Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 września 2010 r.
23:04
Edytuj ten wpis

Euro 2012 po lubelsku - raport. Z czym zdążymy na mistrzostwa, a z czym nie?

0 33 A A

Miały być piękne drogi, lotniska, stadiony i hotele. Tłumy kibiców i turystów ciągnące na Lubelszczyznę. I wielkie gwiazdy piłki nożnej, które będą u nas trenowały i grały. Piękne zapowiedzi zweryfikowało życie. Co z nich zostało? Sprawdziliśmy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
DROGI

* Komplikuje się budowa 68-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S-17 Kurów–Lublin–Piaski wraz z obwodnicą Lublina. – Pierwotnie planowaliśmy podpisanie umów z wykonawcami w czerwcu, tak by budowy ruszyły we wrześniu tego roku. Ale przez protesty firm, które brały udział w już ogłoszonych przetargach, będzie to możliwe dopiero w IV kwartale – tłumaczy Krzysztof Nalewajko z lubelskiego oddziału GDDKiA. Wykonawcy od tej daty będą mieli 2 lata na zakończenie budowy. A to oznacza, że drogą, którą planowano oddać na Euro 2012, pojedziemy najwcześniej pod koniec 2012 roku

* Jeszcze gorzej jest z mazowieckim odcinkiem "17”. GDDKiA chce go wybudować dopiero po 2012 roku.

* Taki los czeka większość planowanych inwestycji drogowych w naszym regionie. To m.in. budowa zachodniej części obwodnicy Lublina pomiędzy węzłami Dąbrowica–Konopnica, droga ekspresowa S-19 od Kraśnika do granicy województwa, II etap obwodnicy Puław (droga S12) oraz długo oczekiwana obwodnica Tomaszowa Lubelskiego.

* Wśród inwestycji, które mogą powstać dopiero po 2012 roku wymieniane są także "ekspresówki” z Piask do Dorohuska i Hrebennego, droga Lubartów–Kraśnik i Puławy–Kurów.

* W grupie najbardziej pewnych drogowych inwestycji na lata 2010-2012 jest tylko obwodnica Kraśnika. Pojedziemy nią jesienią. Jest też szansa, że do 2012 powstaną obwodnice Frampola i Hrubieszowa.

LOTNISKA

* Port Lotniczy Lublin miesiąc temu ogłosił przetarg na budowę ogrodzenia lotniska w Świdniku. Wcześniej spółka ogłosiła przetargi m.in. na prace przygotowawcze, usunięcie kolizji sanitarnych, budowę sieci, budowę drogi startowej, drogi kołowania i płyty postojowej. – Został nam ostatni przetarg na budowę terminala – mówi Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

Jak zapowiadają władze portu, budowa lotniska ruszy jeszcze w październiku tego roku (wtedy spodziewana jest decyzja wojewody, w którego gestii leży teraz wydanie pozwolenie na budowę).

Zakończenie budowy, zgodnie z obietnicami władz województwa, jest zaplanowane na koniec 2011 r. Natomiast wszelkie certyfikacje potrzebne do tego, żeby można było z lotniska korzystać – na początku 2012. Gdyby te terminy zostały dotrzymane, port byłby gotowy na mistrzostwa.

* Nałęczów, Puławy i Kazimierz będą mogły gościć piłkarzy, jeśli samolot z nimi będzie mógł wylądować na lotnisku oddalonym od miejsca ich pobytu nie dalej niż godzinę jazdy autobusem. Ten warunek został spełniony dzięki porozumieniu z dowództwem lotniska wojskowego w Dęblinie.

KOLEJE

* Tydzień temu pisaliśmy, że na Zamojszczyznę wrócą pociągi. Ale już wiadomo, że nie przed piłkarskimi mistrzostwami. I to mimo, że samorządy m.in. Zamościa, Lublina, Chełma i Białej Podlaskiej napisały wspólny wniosek o uruchomienie sprawnego połączenia z Ukrainą na Euro 2012.

– Plany są, ale na realizację trzeba będzie trochę poczekać – mówi Sławomir Sadowski z Ministerstwa Infrastruktury.

Na początek ruszy tzw. linia "Y”. Połączy ona Warszawę z Łodzią, a potem m.in. z Poznaniem i Wrocławiem. Potem szybka kolej ruszy do Niemiec, Czech i na Ukrainę, m.in. m.in. przez Zamość. Uruchomienie pierwszych pociągów linii "Y” odbędzie się w 2020 r. Potem będziemy mogli myśleć o innych połączeniach.

* Tymczasem lubelski Urząd Marszałkowski kupuje szynobusy, które będą kursowały po torach Lubelszczyzny (m.in. do lotniska w Świdniku). Łącznie będzie pięć nowych szynobusów – wszystkie jeszcze w tym roku.

BEZPIECZEŃSTWO

* Trwa budowa przejścia granicznego w Dołhobyczowie. Na razie będzie to przejście osobowe, z możliwością rozszerzenia jego kategorii. Część towarowa mogłaby być zbudowana po 2013 r. Część przejścia, na przykład dwa pasy ruchu, może być udostępniona na Euro 2012.

* Celnicy z naszego regionu zakończyli w tym roku kurs z podstaw języka migowego. – Dodatkowe umiejętności językowe mogą okazać się niezbędne m.in. przy obsłudze podróżnych z całej Europy podczas mistrzostw w piłce nożnej Euro 2012 – informuje Marzena Siemieniuk z Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Cały czas trwają tam kursy języka angielskiego

* Chełmscy policjanci dostali nowe pościgowe auta, motocykle i quady. – Będą niezastąpione przede wszystkim na krajowej "dwunastce”, szczególnie w kontekście zbliżających się mistrzostw – zapowiada Tomasz Błaziak, naczelnik chełmskiej drogówki.

Lubelscy policjanci przez dwa miesiące ub. roku patrolowali ulice Warszawy. W ten sposób mieli zdobyć doświadczenie, m.in. przed piłkarskim turniejem.

STADIONY

* Przeciąga się budowa stadionu w Lublinie, na którym mogłyby być rozgrywane mecze towarzyskie drużyn biorących udział w turnieju. Pierwotnie obiekt miał powstać w miejscu starego stadionu przy Al. Zygmuntowanych. Ostatecznie władze Lublina zdecydowały o zbudowaniu nowego – w miejscu dawnej cukrowni przy ul. Krochmalnej.

W październiku ma zostać ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie stadionu. Wtedy budowa mogłaby się rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku. Nie ma jednak szans, żeby zakończyć ją w ciągu roku – czyli jeszcze przed Euro 2012.

* Na turniej gotowy będzie za to nowy stadion w Puławach. Pierwszy etap budowy zakończył się we wrześniu. Otwarcie, po uzyskaniu decyzji o użytkowaniu, będzie się mogło odbyć jesienią. Ale to nie koniec prac. Tuż obok stadionu powstaną baseny otwarte. Budowa już trwa. Ta część obiektu zostanie oddana do użytku w przyszłym roku.

OŚRODEK POBYTOWY

* W katalogu 20 centrów pobytowych, z których wybierać będą drużyny uczestniczące Euro 2012, znajdzie się wspólna oferta Nałęczowa, Kazimierza i Puław. To jednak nie oznacza, że po nałęczowskim parku przechadzać się będą reprezentanci Holandii czy Niemiec. Uczestnicy wybiorą 16 ośrodków. Ich wizytacje mają się rozpocząć w tym roku.

– Tylko my możemy pochwalić się konkretami. To, co u nas już jest, w innych miastach wciąż jest w planach lub w trakcie budowy – podkreśla Andrzej Kozłowski z Uzdrowiska Nałęczów.

W nowym kompleksie hotelowym w Nałęczowie ekipa mogłaby zamieszkać. W Puławach, gdzie dobiega końca budowa stadionu, mogliby trenować piłkarze. Obsługą VIP-ów, dziennikarzy oraz kibiców zająłby się Kazimierz Dolny. A w Dęblinie wylądowałby samolot z piłkarzami na pokładzie (wojsko już się na to zgodziło).

* Za to przed mistrzostwami w Nałęczowie nie powstanie zapowiadany kompleks basenów. Wycofali się dwaj potencjalni inwestorzy.

HOTELE

* W Nałęczowie, na bazie Term Pałacowych, powstał kompleks z czterogwiazdkowym hotelem (dla 140 osób) i infrastrukturą do odnowy biologicznej.

* W Oblasach koło Janowca ma być hotel SPA. A przy ul. Tyszkiewicza i Berberys w Kazimierzu Dolnym – Pensjonat Kazimierski.

* W Puławach, na miejscu dawnego budynku administracyjnego majątku Głębickich, powstanie nowoczesny obiekt hotelowy. – Będzie miał trzy gwiazdki, 30 klimatyzowanych pokoi, salę konferencyjną i bankietową – mówi inwestor Marek Pikul. Otwarcie – czerwiec 2011 r.

* Wypiękniał również puławski hotel Izabela. Najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście przeszedł termomodernizację.

* Nowy hotel działa także w Zamościu – Carskie Koszary w rozbudowanym i zaadaptowanym budynku kompleksu dawnych koszar. Zamojskie hotele Renesans i Jubilat przejdą modernizację, a ich goście będą korzystać z nowego wyposażenia.

PROMOCJA

* Wschodnie regiony Polski będą kusić turystów, m.in. wybierających się na Euro 2012. Wspólną promocję wschodnich województw na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przygotowała Polska Organizacja Turystyczna.
Lubelszczyzna będzie w internecie, radiu, telewizji, prasie.

– Efektem ma być wzrost liczby turystów. A to wiąże się z nowymi miejscami pracy, rozwojem gospodarczym, inwestycyjnym – mówi Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Slawek J. / 8 października 2010 o 23:12
0
[quote name='baton' date='02 październik 2010 - 15:07 ' timestamp='1286024856' post='355764']
a to dobre uczą się języka migowego. chyba z braku znajoości innych języków obcych będą rozmawiać na migi.
[/quote]
To troche tak, jak Zbigniewa Ziobro w Brukseli. Pierwsza dama Jarka Kaczynskiego jest rownie biegla w jezykach obcych, jak nieprzymierzajac celnicy znad wschodniej granicy.
Please sokowirowka herr presidente.....
Avatar
fl / 3 października 2010 o 17:56
0
[quote name='fd' date='02 październik 2010 - 20:15 ' timestamp='1286043335' post='355875']
Wierzcie i głosujcie na PiS to g.....o bedziecie mieli.
[/quote]
a glosujac na PO juz masz wielkie g....o.
Avatar
kkk / 3 października 2010 o 16:25
0
[quote name='hihihihi' date='02 październik 2010 - 19:24 ' timestamp='1286040243' post='355845']
Jak ten "pieniądz" zamiast przyciągać kumuluje zadłużenie to pokazują liczniki długu publicznego online - około 6 kolejnych milionów długu co godzinę!!!
Wyprzedaż za friko i likwidację za wszelką cenę nazywasz prywatyzacją?
Stocznie, cukrownie, odlewnie, huty i PGR-y mogą przynosić zysk wszędzie państwu tylko nie w RP? Jeżeli masz wątpliwości co do działania państwowych PGR-ów to skocz do Czech - tylko najpierw głęboki oddech weź żebyś udaru serca albo mózgu nie dostał na widok państwowego działającego nie gorzej niż prywatnego!!!

Trzeba patrzeć i słuchać szerzej niż tylko to co zapodaje nam PO!!!
[/quote]

1. Kumuluje zadłużenie bo prawie wszystko co kupujesz nie jest Polskie. Od stadionów, samochody, piwo po gumy do żucia. Wszystko to jest w prywatnych rękach i to oni akumulują kapitał.
2. Problemem Polski jest to, że każdy ciągnie w swoją stronę. Nie ma siły, to sie musi rozerwać...patrz budżet. Dlatego prywatne jest efektywniejsze, bo tam się zapie....., a nie strajkuje...
4. Oczywiście że państwowe bywa wydajne - Bogdanka, ZA Puławy.
5. Nie jestem fanem PO, ani żadnej partii
[quote name='hihihihi' date='02 październik 2010 - 19:24 ' timestamp='1286040243' post='355845']
Jak ten "pieniądz" zamiast przyciągać kumuluje zadłużenie to pokazują liczniki długu publicznego online - około 6 kolejnych milionów długu co godzinę!!!
Wyprzedaż za friko i likwidację za wszelką cenę nazywasz prywatyzacją?
Stocznie, cukrownie, odlewnie, huty i PGR-y mogą przynosić zysk wszędzie państwu tylko nie w RP? Jeżeli masz wątpliwości co do działania państwowych PGR-ó... rozwiń
Avatar
PALKOTEK / 3 października 2010 o 14:18
0
[quote name='jama' date='03 październik 2010 - 11:45 ' timestamp='1286099137' post='356036']
Masz rację.ŻUK NA PREZYDENTA!!!!
[/quote]
CHYBA CIĘ P.....!!!SKOCZ DO BYSTRZYCY NA GŁÓWKĘ!!MOŻE JESZCZE NIECH PRUSZEK OKRUSZEK WRÓCI CO??CHA,CHA!!
Avatar
jama / 3 października 2010 o 11:45
0
[quote name='Lublinianin' date='03 październik 2010 - 10:05 ' timestamp='1286093134' post='356005']
Jeśli Lublin do Parlamentu wybiera osobę nie związaną z miastem (prof. Lena Barbara Kolarska-Bobińska ) to nie ma co oczekiwać, że taka osoba będzie za LUBLINEM.
[/quote]
Masz rację.ŻUK NA PREZYDENTA!!!!
Avatar
kolejarz / 3 października 2010 o 10:06
0
Sieć Y - największy deb***izm. Wybudują nową linię, pewnie wskutek nacisków politycznych ze stacjami typu Włoszczowa, więc pociągi nie wykorzystuają maksimum możliwości w takim niewielkim kraju jak Polska. W zamian za to wszystkie pienioądze pójdą na budowę Y. Koleje regionalne upadną totalnie, a mniej ważne magistrale - np. Lublin warszawa - zostaną zdegradowane technicznie, więc i gospodarczo.
Zobaczycie jak będzie. Bydowa Y spowoduje upadek polskiego koejnictwa regionalnego.
A co do innych opisanych w tym artykule rzeczy - czy w tym kraju cokolwiek zostało zrobione na czas? Pytanie retoryczne.
Sieć Y - największy deb***izm. Wybudują nową linię, pewnie wskutek nacisków politycznych ze stacjami typu Włoszczowa, więc pociągi nie wykorzystuają maksimum możliwości w takim niewielkim kraju jak Polska. W zamian za to wszystkie pienioądze pójdą na budowę Y. Koleje regionalne upadną totalnie, a mniej ważne magistrale - np. Lublin warszawa - zostaną zdegradowane technicznie, więc i gospodarczo.
Zobaczycie jak będzie. Bydowa Y spowoduje upadek polskiego koejnictwa regionalnego.
A co do innych opisanych w tym artykule rzeczy - czy... rozwiń
Avatar
Lublinianin / 3 października 2010 o 10:05
0
[quote name='jedynka' date='03 październik 2010 - 03:30 ' timestamp='1286069451' post='355972']
A gdzie są Eurodeputowani, którzy tak ochoczo reklamowali się przed Eurowyborami do parlamentu europejskiejgo? mówili tak ładnie o Lublinie i o regionie, że pomogą itd. itp. ...a niech spadają teraz na szczaw!!! banda naciągaczy i nierobów!!
[/quote]


Jeśli Lublin do Parlamentu wybiera osobę nie związaną z miastem (prof. Lena Barbara Kolarska-Bobińska ) to nie ma co oczekiwać, że taka osoba będzie za LUBLINEM.
[quote name='jedynka' date='03 październik 2010 - 03:30 ' timestamp='1286069451' post='355972']
A gdzie są Eurodeputowani, którzy tak ochoczo reklamowali się przed Eurowyborami do parlamentu europejskiejgo? mówili tak ładnie o Lublinie i o regionie, że pomogą itd. itp. ...a niech spadają teraz na szczaw!!! banda naciągaczy i nierobów!!
[/quote]


Jeśli Lublin do Parlamentu wybiera osobę nie związaną z miastem (prof. Lena Barbara Kolarska-Bobińska ) to nie ma co... rozwiń
Avatar
jedynka / 3 października 2010 o 03:30
0
A gdzie są Eurodeputowani, którzy tak ochoczo reklamowali się przed Eurowyborami do parlamentu europejskiejgo? mówili tak ładnie o Lublinie i o regionie, że pomogą itd. itp. ...a niech spadają teraz na szczaw!!! banda naciągaczy i nierobów!!
Avatar
Krzysztof Nalewajko / 2 października 2010 o 23:09
0
[quote name='Gość' date='02 październik 2010 - 22:47 ' timestamp='1286052423' post='355939']
Panie Nalewajko, niech Pan nam powie:
1. czemu przetagi ogłaszacie w lecie, rozstrzygacie późną jesienią i rozpoczynacie inwestycje w zimie zamiast ogłaszać zimą, rozstrzygać wiosną i rozpoczynać latem?
2. czemu ogłaszając przetarg nie bierzecie pod uwagę protestów które na pewno wpłyną i wszystkie inwestycje Wam się opóźniają?
Liczę na odpowiedź choć pewnie się przeliczę.
[/quote]

Ad. 1. Przetarg na budowę S17 został ogłoszony dokładnie 17 grudnia 2009 roku.
Ad. 2. Trudno przewidzieć zachowanie wykonawców. Jedne przetargi prowadzone są bez protestów i rostrzygnięcia zapadają szybko. Z kolei w innych wykonawcy zachowują się czasem nieracjonalnie...
[quote name='Gość' date='02 październik 2010 - 22:47 ' timestamp='1286052423' post='355939']
Panie Nalewajko, niech Pan nam powie:
1. czemu przetagi ogłaszacie w lecie, rozstrzygacie późną jesienią i rozpoczynacie inwestycje w zimie zamiast ogłaszać zimą, rozstrzygać wiosną i rozpoczynać latem?
2. czemu ogłaszając przetarg nie bierzecie pod uwagę protestów które na pewno wpłyną i wszystkie inwestycje Wam się opóźniają?
Liczę na odpowiedź choć pewnie się przeliczę.
[/quote]
... rozwiń
Avatar
Gość / 2 października 2010 o 22:47
0
[quote name='Krzysztof Nalewajko' date='02 październik 2010 - 21:57 ' timestamp='1286049455' post='355921']
Co do dróg, to pod hasłem Euro 2012 na Lubelszczyźnie przewidziane były trzy inwestycje: budowa S17 na odcinku Kurów - Piaski oraz jako inwestycje rezerwowe S17 od Piask do granicy w Hrebennem oraz S12 od Piask do Dorohuska. Pozostałe wymienione przez dziennikarzy DW nie wchodziły do programu budowowy dróg na Euro 2012.
Szkoda, że autorzy przygotowując raport nie zadali sobie trudu skontaktowania się ze mną by uzyskać najświeższe informacje. W tekście przytoczono wypowiedzi z poprzednich artykułów. Czy na tym ma polegać rzetelne informowanie Czytelników Dziennika Wschodniego?
[/quote]
Panie Nalewajko, niech Pan nam powie:
1. czemu przetagi ogłaszacie w lecie, rozstrzygacie późną jesienią i rozpoczynacie inwestycje w zimie zamiast ogłaszać zimą, rozstrzygać wiosną i rozpoczynać latem?
2. czemu ogłaszając przetarg nie bierzecie pod uwagę protestów które na pewno wpłyną i wszystkie inwestycje Wam się opóźniają?
Liczę na odpowiedź choć pewnie się przeliczę.
[quote name='Krzysztof Nalewajko' date='02 październik 2010 - 21:57 ' timestamp='1286049455' post='355921']
Co do dróg, to pod hasłem Euro 2012 na Lubelszczyźnie przewidziane były trzy inwestycje: budowa S17 na odcinku Kurów - Piaski oraz jako inwestycje rezerwowe S17 od Piask do granicy w Hrebennem oraz S12 od Piask do Dorohuska. Pozostałe wymienione przez dziennikarzy DW nie wchodziły do programu budowowy dróg na Euro 2012.
Szkoda, że autorzy przygotowując raport nie zadali sobie trudu skontaktow... rozwiń
Avatar
Slawek J. / 8 października 2010 o 23:12
0
[quote name='baton' date='02 październik 2010 - 15:07 ' timestamp='1286024856' post='355764']
a to dobre uczą się języka migowego. chyba z braku znajoości innych języków obcych będą rozmawiać na migi.
[/quote]
To troche tak, jak Zbigniewa Ziobro w Brukseli. Pierwsza dama Jarka Kaczynskiego jest rownie biegla w jezykach obcych, jak nieprzymierzajac celnicy znad wschodniej granicy.
Please sokowirowka herr presidente.....
Avatar
fl / 3 października 2010 o 17:56
0
[quote name='fd' date='02 październik 2010 - 20:15 ' timestamp='1286043335' post='355875']
Wierzcie i głosujcie na PiS to g.....o bedziecie mieli.
[/quote]
a glosujac na PO juz masz wielkie g....o.
Avatar
kkk / 3 października 2010 o 16:25
0
[quote name='hihihihi' date='02 październik 2010 - 19:24 ' timestamp='1286040243' post='355845']
Jak ten "pieniądz" zamiast przyciągać kumuluje zadłużenie to pokazują liczniki długu publicznego online - około 6 kolejnych milionów długu co godzinę!!!
Wyprzedaż za friko i likwidację za wszelką cenę nazywasz prywatyzacją?
Stocznie, cukrownie, odlewnie, huty i PGR-y mogą przynosić zysk wszędzie państwu tylko nie w RP? Jeżeli masz wątpliwości co do działania państwowych PGR-ów to skocz do Czech - tylko najpierw głęboki oddech weź żebyś udaru serca albo mózgu nie dostał na widok państwowego działającego nie gorzej niż prywatnego!!!

Trzeba patrzeć i słuchać szerzej niż tylko to co zapodaje nam PO!!!
[/quote]

1. Kumuluje zadłużenie bo prawie wszystko co kupujesz nie jest Polskie. Od stadionów, samochody, piwo po gumy do żucia. Wszystko to jest w prywatnych rękach i to oni akumulują kapitał.
2. Problemem Polski jest to, że każdy ciągnie w swoją stronę. Nie ma siły, to sie musi rozerwać...patrz budżet. Dlatego prywatne jest efektywniejsze, bo tam się zapie....., a nie strajkuje...
4. Oczywiście że państwowe bywa wydajne - Bogdanka, ZA Puławy.
5. Nie jestem fanem PO, ani żadnej partii
[quote name='hihihihi' date='02 październik 2010 - 19:24 ' timestamp='1286040243' post='355845']
Jak ten "pieniądz" zamiast przyciągać kumuluje zadłużenie to pokazują liczniki długu publicznego online - około 6 kolejnych milionów długu co godzinę!!!
Wyprzedaż za friko i likwidację za wszelką cenę nazywasz prywatyzacją?
Stocznie, cukrownie, odlewnie, huty i PGR-y mogą przynosić zysk wszędzie państwu tylko nie w RP? Jeżeli masz wątpliwości co do działania państwowych PGR-ó... rozwiń
Avatar
PALKOTEK / 3 października 2010 o 14:18
0
[quote name='jama' date='03 październik 2010 - 11:45 ' timestamp='1286099137' post='356036']
Masz rację.ŻUK NA PREZYDENTA!!!!
[/quote]
CHYBA CIĘ P.....!!!SKOCZ DO BYSTRZYCY NA GŁÓWKĘ!!MOŻE JESZCZE NIECH PRUSZEK OKRUSZEK WRÓCI CO??CHA,CHA!!
Avatar
jama / 3 października 2010 o 11:45
0
[quote name='Lublinianin' date='03 październik 2010 - 10:05 ' timestamp='1286093134' post='356005']
Jeśli Lublin do Parlamentu wybiera osobę nie związaną z miastem (prof. Lena Barbara Kolarska-Bobińska ) to nie ma co oczekiwać, że taka osoba będzie za LUBLINEM.
[/quote]
Masz rację.ŻUK NA PREZYDENTA!!!!
Avatar
kolejarz / 3 października 2010 o 10:06
0
Sieć Y - największy deb***izm. Wybudują nową linię, pewnie wskutek nacisków politycznych ze stacjami typu Włoszczowa, więc pociągi nie wykorzystuają maksimum możliwości w takim niewielkim kraju jak Polska. W zamian za to wszystkie pienioądze pójdą na budowę Y. Koleje regionalne upadną totalnie, a mniej ważne magistrale - np. Lublin warszawa - zostaną zdegradowane technicznie, więc i gospodarczo.
Zobaczycie jak będzie. Bydowa Y spowoduje upadek polskiego koejnictwa regionalnego.
A co do innych opisanych w tym artykule rzeczy - czy w tym kraju cokolwiek zostało zrobione na czas? Pytanie retoryczne.
Sieć Y - największy deb***izm. Wybudują nową linię, pewnie wskutek nacisków politycznych ze stacjami typu Włoszczowa, więc pociągi nie wykorzystuają maksimum możliwości w takim niewielkim kraju jak Polska. W zamian za to wszystkie pienioądze pójdą na budowę Y. Koleje regionalne upadną totalnie, a mniej ważne magistrale - np. Lublin warszawa - zostaną zdegradowane technicznie, więc i gospodarczo.
Zobaczycie jak będzie. Bydowa Y spowoduje upadek polskiego koejnictwa regionalnego.
A co do innych opisanych w tym artykule rzeczy - czy... rozwiń
Avatar
Lublinianin / 3 października 2010 o 10:05
0
[quote name='jedynka' date='03 październik 2010 - 03:30 ' timestamp='1286069451' post='355972']
A gdzie są Eurodeputowani, którzy tak ochoczo reklamowali się przed Eurowyborami do parlamentu europejskiejgo? mówili tak ładnie o Lublinie i o regionie, że pomogą itd. itp. ...a niech spadają teraz na szczaw!!! banda naciągaczy i nierobów!!
[/quote]


Jeśli Lublin do Parlamentu wybiera osobę nie związaną z miastem (prof. Lena Barbara Kolarska-Bobińska ) to nie ma co oczekiwać, że taka osoba będzie za LUBLINEM.
[quote name='jedynka' date='03 październik 2010 - 03:30 ' timestamp='1286069451' post='355972']
A gdzie są Eurodeputowani, którzy tak ochoczo reklamowali się przed Eurowyborami do parlamentu europejskiejgo? mówili tak ładnie o Lublinie i o regionie, że pomogą itd. itp. ...a niech spadają teraz na szczaw!!! banda naciągaczy i nierobów!!
[/quote]


Jeśli Lublin do Parlamentu wybiera osobę nie związaną z miastem (prof. Lena Barbara Kolarska-Bobińska ) to nie ma co... rozwiń
Avatar
jedynka / 3 października 2010 o 03:30
0
A gdzie są Eurodeputowani, którzy tak ochoczo reklamowali się przed Eurowyborami do parlamentu europejskiejgo? mówili tak ładnie o Lublinie i o regionie, że pomogą itd. itp. ...a niech spadają teraz na szczaw!!! banda naciągaczy i nierobów!!
Avatar
Krzysztof Nalewajko / 2 października 2010 o 23:09
0
[quote name='Gość' date='02 październik 2010 - 22:47 ' timestamp='1286052423' post='355939']
Panie Nalewajko, niech Pan nam powie:
1. czemu przetagi ogłaszacie w lecie, rozstrzygacie późną jesienią i rozpoczynacie inwestycje w zimie zamiast ogłaszać zimą, rozstrzygać wiosną i rozpoczynać latem?
2. czemu ogłaszając przetarg nie bierzecie pod uwagę protestów które na pewno wpłyną i wszystkie inwestycje Wam się opóźniają?
Liczę na odpowiedź choć pewnie się przeliczę.
[/quote]

Ad. 1. Przetarg na budowę S17 został ogłoszony dokładnie 17 grudnia 2009 roku.
Ad. 2. Trudno przewidzieć zachowanie wykonawców. Jedne przetargi prowadzone są bez protestów i rostrzygnięcia zapadają szybko. Z kolei w innych wykonawcy zachowują się czasem nieracjonalnie...
[quote name='Gość' date='02 październik 2010 - 22:47 ' timestamp='1286052423' post='355939']
Panie Nalewajko, niech Pan nam powie:
1. czemu przetagi ogłaszacie w lecie, rozstrzygacie późną jesienią i rozpoczynacie inwestycje w zimie zamiast ogłaszać zimą, rozstrzygać wiosną i rozpoczynać latem?
2. czemu ogłaszając przetarg nie bierzecie pod uwagę protestów które na pewno wpłyną i wszystkie inwestycje Wam się opóźniają?
Liczę na odpowiedź choć pewnie się przeliczę.
[/quote]
... rozwiń
Avatar
Gość / 2 października 2010 o 22:47
0
[quote name='Krzysztof Nalewajko' date='02 październik 2010 - 21:57 ' timestamp='1286049455' post='355921']
Co do dróg, to pod hasłem Euro 2012 na Lubelszczyźnie przewidziane były trzy inwestycje: budowa S17 na odcinku Kurów - Piaski oraz jako inwestycje rezerwowe S17 od Piask do granicy w Hrebennem oraz S12 od Piask do Dorohuska. Pozostałe wymienione przez dziennikarzy DW nie wchodziły do programu budowowy dróg na Euro 2012.
Szkoda, że autorzy przygotowując raport nie zadali sobie trudu skontaktowania się ze mną by uzyskać najświeższe informacje. W tekście przytoczono wypowiedzi z poprzednich artykułów. Czy na tym ma polegać rzetelne informowanie Czytelników Dziennika Wschodniego?
[/quote]
Panie Nalewajko, niech Pan nam powie:
1. czemu przetagi ogłaszacie w lecie, rozstrzygacie późną jesienią i rozpoczynacie inwestycje w zimie zamiast ogłaszać zimą, rozstrzygać wiosną i rozpoczynać latem?
2. czemu ogłaszając przetarg nie bierzecie pod uwagę protestów które na pewno wpłyną i wszystkie inwestycje Wam się opóźniają?
Liczę na odpowiedź choć pewnie się przeliczę.
[quote name='Krzysztof Nalewajko' date='02 październik 2010 - 21:57 ' timestamp='1286049455' post='355921']
Co do dróg, to pod hasłem Euro 2012 na Lubelszczyźnie przewidziane były trzy inwestycje: budowa S17 na odcinku Kurów - Piaski oraz jako inwestycje rezerwowe S17 od Piask do granicy w Hrebennem oraz S12 od Piask do Dorohuska. Pozostałe wymienione przez dziennikarzy DW nie wchodziły do programu budowowy dróg na Euro 2012.
Szkoda, że autorzy przygotowując raport nie zadali sobie trudu skontaktow... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 3 1

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 1

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 0 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 23 2

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę 0 0

Jest firma, która chce sprowadzać z Kanady surowiec do wytwarzania marihuany medycznej. Złożyła już wniosek o rejestrację, ale do aptek lek szybko nie trafi.

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty 1 0

Co Gdzie Kiedy. Za niecałe dwa tygodnie (28 lipca) na placu przed Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) startuje Centralny Plac Zabaw. – W tym roku razem z wami chcemy otworzyć nowy rozdział naszego projektu – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Kolega nie będzie zadowolony. Nawet nie wiedział, że jego samochód został "pożyczony"

Kolega nie będzie zadowolony. Nawet nie wiedział, że jego samochód został "pożyczony" 0 0

Kierowca w Zakrzowie (pow. łęczyński) wypadł z drogi i zakończył jazdę na jednej z latarni.

Piotr Darmochwał (Motor): Najpierw budowa zespołu, potem konkretne cele

Piotr Darmochwał (Motor): Najpierw budowa zespołu, potem konkretne cele 4 0

ROZMOWA Z Piotrem Darmochwałem, nowym zawodnikiem Motoru Lublin

Lublin: Tak wygląda rower miejski po przejechaniu przez pociąg

Lublin: Tak wygląda rower miejski po przejechaniu przez pociąg 7 3

W poniedziałek policjanci z komisariatu VI w Lublinie zatrzymali nieletniego mieszkańca miasta w związku ze zniszczeniem roweru miejskiego.

Jak się zmienią Al. Racławickie w Lublinie? 12 pomysłów, żeby było ładniej i wygodniej
galeria

Jak się zmienią Al. Racławickie w Lublinie? 12 pomysłów, żeby było ładniej i wygodniej 10 23

O zmiany w projekcie przebudowy Al. Racławickich apeluje do prezydenta Lublina doradzająca mu Rada Kultury Przestrzeni. Prosi o estetyczne chodniki, ozdobną roślinność i miejsca do siedzenia. Lista próśb jest o wiele dłuższa.

Kredyt odnawialny na koncie osobistym – co to jest i jak działa?

Kredyt odnawialny na koncie osobistym – co to jest i jak działa? 0 0

Bieżące wydatki pochłonęły całą pensję, a na kolejną trzeba czekać jeszcze kilka dni? A może pojawił się nieoczekiwany wydatek, przekraczający obecne możliwości domowego budżetu? To tylko przykłady sytuacji, w których pomocny może okazać się dostęp do kredytu odnawialnego na koncie osobistym. Czym dokładnie jest i jak działa taki produkt?

Infomat na Rynku miał prezentować walory turystyczne regionu. A pokazywał film porno

Infomat na Rynku miał prezentować walory turystyczne regionu. A pokazywał film porno 50 6

Film porno zamiast reklam chwalących walory turystyczne okolicy można było zobaczyć w sobotę na infomacie ustawionym na hrubieszowskim rynku.

Paulina Guba znowu blisko rekordu, Polska druga w Pucharze Świata

Paulina Guba znowu blisko rekordu, Polska druga w Pucharze Świata 4 1

W weekend na stadionie olimpijskim w Londynie rozgrywane były zawody o Puchar Świata. Mamy powody do radości, bo Polska zajęła drugą lokatę, jedynie za USA. Biało-Czerwonych w Anglii reprezentowała trójka zawodników z województwa lubelskiego: Paulina Guba i Karolina Kołeczek (obie AZS UMCS Lublin) oraz Dominik Kopeć (Agros Zamość)

Depositphotos otrzymał polską wersję językową

Depositphotos otrzymał polską wersję językową 0 0

W dniu dzisiejszym pragnę poświęcić nieco miejsca stronie Depositphotos.com która to święci tryumfy popularności za naszą zachodnią granicą. Od teraz także Polacy mają możliwość wypróbować funkcjonalności jakie ona oferuje, a to wszystko za sprawą specjalnie przygotowanej dla rodaków nakładki językowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.