Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 listopada 2010 r.
9:32
Edytuj ten wpis

Towarzystwo Jana Karskiego z Medalem Tolerancji

0 0 A A

Towarzystwo Jana Karskiego, którego prezesem jest lublinianin Kazimierz Pawełek, zostało wyróżnione prestiżowym Medalem Tolerancji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Medale Tolerancji rozdano w Teatrze Żydowskim w Warszawie już po raz trzynasty. Są one corocznie przyznawane przez Ekumeniczną Fundację Tolerancji.

Otrzymują je organizacje i osoby szczególnie zasłużone w działalności na rzecz zwalczania przejawów nacjonalizmu, szowinizmu i antysemityzmu oraz dla budowania stosunków międzywyznaniowych i narodowościowych na zasadach równoprawności.

W bieżącej edycji tego wyróżnienia uhonorowano związane z Kazimierzem i Lublinem Towarzystwo Jana Karskiego. Doceniono je za kultywowanie pamięci patrona Towarzystwa, jak też podejmowanie działań na rzecz budowania porozumienia i dialogu, zwalczania nietolerancji, nienawiści i antysemityzmu.

A generalnie – za propagowanie działa swego patrona, m.in. poprzez Nagrodę Orła Jana Karskiego, która cieszy się prestiżem jednej z najważniejszych, przyznawanych w Polsce.

Innymi laureatami tegorocznych Medali Tolerancji zostały organizacje: Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych.

Indywidualnie zaś: norweska artystka pochodzenia żydowskiego Bente Kahan, inicjatorka restauracji słynnej wrocławskiej Synagogi pod Bocianem, wykonawczyni pieśni żydowskich;

dr Uri Huppert, jerozolimski prawnik i jeden z liderów dialogu polsko-żydowskiego, autor kilku książek poświęconych walce z nietolerancją i fanatyzmowi;

Andrzej Wielowieyski, legendarna postać opozycji, były wicemarszałek Senatu RP;

Ryszard Kalisz, poseł SLD (Wielowieyski i Kalisz za szacunek i wspieranie inaczej myślących);

prof. Bronisław Łagowski – "za cywilną odwagę głoszenia rzeczy kontrowersyjnych i niepopularnych”.

W imieniu Towarzystwa Jana Karskiego medal i dyplom wyróżnienia przyjął jego wiceprezes ambasador Eugeniusz Wyzner, który zaprezentował list nieobecnego z powodu choroby prezesa Towarzystwa, red. Kazimierza Pawełka. Czytamy w nim m.in.:

"Znany francuski pisarz i humanista Antoine de Saint-Exupery sformułował stwierdzenie, że "Uwłaszczanie godności człowieka jest przestępstwem”.

Ta myśl jakże bliska jest temu, co ma jakby wypisane na swoich sztandarach Ekumeniczna Fundacja TOLERANCJA, jak też to, co głosił jej wieloletni przewodniczący, profesor Tadeusz Zieliński, że "Tolerancja to magiczne słowo.

Wciąż budzi skrajne emocje: od najpełniejszej aprobaty po fanatyczny wprost gniew tych, którzy nie są w stanie pogodzić się z jakąkolwiek odmiennością”.

Jeden z najsławniejszych Polaków czasów drugiej wojny światowej i późniejszych, Jan Karski, całym swoim życiem, a szczególnie walką z okupantem hitlerowskim i jego rasistowskimi hasłami oraz poniżaniem krzywdzonych udowodnił potrzebę zwalczania ksenofobii i antysemityzmu oraz działania na rzecz tolerancji, wielopoglądowości i ponadreligijności.

Kontynuatorem poglądów Profesora i wykonawcą jego testamentu jest nasze Towarzystwo, noszące imię Jana Karskiego. Niechaj w tym miejscu wolno mi będzie stwierdzić, że razem z członkami Ekumenicznej Fundacji "Tolerancja”, laureatami waszych nagród oraz niezliczoną ilością ludzi dobrej woli, stanowimy wielką rodzinę wyznawców myśli francuskiego humanisty i pisarza, że "Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem”.

W tym miejscu pragnę wyrazić niedające się opisać zadowolenie, a w dużej mierze i zaskoczenie, nagrodą przyznaną Towarzystwu Jana Karskiego. Jesteśmy bowiem skromną organizacją działająca poza wszelkimi strukturami organizacji rządowych, samorządowych i związkowych.

Stanowimy grupę osób o różnych statusach społecznych i zawodowych, którym bliska jest osoba, działalność oraz idee głoszone przez naszego patrona. Niejako w jego imieniu przyznawane są przez naszą kapitułę coroczne nagrody: Orły Jana Karskiego.

Jest to figurka Orła zafrasowanego losem naszej ojczyzny, która postać wymyślił sam Jan Karski. W tym miejscu muszę z satysfakcją stwierdzić, że wśród nagrodzonych znajduje się kilka osób, które zostały laureatami i waszych i naszych wyróżnień.

To jeszcze jeden dowód jak wiele łączy nasze organizacje. (...) Przesyłając słowa podziękowania za przyznane wyróżnienie, pragnę zapewnić, że będzie ono dla wszystkich naszych członków dodatkowym bodźcem do działalności w walce z przejawami rasizmu i ksenofobii.

I niechaj ta idea prowadzi nas do Ojczyzny wolnej od braku poszanowania godności człowieka i jego poglądów.





Pozostałe informacje

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

Bogdanka LUK znowu lepsza od Trefla, europejskie puchary w Lublinie!

W spotkaniu rewanżowym o piąte miejsce Bogdanka LUK Lublin pokonała Trefl Gdańsk 3:1. Tym samym w przyszłym sezonie będzie reprezentować nasz kraj w Pucharze Challenge.

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo
27 kwietnia 2024, 20:00

Jazz w DDK Węglin. Marek Pospieszalski solo

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Peryferia. Tym razem wystąpi wystąpi saksofonista Marek Pospieszalski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 27 kwietnia o godzinie 20.00.

Lubelski wieczór w Zgrzycie
27 kwietnia 2024, 20:00

Lubelski wieczór w Zgrzycie

W najbliższą sobotę w Fabryce Kultury Zgrzyt zobaczymy, co ciekawego dzieje się na lubelskiej scenie rockowo – metalowej. Zagrają dwie lubelskie kapele: Slave Keeper i Last Jump oraz gościnnie Iron Head.

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Młodzi Raperzy i Raperki poszukiwani

Tworzysz muzykę a w Twoich żyłach płynie rap? Warsztaty Kultury zapraszają do udziału w konkursie

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Przed nami kolejna zimna noc. IMGW wydaje alert dla Lubelszczyzny

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alerty meteorologiczne dla całej Polski. Przymrozki nie ominą także województwa lubelskiego.

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami

Najbliższe 3 miesiące w policyjnym areszcie spędzi 37-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, który groził śmiercią swoim sąsiadom, strzelał z wiatrówki i rzucał kamieniami w dzieci. Za popełnione czyny grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin
Wybory 2024

Powiat włodawski. Znamy wszystkich wójtów gmin

Znamy rezultaty niedzielnego głosowania. W gminie Włodawa bez zmian, ale mieszkańcy z gmin Wyryki i Stary Brus postanowili, że ich mała ojczyzna potrzebuje diametralnych zmian.

Tymczasowo strach przechodzić

Tymczasowo strach przechodzić

W miniony czwartek na tymczasowym przejściu dla pieszych przy ulicy Filaretów (w pobliżu dawnej kładki łączącej osiedle Piastowskie i osiedle Mickiewicza) doszło do potrącenia pieszego. Mieszkańcy wspomnianych osiedli zorganizowali dziś, 22 kwietnia, spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele rady miasta, rady dzielnicy oraz kierownik Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin.

Przepis na udaną rozmowę o pracę
galeria

Przepis na udaną rozmowę o pracę

22 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja warsztatów Lublin Skills Up. To cykl bezpłatnych spotkań wspierających kompetencje na rynku pracy

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

Operowali na bijącym sercu. Lubelski szpital pionierem metody w regionie

63-letnia pacjentka pomyślnie przeszła operację naprawy dwóch zastawek na pracującym sercu. Lekarze ze szpitala przy ul. Jaczewskiego zastosowali metodę jako pierwsi w województwie.

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Puławska rodzina sokołów się powiększyła

Nie tylko w Lublinie mamy sokolą rodzinę. Na kominie Zakładów Azotowych Puławy wykluły się 4 pisklęta.

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki
galeria

Zwarcie Marty Wcisło z Michałem Moskalem. Poszło o kasę z Bogdanki

Posłanka Marta Wcisło posądza były zarząd LW Bogdanka o "ciche" finansowanie kampanii wyborczej Michała Moskala z PiS. Nie odbywało się to bezpośrednio, ale poprzez szeroko płynące darowizny dla OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, instytucji kultury z okręgu wyborczego Moskala. Te działania miały mu ułatwić uzyskanie mandatu w ostatnich wyborach do parlamentu. Moskal zaprzecza i życzy Marcie Wcisło, aby przekazywała strażakom-ochotnikom, gospodyniom wiejskim jeszcze większe kwoty, niż on w 2023 roku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!