Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

19 lutego 2020 r.
17:31

Jak samemu w domu zrobić pączki na Tłusty Czwartek? Przepis

Autor: Zdjęcie autora sz
20 3 A A
Jean Bos, mistrz kucharski, prekursor kuchni molekularnej w Polsce. Szef kuchni hotelu Agit w Lublinie: W Belgii nie mamy tłustego czwartku. Odkąd mieszkam w Polsce, smażymy pączki w domu. Często bez nadzienia, a nadzienie jemy na gofrach. Ale polski pączek z konfiturą różaną, oblany belgijską czekoladą, bardzo mi smakuje
Jean Bos, mistrz kucharski, prekursor kuchni molekularnej w Polsce. Szef kuchni hotelu Agit w Lublinie: W Belgii nie mamy tłustego czwartku. Odkąd mieszkam w Polsce, smażymy pączki w domu. Często bez nadzienia, a nadzienie jemy na gofrach. Ale polski pączek z konfiturą różaną, oblany belgijską czekoladą, bardzo mi smakuje (fot. Maciej Kaczanowski)

W tłusty czwartek Polacy zjedzą ponad 100 milionów pączków. Pierwsze pączki w Polsce nadziewano słoniną. A jedne z najsłynniejsze pączków w regionie robi się w Żakowoli Radzyńskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na paczki do działającej do dziś Cukierni Chmielewskiego w Lublinie wpadała Ordonka, natomiast poeta Józef Czechowicz potrafił zjeść 100 malutkich pączków wypiekanych w jednej z piekarni tureckich.

Dziś w Lublinie pączkarnie się rozmnożyły. – Ale i tak najlepsze są te smażone w domu – mówi Jean Bos, szef kuchni, który pączki smażył dla króla Belgów.

Choć historia pączka wiedzie do starożytnego Rzymu, to w średniowiecznej Europie zajmowały wśród ciast wyjątkowe miejsce. Ciastka w Europie najpierw wypiekali piekarze, potem cukiernicy, którzy wówczas wypiekali pasztety, przetwory mięsne i rybne. Sprzedawali też wino. Ciastka i ciasteczka powstawały w żeńskich klasztorach. Miały wdzięczne nazwy: „brzuszki aniołków”, „ciasteczka niebiańskie”, „anielskie włosy”, „łzy świętego Antoniego”, a nawet „brzuszki siostrzyczek”. Warto pamiętać, że pierwsze pączki w Polsce nadziewano słoniną.

W międzywojennych książkach kucharskich przepisów na pączki jest mnóstwo. My za profesorem Jarosławem Dumanowskim polecamy tanie i dobre pączki według Marii Monatowej: 3 żółtka rozetrzeć z 23 dag cukru, 7 dag rozpuszczonego masła, wlać pół litra mleka, trochę araku. Dodać potem 56 dag mąki, skórkę z cytryny i rozczyn z 3 dag drożdży. Gdy ciasto wyrośnie, wywałkować je na stolnicy, wycinać okrągłe foremki, zostawić by wyrosły. Nadziać konfiturami i smażyć na smalcu z domieszką frytury.

A jedne z pączków zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych województwa lubelskiego. Chodzi o pączki żakowolskie z marmoladą z antonówek, smażone w miejscowości Żakowola Radzyńska w gminie Kąkolewnica. Pączki były nadziewane wiśniami, makiem lub marmoladą z antonówek, czarnej porzeczki lub dzikiej róży. Te z antonówką są według wielu podniebień najsmaczniejsze.

A jak samemu zrobić dobre pączki? Oto receptura od Andrzeja Sokołowskiego, takie pączki robiła jego babcia.

Pączki na Tłusty Czwartek

Składniki: 8 żółtek, 1 kg mąki pszennej, 12 dag drożdży, 0,5 litra pełnego mleka, 10 dag masła, 1 łyżka stołowa spirytusu, 2 kg smalcu, 300 g powideł śliwkowych, 15 dag cukru, cukier puder do posypania.

Wykonanie: na parze ubić żółtka z cukrem. Mąkę posiekać z masłem. Z łyżki mąki, mleka i drożdży zrobić rozczyn. Odstawić do wyrośnięcia.

Pozostałe składniki (mąkę, mleko, spirytus) połączyć z rozczynem i wyrabiać do ukazania się pęcherzyków. Tajemnica udanych pączków kryje się w starannym i dokładnym wyrobieniu ciasta. Formować pączki, nadziewać powidłami śliwkowymi i smażyć na smalcu. Odsączyć na pergaminie, posypać cukrem pudrem i zajadać się, póki są.

Smacznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sobotnia prywatka
foto
galeria

Sobotnia prywatka

Prywatki mają swój klimat oraz swoich fanów, to także bardzo popularny cykl imprez w Rzut Beretem. Zobaczcie, co się działo na poprzedniej imprezie. To była noc pełna niezapomnianych chwil i tańca do białego rana.

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje
Patronat Dziennika Wschodniego

Zdrowie psychiczne we współczesnych czasach. Zagrożenia i nadzieje

Przed nami XII konferencja z cyklu „Problemy współczesnej profilaktyki”. Specjaliści spotkają się na Lubelskiej Akademii WSEI i podyskutują o zagrożeniach i skuteczności pomocy psychologicznej.

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana
MAGAZYN

Zamojskie przebłyski w kotle rozczarowań, czyli historia Hetmana

20. marca 2024 minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. Ligi, w 2008 r. nazwanej 1. Ligą. Dziś zamieszczamy kolejną część wspomnień z okazji brylantowego jubileuszu drugo(pierwszo)ligowców, poświęconą drugoligowym występom piłkarzy Hetmana.

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]
NASZ PATRONAT
galeria
film

III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacja Grupy Aliplast. Zagrali by pomóc dzieciom [zdjęcia, wideo]

Fundacja Grupy Aliplast zorganizowała w sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej. Na boiskach przy ul. Wacława Moritza nie brakowało walki, ale najważniejsze było zebranie funduszy na wsparcie dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Zawodniczki MKS FunFloor Lublin powalczą o Gladiatory

Poznaliśmy nazwiska szczypiornistek nominowanych do Gladiatorów. W najważniejszej kategorii – zawodniczka sezonu, o tytuł powalczy Magda Balsam.

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Anatomia już nie straszna. Ruszyły „Trauma Days”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował działalność Akademii Doskonałości w Anatomii Klinicznej. Młodzi specjaliści i rezydenci będą ćwiczyć umiejętności operacyjne w praktyce.

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg
NASZ PATRONAT/ZDJĘCIA
galeria

Serowa moc w Lublinie. Gwiazdą święta był twaróg

Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja
Magazyn

Smacznego! Przepisy inspirowane twórczością Mikołaja Reja

W oczekiwaniu na Festiwal Mikołaja Reja podrzucamy kilka przepisów nawiązujących do upodobań kulinarnych ojca polskiej literatury i kuchni. Zaczynamy od słynnej faramuszki.

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Zdjęcia
galeria

Pamiętali o Marszałku. 89. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

Lublin uczcił dzisiaj 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji odbył się marsz pamięci, który wyruszył z placu Litewskiego, przez deptak i ulicę Królewską do Archikatedry.

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Budują boisko między blokami. Ma być dostępne dla wszystkich

Plac budowy został przekazany w środę i prace ruszyły natychmiast. Na osiedlu Chmielna II w Krasnymstawie powstaje boisko. Będzie dostępne dla wszystkich.

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium