Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

24 grudnia 2019 r.
7:47

"To jedyny oddział na cały powiat, gdzie kobiety nie są odsyłane z powodu braku miejsc". Zostanie zamknięty?

82 87 A A
(fot. Archiwum)

Oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu w Kraśniku zostanie zamknięty? Taki scenariusz zakłada jeden z trzech wariantów, które znalazły się w projekcie planu naprawczego zadłużonej placówki. Obszerny dokument trafił już do władz powiatu. – Temat związany ze szpitalem stanie na zarządzie po nowym roku – zapowiada Andrzej Rolla, starosta kraśnicki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O przyszłość oddziału ginekologiczno-położniczego dopytuje jedna z naszych Czytelniczek, która pracuje w szpitalu powiatowym w Kraśniku.

– Jest to jedyny taki oddział na cały powiat, gdzie kobiety nie są odsyłane z powodu braku miejsc, jedyny gdzie nie trzeba leżeć na korytarzu z powodu przepełnienia sal – pisze w e-mailu do redakcji kobieta, która chce pozostać anonimowa. – Jest wykwalifikowany personel, który pracuje ze sobą lata, chwalony, o którym ciepło wypowiadają się pacjentki. Więc dlaczego ten oddział miałby zostać zlikwidowany?

Zarówno dyrektor kraśnickiego szpitala Michał Jedliński jak i starosta kraśnicki Andrzej Rolla podkreślają, że nic co dotyczy lecznicy i oddziału ginekologiczno-położniczego nie jest jeszcze przesądzone.

– Kilka dni temu otrzymałem projekt programu naprawczego szpitala, o przygotowanie którego poprosiłem pana dyrektora Michała Jedlińskiego. Temat związany ze szpitalem stanie na zarządzie po nowym roku – mówi starosta kraśnicki. – W dokumencie znalazło się kilka wariantów i w jednym z nich jest mowa o likwidacji oddziału ginekologii i położnictwa.

W projekcie programu naprawczego szpitala są przygotowane trzy warianty dotyczące tego oddziału, co do których władze powiatu i radni będą musieli się ustosunkować.

– Wymogi sanitarne i konieczność kosztownych inwestycji powodują, że w jednym z przygotowanych wariantów oddział ginekologiczno-położniczy zostanie zamknięty ustawowo przez sanepid, ponieważ bez modernizacji oddziału, nie spełniamy nowych, aktualnie obowiązujących wymogów saniatno-epidemiologicznych – przyznaje Michał Jedliński, dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. – Drugi wariant zakłada planowe, zorganizowane i przemyślane wygaszanie działalności tego oddziału, z jednoczesną poprawą opieki nad pacjentkami w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i w oparciu o najbliższe już zmodernizowane oddziały położnicze. Natomiast w trzecim wariancie założyliśmy rozwój tego oddziału poprzez inwestycje w infrastrukturę, wyposażenie i pracowników.

Zmiany dotyczące tego oddziału są konieczne. – Według statystyk szpitala oddział przynosi rocznie 2,5 miliona strat – mówi starosta. – To są niestety błędy poprzedników. Oddział powinien być już dawno przeniesiony do głównej siedziby szpitala w starym Kraśniku. To nie zostało zrobione, przez co w Kraśniku Fabrycznym jest utrzymywany oddzielny trakt operacyjny i cały personel, a zabiegów nie ma.

Nie bez znaczenia jest też sytuacja demograficzna i spadek urodzeń, choć nie tylko. – W ostatnich latach ten oddział był coraz rzadziej wybierany przez pacjentki, co skutkowało stałym spadkiem urodzeń w naszym szpitalu. Odchodzili lekarze a razem z nimi ubywało pacjentek – mówi dyrektor Jedliński. – Od początku 2019 roku do tej pory mieliśmy tylko 260 porodów, w ubiegłym roku było nieco lepiej – prawie 300. Choć w dalszym ciągu nie jest to nawet jeden poród dziennie, mimo, że w powiecie kraśnickim rodzi się rocznie średnio ok. 800 dzieci.

Ostateczną decyzję dotyczącą zmian czekających szpital podejmie Rada Powiatu w Kraśniku. – Moja propozycja jest taka, aby ten oddział utrzymać, ale przenieść do szpitala w starej części Kraśniku – podkreśla starosta kraśnicki.

e-Wydanie

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pacjentka Kraśnik / 24 grudnia 2019 o 14:48
+19
Zmiana lekarzy i to jak najszybciej. Zero kultury, wyzwiska do pacjentek z powodu chodzenia do innego lekarza, pacjentki z chorobami np.cukrzyca,tarczyca i inne są traktowane jak powietrze,po chamsku badają. Żądają chodzenia do nich prywatnie.
Avatar
Mieszkaniec.1 / 24 grudnia 2019 o 11:24
+18
Nie wyobrażam sobie aby w mieście powiatowym nie było tego oddziału!!! Żeby wszytko istniało i funkcjonowało-najpierw muszą rodzić się dzieci! Poza tym to także inne kobiety w potrzebie, które korzystają z usług oddziału! I proszę nie pisać że rodzić można gdzie indziej...owszem pewnie można, ale to miasto powiatowe i szukać gdzie indziej? To znaczy że gdzie indziej w małych miastach opłacają się takie oddziały A u nas nie? Bardzo dziwne! Władza powinna zrobić wszytko aby utrzymać szpital i ten oddział! Nie wszystko musi się opłacać! Nie mogą być tylko niemal same oddziały geriatryczne! Nie wyobrażam sobie zeby w Krasniku nie funkcjonował ten Oddział!
Nie wyobrażam sobie aby w mieście powiatowym nie było tego oddziału!!! Żeby wszytko istniało i funkcjonowało-najpierw muszą rodzić się dzieci! Poza tym to także inne kobiety w potrzebie, które korzystają z usług oddziału! I proszę nie pisać że rodzić można gdzie indziej...owszem pewnie można, ale to miasto powiatowe i szukać gdzie indziej? To znaczy że gdzie indziej w małych miastach opłacają się takie oddziały A u nas nie? Bardzo dziwne! Władza powinna zrobić wszytko aby utrzymać szpital i ten oddział! Nie wszystko musi się opłacać! Nie mog... rozwiń
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 08:19
+18
Pis ma ministra zdrowia ,wojewodę ,szefa NFZ,marszałka, starostę i co zamykamy oddziały -niech pomagają
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 08:17
+18
Rządzą Pis-owcy ponad rok i nic z tym nie zrobili najlepiej zamknąć i zgonić na poprzedników
Avatar
_K_ / 24 grudnia 2019 o 08:03
+18
To co, 500+ nie działa? A tak poważniej - jak zwykle jest to wina poprzedników... Niech PiS i jego poplecznicy przestaną szukać winnych, tylko wezmą się do roboty. Przed wyborami mieli receptę na wszystko. Po wyborach - tylko wojenki, szukanie winnych, prowokacje i destabilizacja wszystkiego.
Avatar
BASIA / 24 grudnia 2019 o 21:16
+16
Żona Kosa jest na neurologii ale to prawda doinwestowal ten oddział, poprzednik krawiec pchal w kardiologie  tam była jego żona. A teraz jest Pan Jedlinski którego jakby nie było bo rządzącym jest jakby Pan Krawiec, Jedlinski o szpitalu to ma tyle pojęcia co świnka o gwiazdach.
Avatar
Pracownik starostwa / 24 grudnia 2019 o 15:26
+16
Jak Rychlewski chciał zrobić zmiany w oddziale i rozpromowac oddział tak żeby lekarze przyjeżdżali z poza krasnik to mu wielki starosta Rolla nie pozwolil bo opłaca sie zwolnić położne. Wszyscy wiemy w starostwie jak było bo byliśmy tego najbliżej. Ciekawe co na to wszystko płatny członek zarządu ma swoje likwidacje etatów a sam siedzi za grubą kasę
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 o 10:32
+14
Lekarze wcale nie są życzliwi. A jak pacjentka nie chodzi prywatne do któregoś z nich to dramat.
Avatar
Wruszka / 24 grudnia 2019 o 16:27
+12
Kononowicz mawiał, nie bedzie nic. Ma facet dar przepowiadania.
Avatar
Mario 18 / 24 grudnia 2019 o 12:54
+12
I tak to gdzie PiS dorwie się do władzy likwiduje wszystko w gminach wójtowie z tej parti chcą likwidować szkoły, powiat chce likwidować odziały szpitala a potem może cały szpital.
Avatar
Mama / 21 stycznia 2020 o 14:45
+1
Wspolczuje kobietom, które w zagrożonej ciąży i innych przypadkach zagrożenia życia maleństwa będą musiały jechać ponad godzinę do Lublina lub do Janowa Lub. Nie wyobrażam sobie żeby w powiatowym mieście nie można było rodzic. Personel i lekarzy pracujących na tym oddziale wspominam bardzo dobrze. Oby nie doszło do likwidacji, jestem w ciąży i nie wyobrażam sobie rodzic w przepełnionym Lublinie gdzie jesteś tylko numerkiem albo odsyłają Cię bi nie ma miejsc
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 o 18:15
0
Byłam na tym oddziale podczas ciąży i na porodówce.O ile ginekologia ok, to porodówka-bez komentarza. Drugi raz nie chciałabym przez to wszystko przechodzić.
Avatar
Mariusz 85 / 4 stycznia 2020 o 10:28
+2
Brakuje lekarzy dzisiaj zamkną położnictwo w lkr w przyszłym roku w Janowie i co zrobicie wtedy... 
Avatar
MM / 3 stycznia 2020 o 23:26
+1
Potwierdzam. Byłam bardzo zadowolona z udzielonej pomocy i opieki. O dr M. nie mogę powiedzieć złego słowa. Bardzo dobrze wspominam pobyt na oddziale. Nie rozumiem dlaczego tak dużo negatywnych opinii.  
Avatar
Gość / 3 stycznia 2020 o 11:47
-2
Brak jakiejkolwiek opieki, każdy rozsądny wybiera Lublin.
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 o 01:05
+2
Takie są rządy w kraśnickim zoz, żeby jak najwięcej pacjentów przychodziło do prywatnych gabinetów. Taka jest też droga trafienia na leczenie do szpitala. Inni nie mają szans.  A lekarze są nie kompetentni, nie uprzejmi, szkoda w ogóle czasu iść do nich i wyczekiwać w kolejkach. Nie kierują na badania laboratoryjne i inne, bo to "kosztuje" przychodnię. Ale kasę z NFZ chętnie przytulają. Zaś ze starostwa odpowiedzialni za lecznictwo to nie mają bladego pojęcia o niczym, patrzą tylko jakby tu kręcić lody, sprzedać coś i wejść w spółki.
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 o 00:50
-2
To jest wina tylko i wyłącznie Marka Kosa ! Skoro tak modernizował szpital , pierwszorzędnie powinien przenieść do starego Kraśnika ginekologię bo jest to oddział operacyjny ,który sale operacyjną miał by na miejscu w centrum szpitala. Czemu o tym nie pomyślał Marek Kos tylko przeniosł oddział swojej żony - kardiologie. Przeniosł też oddział dziecięcy. A oddział do którego dwa razy w miesiącu przyjeżdżają profesorowie i robią zabiegi ginekologiczne zostawił na wymarcie zamkncie z powodu kosztów. Oddział dziecięcy i kardiologiczny nie jest oddziałem zabiegowym nie generuje kosztów utrzymania sali operacyjnej. Niech ktoś za te błędy odpowie ,przeniesie na fabryczny z powrotem kardiologię lub dziecięcy , a oddział który potrzebuje sali operacyjnej niech będzie miał ją na miejscu w starym Kraśniku !
 Kosa najmniej interesował szpital, tylko to by dostać się do jeszcze lepszego koryta. Ten facet w ogóle nie nadawał się na dyrektora szpitala. Następcy swojemu zostawił długi i brak dobrej organizacji pracy. Lekceważył niższy personel, pozwalniał pielęgniarki, salowe, na nocnych dyżurach nie było prawie żadnej opieki. Na izbie przyjęć był horror i chamskie odzywki do pacjentów. Przywiezionego z terenu powiatu pacjenta z poważną chorobą nie chciano nawet na parę dni przyjąć w celu podleczenia go, bo jest stary. Lekarz z oddziału wewn. przeszedł się obok, ale kuzyn chorego nie dał w kieszeń, więc mimo wolnych miejsc go nie przyjął. Chory nie mógł chodzić, był po zawale, bardzo osłabiony, mówił że mieszka sam. W środku nocy odwiózł go sam kierowca karetki, dźwigając pod ramiona, a nogami ciągnąć po ziemi dostarczył do domu. I gdyby nie inni ludzie, to by dziadek zamarzł w domu i umarł z głodu. Ale po tygodniu jakoś odżył, a po miesiącu wróciła mu władza w nogach mimo podeszłego wieku. Znieczulica totalna. Tylko aby patrzą na to, żeby im dawać i żeby przychodzić prywatnie.
 Kosa najmniej interesował szpital, tylko to by dostać się do jeszcze lepszego koryta. Ten facet w ogóle nie nadawał się na dyrektora szpitala. Następcy swojemu zostawił długi i brak dobrej organizacji pracy. Lekceważył niższy personel, pozwalniał pielęgniarki, salowe, na nocnych dyżurach nie było prawie żadnej opieki. Na izbie przyjęć był horror i chamskie odzywki do pacjentów. Przywiezionego z terenu powiatu pacjenta z poważną chorobą nie chciano nawet na parę dni przyjąć w celu podleczenia go, bo jest stary. Lekarz z oddzia... rozwiń
Avatar
Wdzięczna pacjentka / 30 grudnia 2019 o 17:11
+1
Tylko dlaczego wszyscy mówią o położnictwie. Jest tam również ginekologia,gdze operacje wykonują profesorowie z Lublina.Ja tam trafiłam prze przypadek i byłam bardzo zadowolona.Personel wspaniały,któremu jeszcze raz dziękuję.
Avatar
ila / 30 grudnia 2019 o 14:47
0
Rodziłam w tym szpitalu i byłam bardzo zadowolona , miły personel , szkoda ze chcą go zamknąć .
Avatar
kropka / 30 grudnia 2019 o 11:05
+3
Ja jak rodziłam, też w łapę nie dałam, ale chyba z zemsty tak mnie zszyto, że potem położna rozpruć mnie nie mogła.
Zobacz wszystkie komentarze 87

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym
22 lutego 2020, 20:00

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym 0 1

W sobotę, 22 lutego o godz. 20 w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się potańcówka w rytm przedwojennych szlagierów ze współczesnymi aranżacjami i remiksami.

Kiedyś to się młóciło! Nietypowa rodzinna pamiątka pana Zbigniewa

Kiedyś to się młóciło! Nietypowa rodzinna pamiątka pana Zbigniewa 0 3

Zbigniew Krężel, mieszkaniec okolic Cycowa, pochwalił się nam wczoraj nietypową rodzinną pamiątką. To pochodzący z lat 50. ubiegłego wieku cep.

Wisła Puławy – Garbarnia Kurów 10:0. Rozgrzewka przed Motorem

Wisła Puławy – Garbarnia Kurów 10:0. Rozgrzewka przed Motorem 0 3

W piątek piłkarze Mariusza Pawlaka ostro sobie postrzelali. Duma Powiśla rozbiła występującą w klasie okręgowej Garbarnię Kurów aż 10:0.

Wybory prezydenckie 2020. Machina wyborcza ruszyła na dobre. "Będzie to brutalna i agresywna kampania"
Magazyn

Wybory prezydenckie 2020. Machina wyborcza ruszyła na dobre. "Będzie to brutalna i agresywna kampania" 5 10

Wydaje mi się też, że głównym kandydatom nie będzie zależało na debatach przed pierwszą turą i będą robili wszystko, żeby nie ścierać się z pozostałymi, bo mogą tylko i wyłącznie na tym stracić - rozmowa z dr Wojciechem Magusiem, politologiem i medioznawcą, zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS

W Puławach kupują nowe syreny alarmowe. Mają być niezawodne

W Puławach kupują nowe syreny alarmowe. Mają być niezawodne 6 0

Będzie ich pięć, a każda o mocy 1,5 kW. W odróżnieniu od starego systemu alarmowego - nowe syreny mają być niezawodne, wyć informując puławian o zagrożeniach, a także w trakcie corocznych uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej oraz początek powstania warszawskiego.

MMA. Przed nami Polska noc w Auckland

MMA. Przed nami Polska noc w Auckland 0 0

W nocy z soboty na niedzielę Michał Oleksiejczuk zmierzy się z Jimmy „The Brute” Crutem. W Auckland, oprócz zawodnika z województwa lubelskiego, w klatce pojawi się także Karolina Kowalkiewicz

Występy artystów, licytacja przedmiotów. Koncert charytatywny "Gramy dla Oliwii Pukas" [ZDJĘCIA]
galeria

Występy artystów, licytacja przedmiotów. Koncert charytatywny "Gramy dla Oliwii Pukas" [ZDJĘCIA] 1 3

Około 20 tysięcy złotych – tyle wstępnie udało się zebrać podczas charytatywnego koncertu „Gramy dla Oliwii Pukas” w Puławach. Dziewczynka urodziła się z wrodzonym niedorozwojem kości udowej i deformacjami stawów, przez co jej prawa nogą jest krótsza od lewej i nie rozwija się prawidłowo. 10-letnia Oliwię leczą odpłatnie specjaliści ze Stanów Zjednoczonych.

Lublin: Maszyny zajmą jezdnię na ul. Tumidajskiego

Lublin: Maszyny zajmą jezdnię na ul. Tumidajskiego 0 0

Problemów z przejazdem można się spodziewać we wtorek na ul. Tumidajskiego, gdzie prowadzony ma być remont kanalizacji sanitarnej. Prace potrwają kilka godzin i nie będą wymagały rozkopywania jezdni, ale na drodze będą stać specjalistyczne pojazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

"Dość już tej władzy!". Protest "Przeciw arogancji władzy" w Lublinie [zdjęcia]
galeria

"Dość już tej władzy!". Protest "Przeciw arogancji władzy" w Lublinie [zdjęcia] 82 80

- Jak mamy się czuć my wszyscy, którzy jesteśmy poddawani bezczelniej "szczujni" w telewizji publicznej - mówił jeden z młodzieżowych działaczy podczas dzisiejszego protestu "Przeciw arogancji władzy". Odniósł się tym samym do ubiegłotygodniowych wydarzeń z sali sejmowej. Grupa osób przyszła na manifestację w Lublinie, żeby wyrazić swój sprzeciw przeciwko - jej zdaniem - bezczelnemu zachowaniu polityków obecnie rządzących krajem.

Program TV 21-23 lutego 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
21 lutego 2020, 19:00

Program TV 21-23 lutego 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 0

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będą klasyki w postaci "Dnia Szakala" i rozrywka pokroju "Czarnej Pantery". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Lublin: Kibice i klub za nowym stadionem żużlowym. Przyszli sąsiedzi wręcz przeciwnie

Lublin: Kibice i klub za nowym stadionem żużlowym. Przyszli sąsiedzi wręcz przeciwnie 13 61

Lubelscy kibice zbierają podpisy poparcia dla budowy stadionu żużlowego w rejonie ul. Ciepłej i Krochmalnej. Obawiają się, że jeśli obiekt nie powstanie w tym miejscu, to żużel zniknie z Lublina. Przeciw budowie protestuje za to Rada Dzielnicy Za Cukrownią, która obawia się hałasu, kurzu i zalewania posesji.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zagra z zespołem byłego trenera

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zagra z zespołem byłego trenera 0 2

Zaledwie pięć spotkań pozostało koszykarkom Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin do zakończenia rundy zasadniczej. W sobotę (godz. 18) podopieczne Krzysztofa Szewczyka powalczą o kolejne punkty, tym razem w Łodzi z tamtejszym CosinusMED Widzewem

Romuald Lipko patronem ulicy w Lublinie? Radni będą głosować

Romuald Lipko patronem ulicy w Lublinie? Radni będą głosować 520 18

Uhonorowanie zmarłego kilkanaście dni temu kompozytora Romualda Lipki proponują miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Nad ich projektem już w czwartek ma głosować Rada Miasta

Zaginął mieszkaniec woj. lubelskiego. Poszukuje go Fundacja ITAKA

Zaginął mieszkaniec woj. lubelskiego. Poszukuje go Fundacja ITAKA 1 0

Zaginął Jacek Zbigniew Beda z miejscowości Sieprawice (pow. lubelski). W jego poszukiwania włączyła się Fundacja ITAKA. Ktokolwiek widział zaginionego lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie, proszony jest o kontakt z organizacją.

Premiera spektaklu "Kobiety 2.0" w DDK Węglin
24 lutego 2020, 19:00

Premiera spektaklu "Kobiety 2.0" w DDK Węglin 0 0

"Kobiety 2.0" to spektakl powstały w wyniku zajęć "Prawie Teatr" realizowanych w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin. Premiera przedstawienia będzie miała miejsce 24 lutego o godz. 19 na scenie instytucji (ul. Judyma 2a).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!