Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

20 kwietnia 2022 r.
17:53

Kraśnik. Uczniowie i rodzice chcą remontu bursy. Co na to władza?

Petycja dotycząca przeprowadzenia kompleksowego remontu internatu przy Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku trafiła do władz powiatu. Czy prace zostaną wykonane jeszcze w tym roku?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Internat funkcjonuje w budynku przylegającym do tego, w którym mieści się nasza szkoła. Oba budynki są ze sobą połączone, dlatego też uczniowie mieszkający w internacie nie muszą wychodzić na zewnątrz by przyjść na lekcje, tylko schodzą na dół – opisuje Grażyna Jach, dyrektorka Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.

Internat przy ZS nr 2 ma 60 miejsc. – Od 2 lat wszystkie są zajęte, ponieważ do naszej szkoły uczęszczają nie tylko młodzi ludzie z powiatu kraśnickiego. Mamy też uczniów z powiatów opolskiego i janowskiego – dodaje Grażyna Jach.

Budynek z internatem jest trzypiętrowy – na parterze jest aula, na I piętrze – pracownie informatyczne, a na II i III piętrze mieszczą się pokoje dla uczniów i łazienki.

– Budynek internatu, podobnie jak i budynek szkoły zostały wybudowane w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku – mówi Grażyna Jach. – W internacie nie był wykonywany wcześniej żaden większy, kompleksowy remont. Były prowadzone tylko prace doraźne w postaci chociażby malowania pokoi. Kilkanaście lat temu była wymieniona także podłoga. Remontowane był też łazienki.

Ale potrzebne są kolejne prace. – Chodzi przede wszystkim o wymianę instalacji elektrycznej, ale także wykonanie instalacji internetowej. Obecnie młodzież korzysta z sieci Wi-Fi, która nie do końca się sprawdza. Lepszym rozwiązaniem jest sieć przewodowa – przyznaje dyrektorka kraśnickiego „Reja”, która od 3 lat zabiega o przeprowadzenie remontu. – Mam nadzieję, że w tym roku to się uda.

Na przeprowadzenie remontu mają nadzieję także uczniowie – mieszkańcy bursy. Do starosty kraśnickiego Andrzeja Rolli wpłynęła petycja sygnowała przez członków Młodzieżowej Rady Internatu przy ZS nr 2 w Kraśniku, którzy zwrócili się z apelem „podjęcia działań przez Zarząd Powiatu Kraśnickiego w zakresie kompleksowego remontu internatu w celu poprawy warunków socjalno-bytowych oraz bezpieczeństwa mieszkańców”. Petycję popisali też rodzice uczniów mieszkających w bursie.

– Remont internatu przy ZS nr 2 w Kraśniku planujemy już od 2 lat – przyznaje Andrzej Rolla, starosta kraśnicki. – Plany takie miał już zarząd powiatu w poprzednim składzie, ale nie udało się tego zrobić. My proponujemy rozgrzeszyć zakres prac, w stosunku do tego co było zaplanowane wcześniej: chodzi o remont łazienek i wentylacji. Obecnie trwa projektowanie, bo chcemy poszerzyć pierwotny projekt o dodatkowe roboty.

Pytanie pozostaje tylko jedno: kiedy ten remont zrobić?

Obecnie nie jestem w stanie na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Możliwości są dwie: albo czekamy na ogłoszenia naboru, do któregoś z programów unijnych, licząc na ewentualne dofinansowanie prac, albo wykonujemy zaplanowane roboty z pieniędzy z budżetu powiatu, bez żadnych dotacji. To jest kwestia do rozważenia nie tylko przez zarząd, ale całą radę powiatu.

Tymczasem wśród robót planowanych do wykonania w ZS nr 2 („w celu dostosowania obiektu do aktualnych wymagań ppoż. a także higieniczno-sanitarnych”) znalazły się m.in. następujące roboty: wydzielenie klatek schodowych w części internatowej poprzez wykonanie odpowiednich przegród ppoż., wymiana istniejących drzwi zejściowych z parteru do piwnicy na drzwi ppoż., wykonanie instalacji przeciwpożarowej wewnętrznej wodnej z hydrantami w budynku głównym w starej części szkoły oraz w części internatowej i wykonanie oświetlenia awaryjnego. Do wykonania jest też instalacja elektryczna i wentylacja mechaniczna, a także prace na terenie samej bursy – wymiana drzwi na drzwi ppoż., remont łazienek, pokoi i korytarzy.

Na część z tych prac zwróciła uwagę Komenda Powiatowa PSP w Kraśniku, która kontrolowała budynki szkoły w 2015 r.

Przed świętami wielkanocnymi petycją dotyczącą remontu internatu przy ZS nr 2 w Kraśniku zajmowali się członkowie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Klaudia Klimczyk czyli Mama Na Obrotach

Gwiazda TikToka jedzie z nowym programem. Odwiedzi dwie miejscowości

Popularność zdobyła dzięki TikTokowi, ale znana jest również ze stund-upu. Klaudia Klimczyk występująca pod pseudonimem Mama Na Obrotach odwiedzi na początku października dwie miejscowości w powiecie tomaszowskim. Jej występy w Łaszczowie i Jarczowie będą biletowane.

Zniszczony dom w Wyrykach

Do czasu odbudowy domu poszkodowana rodzina z Wyryk ma zapewnione mieszkanie zastępcze

Do czasu odbudowy domu poszkodowana rodzina z Wyryk ma zapewnione mieszkanie zastępcze – powiedział PAP wójt gminy Bernard Błaszczuk. Dom został uszkodzony w nocy z 9 na 10 września, gdy nad Polskę wtargnęły rosyjskie drony. Budynek zostanie odbudowany od podstaw na koszt państwa.

Na ulicy Łukasińskiego pracownicy Strabagu całe wakacje układali kostkę na nowo. Od 1 października będzie już można tamtędy jeździć

Gwarancyjne remonty na finiszu. Ale poprawek ten wykonawca może mieć więcej

Z początkiem października zostanie otwarty ruch na Łukasińskiego, a najpewniej do końca miesiąca na Altanowej. Obie te ulice były w ramach remontów pogwarancyjnych naprawiane przez firmę Strabag. Miasto chciałoby, aby ten wykonawca poprawił też inne swoje inwestycje w mieście.

Świdniczanka wygrała drugi mecz z rzędu

Świdniczanka lepsza od Wisły II Kraków

W siedmiu pierwszych występach tylko trzy punkty. W dwóch ostatnich aż sześć „oczek”. Świdniczanka po derbowej wygranej z Avią poszła za ciosem i w meczu na dnie tabeli pokonała u siebie Wisłę II Kraków 4:1.

Bogdan Nowak i jedna z jego rozmówczyń - Jadwiga Kropornicka
galeria

Powrót do wyjątkowo trudnej przeszłości. Książka i reportaż pełne traumatycznych wspomnień

Godziny rozmów, setki zdjęć i nagrań. Gmina Skierbieszów wydaje kolejną wyjątkową książkę. Uzupełnieniem publikacji będzie też filmowy reportaż. Zawarte w nich są wspomnienia trudne, dotyczące czasów wojny i tego, co mieszkańcy Zamojszczyzny przeżyli podczas wysiedleń.

Bryan Griffin rozegrał niezłe zawody

PGE Start Lublin pokonał Górnika Zamek Książ Wałbrzych i zagra w finale Superpucharu Polski

PGE Start zagra w finale Pekao S.A. Superpucharu Polski. W sobotnim półfinale ekipa z Lublina pokonała Górnika Zamek Książ Wałbrzych 80:66.

Protest przeciwko myśliwym
Protest w Lublinie
galeria

Dość przypadkowych śmierci z rąk myśliwych

Kolejna tragedia, kolejny raz usłyszeliśmy „pomyliłem z dzikiem”. Ile tragedii z rąk myśliwych musi się jeszcze wydarzyć? Czy możemy czuć się bezpiecznie? – dopytywali aktywiści z lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego podczas dzisiejszego protestu pod siedzibę Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego przy ul. Wieniawskiej.

Bezpłatna antykoncepcja dla młodych kobiet. Tego chcą posłowie Polski 2050

Bezpłatna antykoncepcja dla młodych kobiet. Tego chcą posłowie Polski 2050

Posłowie Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje bezpłatny dostęp do antykoncepcji dla kobiet w wieku od 18 do 25 lat. Przewidziano w nim także, rozszerzenie antykoncepcji objętej refundacją, dla kobiet powyżej 25 roku życia. Bezpłatne środki antykoncepcji ma finansować NFZ.

Rondo służy już od roku. Teraz ma nazwę stowarzyszenia

Rondo służy już od roku. Teraz ma nazwę stowarzyszenia

Rondo, którym od roku jeżdżą już mieszkańcy, zyskało nazwę najstarszego stowarzyszenia w Białej Podlaskiej. Koło Bialczan złożyło taki wniosek niemal od razu po otwarciu inwestycji.

Sierż. Łukasz Remuszka i st. post. Łukasz Bizoń uratowali życie młodemu mężczyźnie

Sierż. Remuszka i st. post. Bizoń uratowali życie 25-latkowi

Byli na służbie, zrobili to, co do nich należało. Ale gdyby się zawahali i nie podjęli akcji ratowniczej tak szybko, młody mężczyzna mógłby już nie żyć. Dwaj policjanci z Lublina uratowali mu życie.

Magdalena Bożko-Miedzwiecka – dziennikarka, rzeczniczka prasowa. Publikowała w Dzienniku Wschodnim, Newsweeku, Newsweeku Historii, Rzeczpospolitej, Twórczości, Akcencie, Karcie. Laureatka dziennikarskich nagród, m.in. Ostrego Pióra Business Centre Club, nagród w konkursie prasowym Mediów Regionalnych im. Jana Stepka za reportaże historyczne i społeczne, nagród Salus Publica Głównego Inspektora Pracy, nagrody im. Bolesława Prusa Związku Literackich Polskich.

Polska o nim milczała, jakby nigdy nie istniał

Gdyby nie polscy piloci i mieszkańcy niewielkiej lubelskiej miejscowości, nikt by dzisiaj nie wiedział, że to w Woli Osowińskiej pod Radzyniem Podlaskim urodził się założyciel i pierwszy dowódca Dywizjonu 303. Polskie władze skutecznie wymazały pułkownika Zdzisława Krasnodębskiego z kart historii. Ale ludzie nie zapomnieli.

Wiejska zabawa, pacyfikacja i przemarsz partyzantów. Piknik Historyczny w Brodziakach
28 września 2025, 13:30

Wiejska zabawa, pacyfikacja i przemarsz partyzantów. Piknik Historyczny w Brodziakach

Historyczne widowisko będzie zasadniczym punktem niedzielnego pikniku, który w niedzielę (28 września) odbędzie się w Brodziakach pod Biłgorajem.

45-letni mieszkaniec Bełżca potrzebuje pieniędzy na leczenie

Wielka mobilizacja. Ruszyła akcja pomocy dla pana Pawła

Leki, konsultacje lekarskie, dojazdy do Lublina na kolejne cykle chemioterapii - to wszystko sporo kosztuje, a bez tego Paweł Wagner nie zdoła wrócić do zdrowia. Na szczęście mieszkaniec Bełżca może liczyć na wsparcie.

Powodów do radości w półfinale z Włochami Polacy nie mieli zbyt wielu - przegrali 0:3

Mistrzostwa świata siatkarzy: Polska gorsza od Włochów. Zamiast finału, tylko walka o brąz

W meczu półfinałowym mistrzostw świata reprezentacja Polski siatkarzy przegrała z Włochami 0:3 i zagra tylko o brązowy medal z Czechami

Sławomir Gołoś wyszedł z DPS w gminie Jabłoń dzisiaj rano

Pilny komunikat policji. Zaginął pensjonariusz DPS

Policjanci z Parczewa prowadzą intensywne poszukiwania Sławomira Gołosia. Mężczyzna jest podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w gminie Jabłoń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium