Towarzystwo Jana Karskiego, którego prezesem jest lublinianin Kazimierz Pawełek, zostało wyróżnione prestiżowym Medalem Tolerancji.
Otrzymują je organizacje i osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz zwalczania przejawów nacjonalizmu, szowinizmu i antysemityzmu oraz dla budowania stosunków międzywyznaniowych i narodowościowych na zasadach równoprawności.
W bieżącej edycji tego wyróżnienia uhonorowano związane z Kazimierzem i Lublinem Towarzystwo Jana Karskiego. Doceniono je za kultywowanie pamięci patrona Towarzystwa, jak też podejmowanie działań na rzecz budowania porozumienia i dialogu, zwalczania nietolerancji, nienawiści i antysemityzmu.
A generalnie – za propagowanie działa swego patrona, m.in. poprzez Nagrodę Orła Jana Karskiego, która cieszy się prestiżem jednej z najważniejszych, przyznawanych w Polsce.
Innymi laureatami tegorocznych Medali Tolerancji zostały organizacje: Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych.
Indywidualnie zaś: norweska artystka pochodzenia żydowskiego Bente Kahan, inicjatorka restauracji słynnej wrocławskiej Synagogi pod Bocianem, wykonawczyni pieśni żydowskich;
dr Uri Huppert, jerozolimski prawnik i jeden z liderów dialogu polsko-żydowskiego, autor kilku książek poświęconych walce z nietolerancją i fanatyzmowi;
Andrzej Wielowieyski, legendarna postać opozycji, były wicemarszałek Senatu RP;
Ryszard Kalisz, poseł SLD (Wielowieyski i Kalisz za szacunek i wspieranie inaczej myślących);
prof. Bronisław Łagowski – "za cywilną odwagę głoszenia rzeczy kontrowersyjnych i niepopularnych”.
W imieniu Towarzystwa Jana Karskiego medal i dyplom wyróżnienia przyjął jego wiceprezes ambasador Eugeniusz Wyzner, który zaprezentował list nieobecnego z powodu choroby prezesa Towarzystwa, red. Kazimierza Pawełka. Czytamy w nim m.in.:
"Znany francuski pisarz i humanista Antoine de Saint-Exupery sformułował stwierdzenie, że "Uwłaszczanie godności człowieka jest przestępstwem”.
Ta myśl jakże bliska jest temu, co ma jakby wypisane na swoich sztandarach Ekumeniczna Fundacja TOLERANCJA, jak też to, co głosił jej wieloletni przewodniczący, profesor Tadeusz Zieliński, że "Tolerancja to magiczne słowo.
Wciąż budzi skrajne emocje: od najpełniejszej aprobaty po fanatyczny wprost gniew tych, którzy nie są w stanie pogodzić się z jakąkolwiek odmiennością”.
Jeden z najsławniejszych Polaków czasów drugiej wojny światowej i późniejszych, Jan Karski, całym swoim życiem, a szczególnie walką z okupantem hitlerowskim i jego rasistowskimi hasłami oraz poniżaniem krzywdzonych udowodnił potrzebę zwalczania ksenofobii i antysemityzmu oraz działania na rzecz tolerancji, wielopoglądowości i ponadreligijności.
Kontynuatorem poglądów Profesora i wykonawcą jego testamentu jest nasze Towarzystwo, noszące imię Jana Karskiego. Niechaj w tym miejscu wolno mi będzie stwierdzić, że razem z członkami Ekumenicznej Fundacji "Tolerancja”, laureatami waszych nagród oraz niezliczoną ilością ludzi dobrej woli, stanowimy wielką rodzinę wyznawców myśli francuskiego humanisty i pisarza, że "Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem”.
W tym miejscu pragnę wyrazić niedające się opisać zadowolenie, a w dużej mierze i zaskoczenie, nagrodą przyznaną Towarzystwu Jana Karskiego. Jesteśmy bowiem skromną organizacją działająca poza wszelkimi strukturami organizacji rządowych, samorządowych i związkowych.
Stanowimy grupę osób o różnych statusach społecznych i zawodowych, którym bliska jest osoba, działalność oraz idee głoszone przez naszego patrona. Niejako w jego imieniu przyznawane są przez naszą kapitułę coroczne nagrody: Orły Jana Karskiego.
Jest to figurka Orła zafrasowanego losem naszej ojczyzny, która postać wymyślił sam Jan Karski. W tym miejscu muszę z satysfakcją stwierdzić, że wśród nagrodzonych znajduje się kilka osób, które zostały laureatami i waszych i naszych wyróżnień.
To jeszcze jeden dowód jak wiele łączy nasze organizacje. (...) Przesyłając słowa podziękowania za przyznane wyróżnienie, pragnę zapewnić, że będzie ono dla wszystkich naszych członków dodatkowym bodźcem do działalności w walce z przejawami rasizmu i ksenofobii.
I niechaj ta idea prowadzi nas do Ojczyzny wolnej od braku poszanowania godności człowieka i jego poglądów.