanie kontaktów gospodarczych pomiędzy przedsiębiorcami, jak również wspólne działania o charakterze naukowym i promocyjnym (...) Marszałek Hetman wyraża też przekonanie, że "zawarcie porozumienia pomiędzy Województwem Lubelskim a Stanem Delaware byłoby w istocie niezwykłym wydarzeniem”. - Zgadzam się. Dodam, że także precedensowym, za którym mogłyby pójść inne polskie województwa i stany amerykańskie, co uczyniłoby taką pragmatykę... zwykłą i standardową. Stefan Skielnik uważa, że dobrze byłoby wyłonić po obu stronach niewielkie grupy robocze liczące po 3-4 osoby, które pozostając w kontakcie wypracowałyby propozycje dla władz Lubelskiego i Delaware. Dlatego Skielnik powtarza swoją sugestię z wiosny ub. roku, aby przysłać do Delaware delegację mogąca dokonać prezentacji Lubelskiego, zapoznać się z tym, co jest w stanie Delaware oraz rozpocząć poważną rozmowę na temat obszarów wspólnego zainteresowania.
Co ciekawe, rozmowy o kooperacji lubelsko-delarewańskiej mają swoją niemal 20-letnią historię. W listopadzie 1995 roku w największym mieście stanu, Wilmington, gościł ówczesny wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski. Inicjatywę wspierał ówczesny radca ambasady RP w Waszyngtonie, znany lublinian Mariusz Handzlik, który potem zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej. Sprawa współpracy przybrała jednak typowo polski obrót. Po prostu umarła śmiercią naturalną. Jednak nasz region i tak jest obecny w Dalaware. - Współpraca przedsiębiorstw i uczelni została już w Polsce dawno uwolniona spod administrowania zewnętrznego. Dzięki temu, na przykład, powodzeniem w wśród mieszkańców naszego stanu cieszy się... lubelskie piwo "Perła” i czekoladowa konfekcja lubelskiej "Solidarności” - zauważa Stefan Skielnik.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium