Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 kwietnia 2010 r.
14:56
Edytuj ten wpis

Kawałek Ukrainy w Poslce

0 0 A A

Lubelszczyznę, to wciąż odkrywa w niej nowe magiczne miejsca. Fascynuje go pogranicze, wędruje przez uroczyska Polesia, ale najlepiej czuje się w nostalgicznym Pobużu. – To jest moje magiczne miejsce – mówi krótko Stanisław Turski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Urodził się w Kazimierzu Dolnym, nad pięknym wąwozem. Dziś ma tam swoją chatę, czereśniowy sad, pszczoły i ciszę. Ostoję, którą odziedziczył. Urodził się w chałupie, która miała 150 lat, a zamiast podłogi było klepisko. – Tam się uczyłem, tam podpatrywałem przyrodę. Pamiętam, jak dziadek wziął mnie za rękę i powiedział: chodź, pokażę ci, jak tatarka wschodzi – wspomina Stanisław Turski, współautor przewodnika "Lubelszczyzna”, autor przewodników i folderów turystycznych opisujących nasz region.

Kiedy ojciec kolejarz wziął w posiadanie stację Wałcz, wyemigrował na Pomorze. W 1960 roku osiedlił się w miejscowości Kanie koło Rejowca. Potem ojciec wybudował gniazdo rodzinne w Świdniku. Skończył technikum kolejowe, później geografię na UMCS. Żona jest geografem, córka jest geografem… Zięć też jest geografem.

Sam mieszka w Lublinie, jest dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej. Jak tylko może, wyrywa się do swojej ostoi w Kazimierzu. Ze stuletniego modrzewiowego wąwozu wyciąga stół i kontempluje przyrodę. – W swoich wędrówkach po Lubelszczyźnie szukam takich miejsc, gdzie można kontemplować naturę. Spotkać serdecznych ludzi. Zachwycić się cudem przyrody, zasmakować w miejscowej kuchni. Takie miejsca powinniście pokazać w przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” – mówi Stanisław Turski.

Szczo pany howorite?

Pierwsza wyprawa na Lubelszczyznę? – Jeszcze z Wałcza, pociągiem. Rodzice spali, ja nie zmrużyłem oka. Chłonąłem stacje, które ukazywały się w snopie iskier z parowozu.
Znał wszystkie stacje po kolei. Czekał na Puławy, na której stał rozklekotany autobus. – Jechało się piękną trasą do Kazimierza. Wiedziałem, że jak już dojadę na miejsce, pierwsze co zrobię, pójdę na drzewa czereśniowe.

Smaku kresów spróbował w Kaniach koło Rejowca. Zauważył, że ludzie zaciągają. I nie mówią oset, tylko bodiak. W technikum kolejowym wziął udział w pieszym rajdzie na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Wysiadł z autobusu w miejscowości Bezwola. Stamtąd przez Przewłokę, Sosnowicę, wyruszył na Polesie.

Polesie zrobiło na nim piorunujące wrażenie. W jednej ze stodół zdjął z kołka wojskowy szynel, żeby podczas snu ochronić się przed zimnem. – Zobaczyła to gospodyni i mówi: Szynel po partyzantach został – opowiada. – A jak się koło Dębowej Kłody miejscowego zapytało o drogę, mówił: "Szczo pany howorite?”.

313 km wzdłuż Wieprza

Przez Lubelszczyznę lubi wędrować szlakami. Dziś wie, że najdziksza, nieposkromiona i tajemnicza Lubelszczyzna schowana jest nad brzegami rzek. Przeszedł 313 km wzdłuż Wieprza; od źródeł w miejscowości Wieprzowe Jezioro do ujścia w Dęblinie. Wędrował na raty. Z różnymi osobami. Po 15 km dziennie. – Najpierw urzekł mnie odcinek Wieprza między Łęczną a Kijanami. Jak się idzie, trzeba się przedzierać w kanionie przez dziką roślinność. To miejsce nazywam Amazonią lubelską – podkresla nasz przewodnik. Potem wsiąkł w dziki odcinek od Kocka po Białobrzegi. Wieprz ma tam szeroką dolinę, silnie meandruje, znajduje się tam dużo starorzeczy. – Aż trudno uwierzyć, że można cofnąć się w czasie o trzysta lat. Wieś Zakalew wyglądała podczas mojej podróży jak skansen.

Szwajcaria Podlaska

Kocha miejsca związane z przełomami rzek. Tak jest w przypadku Szwajcarii Podlaskiej. Początek malowniczego przełomu Bugu zaczyna się miejscowości Neple, gdzie do Bugu wpada Krzna. Razem tworzą szeroką kwiecistą łąkę, na której biwakują turyści. Dalej Bug tworzy malowniczy kanion. – Tak piękny, że kręcono tu sceny do filmu "Nad Niemnem” – mówi Turski. Malownicza wieś ma swój odpowiednik po drugiej stronie Bugu. Można zobaczyć tu zagadkową kamienną babę, lamus zwany skarbcem i pawilon, w którym car Aleksander I spotykał się z piękną żoną właściciela dóbr. W Neplach można wejść na wieżę widokową, która pozwala na ogarnięcie rozległych terenów Białorusi.

Pobuża czar

Pobuże to część Wyżyny Wołyńsko-Podolskiej, która prawie w całości leży na terytorium Ukrainy. W Polsce znajduje się tylko mały fragment regionu, zwany Równiną Bełską. Jak zacząć wyprawę po lubelskim Pobużu? – Trzeba dojechać do Dołhobyczowa w gminie Hrubieszów i udać się do Siedlisk. Tam znaleźć kwaterę agroturystyczną, przenocować i rano wyruszyć na wyprawę – zachęca Turski. Po drodze są kapliczki katolickie i greckokatolickie. Chrystusy rozwieszone na krzyżach bruśnieńskich. Biedna cerkiew w Sulimowie, największa drewniana cerkiew na Lubelszczyźnie we wsi Dłużniów, opuszczona cerkiew w Mycowie, stepowa roślinność, ostry, suchy wiatr z Ukrainy. – I nagrobki. Na jednym z nich przeczytałem: "Najlepszej żony, sąsiadki, matki tu ciało leży, co wdziękiem cnoty wszystkich zachwycało”.
Pobuża nie da się opisać słowami. Dobra fotografia odda tylko część klimatu. Tam trzeba pojechać, zostać na weekend i smakować każdą minutę. Sprawdzić, jak smakuje kawałek Ukrainy.

Pozostałe informacje

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium