Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 stycznia 2016 r.
12:02

Jedna kompania na powiat. Wojsko szykuje nową koncepcję obrony terytorialnej

Autor: Zdjęcie autora Kurier PAP
0 14 A A

Do kwietnia, a może wcześniej, powinna być gotowa koncepcja wojsk obrony terytorialnej. Będą one piątym rodzajem sił zbrojnych i równorzędnym partnerem dla armii zawodowej - zapowiada płk Krzysztof Gaj ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Siły zbrojne mają obecnie 30 batalionów obrony terytorialnej, w całości złożonych z żołnierzy rezerwy. Oznacza to, że jest przygotowane uzbrojenie i sprzęt dla tych oddziałów, a żołnierze zostaną powołani w razie potrzeby.

Były doradca szefa MON Antoniego Macierewicza, a od niedawna szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień SG WP płk Krzysztof Gaj podkreśla jednak, że jednostki obrony terytorialnej muszą istnieć realnie już w czasie pokoju.

"Jeżeli dana jednostka nie istnieje w czasie pokoju, to są marne szanse, żeby ona zaistniała w czasie wojny. Przykład kampanii wrześniowej pokazuje, że jednostki, które istniały w czasie pokoju, przeważnie dobrze lub bardzo dobrze dawały sobie radę w czasie wojny, a te, które dopiero formowano, nie zawsze" - powiedział Gaj w rozmowie z PAP.

Zorganizowanie obrony terytorialnej kraju Macierewicz, niedługo po objęciu funkcji szefa MON, wymienił jako jedno ze swoich najistotniejszych zadań. Zapowiedział wówczas, że w perspektywie roku MON zamierza doprowadzić do zorganizowania i uruchomienia na granicy wschodniej co najmniej trzech brygad.

Jak powiedział płk Gaj, wojsko będzie starało się do końca 2016 r. nie tylko powołać dowództwa tych brygada, ale i ukompletować bataliony. Dodał, że w pierwszej kolejności powstaną brygady na północnym wschodzie Polski. Wojsko zastanawia się jeszcze, które garnizony wybrać. Docelowo brygad obrony terytorialnej różnych typów ma być kilkanaście.

W Sztabie Generalnym trwają obecnie prace nad koncepcją obrony terytorialnej. "Chcielibyśmy, aby nie później niż w kwietniu te prace się zakończyły" - powiedział płk Gaj.

Zastrzegł, że póki koncepcja nie będzie gotowa, za wcześnie na podawanie dokładnych liczb, jednak obrona terytorialna miałaby w czasie pokoju liczyć kilkanaście tysięcy żołnierzy, a na czas wojny rozrastać się do wielokrotnie większych rozmiarów.

Jak zapowiadał szef MON, wojska obrony terytorialnej będą nowym, piątym rodzajem sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. "Oznacza to, że powstaje równorzędny partner wojsk operacyjnych, a nie młodszy brat czy +wojsko trzeciej kategorii+" - wyjaśnił płk Gaj. Przyznał, że byłoby to rozwiązanie unikatowe, ale - jak podkreślił - dostosowane do realiów krajowych.

Ochotnicy, którzy chcieliby służyć w obronie terytorialnej, na co dzień będą żyć i pracować w cywilu. Co jakiś czas mają zakładać mundury, by szkolić się i ćwiczyć. "Ideałem byłoby, gdyby się znalazły środki finansowe i rozwiązania prawne, które by pozwoliły na szkolenie weekendowe dwa dni w miesiącu" - powiedział płk Gaj. "Będzie nam przyświecał cel, żeby cały batalion lub jego część jechały na poważniejsze ćwiczenia na poligonie raz w roku, np. na dwa tygodnie" - dodał.

Płk Gaj podkreślił, że dla żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych szkolenie w trybie weekendowym byłoby niczym więcej jak podtrzymywaniem nawyków. Natomiast w przypadku członków rozmaitych organizacji i grup proobronnych wojsko jest w stanie powołać ich na około dwutygodniowe ćwiczenia, by sprawdzić ich umiejętności i zdecydować, czy wystarczą im cykliczne szkolenia jak żołnierzom NSR i innym rezerwistom, czy też taki ochotnik potrzebuje dodatkowego przeszkolenia w jakimś konkretnym ograniczonym zakresie. Z kolei kandydaci bez żadnego doświadczenia wojskowego powinni trafić do szkolenia przygotowawczego podobnie jak kandydaci do służby zawodowej.

Jak mówi płk Gaj, wojska obrony terytorialnej powinny składać z dwóch filarów. Pierwszy z nich to komponent "pozostający w danym miejscu". Ma on składać się z pododdziałów różnego typu, specjalizujących się w takich zadaniach jak np. ochrona ważnej infrastruktury, likwidowanie grup dywersyjnych przeciwnika, jeśliby przeniknęły na nasze tyły, albo działania na tyłach przeciwnika, jeśli jego wojska wkroczyłyby w głąb naszego terytorium i opanowały jego część.

Autorzy koncepcji przyjmują, że średnio jedna kompania tego komponentu obrony terytorialnej będzie przypadała na powiat. Będzie to lekka piechota wyposażona nie tylko w broń osobistą, ale i cięższe uzbrojenie - karabiny maszynowe, moździerze, granatniki, a także broń przeciwpancerną o większych możliwościach. Wspierać ją będą elementy łączności, zabezpieczenia technicznego i medycznego oraz pododdziały zaopatrujące. Jak mówił płk Gaj w listopadzie 2015 r. na posiedzeniu sejmowej komisji obrony, w czasie wojny ten komponent mógłby liczyć w przybliżeniu ok. 46 tys. żołnierzy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 r. o 08:35
Panie pułkowniku
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 21:05
tylko szwejki do lasu niech nie chodzą ,tam jest strasznie wq-rwiony gajowy,jeszcze tak go trzesie od 45r,poza tym mam nadzieje wszyscy na głwe ,znaczy łeb,zdrowi??
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 21:03
super bedom klechom krzyżyków pilnowali i wiency w czasie uroczystości ,jak zmarzną ,albo słonce łeb wysuszy to zmądrzeją
Avatar
Gucio / 19 stycznia 2016 r. o 19:48

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

od KUL , szybko pójdzie :)

A TAK PO PRAWDZIE -CZEGO TU BRONIĆ ? POSTSOLIDARUCHOWYCH CWANIAKÓW RÓŻNYCH MAŚCI, KTÓRZY TUMANIĄ NARÓD ? CZY MOŻE KSIĘŻNEJ MAGNATERII ,KTÓRA OBIECUJE RAJ PO ŚMIERCI ? A MOŻE OBECNEJ WŁADZY,KTÓRA W ZASADZIE JEST TYLKO OD USTAWIANIA SWOICH ? MŁODZIEŻ JUŻ JEST ROZGARNIĘTA I NA ŻADNE WZNIOSŁE HASEŁKA NIE DA SIĘ NABRAĆ !!! WOLI ONA STĄD SPIER..IĆ ,CO DOWODZI JEJ MĄDROŚCI !!!

nie wiesz ?

majątków Kulczyków, Solorzy, Sołowowów, Czarneckich, Jakubasów , Stokłosó, Pazganów itd. itd

nie wiesz ?

majątków Kulczyków, Solorzy, Sołowowów, Czarneckich, Jakubasów , Stokłosó, Pazganów itd. itd

rozwiń
Avatar
Karol / 19 stycznia 2016 r. o 19:43

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

koszary od KUL , szybko pójdzie :)

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 18:03
W kążdej kompani jeden kapelan przynajmniej w randze Generała brygady z pensją 10 tyś EURO oczywiście wolne od podatku.
Avatar
Maciek83 / 19 stycznia 2016 r. o 16:42

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 15:49
dobrze! tak ma być! Miesiąc wojny musimy wytrzymać sami!
Avatar
jOOj / 19 stycznia 2016 r. o 15:20

ja się stawie jako żołnierz rezerwy zaraz po obecnie rządzących lub ich synach... czyli nigdy... a biorąc ich za wzór patriotyzmu spierdzielę na "wygnanie" z rodziną najszybciej jak się da i póki się da... Mam nawet przygotowane "środki" na ten cel... Żeby bronić "ojczyzny" to musi mi oferować więcej (czytaj zabierać mniej...) niż inne kraje. Podobnie było podczas zaborów... nikt nie chciał walczyć za "ojczyzne" i jeśli obecne "elyty" nie skumają dlaczego to niech się nie zdziwią jak już wywołają konflikt zbrojny...!

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 14:19
A TAK PO PRAWDZIE -CZEGO TU BRONIĆ ? POSTSOLIDARUCHOWYCH CWANIAKÓW RÓŻNYCH MAŚCI, KTÓRZY TUMANIĄ NARÓD ? CZY MOŻE KSIĘŻNEJ MAGNATERII ,KTÓRA OBIECUJE RAJ PO ŚMIERCI ? A MOŻE OBECNEJ WŁADZY,KTÓRA W ZASADZIE JEST TYLKO OD USTAWIANIA SWOICH ? MŁODZIEŻ JUŻ JEST ROZGARNIĘTA I NA ŻADNE WZNIOSŁE HASEŁKA NIE DA SIĘ NABRAĆ !!! WOLI ONA STĄD SPIER..IĆ ,CO DOWODZI JEJ MĄDROŚCI !!!
Avatar
Gość / 20 stycznia 2016 r. o 08:35
Panie pułkowniku
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 21:05
tylko szwejki do lasu niech nie chodzą ,tam jest strasznie wq-rwiony gajowy,jeszcze tak go trzesie od 45r,poza tym mam nadzieje wszyscy na głwe ,znaczy łeb,zdrowi??
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 21:03
super bedom klechom krzyżyków pilnowali i wiency w czasie uroczystości ,jak zmarzną ,albo słonce łeb wysuszy to zmądrzeją
Avatar
Gucio / 19 stycznia 2016 r. o 19:48

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

od KUL , szybko pójdzie :)

A TAK PO PRAWDZIE -CZEGO TU BRONIĆ ? POSTSOLIDARUCHOWYCH CWANIAKÓW RÓŻNYCH MAŚCI, KTÓRZY TUMANIĄ NARÓD ? CZY MOŻE KSIĘŻNEJ MAGNATERII ,KTÓRA OBIECUJE RAJ PO ŚMIERCI ? A MOŻE OBECNEJ WŁADZY,KTÓRA W ZASADZIE JEST TYLKO OD USTAWIANIA SWOICH ? MŁODZIEŻ JUŻ JEST ROZGARNIĘTA I NA ŻADNE WZNIOSŁE HASEŁKA NIE DA SIĘ NABRAĆ !!! WOLI ONA STĄD SPIER..IĆ ,CO DOWODZI JEJ MĄDROŚCI !!!

nie wiesz ?

majątków Kulczyków, Solorzy, Sołowowów, Czarneckich, Jakubasów , Stokłosó, Pazganów itd. itd

nie wiesz ?

majątków Kulczyków, Solorzy, Sołowowów, Czarneckich, Jakubasów , Stokłosó, Pazganów itd. itd

rozwiń
Avatar
Karol / 19 stycznia 2016 r. o 19:43

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

koszary od KUL , szybko pójdzie :)

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 18:03
W kążdej kompani jeden kapelan przynajmniej w randze Generała brygady z pensją 10 tyś EURO oczywiście wolne od podatku.
Avatar
Maciek83 / 19 stycznia 2016 r. o 16:42

Czyli jak dobrze rozumiem przynajmniej jedna jednostka wojskowa w powiecie.Ok. Jestem  za. Ale to trochę musi potrwać (wykupienie terenów, ich uzbrojenie, wybudowanie koszar itp.)

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 15:49
dobrze! tak ma być! Miesiąc wojny musimy wytrzymać sami!
Avatar
jOOj / 19 stycznia 2016 r. o 15:20

ja się stawie jako żołnierz rezerwy zaraz po obecnie rządzących lub ich synach... czyli nigdy... a biorąc ich za wzór patriotyzmu spierdzielę na "wygnanie" z rodziną najszybciej jak się da i póki się da... Mam nawet przygotowane "środki" na ten cel... Żeby bronić "ojczyzny" to musi mi oferować więcej (czytaj zabierać mniej...) niż inne kraje. Podobnie było podczas zaborów... nikt nie chciał walczyć za "ojczyzne" i jeśli obecne "elyty" nie skumają dlaczego to niech się nie zdziwią jak już wywołają konflikt zbrojny...!

Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 14:19
A TAK PO PRAWDZIE -CZEGO TU BRONIĆ ? POSTSOLIDARUCHOWYCH CWANIAKÓW RÓŻNYCH MAŚCI, KTÓRZY TUMANIĄ NARÓD ? CZY MOŻE KSIĘŻNEJ MAGNATERII ,KTÓRA OBIECUJE RAJ PO ŚMIERCI ? A MOŻE OBECNEJ WŁADZY,KTÓRA W ZASADZIE JEST TYLKO OD USTAWIANIA SWOICH ? MŁODZIEŻ JUŻ JEST ROZGARNIĘTA I NA ŻADNE WZNIOSŁE HASEŁKA NIE DA SIĘ NABRAĆ !!! WOLI ONA STĄD SPIER..IĆ ,CO DOWODZI JEJ MĄDROŚCI !!!
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

16-latek okradł wujka i tatę. Zabrał 45 tys. zł

16-latek okradł wujka i tatę. Zabrał 45 tys. zł

Dwóch nastolatków włamało się do zakładu wulkanizacyjnego w Parczewie. Ukradli 45 tys. zł. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że jeden z nich okradł własnego wujka.

LUK Lublin gra z BBTS Bielsko-Biała. Szybko wrócić do wygrywania

LUK Lublin gra z BBTS Bielsko-Biała. Szybko wrócić do wygrywania

LUK Lublin zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza w niedzielę, o godzinie 14.45.

"Chopcy z Roosvelta" dwukrotnie w Teatrze Starym
3 lutego 2023, 19:00

"Chopcy z Roosvelta" dwukrotnie w Teatrze Starym

Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka 18) zaprasza na pokazy przedstawienia "Chopcy z Roosvelta" Teatru Nowego z Zabrza. Spektakl będzie można zobaczyć 3 lutego o godz. 19 i 4 lutego o godz. 17.

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

Muzeum, w którym kapie na głowę. Każda wpłata się liczy

– Już niejednokrotnie okazaliście nam zaufanie i wsparcie – doceniają twórcy Muzeum Osiedli Mieszkaniowych, którzy zbierają fundusze by móc kontynuować działalność i utrzymać siedzibę na skraju osiedla projektowanego przez Zofię i Oskara Hansen.

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

Skoki narciarskie. W weekend zawody na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf

W weekend najlepsi skoczkowie świata rywalizować będą na skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf. Będzie to tym samym inauguracja zawodów Pucharu Świata w lotach narciarskich. Naszą kadrę reprezentować będzie pięciu zawodników

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu pod Białą Podlaską. Wstęp „co łaska”

Koncert w mieszkaniu? To możliwe i do tego wstęp „co łaska”. Tym razem, w Czosnówce pod Białą Podlaską wystąpi Patryk Pietrzak.

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Najdłuższy autobus w mieście już wozi pasażerów

Jest długi i niskopodłogowy. Do tego ma półhybrydowy napęd. To nowy autobus Solaris, który właśnie wyjechał na bialskie ulice.

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Ponad 5,4 mln zł dodatkowego dofinansowania – z czego ponad 3 mln zł stanowią Fundusze Europejskie, a ponad 2,2 mln zł to pieniądze z Budżetu Państwa – Zarząd Województwa Lubelskiego kieruje na projekt dotyczący przebudowy części szpitala, w tym gruntownej przebudowy Oddziałów: Hematologii, Onkologii, Anestezjologii i Polikliniki, a także doposażenie części obszarów udzielania świadczeń.

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!