Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 kwietnia 2022 r.
13:32

Lubelskie. Te miasta nie włączą swoich syren alarmowych. Proponują "minutę ciszy"

Autor: Zdjęcie autora aa ak sko rs kyku eb
(fot. Piotr Płudowski, burmistrz Łukowa)

Lublin, Zamość, Świdnik i Kraśnik – urzędnicy m.in. z tych miast zapowiedzieli, że nie będą uruchamiać jutro syren alarmowych. Zgodnie z informacją MSWiA, w ten sposób w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej ma być w całym kraju uczczona pamięć 96 osób, które zginęły pod Smoleńskiem.

Aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2022 r. 23:05
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Niestety, prawo mówi, że należy powiadomić mieszkańców 24 godziny przed – zauważa Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. – Ja dostałem informację przed chwilą, więc nie zdążymy. Poza tym uważam, że pomysł sam w sobie nie jest trafiony ze względu na obecność uchodźców. Wcześniej rząd prosił, żeby nie używać syren, myśmy też zakazali strzałów z Nadszańca. Proponuję uczcić rocznicę katastrofy smoleńskiej minutą ciszy.

Nie planujemy uruchomienia syren alarmowych. Wiem, że część samorządów otrzymała od wojewody pisma z poleceniem ich włączenia, ale do nas jak dotąd nic takiego nie dotarło – tak mówił jeszcze o godz. 13 Łukasz Kołodziej, kierownik wydziału kultury, promocji i komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Puławy. Sytuacja uległa jednak zmianie. Wieczorem zostaliśmy poinformowani o tym, że wspomniany dokument w godzinach popołudniowych dotarł do puławskiego Ratusza. - W związku z tym syreny jednak zostaną włączone - przyznaje Kołodziej. 

– Miasto Łęczna nie ma swoich syren, gdyby miało to jutro nie zostałyby uruchomione – przekazuje nam rzecznik urzędu Grzegorz Kuczyński.

Alarm nie zostanie uruchomiony w Świdniku. W tym mieście test syren będzie w formie "cichej". – W Ukrainie jest wojna. W naszym mieście przebywają uchodźcy z tego kraju. Nie chcemy narażać tych osób na dodatkowy stres, ale też nie chcemy budzić strachu u mieszkańców naszego miasta – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika. I dodaje: – W niedzielę obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Świdniku się odbędą. Burmistrz Waldemar Jaksom złoży kwiaty na pomniku smoleńskim.

Podobnie będzie w Kraśniku. – Nie włączymy jutro syren alarmowych – potwierdza Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – Uczcimy ofiary katastrofy pod Smoleńskiem i pamięć o nich tak jak co roku, składając kwiaty pod pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar tej tragedii. Poinformujemy o rocznicy w naszych mediach społecznościowych.

Komunikat w tej sprawie wydał również burmistrz Lubartowa Krzysztof Paśnik. "Katastrofa smoleńska była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski i na zawsze zapisała się w dzieje naszego Narodu" – zaznacza na wstępie burmistrz Lubartowa. „W wypadku lotniczym zginęła nie tylko Para Prezydencka, ale również wiele znamienitych osób pełniących najważniejsze funkcje w Rzeczypospolitej Polskiej. Data 10 kwietnia zasługuje na szczególne upamiętnienie. Jako Burmistrz Miasta Lubartów wezmę udział w oficjalnych obchodach upamiętnienia rocznicy i zachęcam do tego wszystkich mieszkańców Lubartowa. Zdecydowałem również o tym, że tego dnia w Lubartowie nie zawyją syreny. W tych trudnych czasach nie potrzeba nam mało znaczących gestów, które często zamiast łączyć ludzi po prostu ich dzielą. Potrzeba nam za to jedności i pokoju. Niech pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej łączy nas wszystkich."

Do grona „zbuntowanych" dołączył także Piotr Płudowsk, burmistrz Łukowa. – Gdy od tygodni mieszkańcy Łukowa często w heroiczny sposób starają się zapewnić komfort fizyczny oraz psychiczny obcokrajowcom, niewłaściwe w moim odczuciu jest używanie sygnałów lub symboli, które uciekającym przed ostrzałem kojarzyć mogą się zupełnie inaczej. Stąd też za równie niewłaściwą uważam decyzję o uczczeniu 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej za pomocą syren alarmowych. Tym sposobem wywołać możemy niepotrzebną panikę wśród tych, którzy uciekali przed wojną albo jej się obawiają – napisał na Facebooku. Jak dodał, 10 kwietnia syreny alarmowe, „przynajmniej te zarządzane przez Miasto", nie zabrzmią.

Prezydent Białej Podlaskiej, Michał Litwiniuk: – Nasz samorząd, jak inne w kraju, otrzymał od służb wojewody polecenie włączenia syren alarmowych 10 kwietnia o godz. 8.41, w 12. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej. To pomysł nieprzemyślany, dajemy w Polsce schronienie niemal 2 mln Ukraińców – głównie matkom z dziećmi – uchodzącym przed tragedią wojny, przed dramatem nalotów i ostrzałów rakietowych, bezlitosną inwazją Rosji. Jako władze powinniśmy wykazywać zrozumienie i wrażliwość. Jutro, jak co roku, zamiast włączać syreny, uczcimy pamięć ofiar Katastrofy Smoleńskiej podczas mszy w kościele św. Antoniego, a następnie przy tablicy poświęconej ofiarom katastrofy złożymy, wraz z miejskimi delegacjami, kwiaty.

O tym, że jutro Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego nie uruchomi systemu alarmowego poinformowała rzeczniczka prezydenta Lublina Katarzyna Duma. Powodem jest wojna w Ukrainie a także liczba uchodźców, która znalazła schronienie na terenie miasta. Z tych powodów zaproponowana forma upamiętniania "wydaje się obecnie niewłaściwa".

To nie są jedyne powody. "W związku z krótkim czasem na powiadomienie mieszkańców Lublina, szczególnie osób starszych, obawiających się eskalacji wojny, jak również z ograniczonymi możliwościami dotarcia z informacją do uchodźców rozproszonych w wielu miejscach na terenie naszego miasta, istnieje ogromne ryzyko, że sygnał syren mógłby być niewłaściwie odebrany przez mieszkańców i uchodźców, niepotrzebnie wywołując strach, panikę, czy odnawiając traumy, z jakimi mierzyć musieli się obywatele Ukrainy" – napisała Katarzyna Duma.

Syreny mogą być uruchomione jednak przez służby wojewody z pominięciem Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. I tak się pewnie stanie.

– Syreny będące w dyspozycji wojewody lubelskiego będą uruchomione zgodnie z obowiązującymi przepisami – napisała nam Agnieszka Strzępka, rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium