Modernizacja oświetlenia ulicznego będzie dotyczyć co trzeciej latarni w Kraśniku. Czterdzieści ulic, w tym m.in. nad zalewem i ponad tysiąc opraw oświetleniowych i wysięgników do wymiany. Po zakończeniu robót miejskim oświetleniem będzie się zarządzać poprzez stronę internetową.
Urząd Miasta w Kraśniku szykuje się do modernizacji oświetlenia i szuka firmy, która tego zadania się podejmie. W ogłoszonym przetargu jest mowa m.in. o wymianie łącznie 1148 opraw oświetleniowych i wysięgników. Większość opraw zostanie zamieniona na ledowe.
Między innymi nad zalewem i w Parku Jana Pawła II zostaną zamontowane białe parkowe kule. Podobne znajdą się na al. Niepodległości od Starostwa Powiatowego do sklepu Lidl jak też przy Centrum Kultury i Promocji.
– W Kraśniku znajduje się 3571 latarni – podlicza Emilia Łukasik, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku. – Wymianie podlega 1148 opraw, ze względu na to, że nie wszystkie latarnie w Kraśniku są własnością miasta. Jest to 32 procent wszystkich latarni.
Oprawy zostaną wymienione w sumie na 40 ulicach zarówno w starym Kraśniku jak i dzielnicy fabrycznej miasta (lista ulic w ramce). Dla miasta i jego mieszkańców oznacza to konkretne korzyści.
– Projekt ma na celu polepszenie warunków oświetlenia ulic i miejsc publicznych z jednoczesnym ograniczeniem zużycia energii elektrycznej – podaje Łukasik. – Celem projektu jest też stworzenia systemu monitoringu i aktualizacji stanów alarmowych dla jakości powietrza atmosferycznego na terenie miasta. Głównym zaś celem jest zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery poprzez zmniejszenie wykorzystania energii.
Po modernizacji w mieście zostanie uruchomiony „inteligentny system redukcji mocy, zużycia energii i sterowania oświetleniem ulicznym”. Co to oznacza?
– Inteligentny system redukcji mocy, zużycia energii oraz sterowania systemem ulicznym będzie odbywał się za pomocą zdalnego monitorowania i zarządzania oświetleniem przez stronę www – inforormuje Łukasik. – Dzięki zainstalowanemu systemowi będzie możliwość sterowania oświetleniem w trybie astronomicznym, czyli z przekaźnikiem zmierzchowym, jak również w trybie serwisowym, tj. włączenie lub wyłączenie pojedynczej latarni w każdej chwili. System pozwoli również na dowolne sterowanie procesem oświetlenia każdej z ulic. Sterowanie poszczególnymi latarniami ulicznymi będzie mogło odbywać się zdalnie, bądź przez ustawienie automatycznego załączania lub wyłączania lamp, ograniczania ich mocy oraz automatyczną modyfikację oczekiwanego poziomu oświetlenia w zależności od warunków na drodze – np. zwiększony ruch, zmniejszona widoczność, czy przypadki szczególne, jak np. nocne imprezy sportowe, w zależności od potrzeb użytkowników.
Kraśnicki projekt o wartości ponad 3,6 mln zł jest współfinansowana ze środków unijnych. – Wartość dofinansowania to 2.516.250,45 zł – podlicza Łukasik.
Urzędnicy z miasta czekają na oferty firm zainteresowanych oświetleniowym zleceniem do 28 sierpnia. Termin realizacji zadania to koniec 2018 r.
Na tym ulicach zostaną wymienione oprawy oświetleniowe
• w części Fabrycznej Kraśnika: al. Młodości, ul. Asnyka, ul. Dekutowskiego, ul. Graniczna, ul. Inwalidów, ul. Karmelowa, ul. Kasprowicza, ul. Krasińskiego, ul. Komunalna, ul. Konopnickiej, ul. Łożyskowa, Al. Niepodległości, ul. Mickiewicza, ul. Popiełuszki, ul. Pogodna, ul. Staffa, ul. Szpitalna, ul. Widok, ul. Wyszyńskiego
• w części starej Kraśnika: ul. Cegielniana, ul. Festiwalowa, ul. Kolejowa, ul. Klasztorna, ul. Kościuszki, ul. Makowa, ul. Modrzewiowa, ul. Nowa, ul. Piaskowa, ul. Piłsudskiego, ul. Pułaskiego, ul. Rumiankowa, ul. Rynek, ul. Młyńska, ul. Moniuszki, ul. Strażacka, ul. Suchyńska, ul. Szewska, ul. Wałowa, ul. Willowa, ul. Zakrzowiecka