Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 stycznia 2016 r.
12:02

Jedna kompania na powiat. Wojsko szykuje nową koncepcję obrony terytorialnej

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 14 A A

Do kwietnia, a może wcześniej, powinna być gotowa koncepcja wojsk obrony terytorialnej. Będą one piątym rodzajem sił zbrojnych i równorzędnym partnerem dla armii zawodowej - zapowiada płk Krzysztof Gaj ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Siły zbrojne mają obecnie 30 batalionów obrony terytorialnej, w całości złożonych z żołnierzy rezerwy. Oznacza to, że jest przygotowane uzbrojenie i sprzęt dla tych oddziałów, a żołnierze zostaną powołani w razie potrzeby.

Były doradca szefa MON Antoniego Macierewicza, a od niedawna szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień SG WP płk Krzysztof Gaj podkreśla jednak, że jednostki obrony terytorialnej muszą istnieć realnie już w czasie pokoju.

"Jeżeli dana jednostka nie istnieje w czasie pokoju, to są marne szanse, żeby ona zaistniała w czasie wojny. Przykład kampanii wrześniowej pokazuje, że jednostki, które istniały w czasie pokoju, przeważnie dobrze lub bardzo dobrze dawały sobie radę w czasie wojny, a te, które dopiero formowano, nie zawsze" - powiedział Gaj w rozmowie z PAP.

Zorganizowanie obrony terytorialnej kraju Macierewicz, niedługo po objęciu funkcji szefa MON, wymienił jako jedno ze swoich najistotniejszych zadań. Zapowiedział wówczas, że w perspektywie roku MON zamierza doprowadzić do zorganizowania i uruchomienia na granicy wschodniej co najmniej trzech brygad.

Jak powiedział płk Gaj, wojsko będzie starało się do końca 2016 r. nie tylko powołać dowództwa tych brygada, ale i ukompletować bataliony. Dodał, że w pierwszej kolejności powstaną brygady na północnym wschodzie Polski. Wojsko zastanawia się jeszcze, które garnizony wybrać. Docelowo brygad obrony terytorialnej różnych typów ma być kilkanaście.

W Sztabie Generalnym trwają obecnie prace nad koncepcją obrony terytorialnej. "Chcielibyśmy, aby nie później niż w kwietniu te prace się zakończyły" - powiedział płk Gaj.

Zastrzegł, że póki koncepcja nie będzie gotowa, za wcześnie na podawanie dokładnych liczb, jednak obrona terytorialna miałaby w czasie pokoju liczyć kilkanaście tysięcy żołnierzy, a na czas wojny rozrastać się do wielokrotnie większych rozmiarów.

Jak zapowiadał szef MON, wojska obrony terytorialnej będą nowym, piątym rodzajem sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. "Oznacza to, że powstaje równorzędny partner wojsk operacyjnych, a nie młodszy brat czy +wojsko trzeciej kategorii+" - wyjaśnił płk Gaj. Przyznał, że byłoby to rozwiązanie unikatowe, ale - jak podkreślił - dostosowane do realiów krajowych.

Ochotnicy, którzy chcieliby służyć w obronie terytorialnej, na co dzień będą żyć i pracować w cywilu. Co jakiś czas mają zakładać mundury, by szkolić się i ćwiczyć. "Ideałem byłoby, gdyby się znalazły środki finansowe i rozwiązania prawne, które by pozwoliły na szkolenie weekendowe dwa dni w miesiącu" - powiedział płk Gaj. "Będzie nam przyświecał cel, żeby cały batalion lub jego część jechały na poważniejsze ćwiczenia na poligonie raz w roku, np. na dwa tygodnie" - dodał.

Płk Gaj podkreślił, że dla żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych szkolenie w trybie weekendowym byłoby niczym więcej jak podtrzymywaniem nawyków. Natomiast w przypadku członków rozmaitych organizacji i grup proobronnych wojsko jest w stanie powołać ich na około dwutygodniowe ćwiczenia, by sprawdzić ich umiejętności i zdecydować, czy wystarczą im cykliczne szkolenia jak żołnierzom NSR i innym rezerwistom, czy też taki ochotnik potrzebuje dodatkowego przeszkolenia w jakimś konkretnym ograniczonym zakresie. Z kolei kandydaci bez żadnego doświadczenia wojskowego powinni trafić do szkolenia przygotowawczego podobnie jak kandydaci do służby zawodowej.

Jak mówi płk Gaj, wojska obrony terytorialnej powinny składać z dwóch filarów. Pierwszy z nich to komponent "pozostający w danym miejscu". Ma on składać się z pododdziałów różnego typu, specjalizujących się w takich zadaniach jak np. ochrona ważnej infrastruktury, likwidowanie grup dywersyjnych przeciwnika, jeśliby przeniknęły na nasze tyły, albo działania na tyłach przeciwnika, jeśli jego wojska wkroczyłyby w głąb naszego terytorium i opanowały jego część.

Autorzy koncepcji przyjmują, że średnio jedna kompania tego komponentu obrony terytorialnej będzie przypadała na powiat. Będzie to lekka piechota wyposażona nie tylko w broń osobistą, ale i cięższe uzbrojenie - karabiny maszynowe, moździerze, granatniki, a także broń przeciwpancerną o większych możliwościach. Wspierać ją będą elementy łączności, zabezpieczenia technicznego i medycznego oraz pododdziały zaopatrujące. Jak mówił płk Gaj w listopadzie 2015 r. na posiedzeniu sejmowej komisji obrony, w czasie wojny ten komponent mógłby liczyć w przybliżeniu ok. 46 tys. żołnierzy.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 08:35
0
Panie pułkowniku
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:05
0
tylko szwejki do lasu niech nie chodzą ,tam jest strasznie wq-rwiony gajowy,jeszcze tak go trzesie od 45r,poza tym mam nadzieje wszyscy na głwe ,znaczy łeb,zdrowi??
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:03
0
super bedom klechom krzyżyków pilnowali i wiency w czasie uroczystości ,jak zmarzną ,albo słonce łeb wysuszy to zmądrzeją
Avatar
Gucio / 19 stycznia 2016 o 19:48
0

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

od KUL , szybko pójdzie :)

A TAK PO PRAWDZIE -CZEGO TU BRONIĆ ? POSTSOLIDARUCHOWYCH CWANIAKÓW RÓŻNYCH MAŚCI, KTÓRZY TUMANIĄ NARÓD ? CZY MOŻE KSIĘŻNEJ MAGNATERII ,KTÓRA OBIECUJE RAJ PO ŚMIERCI ? A MOŻE OBECNEJ WŁADZY,KTÓRA W ZASADZIE JEST TYLKO OD USTAWIANIA SWOICH ? MŁODZIEŻ JUŻ JEST ROZGARNIĘTA I NA ŻADNE WZNIOSŁE HASEŁKA NIE DA SIĘ NABRAĆ !!! WOLI ONA STĄD SPIER..IĆ ,CO DOWODZI JEJ MĄDROŚCI !!!

nie wiesz ?

majątków Kulczyków, Solorzy, Sołowowów, Czarneckich, Jakubasów , Stokłosó, Pazganów itd. itd

nie wiesz ?

majątków Kulczyków, Solorzy, Sołowowów, Czarneckich, Jakubasów , Stokłosó, Pazganów itd. itd

rozwiń
Avatar
Karol / 19 stycznia 2016 o 19:43
0

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

koszary od KUL , szybko pójdzie :)

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 18:03
0
W kążdej kompani jeden kapelan przynajmniej w randze Generała brygady z pensją 10 tyś EURO oczywiście wolne od podatku.
Avatar
Maciek83 / 19 stycznia 2016 o 16:42
0

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 15:49
0
dobrze! tak ma być! Miesiąc wojny musimy wytrzymać sami!
Avatar
jOOj / 19 stycznia 2016 o 15:20
0

ja się stawie jako żołnierz rezerwy zaraz po obecnie rządzących lub ich synach... czyli nigdy... a biorąc ich za wzór patriotyzmu spierdzielę na "wygnanie" z rodziną najszybciej jak się da i póki się da... Mam nawet przygotowane "środki" na ten cel... Żeby bronić "ojczyzny" to musi mi oferować więcej (czytaj zabierać mniej...) niż inne kraje. Podobnie było podczas zaborów... nikt nie chciał walczyć za "ojczyzne" i jeśli obecne "elyty" nie skumają dlaczego to niech się nie zdziwią jak już wywołają konflikt zbrojny...!

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 14:19
0
A TAK PO PRAWDZIE -CZEGO TU BRONIĆ ? POSTSOLIDARUCHOWYCH CWANIAKÓW RÓŻNYCH MAŚCI, KTÓRZY TUMANIĄ NARÓD ? CZY MOŻE KSIĘŻNEJ MAGNATERII ,KTÓRA OBIECUJE RAJ PO ŚMIERCI ? A MOŻE OBECNEJ WŁADZY,KTÓRA W ZASADZIE JEST TYLKO OD USTAWIANIA SWOICH ? MŁODZIEŻ JUŻ JEST ROZGARNIĘTA I NA ŻADNE WZNIOSŁE HASEŁKA NIE DA SIĘ NABRAĆ !!! WOLI ONA STĄD SPIER..IĆ ,CO DOWODZI JEJ MĄDROŚCI !!!
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 o 08:35
0
Panie pułkowniku
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:05
0
tylko szwejki do lasu niech nie chodzą ,tam jest strasznie wq-rwiony gajowy,jeszcze tak go trzesie od 45r,poza tym mam nadzieje wszyscy na głwe ,znaczy łeb,zdrowi??
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 21:03
0
super bedom klechom krzyżyków pilnowali i wiency w czasie uroczystości ,jak zmarzną ,albo słonce łeb wysuszy to zmądrzeją
Avatar
Gucio / 19 stycznia 2016 o 19:48
0

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

od KUL , szybko pójdzie :)

A TAK PO PRAWDZIE -CZEGO TU BRONIĆ ? POSTSOLIDARUCHOWYCH CWANIAKÓW RÓŻNYCH MAŚCI, KTÓRZY TUMANIĄ NARÓD ? CZY MOŻE KSIĘŻNEJ MAGNATERII ,KTÓRA OBIECUJE RAJ PO ŚMIERCI ? A MOŻE OBECNEJ WŁADZY,KTÓRA W ZASADZIE JEST TYLKO OD USTAWIANIA SWOICH ? MŁODZIEŻ JUŻ JEST ROZGARNIĘTA I NA ŻADNE WZNIOSŁE HASEŁKA NIE DA SIĘ NABRAĆ !!! WOLI ONA STĄD SPIER..IĆ ,CO DOWODZI JEJ MĄDROŚCI !!!

nie wiesz ?

majątków Kulczyków, Solorzy, Sołowowów, Czarneckich, Jakubasów , Stokłosó, Pazganów itd. itd

nie wiesz ?

majątków Kulczyków, Solorzy, Sołowowów, Czarneckich, Jakubasów , Stokłosó, Pazganów itd. itd

rozwiń
Avatar
Karol / 19 stycznia 2016 o 19:43
0

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

koszary od KUL , szybko pójdzie :)

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 18:03
0
W kążdej kompani jeden kapelan przynajmniej w randze Generała brygady z pensją 10 tyś EURO oczywiście wolne od podatku.
Avatar
Maciek83 / 19 stycznia 2016 o 16:42
0

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 15:49
0
dobrze! tak ma być! Miesiąc wojny musimy wytrzymać sami!
Avatar
jOOj / 19 stycznia 2016 o 15:20
0

ja się stawie jako żołnierz rezerwy zaraz po obecnie rządzących lub ich synach... czyli nigdy... a biorąc ich za wzór patriotyzmu spierdzielę na "wygnanie" z rodziną najszybciej jak się da i póki się da... Mam nawet przygotowane "środki" na ten cel... Żeby bronić "ojczyzny" to musi mi oferować więcej (czytaj zabierać mniej...) niż inne kraje. Podobnie było podczas zaborów... nikt nie chciał walczyć za "ojczyzne" i jeśli obecne "elyty" nie skumają dlaczego to niech się nie zdziwią jak już wywołają konflikt zbrojny...!

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 o 14:19
0
A TAK PO PRAWDZIE -CZEGO TU BRONIĆ ? POSTSOLIDARUCHOWYCH CWANIAKÓW RÓŻNYCH MAŚCI, KTÓRZY TUMANIĄ NARÓD ? CZY MOŻE KSIĘŻNEJ MAGNATERII ,KTÓRA OBIECUJE RAJ PO ŚMIERCI ? A MOŻE OBECNEJ WŁADZY,KTÓRA W ZASADZIE JEST TYLKO OD USTAWIANIA SWOICH ? MŁODZIEŻ JUŻ JEST ROZGARNIĘTA I NA ŻADNE WZNIOSŁE HASEŁKA NIE DA SIĘ NABRAĆ !!! WOLI ONA STĄD SPIER..IĆ ,CO DOWODZI JEJ MĄDROŚCI !!!
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 1 0

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 7

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 38 35

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 11 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 132 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!