Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

24 grudnia 2019 r.
7:47

"To jedyny oddział na cały powiat, gdzie kobiety nie są odsyłane z powodu braku miejsc". Zostanie zamknięty?

82 87 A A
(fot. Archiwum)

Oddział ginekologiczno-położniczy w szpitalu w Kraśniku zostanie zamknięty? Taki scenariusz zakłada jeden z trzech wariantów, które znalazły się w projekcie planu naprawczego zadłużonej placówki. Obszerny dokument trafił już do władz powiatu. – Temat związany ze szpitalem stanie na zarządzie po nowym roku – zapowiada Andrzej Rolla, starosta kraśnicki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O przyszłość oddziału ginekologiczno-położniczego dopytuje jedna z naszych Czytelniczek, która pracuje w szpitalu powiatowym w Kraśniku.

– Jest to jedyny taki oddział na cały powiat, gdzie kobiety nie są odsyłane z powodu braku miejsc, jedyny gdzie nie trzeba leżeć na korytarzu z powodu przepełnienia sal – pisze w e-mailu do redakcji kobieta, która chce pozostać anonimowa. – Jest wykwalifikowany personel, który pracuje ze sobą lata, chwalony, o którym ciepło wypowiadają się pacjentki. Więc dlaczego ten oddział miałby zostać zlikwidowany?

Zarówno dyrektor kraśnickiego szpitala Michał Jedliński jak i starosta kraśnicki Andrzej Rolla podkreślają, że nic co dotyczy lecznicy i oddziału ginekologiczno-położniczego nie jest jeszcze przesądzone.

– Kilka dni temu otrzymałem projekt programu naprawczego szpitala, o przygotowanie którego poprosiłem pana dyrektora Michała Jedlińskiego. Temat związany ze szpitalem stanie na zarządzie po nowym roku – mówi starosta kraśnicki. – W dokumencie znalazło się kilka wariantów i w jednym z nich jest mowa o likwidacji oddziału ginekologii i położnictwa.

W projekcie programu naprawczego szpitala są przygotowane trzy warianty dotyczące tego oddziału, co do których władze powiatu i radni będą musieli się ustosunkować.

– Wymogi sanitarne i konieczność kosztownych inwestycji powodują, że w jednym z przygotowanych wariantów oddział ginekologiczno-położniczy zostanie zamknięty ustawowo przez sanepid, ponieważ bez modernizacji oddziału, nie spełniamy nowych, aktualnie obowiązujących wymogów saniatno-epidemiologicznych – przyznaje Michał Jedliński, dyrektor SP ZOZ w Kraśniku. – Drugi wariant zakłada planowe, zorganizowane i przemyślane wygaszanie działalności tego oddziału, z jednoczesną poprawą opieki nad pacjentkami w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i w oparciu o najbliższe już zmodernizowane oddziały położnicze. Natomiast w trzecim wariancie założyliśmy rozwój tego oddziału poprzez inwestycje w infrastrukturę, wyposażenie i pracowników.

Zmiany dotyczące tego oddziału są konieczne. – Według statystyk szpitala oddział przynosi rocznie 2,5 miliona strat – mówi starosta. – To są niestety błędy poprzedników. Oddział powinien być już dawno przeniesiony do głównej siedziby szpitala w starym Kraśniku. To nie zostało zrobione, przez co w Kraśniku Fabrycznym jest utrzymywany oddzielny trakt operacyjny i cały personel, a zabiegów nie ma.

Nie bez znaczenia jest też sytuacja demograficzna i spadek urodzeń, choć nie tylko. – W ostatnich latach ten oddział był coraz rzadziej wybierany przez pacjentki, co skutkowało stałym spadkiem urodzeń w naszym szpitalu. Odchodzili lekarze a razem z nimi ubywało pacjentek – mówi dyrektor Jedliński. – Od początku 2019 roku do tej pory mieliśmy tylko 260 porodów, w ubiegłym roku było nieco lepiej – prawie 300. Choć w dalszym ciągu nie jest to nawet jeden poród dziennie, mimo, że w powiecie kraśnickim rodzi się rocznie średnio ok. 800 dzieci.

Ostateczną decyzję dotyczącą zmian czekających szpital podejmie Rada Powiatu w Kraśniku. – Moja propozycja jest taka, aby ten oddział utrzymać, ale przenieść do szpitala w starej części Kraśniku – podkreśla starosta kraśnicki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pacjentka Kraśnik / 24 grudnia 2019 r. o 14:48
+19
Zmiana lekarzy i to jak najszybciej. Zero kultury, wyzwiska do pacjentek z powodu chodzenia do innego lekarza, pacjentki z chorobami np.cukrzyca,tarczyca i inne są traktowane jak powietrze,po chamsku badają. Żądają chodzenia do nich prywatnie.
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 r. o 08:19
+19
Pis ma ministra zdrowia ,wojewodę ,szefa NFZ,marszałka, starostę i co zamykamy oddziały -niech pomagają
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 r. o 08:17
+19
Rządzą Pis-owcy ponad rok i nic z tym nie zrobili najlepiej zamknąć i zgonić na poprzedników
Avatar
Mieszkaniec.1 / 24 grudnia 2019 r. o 11:24
+18
Nie wyobrażam sobie aby w mieście powiatowym nie było tego oddziału!!! Żeby wszytko istniało i funkcjonowało-najpierw muszą rodzić się dzieci! Poza tym to także inne kobiety w potrzebie, które korzystają z usług oddziału! I proszę nie pisać że rodzić można gdzie indziej...owszem pewnie można, ale to miasto powiatowe i szukać gdzie indziej? To znaczy że gdzie indziej w małych miastach opłacają się takie oddziały A u nas nie? Bardzo dziwne! Władza powinna zrobić wszytko aby utrzymać szpital i ten oddział! Nie wszystko musi się opłacać! Nie mogą być tylko niemal same oddziały geriatryczne! Nie wyobrażam sobie zeby w Krasniku nie funkcjonował ten Oddział!
Nie wyobrażam sobie aby w mieście powiatowym nie było tego oddziału!!! Żeby wszytko istniało i funkcjonowało-najpierw muszą rodzić się dzieci! Poza tym to także inne kobiety w potrzebie, które korzystają z usług oddziału! I proszę nie pisać że rodzić można gdzie indziej...owszem pewnie można, ale to miasto powiatowe i szukać gdzie indziej? To znaczy że gdzie indziej w małych miastach opłacają się takie oddziały A u nas nie? Bardzo dziwne! Władza powinna zrobić wszytko aby utrzymać szpital i ten oddział! Nie wszystko musi się opłacać! Nie mog... rozwiń
Avatar
_K_ / 24 grudnia 2019 r. o 08:03
+18
To co, 500+ nie działa? A tak poważniej - jak zwykle jest to wina poprzedników... Niech PiS i jego poplecznicy przestaną szukać winnych, tylko wezmą się do roboty. Przed wyborami mieli receptę na wszystko. Po wyborach - tylko wojenki, szukanie winnych, prowokacje i destabilizacja wszystkiego.
Avatar
BASIA / 24 grudnia 2019 r. o 21:16
+16
Żona Kosa jest na neurologii ale to prawda doinwestowal ten oddział, poprzednik krawiec pchal w kardiologie  tam była jego żona. A teraz jest Pan Jedlinski którego jakby nie było bo rządzącym jest jakby Pan Krawiec, Jedlinski o szpitalu to ma tyle pojęcia co świnka o gwiazdach.
Avatar
Pracownik starostwa / 24 grudnia 2019 r. o 15:26
+16
Jak Rychlewski chciał zrobić zmiany w oddziale i rozpromowac oddział tak żeby lekarze przyjeżdżali z poza krasnik to mu wielki starosta Rolla nie pozwolil bo opłaca sie zwolnić położne. Wszyscy wiemy w starostwie jak było bo byliśmy tego najbliżej. Ciekawe co na to wszystko płatny członek zarządu ma swoje likwidacje etatów a sam siedzi za grubą kasę
Avatar
Gość / 24 grudnia 2019 r. o 10:32
+14
Lekarze wcale nie są życzliwi. A jak pacjentka nie chodzi prywatne do któregoś z nich to dramat.
Avatar
Anka / 24 grudnia 2019 r. o 08:15
+13
Chwalony personel, o którym ciepło wypowiadają się pacjentki? Naprawdę pracownicy tak uważają? Chyba komuś pomyliły się szpitale. Prawda jest taka że nikt nie chce tam rodzić właśnie ze względu na personel, dziewczyny wolą rodzić w Lublinie lub Bełżycach licząc na dobrą opiekę a nie czyjąś łaskę. Sami sobie zapracowali na taki stan rzeczy. Chociaż fakt, w tym roku widmo zamknięcia doprowadziło do tego że jak już na oddziale pojawi się jakaś zbłąkana dusza to wszyscy koło niej skaczą z nadzieją naprawy reputacji jednak wypracowana przez lata opinia raczej już się w świadomości ludzi nie zmieni.
Chwalony personel, o którym ciepło wypowiadają się pacjentki? Naprawdę pracownicy tak uważają? Chyba komuś pomyliły się szpitale. Prawda jest taka że nikt nie chce tam rodzić właśnie ze względu na personel, dziewczyny wolą rodzić w Lublinie lub Bełżycach licząc na dobrą opiekę a nie czyjąś łaskę. Sami sobie zapracowali na taki stan rzeczy. Chociaż fakt, w tym roku widmo zamknięcia doprowadziło do tego że jak już na oddziale pojawi się jakaś zbłąkana dusza to wszyscy koło niej skaczą z nadzieją naprawy reputacji jednak wypracowana przez lata ... rozwiń
Avatar
Wruszka / 24 grudnia 2019 r. o 16:27
+12
Kononowicz mawiał, nie bedzie nic. Ma facet dar przepowiadania.
Avatar
Mama / 21 stycznia 2020 r. o 14:45
+2
Wspolczuje kobietom, które w zagrożonej ciąży i innych przypadkach zagrożenia życia maleństwa będą musiały jechać ponad godzinę do Lublina lub do Janowa Lub. Nie wyobrażam sobie żeby w powiatowym mieście nie można było rodzic. Personel i lekarzy pracujących na tym oddziale wspominam bardzo dobrze. Oby nie doszło do likwidacji, jestem w ciąży i nie wyobrażam sobie rodzic w przepełnionym Lublinie gdzie jesteś tylko numerkiem albo odsyłają Cię bi nie ma miejsc
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 r. o 18:15
+1
Byłam na tym oddziale podczas ciąży i na porodówce.O ile ginekologia ok, to porodówka-bez komentarza. Drugi raz nie chciałabym przez to wszystko przechodzić.
Avatar
Mariusz 85 / 4 stycznia 2020 r. o 10:28
+2
Brakuje lekarzy dzisiaj zamkną położnictwo w lkr w przyszłym roku w Janowie i co zrobicie wtedy... 
Avatar
MM / 3 stycznia 2020 r. o 23:26
0
Potwierdzam. Byłam bardzo zadowolona z udzielonej pomocy i opieki. O dr M. nie mogę powiedzieć złego słowa. Bardzo dobrze wspominam pobyt na oddziale. Nie rozumiem dlaczego tak dużo negatywnych opinii.  
Avatar
Gość / 3 stycznia 2020 r. o 11:47
-2
Brak jakiejkolwiek opieki, każdy rozsądny wybiera Lublin.
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 r. o 01:05
+2
Takie są rządy w kraśnickim zoz, żeby jak najwięcej pacjentów przychodziło do prywatnych gabinetów. Taka jest też droga trafienia na leczenie do szpitala. Inni nie mają szans.  A lekarze są nie kompetentni, nie uprzejmi, szkoda w ogóle czasu iść do nich i wyczekiwać w kolejkach. Nie kierują na badania laboratoryjne i inne, bo to "kosztuje" przychodnię. Ale kasę z NFZ chętnie przytulają. Zaś ze starostwa odpowiedzialni za lecznictwo to nie mają bladego pojęcia o niczym, patrzą tylko jakby tu kręcić lody, sprzedać coś i wejść w spółki.
Avatar
Gość / 1 stycznia 2020 r. o 00:50
-4
To jest wina tylko i wyłącznie Marka Kosa ! Skoro tak modernizował szpital , pierwszorzędnie powinien przenieść do starego Kraśnika ginekologię bo jest to oddział operacyjny ,który sale operacyjną miał by na miejscu w centrum szpitala. Czemu o tym nie pomyślał Marek Kos tylko przeniosł oddział swojej żony - kardiologie. Przeniosł też oddział dziecięcy. A oddział do którego dwa razy w miesiącu przyjeżdżają profesorowie i robią zabiegi ginekologiczne zostawił na wymarcie zamkncie z powodu kosztów. Oddział dziecięcy i kardiologiczny nie jest oddziałem zabiegowym nie generuje kosztów utrzymania sali operacyjnej. Niech ktoś za te błędy odpowie ,przeniesie na fabryczny z powrotem kardiologię lub dziecięcy , a oddział który potrzebuje sali operacyjnej niech będzie miał ją na miejscu w starym Kraśniku !
 Kosa najmniej interesował szpital, tylko to by dostać się do jeszcze lepszego koryta. Ten facet w ogóle nie nadawał się na dyrektora szpitala. Następcy swojemu zostawił długi i brak dobrej organizacji pracy. Lekceważył niższy personel, pozwalniał pielęgniarki, salowe, na nocnych dyżurach nie było prawie żadnej opieki. Na izbie przyjęć był horror i chamskie odzywki do pacjentów. Przywiezionego z terenu powiatu pacjenta z poważną chorobą nie chciano nawet na parę dni przyjąć w celu podleczenia go, bo jest stary. Lekarz z oddziału wewn. przeszedł się obok, ale kuzyn chorego nie dał w kieszeń, więc mimo wolnych miejsc go nie przyjął. Chory nie mógł chodzić, był po zawale, bardzo osłabiony, mówił że mieszka sam. W środku nocy odwiózł go sam kierowca karetki, dźwigając pod ramiona, a nogami ciągnąć po ziemi dostarczył do domu. I gdyby nie inni ludzie, to by dziadek zamarzł w domu i umarł z głodu. Ale po tygodniu jakoś odżył, a po miesiącu wróciła mu władza w nogach mimo podeszłego wieku. Znieczulica totalna. Tylko aby patrzą na to, żeby im dawać i żeby przychodzić prywatnie.
 Kosa najmniej interesował szpital, tylko to by dostać się do jeszcze lepszego koryta. Ten facet w ogóle nie nadawał się na dyrektora szpitala. Następcy swojemu zostawił długi i brak dobrej organizacji pracy. Lekceważył niższy personel, pozwalniał pielęgniarki, salowe, na nocnych dyżurach nie było prawie żadnej opieki. Na izbie przyjęć był horror i chamskie odzywki do pacjentów. Przywiezionego z terenu powiatu pacjenta z poważną chorobą nie chciano nawet na parę dni przyjąć w celu podleczenia go, bo jest stary. Lekarz z oddzia... rozwiń
Avatar
Wdzięczna pacjentka / 30 grudnia 2019 r. o 17:11
+2
Tylko dlaczego wszyscy mówią o położnictwie. Jest tam również ginekologia,gdze operacje wykonują profesorowie z Lublina.Ja tam trafiłam prze przypadek i byłam bardzo zadowolona.Personel wspaniały,któremu jeszcze raz dziękuję.
Avatar
ila / 30 grudnia 2019 r. o 14:47
+1
Rodziłam w tym szpitalu i byłam bardzo zadowolona , miły personel , szkoda ze chcą go zamknąć .
Avatar
kropka / 30 grudnia 2019 r. o 11:05
+3
Ja jak rodziłam, też w łapę nie dałam, ale chyba z zemsty tak mnie zszyto, że potem położna rozpruć mnie nie mogła.