Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

18 marca 2017 r.
14:12

Czas zrzucić kilogramy po zimie. 10 dobrych i dietetycznych dań na wiosnę

0 7 A A
80 proc. klientów oczekuje od nas dietetycznej kuchni. Liczy się chude mięso kurczaka, dużo warzyw, ryba z wody, owoce morza, brązowy ryż i zielona herbata - mówi Bartosz Sadowski, właściciel restauracji „Od kuchni”<br />
80 proc. klientów oczekuje od nas dietetycznej kuchni. Liczy się chude mięso kurczaka, dużo warzyw, ryba z wody, owoce morza, brązowy ryż i zielona herbata - mówi Bartosz Sadowski, właściciel restauracji „Od kuchni”
(fot. Maciej Kaczanowski)

Wieloziarniste płatki na śniadanie, zupa z kapusty, indyk z brokułami, sandacz na parze. Co zjeść, żeby zrzucić zimową nadwagę? Po konsultacji z lubelskimi szefami kuchni przedstawiamy 10 dietetycznych potraw, które pozwolą wam złapać formę na wiosnę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprytnie dobrane składniki pozwolą przyspieszyć spalanie tłuszczu. Potrawy, które przedstawiamy, potraktujcie jako punkt wyjścia do własnych interpretacji.

Na śniadanie zbożowe płatki

Pod warunkiem, że będą to płatki wieloziarniste. Najlepiej zalać je chudym mlekiem lub sojowym. Do płatków warto dodać szczyptę cynamonu, który podwyższa tempo metabolizmu.

Jeśli chodzi o ulubione przez Polaków jogurty: zwykle zawierają bardzo dużo tłuszczu. Najlepiej zalać płatki zsiadłym mlekiem, lub chudym jogurtem. Jeśli do takiego zestawu dorzucie świeżą, czerwoną papryczkę chili, to efekt będzie murowany.

Warto pamiętać, że owsianka i płatki owsiane są bardzo skutecznymi spalaczami tłuszczu. Kto będzie głodny, może w oczekiwaniu na obiad pogryzać migdały.

Zupa kapuściana

Składniki: 25 dag zielonej kapusty, 25 dag kiszonej kapusty, 2 cebule, pół selera, 2 marchewki, 2 pietruszki, pół kg wołowiny, 2 suszone grzyby, 1 łyżka koncentratu pomidorowego, 6 jagód jałowca, listek, ziele, sól, pieprz, łyżeczka cukru, 1 łyżka masła, 2 łyżeczki mąki.

Wykonanie: namoczone na noc grzyby zalać szklanką przegotowanej wody, ugotować. Obrane warzywa zalać wodą, dodać wołowinę, przyprawy, ugotować. Miękkie warzywa wyjąć z wywaru. Posiekaną kapustę włożyć do rondla, zalać przecedzonym wywarem. Gotować 40 minut. Dodać pokrojone w paseczki grzyby, wywar z grzybów, mięso z żeberek. Pogotować, dodać pokrojone warzywa, koncentrat, sól i cukier na smak. Zaprawić zasmażką z masła i mąki.

Zupa sałatowa

Składniki: główka zielonej sałaty, 1 szklanka bulionu, litr wody, pieprz, sól, pęczek zielonego koperku, małe opakowanie śmietany lub jogurtu.

Wykonanie: liście sałaty dokładnie umyć i wrzucić do zimnej wody. Wyjąć i porwać palcami na drobne kawałki. Nie wolno sałaty kroić nożem. Zagotować bulion, wrzucić sałatę, gotować 10 minut doprawiając solą i pieprzem. Pod koniec gotowania wrzucić posiekany koper i doprawić śmietaną.

Indyk z cynamonem

Indyk, cynamon i brokuły to jeden z najsilniejszych zestawów spalających tłuszcz.
Składniki: 4 filety z indyka, kieliszek madery, sól, masło, konfitury wiśniowe, szczypta gałki muszkatołowej, cynamon.

Wykonanie: filety lekko zbić tłuszczem, posolić i skropić maderą. Odstawić na pół godziny. Na patelni rozpuścić masło i usmażyć filety tak, by były miękkie i soczyste. W rondelku podgrzać konfitury wiśniowe, dodać gałkę i cynamon. Kto lubi ostrzejsze smaki, może doprawić kilkoma kroplami tabasco. Na talerzu ozdobić indyka konfiturami. Podawać z brokułami z wody.

Kurczak z warzywami

Chude mięso z kurczaka bardzo krótko smażone w woku, to dobra technika do przyrządzania dietetycznych potraw.

Składniki: 2 torebki ryżu, 2 piersi z kurczaka, 1 cebula, 1 czerwona papryka, 2 marchewki, 1 zielony por, 1 puszka pędów bambusa, 1 opakowanie fasoli mung, 1 opakowanie suszonych grzybów mun, sos sojowy, oliwa, przyprawa chińska do kurczaka.

Wykonanie: pokroić mięso kurczaka w paski, wymieszać z przyprawą, odstawić na pół godziny. Grzyby mun zalać wrzątkiem na 10 minut. Warzywa i grzyby (kiedy ostygną) pokroić w paski. Na jednej patelni podsmażyć ryż wyjęty z torebek, zalać wodą, gotować do miękkości. Na drugiej rozgrzać oliwę, podsmażyć pokrojone warzywa, dodać mięso, grzyby, kiełki i pędy bambusa, smażyć kilkanaście minut, doprawić sosem sojowym. Do miseczek nakładać ryż, następnie mięso z warzywami.

Mostek cielęcy faszerowany

Składniki: mostek cielęcy, 1 jajko surowe, 5-6 jajek ugotowanych na twardo, grzanki z dwóch bułeczek, natka pietruszki, sól, pieprz.

Wykonanie: mięso umyć, osuszyć, usunąć kości. Mostek sprawić tak, by powstała kieszeń. Jajka pokroić w kostkę, dodać suche grzanki, dużo natki, doprawić solą i pieprzem. Tak przygotowanym farszem wypełnić mostek, zamknąć mięso. Piec w nagrzanym piekarniku aż do miękkości, podlewając odrobiną wody i sosem spod pieczeni. Podawać na gorąco z warzywami z wody.

Sandacz z wody

Składniki: 1 sandacz, 3 jajka, 5 dag masła, 2 marchewki, 1 pietruszka, 15 dag selera, 1 mały por, listek laurowy, ziele angielskie, sok z połowy cytryny, 1 łyżka natki pietruszki, sól.

Wykonanie: jarzyny oczyścić i umyć. Cebulę obrać. Warzywa zalać litrem wody, dodać pieprz i listki, przyprawę warzywną i gotować 30 min. Rybę oczyścić, umyć i włożyć do wrzącego wywaru. Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować powoli pod przykryciem 20-30 min. Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać i drobno posiekać. Masło rozgrzać, dodać jajka oraz natkę pietruszki i wymieszać. Sandacza wyłożyć ostrożnie na półmisek, pokroić, skropić sokiem z cytryny i polać masłem z jajkiem i pietruszką. Podawać z warzywami z wody.

Steki z halibuta

Składniki: 4 steki z halibuta, masło czosnkowe, 1 cytryna, sól, pieprz, oliwa, białe wino.
Wykonanie: jak przyrządzić steki z halibuta? Przygotować 4 kawałki folii aluminiowej. Posmarować je masłem i posypać grubo zmieloną solą morską. Ułożyć steki, oprószyć je solą i pieprzem, na wierzch nałożyć cienkie plasterki cytryny, skropić je oliwą. Zawinąć folię, piec 20 minut w piekarniku nastawionym na 180 stopni Celsjusza. Przed końcem pieczenia delikatnie rozchylić folię, by mięso się zarumieniło.

Steki w koniaku

Składniki: po 4 kawałki polędwicy wołowej na osobę, sól, pieprz, 4 ząbki czosnku, masło, kieliszek koniaku.

Wykonanie: polędwicę delikatnie rozgnieść w dłoniach. Z jednej strony natrzeć solą i pieprzem. Rozgrzać patelnię grillową, położyć mięso na rozgrzanym tłuszczu przyprawami do spodu. Smażyć krótko na ostrym ogniu, odwrócić, dosmażyć. Nacisnąć widelcem i sprawdzić, czy mięso jest odpowiedni miękkie. Na każdym kawałku mięsa należy położyć kawałek masła. Jak się rozpuści, skropić koniakiem i podpalić. Po kilkunastu sekundach ogień gaśnie i wtedy należy wyłożyć mięso na podgrzany talerz, polewając je sosem ze smażenia. Najlepiej smakuje z zielonym groszkiem.

Na deser: owocowa sałatka z liczi

Składniki: 10 owoców liczi, niewielki ananas (ewentualnie z puszki), owoce granatu, melon, 3 owoce kiwi, garść rukoli, 3 owoce kardamonu, 2 łyżki chudej śmietany, odrobina soku z cytryny, kilka plasterków sera koziego, 1-2 łyżeczki cukru.

Wykonanie: liczi obrać, oddzielić miąższ od skórki. Ananasa pokroić w kostkę (oprócz środka), melona też, a kiwi w plasterki. Przełożyć do miski wszystkie owoce i rukolę. Rozetrzeć owoce kardamonu, wymieszać ze śmietaną, cukrem i odrobiną soku z cytryny. Całość udekorować plasterkami sera koziego. Smacznego. Ser kozi możemy zastąpić serem owczym lub solonym serem typu bałkańskiego.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 12:10
0
Do garkotłuka na zdjęciu : Ruski ... opasie lubelski ! Marsz do Gacy na odchudzanie !
Avatar
janka / 2 kwietnia 2017 o 17:22
0
Ja kupiłam teraz blender na galerialucznik.pl i mam zamiar przygotowywać sobie kotajle warzywno- owocowe bo jednak nie oszukujmy się, nasza dieta jest bardzo uboga w takie produkty. Taki koktajl to kilka minut pracy, a zawsze bomba witamin wpadnie. 
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 11:18
0
Te propozycje brzmią smacznie, ja właśnie postanowiłam wprowadzić do swojego jadłospisu więcej ryb. Zrobiło się tak wiosennie to nabrałam też ochoty na ćwiczenia, wczoraj byłam pierwszy raz na treningu w klubie fitcurves. Było ciężko, mam drobne zakwasy. Ale nie poddam się. Lato już coraz bliżej.
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 19:12
0
No dieta oczywiście że jest ważna, natomiast nie zapominajmy o ćwiczeniach bo to musi się łączyć :) ja najpierw dobrze jadłam i nie ćwiczyłam w potem źle jadłam ale ćwiczyłam i w końcu porządnie się za siebie zabrałam i zmieniłam nawyki żywieniowe, zapisałam się do Akademii Walki i jestem mega zadowolona bo jest duża grupa wsparcia, duży wybór zajęć na siłowni i na prawdę można pokochać sport!
Avatar
Gość / 18 marca 2017 o 18:18
0
Doradca się znalazł.......pulpet promuje zdrowe żywienie buahhhaaaa
Avatar
dyzio / 18 marca 2017 o 17:29
0
Jesli porownaz sobie ceny produktow u nas, a w Europie to wcale nie ma tak wielkiej roznicy, jesli chodz w proporcji do zarobkow!
Avatar
Gość / 18 marca 2017 o 14:49
0
Jak zaczną płacić w nas tak jak w Europie, a nie w Polsce to będę stosował taką dietę
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2017 o 12:10
0
Do garkotłuka na zdjęciu : Ruski ... opasie lubelski ! Marsz do Gacy na odchudzanie !
Avatar
janka / 2 kwietnia 2017 o 17:22
0
Ja kupiłam teraz blender na galerialucznik.pl i mam zamiar przygotowywać sobie kotajle warzywno- owocowe bo jednak nie oszukujmy się, nasza dieta jest bardzo uboga w takie produkty. Taki koktajl to kilka minut pracy, a zawsze bomba witamin wpadnie. 
Avatar
Gość / 31 marca 2017 o 11:18
0
Te propozycje brzmią smacznie, ja właśnie postanowiłam wprowadzić do swojego jadłospisu więcej ryb. Zrobiło się tak wiosennie to nabrałam też ochoty na ćwiczenia, wczoraj byłam pierwszy raz na treningu w klubie fitcurves. Było ciężko, mam drobne zakwasy. Ale nie poddam się. Lato już coraz bliżej.
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 19:12
0
No dieta oczywiście że jest ważna, natomiast nie zapominajmy o ćwiczeniach bo to musi się łączyć :) ja najpierw dobrze jadłam i nie ćwiczyłam w potem źle jadłam ale ćwiczyłam i w końcu porządnie się za siebie zabrałam i zmieniłam nawyki żywieniowe, zapisałam się do Akademii Walki i jestem mega zadowolona bo jest duża grupa wsparcia, duży wybór zajęć na siłowni i na prawdę można pokochać sport!
Avatar
Gość / 18 marca 2017 o 18:18
0
Doradca się znalazł.......pulpet promuje zdrowe żywienie buahhhaaaa
Avatar
dyzio / 18 marca 2017 o 17:29
0
Jesli porownaz sobie ceny produktow u nas, a w Europie to wcale nie ma tak wielkiej roznicy, jesli chodz w proporcji do zarobkow!
Avatar
Gość / 18 marca 2017 o 14:49
0
Jak zaczną płacić w nas tak jak w Europie, a nie w Polsce to będę stosował taką dietę
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 0 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 0 0

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 7 1

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 2 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce"

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce" 0 3

To skandal, żeby pacjent musiał ponosić konsekwencje wycofania leku z rynku! – oburza się pan Jerzy z Lublina. – Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce.

Lublin: Więcej miejsc parkingowych na LSM

Lublin: Więcej miejsc parkingowych na LSM 0 0

90 nowych miejsc parkingowych ma powstać na osiedlach Mickiewicza, Konopnickiej, Krasińskiego i Słowackiego.

Dni Janowca 2018: spektakle, parada, koncerty
21 lipca 2018, 20:00

Dni Janowca 2018: spektakle, parada, koncerty 0 0

W dniach 21-22 lipca na Zamku w Janowcu odbędzie się tegoroczna, barwna i wypełniona atrakcjami odsłona Dni Janowca.

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie
21 lipca 2018, 12:00

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie 0 0

Gdy cała Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości u nas będziemy wspominać wydarzenia z 1018 roku. W weekend obchodzimy 1000 rocznicę bitwy nad Bugiem pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Jarosławem Mądrym. Będzie co rekonstruować, bo za Chrobrym stało ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych. Ruski władca dysponował armią zbliżona liczebnie, którą wspomagali Wikingowie.

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń 3 0

Każdy kto w tym roku będzie chciał zobaczyć aukcję Pride of Poland będzie musiał zapłacić za zaproszenie. I to nie mało. Organizatorzy właśnie podali, że zaproszenie kosztować będzie 450 zł.

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić
Alarm 24

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić 31 4

Do zdarzenia doszło w Zemborzycach Tereszyńskich na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem.

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie
22 września 2018, 16:00

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 września o godz. 16 i 20 w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) wystąpią artyści z Narodowego Starego Teatru w Krakowie ze spektaklem Szewcy.

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin!

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin! 90 10

To prawdziwy hit tego lata! Kontrakt z żółto-biało-niebieskimi podpisał były zawodnik Górnika Łęczna, Grzegorz Bonin

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna 0 0

PIŁKARSKA II LIGA W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy mecz nowego sezonu gdzie w Wejherowie zagra z tamtejszym Gryfem. Na kilka dni przed tym spotkaniem do klubu dołączyło dwóch zawodników, którzy mają stanowić o sile ofensywnej zielono-czarnych

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje
film

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje 38 17

Czy 10 jednohektarowych plantacji ekologicznych malin na Ukrainie zniszczy polskie rolnictwo? Poseł Jarosław Sachajko twierdzi, że tak właśnie się stanie. I wypomina marszałkowi objęcie tej inicjatywy honorowym patronatem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!